رمز ارز لیبرا که تحت مالکیت فیسبوک قرار داشت، در اقدامی استقلال جویانه نام خود را به دیم Diem  تغییر داد. 
طبق اخبار منتشر شده این ارز دیگر با نام لیبرا شناخته نخواهد شد. اغلب این حرکت در تغییر نام پروژه را نشانه رشد و استقلال جویی این ارز دیجیتال از فیسبوک می دانند. 
انجمن لیبرا نیز در پی این حرکت نام اتحادیه خود را از لیبرا به اتحادیه دیم تغییر داد. مطابق با آنچه که در اطلاعیه رسمی سایت پروژه لیبرا آمده، این اقدام یعنی تغییر نام رمز ارز لیبرا به دیم Diem به نوعی نشانگر استقلال سازمانی در این انجمن است. 
لیبرا حاصل یک سال کار و پژوهش مخفیانه تیم فیس بوک به عنوان ابر غول صنعت شبکه های اجتماعی در دنیا بود که در ژوئن سال 2019 رونمایی شد. این پروژه که تحت عنوان لیبرا فعالیت خود را از مدت ها قبل شروع کرده بود، سعی دارد پس از دریافت مجوزهای لازم شروع به عرضه کند. 

ارز دیجیتال لیبرا

چشم انداز لیبرا در زمان معرفی این ارز دیجیتال، استیبل کوینی با پشتوانه مجموعه ای از ارزهای فیات بود که بتواند به عنوان ابزار مبادله ای در سراسر جهان به کار گرفته شود. این امر اما واکنش بسیاری از نهادهای قانون گذاری در جهان را در پی داشت که همگی خواهان متوقف شدن پروژه لیبرا شده بودند، آنها خواهان متوقف شدن این پروژه بودند تا بتوانند به درک درستی از آن دست یافته و برخی سازو کارهای نظارتی را برای آن وضع کنند و به این اطمینان برسند که هیچ خطری از سوی آن متوجه ثبات نظام مالی در جهان نخواهد شد.
پیش از شروع به کار لیبرا بعضی از اعضای اصلی کارگروه آن که عمدتا شامل شرکت های خدمات مالی بودند، به دلیل آنچه که ریسک های مرتبط با قانون گذاری دانسته می شد، از پروژه لیبرا کناره گیری کردند.

 

تغییر نام ارز دیجیتال فیسبوک از لیبرا به دیم

 اتحادیه لیبرا

سازمانی مستقل تحت عنوان اتحادیه لیبرا (Libra Association) وظیفه داشت پروژه لیبرا را اجرایی کند. این اتحادیه که رسما در نوامبر 2019 ایجاد گردید، بعدها اقدام به محدود کردن دامنه پروژه خود کرد. در همین راستا در آوریل 2020 اعلام نمود که قصد دارد در عوض عرضه یک توکن با پشتوانه مجموعه ای از ارزهای دیجیتال، چندین استیبل کوین که هر یک توسط یک ارز فیات پشتیبانی می شوند را عرضه کند. اتحادیه مذکور نیز از این پس با نام اتحادیه دییم (Diem Association) شناخته خواهد شد.

استیبل کوین چیست؟
بنابر اعتقاد استوارت لووی مدیر عامل اتحادیه دیم، قانون گذاران بعد از اعمال تغییرات اخیر و خارج شدن این پروژه از تحت لوای فیس بوک، آماده پذیرفتن این پروژه هستند. در حال حاضر خود فیس بوک در انجمن منتسب به لیبرا به عنوان یکی از اعضا حضور ندارد، ولی نووی (Novi) شرکت تابعه فیس بوک همچنان بخشی از پروژه لیبرا یا بهتر بگوییم دیم حضور دارد. یک گروه اکتشاف فضایی با عنوان بریک ثرو اینیشیتیوز (Breakthrough Initiatives) به عنوان یکی از اعضای موسس این پروژه می باشد و مارک زاکربرگ (موسس فیس بوک) مدیریت بخشی از این گروه اکتشافی را عهده دار است. 

دیم به جای لیبرا


لووی در این باره می گوید: "به اعتقاد من یک انجمن مستقل مورد استقبال قانون گذاران قرار خواهد گرفت. آنها خواهان انجمنی هستند که بتواند به اندازه کافی قوی بوده و توانایی اتخاذ تصمیمات خود را داشته و دارای یک تیم رهبری با قابلیت هدایت پروژه باشد. اینها بخشی از دلایل ما در جهت تغییر نام پروژه از لیبرا به دیپم هستند که قطعا این تغییر نام تاثیرگذار خواهد بود."
در نسخه منتشر شده از وایت پیپر در دسامبر 2020 نیز نسبت به نسخه آن در ژوئن سال 2019 نقش فیس بوک در پروژه لیبرا کم رنگ نشان داده شده و اینگونه آمده است که "با وجود اینکه نقش مهم فیس بوک در تاسیس و توسعه انجمن و بلاک چین لیبرا غیر قابل انکار است، اما این شرکت در انجمن لیبرا هیچ گونه حقوقی نخواهد داشت."
لیبرا آمادگی خود را اعلام کرده که به محض اینکه بتواند مجوز فعالیت خود را از سازمان نظارت بر بازارهای مالی سوئیس (FINMA) دریافت کند، اقدام به عرضه اولین استیبل کوین خود با عنوان دیم نماید. دلار، ارز پشتیبانی کننده دیم خواهد بود. لووی در اظهارات خود بیان کرد که سازمان FINMA تصمیم خود را در این باره را در زمانی مناسب اتخاذ خواهد کرد، اما زمان دقیق آن را ذکر نکرد.

ارز دیجیتال لیبرا

دلایل عدم عرضه لیبرا در سال 2020

در ابتدا قرار بود ارز دیجیتال لیبرا در اوایل سال 2020 عرضه شود، اما وجود برخی از موانع قانون گذاری مانع عملی شدن این تصمیم شد. لووی در رابطه با عرضه دیم معتقد است: "دییم در زمان عرضه خود در سطح پروتکل ها مطابق با قوانین بین المللی خواهد بود. این امر به معنای اعمال قوانین مربوط به FAFT من جمله "قانون انتقال اطلاعات" و دربرگیرنده ویژگی هایی همچون حمایت از مصرف کننده خواهد بود."
یکی از دلایل تغییر نام برند لیبرا به دییم از نظر لووی، مواجهه شدن عنوان قبلی پروژه با واکنش های سخت گیرانه از طرف قانون گذاران در سرتاسر جهان بود.
انجمن دیم هنوز هم بر سر روشن شدن میزان سکه های در گردش با قانون گذاران در سراسر جهان دچار چالش است و اینکه قرار است کدام ارز دیجیتال به عنوان پشتوانه کوین بعدی درنظر گرفته شود یکی از موضوعات چالش برانگیز دیگر در این مورد است. بنابر اظهارات لووی راهکارهایی برای تامین نظر قانوان گذاران از سوی بنباد پروژه دیم پیش بینی شده است.
لووی همچنین اظهار داشت که پروژه به لحاظ فنی به طور کامل آمادگی پیاده سازی و عملیاتی شدن را دارد. اما توسعه دهندگان همچنان سعی در طراحی و آزمایشات بیشتر دارند. با اینکه پروژه مورد مبحث از اوایل پیدایش تا به امروز در سطح وسیعی دستخوش تغییر و تکامل بوده است، اما همچنان مبتنی بر فناوری بلاک چین می باشد. لووی در این باره می افزاید:
"به اعتقاد ما بکار گیری فناوری بلاک چین دربرگیرنده مزایای حاکمیتی و فناورانه ی عمده ای است. استفاده از بلاک چین باعث فراهم شدن بستر نوآوری و همکاری ها در فضای منبع آزاد می شود و این امر منجر به افزایش پتانسیل واقعی پروژه شده و عملکردهای مبترکانه ای را در روند پروژه سبب می شود. "
از جمله موارد استفاده عمده که پروژه روی آنها متمرکز شده حواله های بین المللی و پرداخت های بین کسب و کارها هستند.

اجرایی کردن پروژه لیبرا

احتمال عرضه رمز ارز دیم به عنوان سکه ای واحد 

احتمال می رود عرضه رمز ارز دیم در اوایل زمستان به عنوان یک سکه واحد و با پشتیبانی دلار شروع شود. مطابق با آنچه که در گزارش های جدید آمده است، احتمالا دیم در آینده به صورتی بسیار محدودتر از آنچه که در ابتدای ایجاد گفته شده بود، عرضه خواهد شد. گزارش فایننشال تایمز حاکی از آن است که به احتمال زیاد عرضه این رمز ارز با پشتوانه دلار انجام خواهد گرفت. طبق آنچه که از شواهد بر می آید این رمزارز در ژانویه 2021 برای اولین بار عرضه خواهد شد.
نخست قرار بر این بود که لیبرا یک سکه واحد وابسته به چندین ارز دیجیتال باشد. اما این رویکرد دستخوش تغییر شده و اینگونه تصمیم گیری شد که آن را در قالب چند سکه در دسترس قرار بدهند که هر کدام از آنها بوسیله نوع خاصی از رمز ارز پشتیبانی شوند. بنابر اطلاعیه ای که چند ماه پیش توسط اتحادیه دیم منتشر شد، این سکه ها نقش "مکمل برای ارزهای داخلی" را خواهند داشت نه اینکه جایگزین آنها شوند.
لووی در اطلاعیه جدید خود اینگونه بیان می کند که: "پلتفرمی ساده توسط پروژه دیم جهت فراهم شدن بستر پیشرفت ها برای نوآوری های فین تک (Fintech) ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن امکان انجام معاملات کم هزینه و امن به شکل فوری برای مشتریان و کسب و کارها ایجاد شود.