این روزها با اوج گرفتن ماجرای استخراج غیرقانونی رمز ارزها این اخبار به تیتر اول خبرگزاری های مختلف در کشور تبدیل شده اند. در این میان بنا به اعلام سخنگوی صنعت برق، 1622 مرکز غیرمجاز استخراج ارزهای دیجیتال در کشور شناسایی شدند. میزان مصرف برق در این مراکز مجموعا روزانه در حدود 260 مگاوات تخمین زده می شود.
پس از چند روزی که مردم با قطعی برق گسترده در نقاط مختلف کشور مواجه بودند و همچنین در پی آلودگی بی سابقه هوا در کلان شهرها، بحث مصرف برق مورد توجه مسئولان و مردم در فضای مجازی قرار گرفت. معمولا فرایند تولید برق در نیروگاهها، با استفاده از گاز شهری صورت می گیرد. با توجه به قرار گرفتن در فصول سرد سال و از سویی تحت شعاع روزهای کرونایی و خانه نشین شدن بیشتر مردم، حجم مصرف گاز در کشور بسیار از فراتر از پیش بینی های انجام شده توسط وزارت نیرو بوده است. از سویی همانگونه که پیشتر اشاره شد، نیروگاههای برق جهت تولید انرژی نیازمند گاز شهری هستند، و همین ناتوانی در تولید مازاد و وجود کمبودها در این بخش، خاموشی های گسترده ای در سطح بسیاری از استان ها را در پی داشته است. در همین راستا شایعاتی مبنی بر اینکه علت افزایش مصرف برق در کشور و در پی آن خاموشی ها، مربوط به مصرف برق در فارم های استخراج ارزهلای دیجیتال می باشند، مطرح شد. با این وجود چنین اظهار نظری غیرکارشناسی بوده و سهم مصرف برق بخش ماینینگ رمز ارزهای مراکز مجاز و غیرمجاز در ایران در نهایت 2 درصد از سهم مصرف برق روزانه را به خود اختصاص می دهد.
بسیاری در این میان قطعی برق هفته اخیر را به فعالیت ماینرهای بیت کوین ربط داده اند.

ارتباط خاموشی های اخیر با استخراج رمز ارزها


به گزارش وب سایت تتر ایران طی روزهای اخیر رئیس دفتر ریاست جمهوری خبر از ورود وزارت اطلاعات به حوزه استخراج رمز ارزها در کشور داد. مسئولیت شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بنا به دستور مستقیم رئیس جمهور به عهده این وزارت خانه نهاده شده است. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در مصاحبه ای بیان کرد: "با مجموعه اقداماتی که در این روزهای اخیر و در راستای تعدیل روشنایی در معابر بین شهری و همچنین شناسایی چندین مرکز غیرمجاز ماینینگ انجام شده، صرفه جویی قابل ملاحضه ای در مصرف برق صورت گرفته که امیدواریم این دست اقدامات بتواند زمینه را برای تامین پایدار برق در روزهای آینده فراهم نماید."
او همچنین گریزی به موضوع استخراج مجاز رمز ارزها در کشور زده و اظهار داشت: "طبق گزاراشات، 310 مگاوات انشعاب مجاز رمز ارزها در کشور وجود دارد که از این میان 200 مگاوات میزان مصرف برق آنها بوده است و بنابه شرایط موجود توافق شده که مصرف برق آنها نیز برای مدت دو هفته به حالت تعلیق درآمده یا محدود شود تا شرایط مناسب برای مصرف آنها در ماههای آینده فراهم گردد."
او در بخش دیگری از سخنانش به مراکز غیر مجاز استخراج در کشور اشاره کرده و افزود: "علاوه بر موارد مذکور طی ماههای گذشته در حدود 1622 مرکز غیر مجاز استخراج رمز ارز با مصرف 260 مگاوات شناسایی شدند که طی هفته گذشته با شناسایی های انجام شده موفق شدیم 95 مگاوات صرفه جویی در رمز ارزها داشته باشیم."

چه تعداد دستگاه ماینر در کشور وجود دارد؟

هیچ آمار رسمی که بتوان به آن استناد کرد در این مورد وجود ندارد. بنابر تخمین رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران، مطابق با برآورده های انجام شده در دو سال پیش، در حدود 500 هزار دستگاه ماینر در ایران موجود می باشد. 
به اعتقاد وی با توجه به وجود قوانین سخت گیرانه در حوزه استخراج رمز ارزها در ایران، افراد معدودی به فعالیت در این زمینه مشغولند. این حوزه فعالیتی از میزان سودآوری و بازدهی بسیار بالایی به لحاظ مصرف انرژی در مقایسه با سایر صنایع برخوردار است که همین باعث می شود تا ضرورت بازنگری قوانین موجود در این بخش مطرح شود.
حدودا شش ماه از مصوبه هیئت دولت در رابطه با ساماندهی دستگاههای ماینر وارد شده به کشور می گذرد، این مصوبه در تابستان سال جاری تنظیم شده بود. با این حال بسیاری از ماینرهای ایرانی سردرگم بوده و به دلیل نبود قوانین روشن در این مورد در بلاتکلیفی به سر می برند. حتی در این بین بسیارند افرادی که دستگاهای ماینر خود را به صورت قانونی و از گذرگاه گمرکات وارد کرده اند و با وجود واریز حقوق مالیاتی و گمرکی، همچنان نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند. قطعا وقتی که بسترهای لازم قانونی ایجاد نشده باشد، مردم به ناچار دستگاههای خود را روانه زیر زمین ها کرده و فرصتی که می تواند برای جامعه سودآور باشد، به همین راحتی از بین رفته و می سوزد.

تعداد دستگاههای ماینر موجود در ایران


مطابق برآوردهای انجام شده، چیزی در حدود 3.8 درصد از کل استخراج ارزهای دیجیتال در ایران انجام می گیرد. براساس محاسبات، در هر ساعت 12 هزار مگاوات در جهان به استخراج بیت کوین اختصاص داده می شود. در این میان اگر سهم 5 درصدی برای ایران قائل شویم، برای هر ساعت حدود 600 مگاوات برق مصرفی خواهیم داشت که برای 310 مگاوات آن از سوی وزارت نیرو مجوز صادر شده است. در حال حاضر 40 هزار مگاوات برق در کشور مصرف می شود و از این مقدار سهم استخراج رمز ارز در نهایت 2 درصد از کل مصرف برق کشور را تشکیل می دهد. بنابراین این امر نمی تواند تاثیر خیلی محسوسی روی صنعت برق داشته باشد. البته لازم به ذکر است که تعرفه برق قانونی برای فعالیت ماینرها، 10 برابر تعرفه برق صنعتی می باشد که خود به لحاظ مالی یک منبع درآمد خوب برای کشور محسوب می شود.