قیمت اتریوم برای اولین بار از زمان سقوط بازار ارز دیجیتال، از سطح 3،000 دلار عبور کرده و با بالاترین قیمت سه ماه اخیر خود خرید و فروش می شود. این افزایش قیمت دو روز پس از بروز رسانی هارد فورک لندن شروع شد و همچنان در روند صعودی باقی مانده است. پروژه EIP-1559 که همه منتظر اعمال شدنش بودند در نهایت به خوبی انجام شد و تا این لحظه تاثیر خوبی بر روی قیمت اتریوم گذاشته است.

 

 

سوزاندن مقدار زیادی اتریوم

شبکه اتریوم از زمان اجرایی شدن هارد فورک لندن در 5 آگوست، 5 هزار اتر به ارزش 14 میلیون دلار از گردش مالی خود را حذف کرده است که این امر نحوه پاداش ماینر ها را تغییر داد. به این عمل که توسعه دهندگان اتریوم، تغییراتی را در شبکه اعمال کردند تا هزینه تراکنش ها را بسوزانند، توکن سوزی گفته می شود. مکانیزم جدید اتریوم یا همان هارد فورک لندن، برای کاهش هزینه های گس اتریوم اعمال شده است و یکی از مورد انتظار ترین پروژه ها محسوب می شد.

تقریبا می توان گفت 36 درصد از واحد های اتر سوزانده شده که ویتالیک بوترین بنیان گذار این شبکه گفته است هارد فورک لندن یکی از مهم ترین بخش های اتریوم می باشد.

توکن سوزی چیست؟

 

معرفی پروژه EIP-1559

پروژه EIP-1559 با هدف تخمین زدن هزینه های گس و کاهش نرخ کارمزد اعمال شده است که 2 روز پس از اعمال شدن این پروژه قیمت اتریوم بیش از 11 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و امروز نیز حدود 6 درصد رشد قیمت دومین رمز ارز بزرگ جهان را شاهد هستیم. ویتالیک بوترین صحبت های زیادی در مورد این پروژه کرده بود و هنوز عقیده دارد EIP-1559، شبکه اتریوم را بهبود بخشیده و در کاهش نرخ تراکنش ها تاثیر بسزایی خواهد داشت. در واقع این پروژه یک سیستم خودکار برای انتخاب بلاک ها است، برای تراکنش ها ماینر ها باید هر بلاک را تایید کنند و خودشان انتخاب می کنند کدام بلاک را زودتر تایید کنند که این باعث می شود هزینه بیشتری دریافت کنند. اما با اعمال یک سیستم خودکار برای تایید بلاک ها، نرخ تایید شدن هر بلاک نیز کاهش میابد که این اتفاق فوق العاده ایست.

البته با آنکه این سیستم خارق العاده بر روی شبکه اعمال شده و باعث افزایش قیمت اتریوم به بیش از 3 هزار دلار شده است، اما در حال حاضر تاثیرگذاری خاصی بر روی هزینه کارمزد تراکنش ها نداشته است.