درست است که قیمت ارز های دیجیتال درگروی دولت خاصی نیست ولی شیوع دوباره کرونا، وضعیت شبکه، وضعیت بازار ها و از همه مهم‌ تر انتخابات آمریکا از جمله عواملی هستند که می‌تواند بر روند قیمت ارز های دیجیتال تأثیرگذار باشد. ترس، عدم اطمینان و تردید بدترین دشمنان سرمایه گذاران cryptocurrencies هستند. بدتر از آن، ماه‌ ها عدم اطمینان پیش روی ما وجود دارد که می‌تواند مسیر تاریخ را تغییر دهد. سؤال اصلی اینجاست که بازار قیمت ارز های دیجیتال در ادامه به چه سمتی حرکت خواهد کرد؟ همه چیز در گروی انتخابات آمریکا اتفاق می‌افتد …

 

تاثیر نتیجه انتخابات بر بازار ارزهای دیجیتال

 

نظرات در مورد این که چگونه انتخابات آمریکا و دیگر تحولات چشمگیر بر Bitcoin تاثیر خواهد گذاشت متفاوت هستند، اما‌ یک چیز برای ما مسلم است، ما در طول چند هفته آینده به دنبال‌ یک سواری پر از دست‌ انداز هستیم. انتخابات آمریکا که در طول تاریخ تاثیری گسترده بر روند قیمت بازار ارز های دیجیتال گذاشته است و انتخابات پیش رو نیز از این بحث مستثنا نیست. جهان ما از‌ یک بیماری همه‌ گیر غافلگیر شده بود. این سیستم اقتصاد را نابود کرد، زنجیره‌ های تامین را قطع کرد و به بزرگ‌ ترین بحران در سال گذشته انجامید. نباید فراموش کرد که تاثیرات ویروس کرونا نه تنها در سطح جامعه مشهود است، بلکه اقتصاد نیز از گزند این ویروس در امان نمانده است.‌ یکی از نتایج شیوع کرونا بر اقتصاد را می توان خرید بیت کوین توسط شرکت‌ های بزرگی همچون اسکوئر (Square) و مایکرواستراتژی (MicroStrategy) دانست؛ این شرکت‌ ها برای اینکه سرپناهی در مقابل کاهش ارزش پول‌ های رایج داشته باشند به‌سمت خرید بیت کوین رفته اند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ‌یک جمع‌ بندی از سال وحشی 2020 بوده و فاکتور های دیگری نیز در تعیین قیمت ارز های دیجیتال به خصوص بیت کوین دخیل خواهند بود. به عقیده‌ یکی دیگر از تریدر های حرفه‌ ای فعال در توئیتر، سال میلادی جاری با توجه به شیوع بی سابقه یک بیماری ویروسی و وارد شدن ضربه ای سنگین به اقتصاد جهانی، از بسیاری جهات با سال های دیگر متفاوت است. با در نظر گرفتن رویدادی نظیر شیوع کروناویروس، بسیاری انتظار داشتند با توجه به عدم قطعیت در بازار های مالی، قیمت بیت کوین با جهش قابل توجه ای رو به رو شود، اما چنین اتفاقی هنوز رخ نداده است. در حالی که ایالات متحده برای نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آماده می‌شود، تعدادی از داده‌ ها و معامله گران انتظار دارند که این هفته نوسانات قابل توجهی در قیمت ارز رمز نگاری شده داشته باشند و روند صعودی قیمت بیت کوین ادامه داشته باشد. آمار های وب سایت skew.com نشان می‌دهد نوسانات ضمنی 30 روزه بیت کوین به 59 درصد افزایش‌ یافته در حالی که آمار های 3-6 ماهه بیش از 62 درصد رشد کرده است.

تاثیر کرونا بر روی بیت کوین

تغییرات قیمت بت کوین بعد انتخابات

 

اقتصاد ارز دیجیتال در حدود 388 میلیارد دلار معامله می‌شود، که جهشی عظیم از آخرین انتخابات ایالات متحده در سال 2016 است. به عنوان مثال در رقابت ریاست جمهوری 2016، قیمت بیت کوین (BTC) حدود 709 دلار بود. از آن زمان دارایی رمزنگاری BTC شاهد بازگشت 1802٪ سرمایه ROI بوده است. برای این انتخابات تعدادی از معامله گران و چند نقطه از اندازه گیری نوسانات ضمنی نشان می دهد که فعالان بازار رمزنگاری انتظار دارند در این هفته‌ یک تغییر و تحول ایجاد شود.

اگر‌ یکی از دو طرف رقابت (جو بایدن‌ یا دونالد ترامپ) با قاطعیت به پیروزی دست پیدا کرده و فرآیند انتقال قدرت راحت صورت بگیرد، قیمت بیت کوین تاثیر چندانی از انتخابات نخواهد گرفت. از طرفی دیگر، اگر رقابت بین دو نفر نزدیک بوده و کار به مشاجره بکشد شاهد نوسانات قیمتی در دارایی‌ های ریسک‌گریز نظیر بیت کوین و طلا خواهیم بود.

 

 

آیا پیروزی بایدن‌ یا ترامپ مسیر بیت کوین را تغییر می دهد؟ 

این تغییر نگرش بیشتر مربوط به وضعیت اقتصاد جهانی است و ارتباط چندانی با انتخابات ایالات متحده ندارد. بنابراین اینکه بایدن‌ یا ترامپ روی کار می‌آید، باید تفاوت کمی در مسیر استراتوسفر بیت کوین ایجاد کند. با این وجود به احتمال زیاد در ماه‌ های آینده با نوساناتی روبرو خواهد شد.

بسیاری دیگر از افراد معتقدند که مهم نیست چه کسی در انتخابات ایالات متحده پیروز شود، محرک و فساد پولی ادامه خواهد‌یافت. الکس مشینسکی، مدیر عامل شبکه سلسیوس معتقد است که با افزایش نا آرامی‌ های مدنی و عدم اطمینان اقتصادی، بانک های مرکزی سعی می کنند نقدینگی را به اقتصاد متزلزل وارد کنند. مشینسکی توضیح داد: "انتخابات ایالات متحده در حال افزایش عدم اطمینان است و نیاز سرکت ها به داشتن ذخایر بیشتر و نقدینگی بیشتر است." وی گفت: "اقتصاد جهانی در حال کند شدن است، زیرا تقاضا برای کالا ها و خدمات در حال کند شدن است". در همین حال بانک های مرکزی نقدینگی را پمپاژ می‌کنند تا این روند را معکوس کنند. همه این ها برای تولید ناخالص داخلی‌ یا نرخ اشتغال ما خوب نیست. فرقینمی کند چه کسی برنده شود طی 2-3 سال آینده دچار رکود شدید خواهیم شد.

 

نتیجه انتخابات و تاثییراتش

 

سرمایه گذاران بزرگی بر این باورند که اگر رئیس جمهور بلافاصله پس از انتخابات بسته محرک بزرگی را وارد کشور کند، این خبر خوبی برای بیت کوین است. ترامپ قبلاً اعلام کرده بود که این کار را انجام خواهد داد، اما بسیاری از دلالان معتقدند که اگر بایدن رئیس جمهور شود نتیجه‌یکسان خواهد بود، زیرا وی چاره‌ای جز تحریک اقتصاد نخواهد داشت. با این حال، نگرانی برای مشکلات کوتاه مدت پیش رو وجود دارد زیرا در صورت از دست دادن ترامپ، وی تا اواسط ژانویه 2021 به عنوان رئیس جمهور رسمی باقی می‌ماند و در این مدت ممکن است از امضای لایحه محرک خودداری کند و بنابراین هرگونه بسته تسکین ویروس کرونا را به تاخیر می‌اندازد. اگر این سناریو گسترش‌یابد، به احتمال زیاد سوخت بیشتری به آتش بیت کوین اضافه خواهد کرد.
به‌عقیده بسیاری از کارشناسان، صرف‌نظر از اینکه چه کسی پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد، سرپناه‌های امن سرمایه‌ها همچون طلا و ارزهای دیجیتال، به رشد خود ادامه می‌دهند. علیرغم اینکه چندی است بیت کوین همبستگی خود را با بازارهای کلان مالی کاهش داده است، اما ممکن است همچنان تحت‌تأثیر قدرت‌گرفتن دلار قرار گیرد.