بازده سالانه بیت کوین سایر کلاس های دارایی را با اختلاف زیادی تحت الشعاع قرار داده است. طبق تحلیل آنالیزگران بیت کوین با شکست رکورد 60 هزار دلار بهترین عملکرد خود نسبت به دارایی های دیگر مانند بازار سهام، طلا، بورس و اوراق بهادار و غیره را نشان داد. طبق یک گزارش از عملکرد 10 ساله انواع سرمایه بشر توسط چارلی بیللو (Charlie Bilello) بنیانگذار موسسه تیم تحقیقاتی Comound Capital بیت کوین نسبت به پول های دیگر 10 برابر عملکرد بهتری داشته است. در ادامه محقق Messari نیز افزود بیت کوین به طور متوسط سالانه 230 درصد بازده بهتری نسبت به بقیه اموال جهان دارد و با کسب ارزش 1.07 تریلیون تراکنش در بازار جایگاه دوم برای بهترین منبع سرمایه گذاری را به دست آورده است.

 

 

تاریخچه عملکرد بیت کوین 

بازار سهام ایالات متحده آمریکا با 20 درصد بازده سالانه در رتبه دوم فهرست 100 دارایی برتر قرار دارد اما طبق داده های جدید با توجه به رشد روز افزون قیمت بیت کوین این رمز ارز محبوب 230 درصد بازده بهتری نسبت به جایگاه دوم فهرست داشته است. علاوه بر این سهام شرکت های بزرگ و کوچک آمریکا که درآمد آنها 10 میلیارد دلار در سال است تنها دارایی دیگری هستنند که با بازده متوسط 14 و 12 درصدی در 10 سال گذشته جزو دارایی ها ای با بازده دو رقمی ثبت شده اند. همچنین طبق تحقیقات Gold Price طلا در 11 سال گذشته فقط 1.5 درصد افزایش قیمت داشته و از شروع سال 2021 تا کنون 8.5 درصد کاهش قیمت را شامل شده است که البته این موضوع باعث ناراحتی بزرگترین طرفدار طلا یعنی پیتر شیف شده است.

 

 

طبق آمار پیش از امسال بهترین عملکرد بیت کوین در سال 2013 بود که در پی آن 5507 درصد سود کسب شده است. البته همیشه اوضاع برای بیت کوین به این شکل اداره نشده و در سال های 2014 و 2018 به ترتیب 58 و 75 درصد افت قیمت برای این رمز ارز موفق اتفاق افتاده است. به هر حال از ابتدای سال 2021 بیت کوین 108 درصد بازده موفق در بازار دارایی ها را شامل شده و در روز 14 مارس (14 اسفند) بهترین عملکرد خود در یک دهه اخیر را ثبت کرد و به سطح 61 هزار دلار دست یافت.