بلاک چین بیت کوین یکی از اختراعات تاریخ سازی است که توسط ساتوشی ناکاموتو مرموز خلق شده است. شاید خود ساتوشی نیز در زمان ابداع بیت کوین حتی فکر نمی کرد که ارزش اختراعش بعد از گذشت حدود 10 سال بتواند 4000000 درصد رشد داشته باشد و به یکی از جذاب ترین گزینه های سرمایه گذاری در کل جهان تبدیل شود اما از این رشد شگفت انگیز بیت کوین ساتوشی ناکاموتو چقدر بهره برده است؟ می توان جواب این سوال را با نگاهی به مقاله ای که اخیرا در وب سایت نیوتریدریو (NewTraderU) منتشر شده است تخمین زد.

ارزش بیت کوین های ساتوشی

بر اساس بررسی های صورت گرفته همه دارایی های خالص ساتوشی ناکاماتو به طور میانگین 40 میلیارد دلار برآورد شده است این تخمین بر پایه ی کیف پول های اولیه بیت کوین صورت گرفته است که به نظر می رسد که به ساتوشی ناکاموتو تعلق دارد.
برآوردهای اولیه حاکی از آن است که این کیف پول ها هنوز دارای 980000 بیت کوین باشند که ارزش آنها با احتساب قیمت بیت کوین در زمان اوج آن در ژانویه 2021 به رقم بی سابقه 41000 دلار رسیده بود که بالغ بر 40 میلیارد دلار می شود. البته ناگفته نماند که ساتوشی با فورک های بیت کوین میلیون ها دلار ثروت به جیب زده است.
طبق اطلاعات منتشر شده ساتوشی نوشتن کدهای مربوط به بیت کوین را از سال 2007  شروع کرده بود و با همکاری یکی از دوستانش در 18 اوت 2008 وب سایتی با نام bitcoin.org  ایجاد کردند و در 31 اکتبر 2008  با بهره گیری از اطلاعات وب سایت "metzdowd.com  " ایمیلی به متخصصان برتر علم رمزنگاری ارسال کرد که در آن ارز دیجیتال جدید را "بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا"(Bitcoin: A Peer-to-peer Electronic Cash) معرفی کرد.

ثروت ساتوشی از بیت کوین هایش


نام مستعار ساتوشی ناکاموتو برای توسعه دهنده یا توسعه دهندگان این سیستم انتخاب گردید و نگارش وایت پیپر بیت کوین نیز با همین نام صورت گرفت. همچنین خالق پایگاه داده بلاک چین با نام مستعار ناکاموتو شناخته می شود در واقع مرجع اولیه کد بیت کوین با نام کاربری ساتوشی ناکاموتو ایجاد و به ثبت رسیده است.
 می توان ساتوشی را اولین فردی دانست که موفق به پیدا کردن راه حلی برای مشکل "دوباره خرج کردن" (double-spending) شده است؛ موضوعی که اصلی ترین چالش پیش روی ارزهای دیجیتال پیش از بیت کوین بوده است. ساتوشی موفق به طراحی روشی برای استفاده از شبکه همتا به همتا با بکارگیری فناوری بلاک چین شد. واحدهای جدید بیت کوین تحت عنوان پاداش بلاک در ازای استخراج بلاک و پردازش تراکنش ها به ماینرهای بیت کوین تعلق می گیرد. وظیفه ماینرها استخراج بلاک و همچنین پردازش تراکنش هاست. با گذشت زمان و طی رویدادی تحت عنوان هاوینگ (Halving) که هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد، از میزان پاداش های بلاک کاسته می شود.
تا دسامبر 2010 حساب کاربری متعلق به ساتوشی ناکاموتو همچنان به فعالیت خود در زمینه توسعه و استخراج بیت کوین ادامه داد، اما بعد از این تاریخ فعالیت این حساب متوقف شد. تا به امروز هیچ کسی نتوانسته پی به هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو ببرد؛ اما در این میان بودند کسانی که ادعا می کردند ساتوشی هستند و از سویی برخی افراد هم‌نام او ساتوشی ناکاموتوی واقعی بودن خود را انکار می کردند.
کیف پولهای حاوی بیت کوین که به ساتوشی ناکاموتو نسبت داده می شوند، از ژانویه سال 2009 همچنان دست نخورده باقی مانده و خرج نشده اند. ارزش موجودی این بیت کوین ها با ورود قیمت بیت کوین به اوج جدید خود در محدوده 41,000 دلار، بالغ بر 40 میلیارد دلار تخمین زده می شد. در صورتی که مالک واقعی این بیت کوین ها ساتوشی باشد، می توان تنها با احتساب دارایی بیت کوین هایش او را سی و سومین فرد ثروتمند دنیا در سال 2021 دانست.
در این میان برخی ها معتقدند گم شدن بیت کوین ها به دلیل خرابی یک هارد دیسک، علت عدم جابجایی 980,000 واحد بیت کوین مذکور در این سالها بوده است. 

ارزش فعلی بیت کوین های ساتوشی

فورک های بیت کوین

پول روی پول؛ ساتوشی علاوه بر دارایی های بیت کوینی، ارزهای دیگری هم دارد. دلیل این اتفاق فورک های متعدد در شبکه بیت کوین است. زمانی که وجود اختلافات منجر به ایجاد هارد فورک در شبکه بیت کوین می شود و در نتیجه این فورک کوین جدیدی تولید می شود، تمام افراد دارنده بیت کوین به همان میزان در کیف پولهای خود، کوین جدید دریافت می کنند.
در طول ده سال اخیر شبکه بیت کوین شاهد ایجاد فورک های متعددی بوده است که کوین های جدیدی در نتیجه ایجاد آنها تولید شده است. با این حال تعداد زیادی از این فورک ها در همان مراحل اولیه شکست خورده و به لیست هیچ صرافی اضافه نشده اند. برخی از این کوین های جدید حاصل از ایجاد فورک نیز با وجود اینکه در لیست برخی از صرافی ها اضافه شده اند، قیمتی نداشته و غالبا ارزش خود را از دست داده اند. اما در این میان برخی از این پروژه ها عملکردی موفق داشته و از قیمت قابل ملاحضه ای برخوردار هستند. در حدود 4.2 درصد از کل این کوین ها به ساتوشی ناکاموتو تعلق دارند. 4.2 درصد در اینجا اشاره به نسبت بیت کوین های ناکاموتو به کل بیت کوین های موجود دارد.

میزان ثروت فعلی ساتوشی
 

قیمت بیت کوین کش با 426 دلار، بیت کوین اس وی با 180 دلار، بیت کوین گلد با 10.68 دلار و بیت کوین دایموند با قیمتی در محدوده 0.678 دلار از جمله موفق ترین فورک های بیت کوین محسوب می شوند. 
بنابراین ناکاموتو در 4 فورک بزرگ بیت کوین، صاحب ثروتی بالغ بر 600 میلیون دلار است. شاید این عدد بسیار قابل توجه باشد اما تنها 1.5 درصد از ثروت ساتوشی از بیت کوین هایش را شامل می شود.