از زمانی که توسعه دهندگان محبوب ترین کیف پول بازار ارز دیجیتال، یعنی ترزور (Trezor)، تصمیم گرفتند قابلیت اثبات مالکیت آدرس یا AOPP، را به این کیف پول سخت افزاری اضافه کنند، این کمپانی با انتقاد های زیادی مواجه شد. عموم مردم عقیده دارند این قابلیت با پیروی نسبی از قانون گذاری، باعث از بین رفتن تمرکز زدایی در شبکه می شود. به همین ترتیب یک هفته پس از معرفی پروتکل اثبات مالکیت آدرس (AOPP)، شرکت کیف پول سخت افزاری به دلیل نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی مشتری، از تصمیم خود عقب نشینی کرد.


پروتکل اثبات مالکیت (AOPP) چیست؟

از سال 2019، واسطه‌ های ارز دیجیتال سوئیسی برای خرید بیت کوین، برداشت آن و واریز به کیف پول ‌های غیرقانونی مشتریان خود، مدرکی حاکم بر مالکیت آدرس کیف پول خارجی درخواست می‌ کنند. یکی از مکانیسم های خودکار مورد استفاده برای این کار، پروتکل اثبات مالکیت آدرس یا AOPP است. کیف پول سخت افزاری ترزور امضای AOPP، را به عنوان بخشی از آخرین بروز رسانی ژانویه خود در هفته گذشته معرفی کرد که به کاربران این امکان را می داد تا امضاهایی مطابق با استاندارد AOPP مورد استفاده در حوزه های قضایی خاص تولید کنند. در 28 ژانویه، ترزور اعلام کرد که طبق بررسی های بیشتری که در این زمینه انجام داده است، تصمیم دارد این پروتکل را در بروزرسانی بعدی Trezor Suite ، حذف کند.


واکنش کاربران به پروتکل اثبات مالکیت

بازخورد اخیر کاربران شبکه های اجتماعی ردیت Reddit و توییتر Twitter، نشان می دهد از وجود پروتکل تایید آدرس یا همان اثبات مالکیت رضایت کافی نداشته و این پروتکل جزو موضوعات بحث برانگیز اخیر بوده است. زیرا کاربران نگران بودند استفاده از AOPP نشان دهنده حمایت Trezor از مقررات بیشتر و نادیده گرفتن احتمال از دست دادن حریم خصوصی باشد. با توجه به این بازخورد از کاربران، امروز کمپانی ترزور اعلام کرد قابلیت AOPP، را در بروزرسانی بعدی Trezor Suite در فوریه حذف خواهد کرد. در پی این تصمیم کمپانی ترزور در پست وبلاگی توضیح داد که « چگونگی دریافت این ویژگی را دست کم گرفته است» اما همیشه به واکنش های اجتماعی مردم پاسخ داده و از بررسی عمومی استقبال می کند. این عمل که کمپانی بزرگی مانند ترزور به بررسی نظر کاربران خود پرداخت و سریعا نسبت به آن واکنش نشان داد، قدرت بالای احساسات رسانه های اجتماعی را نشان می دهد. در نهایت کمپانی ترزور نسبت به اضافه نمودن قابلیت اثبات مالکیت و حذف آن در ماه فوریه اینگونه توضیح داد:

« تنها هدف ما این بود که در کشورهایی که مقررات سخت ‌گیرانه دارند، انصراف از خودسرپرستی را آسان ‌تر کنیم، اما اذعان می‌ کنیم که اگر این امر به‌ عنوان انطباق فعال با مقرراتی که ما با آن‌ ها موافق نیستیم تلقی شود، در نهایت ضرر بیشتری نسبت به سود حاصل می ‌شود.»

البته تنها ترزور نیست که تصمیم به حذف پروسه AOPP، از شبکه دارد. بلکه سایر کیف پول های سخت افزاری مانند Sparrow Wallet، Samourai Wallet و BlueWallet نیز تصمیم گرفته اند ابه پیروی از ترزور، پروتکل خودکار AOPP، از شبکه را حذف کنند.