پس از اینکه به واسطه گزارش سایت کوین دسک (Coindesk) یکی از سایت های آموزشی و خبری مهم در زمینه ارزهای دیجیتال مشخص شد که در ماه نوامبر شاخص‌ های تورم کلیدی در ایالات متحده آمریکا با سریع‌ترین سرعت خود نسبت به 39 سال اخیر افزایش داشته اند، قیمت بیت‌کوین از سود به ضرر بازگشته و بدین واسطه تحلیلگران بازار ارز های دیجیتال چندان به روند صعودی شدن این بازار در کوتاه مدت خوشبینانه نگاه نمی کنند؛ از این جهت نوسانات قیمت بیت کوین را در مسیر چهارمین افت هفتگی متوالی خود شاهد هستیم و پیش بینی های خیره کننده 100000 دلار تا پایان سال 2021 و یا حتی بازگشت به بالاترین قیمت ماه های گذشته در حدود 69,000 دلار، اکنون بسیار کمتر محتمل به نظر می رسد. به بیانی دیگر تورم به سطوحی رسیده است که از اوایل دهه 1980 مشاهده نشده بود.
معامله گران ارز های دیجیتال در اوایل روز گذشته منتظر انتشار شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده آمریکا بودند، زیرا بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین را به عنوان یک محافظ بالقوه مفید در برابر تورم تلقی می کنند. نرخ مربوطه، هزینه های مصرف کننده نوسان قیمت کالا و خدمات را برای شهروندان آمریکایی اندازه گیری می کند و همچنان تحت عنوانن یکی از معیارهای کلیدی برای اندازه گیری تورم در نظر گرفته می شود. گزارش مربوط به این نرخ (CPI) نشان داده که شاخص کل اقلام در 12 ماه منتهی به نوامبر میلادی برابر با آبان ماه شمسی 6.8 درصد افزایش یافته است که پایین تر از سطح در ماه می سال 1982 بود که به 6.9 درصد رسیده بود. این شاخص که به طور مستقیم با هزینه های زندگی آمریکایی‌ ها ارتباط دارد و درست به همان میزان که پیش بینی اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز نشان داد، رشد کرده و 6.2 درصدی ماه اکتبر معادل مهر ماه افزایش داشته است.

 

بازار_ارز_دیجیتال


بیت کوین پس از گزارش مربوط به هزینه‌های مصرف ‌کننده از مرز 50000 دلار گذشت، اما تحت ‌تأثیر نتیجه ‌گیری‌ های تحلیلگران به سرعت این سودها مجدداً سیر نزولی را در پیش گرفتند. نرخ تورم بالا ممکن است انگیزه زیادی برای بانک مرکزی آمریکا ایجاد کنند تا تصمیم نهایی خود را درباره افزایش سرعت عادی‌ سازی سیاست‌ های پول بگیرد. ظاهراً این آخرین گردهمایی برنامه ریزی شده برای کمیته تنظیم سیاست پولی بانک های مرکزی ایالات متحده آمریکا در سال 2021 است.
باید اضافه کنیم که طبق گفته ادوارد مویا (Edward Moya)، تحلیل‌ گر کارگزاری اواندا (Oanda)، در ساعات انتهایی دیروز بازار بیت کوین هم راستای بازارهای سنتی شاهد رشد بوده است و این در حالی است که برخی از سرمایه گذاران به نتیجه رسیده بودند که آنقدرها هم که اقتصاددانان و کارشناسان درباره نرخ تورم هشدار داده بودند، این نرخ بالا نبوده است.
تحلیلگران بازار ارز دیجیتال باتوجه به آستانه بسته ‌شدن چهارمین کندل هفتگی نزولی بیت کوین، شانس کمتری را درباره روند صعودی در پایان سال جاری میلادی همانند سال 2020 پیش بینی می کنند.