انجام یک تراکنش بزرگ با استفاده از ارزهایی که ده سال پیش یعنی در سال 2010 استخراج شده بودند، خبرساز شد. این بیت کوین ها که اصطلاحا به آنها بیت کوین های دوران ساتوشی گفته می شود، ارزشی معادل 27 میلیون دلار دارند.
بنا به گزارش های حاصله، استخراج ارزهای دیجیتال این ماینر به سال 2010 بر می گردد که دو روز پیش در چندین مرحله اقدام به نقد کردن آنها نموده است.
بیت کوین با عملکرد فوق العاده خوب خود در سال 2020 و بویژه در روزهای پایانی این سال توانست با چندین بار رکورد زنی پی در پی قیمت خود را به بالاترین سقف از زمان پیدایش خود برساند، این افزایش قیمت بیت کوین افرادی را که در سالهای نخست تولد بیت کوین و حدود یک دهه پیش اقدام به استخراج این ارز دیجیتال کرده بودند را متقاعد به انتقال ارزهای خود کرد. این ارزها اغلب با عناوینی همچون ارزهای دوران ساتوشی، بیت کوین خواب یا ارزهای زامبی نیز شناخته می شوند.

لمس قله 27 هزار دلاری توسط بیت کوین
مطابق برآوردهایی که به تازگی انجام شده، در حال حاضر در حدود 1 میلیون بیت کوین زامبی موجود است که در حدود بیش از یک دهه از استخراج آنها گذشته ولی هنوز هیچ نقل و انتقالاتی در آنها صورت نگرفته است. بنابر داده هایی که هفته پیش  در سایت تحلیلی گلاسنود (Glassnode) آمده، چیزی در حدود 1.78 میلیون واحد بیت کوین با گذشت چند سال از زمان استخراج شان همچنان مسکوت مانده و انتقال داده نشده اند. در گزارش گلاسنود چنین آمده است:
"این آمار حدود 9.5 درصد از عرضه در گردش بیت کوین را شامل می شود. تحلیل های موجود نشان دهنده این موضوع است که در حدود 98 درصد از این ارزها حداقل 7 سال پیش استخراج شده اند و از استخراج 94 درصد از آنها نیز در حدود یک دهه می گذرد. حتی احتمال اینکه بسیاری از این ارزها از بین رفته باشند نیز دور از ذهن نیست."

انجام یک تراکنش بزرگ برای انتقال بیت کوین های باقی مانده از دوران ساتوشی


گزارش منتشر شده در دو روز گذشته حاکی از این است که فردی در یک زنجیره تراکنش، اقدام به انتقال بیت کوین هایی کرده که تاریخ استخراج شان مربوط به ده سال پیش یعنی سال 2010 می باشد. پس از آن بود که یک رشته تراکنش دیگر با مضمون پاداش بلاک هایی که طی سال 2010 استخراج شده بودند انجام گردید.
تمام بیت کوین های مذکور به عنوان پاداش برای بلاک هایی بودند که استخراج آنها طی ماههای اوت و اکتبر در سال 2010 انجام شده بود. در جریان این تراکنش در حدود 1,000 بیت کوین که ارزش آنها بالغ بر 27 میلیون دلار تخمین زده می شود، منتقل شده اند. 
ماینر این بیت کوین ها و فرد انجام دهنده این تراکنش، همچنین اقدام به فروش بیت کوین کش هایی کرده است که پس از فورک بیت کوین بدست آورده بود. با در نظر گرفتن قیمت حال حاضر بیت کوین میتوان پول بدست آمده از فروش این ارزها را مبلغی بالغ بر 354,000 دلار برآورد کرد. نکته دیگری که شاید جالب باشد بدانید این است که فرد مذکور بیت کوین اس‌وی‌های خود را هنوز به فروش نرسانده است.

انتقال 1,000 بیت کوین جا مانده از دوران ساتوشی


دو شب پیش و در حوالی ساعت 22:30 به وقت تهران در بلاکی با شماره 663,241، انجام یک تراکشن با بیت کوین های باقی مانده از دوران ساتوشی گزارش شد. این بیت کوین ها حاصل از استخراج 21 بلاک بوده است.
لازم به ذکر است که این نخستین باری نیست که شاهد انتقال بیت کوین هایی جا مانده از دوران ساتوشی با این حجم هستیم. یکی از موارد جالب توجه درباره این انتقال ها مربوط به یک روز پیش از سقوط ماه مارس می شود. در آن روز که از آن به عنوان پنج شنبه سیاه یاد می شود، قیمت بیت کوین با سقوطی وحشتناک به مرز 3700 دلار رسید.
11 اکتبر مصادف با 20 مهر ماه نیز از جمله روزهایی است که در آن پاداش 21 بلاک به فروش رفت. همچنین 14 اکتبر (24 مهره ماه) هم تراکنشی مشابه انجام گرفت. مضاف بر این پاداش بالغ بر 20 بلاک استخراج شده در طی ده سال گذشته در تاریخ 7 نوامبر (17 آبان) منتقل شد. با گذشت یک روز از این تراکنش، تراکنش دیگری حاوی حجم قابل ملاحضه ای بیت کوین به انجام رسید.
داده های آمده در بلاکچیر (Blockchair) حاکی از این است که تراکنشی که اخیرا انجام گرفته دارای کمترین امتیاز حریم خصوصی بوده است که در جریان آن در حدود 1,000 بیت کوین به یک آدرس مشخص فرستاده شدند. پاداش ساخت بلاک (تراکنش کوین بیس) منتقل شده در روز یکشنبه که به سال 2010 تعلق دارد، رد پایی بسیار نادر به جا گذاشت؛ تراکنشی با چندین امضاء که به احتمال زیاد با تغییر کلید خصوصی همراه بوده و دارای ورودی های آدرس یکسان می باشد.
90 درصد امتیاز برای این تراکنش خاص در نظر گرفته شده است؛ و این به دلیل وجود کمترین مطابقتی است که میان خروجی های تراکنش با ورودی های آن وجود دارد.