با توجه به نزولی شدن قیمت بیت کوین در روزهای اخیر، در کمتر از بیست و چهار ساعت بیش از 5 میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در بازار آتی و اختیار، لیکویید شدند. اغلب در چنین موقعیت هایی معامله گران از صرافی ها پول قرض کرده و اقدام به شرط بندی روی افزایش قیمت بیت کوین می کنند.
بیت کوین که هفته پیش تا 58,000 دلار پیشروی کرده بود، طی چند روز اخیر سقوطی 17 درصدی را تجربه کرده و تا مرز 45,000 دلار نیز پایین رفته بود امروز با کمی افزایش در محدوده  49,000 الی 50,000 دلار معامله می شود. 
به نقل از کوین تلگراف، سقوط 17 درصدی روز اخیر در قیمت بیت کوین باعث لیکویید شدن 5.64 میلیارد دلار معاملات در بازار آتی شد. 
زمانی مفهوم لیکویید شدن در معاملات به کار برده می شود که موقعیت های آتی اهرم دار، میزان مشخصی از سقوط را تجربه کنند. به عنوان مثال، سقوط 5 درصدی قیمت، باعث لیکویید شدن یک موقعیت معاملاتی با اهرم 10 برابری می شود؛ در این حالت تمام پول سرمایه گذار از بین می رود.
چنانچه بازار معاملاتی آتی بیت کوین، از موقعیت های اهرم دار زیادی برخوردار باشد، یا به عبارتی معامله گران زیادی در آن شرکت داشته باشند، در اثر یک تغییر جزئی در قیمت امکان دارد شاهد حجم انبوهی از لیکویید شدن باشیم.

لیکویید شدن بیش از 5 میلیارد دلار بیت کوین


براساس تحلیلی که توسط تحلیل گران شرکت داده های سانتیمنت (Santiment)، ارائه شده است، دومین تراکنش بزرگ بیت کوین توسط یک آدرس مشخص صورت گرفته است.
دقیقا پیش از اینکه قیمت بیت کوین دچار سقوط شود، کار انتقال بالغ بر 2,700 بیت کوین انجام شد. این تراکنش حتی بزرگتر از اولین تراکنش بزرگ بیت کوین است که در مارس 2020 با مقدار ورودی 2,000  بیت کوین و درست پیش از سقوط 4,000 دلاری قیمت این ارز دیجیتال رقم خورد.
تحلیل گران در این رابطه چنین گفتند: "همانگونه که قبلا اشاره شد، با ایجاد یک جهش 11 درصدی در مبادلات ورودی شاهد آغاز اصلاح قیمتی در بیت کوین از سقف تاریخی 58,300 دلار بودیم. کاوش بیشتر در داده ها نشان دهنده این امر بود که یک آدرس مسئول انجام بزرگترین تراکنش بیت کوین در سال جاری بوده است که طی آن 2,700 توکن به کیف پول واریز و سپس بلافاصله فروخته شد. در ماه مارس سال 2020 نیز همین آدرس بود که درست پیش از آغاز اصلاح موسوم به پنجشنبه سیاه، اقدام به وارد کردن 2,000 توکن بیت کوین کرده بود. این آدرس در حدود یک سالی که از ایجاد آن می گذرد، در کل 73 تراکنش انجام داده که حجم کلی این ورودی ها 91,935 واحد بیت کوین می باشد که تمام این بیت کوین ها به فاصله چند دقیقه پس از ورود منتقل شده اند."
بسیاری احتمال می دهند که این فشار فروش در بازار آتی بود که موجب شد بازار معاملات آتی با فشار فروش شدید از طرف موقعیت های خریدی روبرو شود که در شرایط لیکویید شدن قرار گرفته اند.

لیکویید شدن بیت کوین در اثر کاهش قیمت


با شروع روند اصلاح در قیمت بیت کوین در 22 فوریه، میزان تامین بودجه (Funding rate) معاملات آتی بیت کوین علیرغم اینکه کاهش قیمت همچنان برقرار بود، 0.15 درصد تخمین زده شده بود.
این روند به دو صورت تفسیر شد، یکی به این مطلب اشاره می کرد که معامله گران دارای اهرم بیش از حد، با وجود هر کف قیمتی هنوز هم برای خرید صف بسته بودند، تفسیر دوم نیز می گوید، بازار حتی با وجود احیای قیمت، همچنان داغ باقی مانده بود.
بنابراین، روند لیکویید شدن خریداران جدید طی سیر کاهشی کوتاه مدت همچنان ادامه داشت و درست به همین علت بود که این روند وارد یک چرخه شدید لیکویید شدن آبشاری موقعیت های معاملاتی گردید.
در این میان، معامله گری با نام مستعار "Byzantine General" از این روند با عنوان "زلزله هماهنگ" نام برده و آن را روندی سالم عنوان کرد.
چنانچه سقوط اخیر قیمت بیت کوین ناشی از اخبار موسوم به "قوی سیاه" بود یا وجود برخی از ناهنجاریها عامل آن شناخته می شد، می توانست تبدیل به موقعیت چالش برانگیز شود. اما تاکید این معامله گر به وجود تعداد زیادی سفارش های خرید، نشانگر این موضوع است که خریداران همچنان تمایل دارند که در کف قیمتی اقدام به خرید کنند.
وی افزود: "خوشحالم که نشانه هایی وجود دارد حاکی از اینکه این رویداد به مانند یک زلزله هماهنگ بوده است، زیرا این یعنی اینکه بیت کوین همچنان از روند صعودی برخوردار است و بازیگران بزرگ تنها در صدد اشباع کردن سفارش های خود هستند. اگر روندی از پیش تعیین شده نبود، شرایط می توانست خیلی وحشتناک شود."
اکنون با عبور قیمت بیت کوین از منطقه حمایتی 45,000 دلاری و صعود مجدد آن به محدوده 49,000 دلار، نگرانی ها از بابت ادامه روند نزولی برطرف شده و این یعنی این سقوط چرخه کوتاه مدتی بود و تا حدودی احتمال اصلاح عمیق تر و طولانی مدت تر فعلا منتفی است.