تقریبا یک ماهی می گذرد که بیت کوین در تلاش است سطح مقاومتی 60 هزار دلار را بشکند و بین 57 تا 60 هزار دلار در رفت و آمد است اما با این حال حجم معاملات آتی بیت کوین برای سه ماه آینده به بالا ترین حد تاریخی خود رسیده و 50 درصد به نرخ پرداخت این معاملات افزوده شده است. با آنکه قیمت خرید و فروش بیت کوین در صرافی های غیر متمرکز 59،600 دلار تعیین شده است اما قرارداد های آتی که برای ماه ژوئن بسته می شود با قیمت 65،000 دلار انجام می شود، با این وجود بازار های آتی BTC هرگز اینقدر صعودی نبوده اند.

 

 

تاثیر افزایش نرخ قرارداد های آتی

قرارداد های آتی معمولا در بازار های خنثی یا صعودی معامله می شوند و این موضوع برای هر دارایی از جمله کالاها، سهام، شاخص ها و رمز ارز ها صدق می کند. با این حال حق بیمه سالانه 50٪ برای قرارداد های منقضی شده در سه ماه آینده بسیار غیر معمول است. بر خلاف قرارداد های دائمی، قرارداد های آتی هیچ نرخ بودجه مشخصی ندارند و هزینه آن ها در انواع صرافی های معمولی نیز بسیار متفاوت قیمت گذاری می شود. معمولا نرخ حق پرداخت معاملات آتی بین 10 تا 20 درصد افزایش داشته است اما در حال حاضر هزینه پرداخت معاملات فیوچرز بیت کوین با افزایش تا 50 درصد حق پرداخت در صرافی ها انجام می شود. نمودار قرارد های آتی بیت کوین نشان می دهد حتی در سال 2019 که قیمت بیت کوین 250 درصد افزایش قیمت داشت نرخ بیمه معاملات 25 درصد تعیین شده بود و فقط سال 2021 است که هزینه بیمه قرارداد های آتی BTC تا این حد افزایش داشته است. 

افزایش هزینه قرارداد های آتی بیت کوین به نفع فروشنده ها است زیرا با رشد قیمت بیت کوین فروشنده ها سود بیشتری از معاملات طلب می کنند، با این وجود حجم معاملات سه ماهه بیت کوین از همیشه بیشتر شده و معامله گران در صدد سود بالا تر از طریق این معاملات هستند.

 


شاید دلیل رشد بازار معاملات آتی پیشبینی های تحلیلگران در مورد افزایش قیمت بیت کوین تا 73 هزار دلار است که ریسک معاملات سه ماهه به چشم نمی آید و بازار آن تا این حد رشد داشته است. علاوه بر آن برخی از شاخص های بازار نشان دهنده روند صعودی بیت کوین در سه ماه آینده هستند که این نیز باعث افزایش تنظیم معاملات آتی شده است.