اخیرا شبکه اتریوم با ریزش کاربر شدیدی مواجه شده است به طوری که روز بروز تعداد کاربران آن به دلیل هزینه های بالای کارمزد این شبکه را کنار گذاشته و به سمت شبکه ها ای با کارمزد کمتر مانند بایننس جذب می شوند. در همین بین توسعه دهندگان شبکه اتریوم اجرای طرح EIP 1559 برای کاهش هزینه های کارمزد را پیشنهاد داده اند، این بروز رسانی در تاریخ تیر ماه 1400 ارائه داده می شود.

 

 

طرح EIP 1559 چیست؟

طبق این طرح شبکه اتریوم بروز رسانی شده و حدود 1 میلیون اتر در شبکه سوزانده می شود که به دنبال آن کاهش هزینه کارمزد به عمل می آید. طرح EIP 1559 با هارد فورک لندن اجرا خواهد شد که توسط آن کمترین میزان کارمزد به ازای هر بلاک به کاربر ارائه می شود. هدف این طرح تبدیل شبکه اتریوم به یک توکن تورمی است که در نتیجه کارمزد پایه اتریوم در هر تراکنش سوزانده شده و کمترین مقدار کارمزد برای کاربران احتساب می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اتریوم به صفحه اتریوم چیست؟ از وب سایت تتر ایران مراجعه نمایید.

 


طبق گزارش کوین متریکس درآمد ماینینگ اتریوم حدود 1.3 میلیارد دلار می باشد که تقریبا 50 درصد این عدد توسط هزینه کارمزد از کاربران شبکه ETH کسب شده است، به همین دلیل ماینر ها عدم رضایتمندی در رابطه با بروز رسانی جدید اتریوم را اعلام کرده اند زیرا ممکن است 50 درصد ضرر شامل حالشان شود.

 


مزایا و معایب پروژه EIP 1559

این پروژه بیشتر به ضرر ماینر ها می باشد و با مخالفت شدید از سوی استخر های ماینینگ روبه رو شده است. با بالا رفتن هزینه های کارمزد و قیمت اتریوم حجم زیادی از هش وارد شبکه ETH شده است به همین دلیل توسعه دهندگان اتریوم تاریخ به اجرا در آوردن این پروژه را به تعویق انداخته اند تا مراحل فنی را به درستی طی کرده و از هرگونه خطای فورک اتریومی جلوگیری کرده باشند. البته ماینر ها برای جلوگیری از ضرر باید طرح EIP 1559 را متوقف کنند که ریسک حمله 51 درصد علیه اتریوم را شامل می شود و ساسنسور تراکنش ها توسط EIP 1559 اتفاق می افتد، برای جلوگیری از این پیشامد ماینر ها باید به وسیله نرم افزار MEV از معاملات پرسود خبر دار شوند تا بدون متوقف کردن طرح جدید از ضرر و ضیان جلو گیری کنند.

 

 

در چند وقت اخیر شبکه اتریوم با اعتراضات زیادی از سوی کاربران مواجه بود که دلیل آن هزینه کارمزد بالای اتریوم بود، در پی آن طرح EIP 1559 توسط تیم بیکو با هدف اصلاح سازی شبکه و کسب رضایت دوباره کاربران مطرح شد و در چند ماه آینده به اجرا در خواهد آمد.