در حدود بیش از 1 میلیارد دلار بیت کوین توسط دو سرمایه گذار ناشناس از صرافی کوین بیس خارج شد. انتقال این مبلغ طی چند مرحله تراکنش و به آدرس های نامعلوم صورت گرفته است. هویت این دو سرمایه گذار نامعلوم است.
دیکریپت دیروز گزارش داد که حدود 13,204 بیت کوین از مقصد صرافی کوین بیس به کیف پولهای ناشناسی انتقال یافته است. با احتساب قیمت فعلی بیت کوین، ارزش این تعداد بیت کوین مقداری کمتر از سه چهارم میلیارد دلار تخمین زده می شود. ویل آلرت (Whale Alert)، پلتفرمی که اغلب نقل و انتقالات بزرگ انجام شده در دنیای خرید و فروش ارز دیجیتال را تحت نظر قرار می دهد، در این باره گزارش داد، در محدوده ساعت 4 الی 5 بعد از ظهر به وقت تهران، 36 معامله جداگانه به ارزش هر کدام بین 351 الی 391 بیت کوین انجام شده است.
ویل آلرت همچنین در توئیتر خود خبری مبنی بر انتقال 4,501 بیت کوین را از صرافی کوین بیس به آدرس های ناشناس منتشر کرده بود. بنابراین با احتساب این نقل و انتقالات، کوین بیس در مدت 48 ساعت گذشته شاهد خروج بالغ بر 1 میلیارد دلار بیت کوین از صرافی خود بوده است، با این همه هنوز وجود ارتباط بین این نقل و انتقالات هنوز مشخص نیست.

خروج بیش از 1 میلیارد دلار بیت کوین از صرافی کوین بیس


با این حال امکان دارد این انتقال در قالب یک معامله فرابورس انجام شده باشد و یا ممکن است توسط فردی میلیارد انجام شده باشد که قصد داشته دارایی بیت کوین خود را به کیف پول سرد انتقال دهد. یکی از احتمالات دیگر در رابطه با این تراکنش ها ارتباط این انتقال ها با مسئله پولشویی است. این در حالی است که نمی توان به آسانی در مورد قصد و مقصد این تراکنش ها اطلاعات درستی به دست آورد. این کار زمانی سخت تر هم می شود که بدانیم این سرمایه گذاران دانه درشت، جنبه های امنیتی در حفاظت از حریم خصوصی را در فرایند این انتقالات به طور کامل در نظر گرفته اند و آدرس جدیدی برای هر انتقال ثبت کرده اند.
در طول یک ماه اخیر، به دفعات مبالغ هنگفتی از صرافی کوین بیس خارج شده است. در 31 ژانویه بود که مقدار 15,200 بیت کوین که ارزش آن با احتساب قیمت آن روز بیت کوین معادل 500 میلیون دلار برآورده شده بود، از حساب صرافی کوین بیس پرو منتقل شد. کی یانگ جو (Ki Young Ju) به عنوان مدیرعامل کریپتو کوانت (CryptoQuant)، این انتقال را مرتبط با معاملات فرابورس سرمایه گذاران سازمانی دانسته و گفت: "از نظر من این قوی‌ترین سیگنال صعودی است."

بازار پرحاشیه بیت کوین


دو هفته اخیر بیت کوین شاهد روزهای پرحاشیه ای بوده است. یکی از اخبار حاشیه ساز  در این مدت، مربوط به خبر خرید 1.5 میلیارد دلار بیت کوین توسط تسلا، شرکت خودروهای الکتریکی تحت مدیریت ایلان ماسک بوده است. اگر فرض بگیریم که تسلا تا به امروز اقدام به فروش بیت کوین های خریداری شده خود نکرده، سود حاصل از این سرمایه گذاری بزرگ برای تسلا با احتساب قیمت امروز بیت کوین، رقمی بالاتر از کل میزان درآمد این شرکت از فروش خودروهای تولیدیش در سال گذشته خواهد بود.
همچنین ریک ریدر (Rick Rieder)، مدیر ارشد شرکت مدیریت سرمایه گذاری بلک راک (BlackRock)، خبری منتشر کرد که در آن اعلام شده بود این شرکت درصدد است اقدام به سرمایه گذاری 8.67 تریلیون دلاری در بیت کوین کند و قرار است بخشی از دارایی مشتریان خود را به این امر اختصاص دهد.
با این حال این اولین بار نیست که یک شرکت مدیریت سرمایه تصمیم به انجام چنین کاری می گیرد؛ این کار را پیشتر شرکت گوگنهایم (Guggenheim) نیز انجام داده بود. مدیر ارشد این شرکت پیش بینی خود برای قیمت بیت کوین را این ماه به حدود 600,000 دلار رسانده است. هفته گذشته نیز بانک (Mellon BNY)، که به عنوان یکی از قدیمی ترین بانکهای آمریکایی شناخته می شود، در خبری اعلام کرد که آماده است خدمات مربوط به امانت داری ارزهای دیجیتال را به مشتریان خود ارائه دهد. در راستای همین اخبار مایکل سیلور، مدیر عامل مایکرواستراتژی اعلام داشت که شرکت تحت مدیریت او قصد دارد با درآمد حاصل از فروش 1.05 میلیارد دلار از اوراق بدهی خود، اقدام به خرید بیت کوین کند.