در روزهای اخیر همزمان با رشد آلت کوین هایی همچون چین لینک و رسیدن قیمت آن به بالاترین سطح یعنی 24.5 دلار، سیطره بیت کوین بر بازار کم رنگ شده و کاهشی 24 درصدی را در این مورد رقم زده است.
در طی چند روز گذشته قیمت بیت کوین به شدت دچار روند کاهشی شده و تا 28,000 کاهش یافت، اما این ارز دیجیتال دوباره توانست به محدوده 33,000 دلار برسد. نکته جالب توجه اینجاست که در این میان برخی از آلت کوین ها توانستند نسبت به برترین ارز دیجیتال عملکرد بهتری از خود نشان دهند و همین روند به کاهش دامیننس بیت کوین تا 64 درصد منجر شد.

طغیان در آلت کوین ها و رسیدن چین لینک به سقف قیمتی جدید

در طی چند روز گذشته بازار ارزهای دیجیتال نزولی بوده و این روند باعث کاهش 200 میلیارد دلاری در ارزش بازار شد. همین امر آلت کوین ها را با چالش هایی روبرو کرد. اما با صعودی شدن قیمت آنها طی دو روز اخیر بسیاری توانستند شرایط خود را بهبود بخشند.
 در این میان قیمت اتریوم به حدود 1328 دلار رسید. ریپل با تجریه افزایش قیمت 4 درصدی در زمان نگارش این مطلب در محدوده 0.273  دلار مورد معامله قرار می گیرد. بیت کوین کش با تجربه 4 درصد افزایش 435 دلار، لایت کوین با 2.5 درصد در حدود 138 دلار توانستند روند بازگشت موفقی داشته باشند. کاردانو و پولکادات نیز با افزایشی 10 درصدی هم اکنون به ترتیب با 0.357 و 17.600 دلار معامله می شوند. شما همراهان گرامی می توانید برای اطلاع از قیمت لحظه ای سایر ارزهای دیجیتال به وب سایت تتر ایران مراجعه نمایید.
با این حال چین لینک در میان 10 رمز ارز برتر، بهترین عملکرد را داشته است. توکن عرضه شده این رمز ارز که با نماد اختصاری LINK شناخته می شود با جابجا کردن قیمت خود برای دومین بار در طی یک ماهه اخیر به بالاترین سطح قیمت خود 24.35 دلار رسیده است.
می توان گفت که افزایش قیمت در آلت کوین های ردیف های پایین تر در مقایسه با رمز ارزهای بالا دستی که به لحاظ ارزش بازار در رتبه های بالاتر قرار گفته اند، توانستند رشد قیمتی بهتری را تجربه کنند. Decentraland یکی از این آلت کوین هایی است که با رشد 42 درصدی وارد قیمت 0.17 دلاری شده است.

افزایش قیمت چین لینک

 بیت کوین با وجود بازگشت قیمت، نتوانست سطله خود در بازار را بازیابد!

با وجود اینکه پادشاه ارزهای دیجیتال بعد از یک دوره کاهش شدید قیمتی از 38,000 دلار، دوباره از دیروز شاهد مقداری افزایش قیمت بوده است، اما با این حال هنوز موفق به بدست آوردن سیطره خود بر بازار نشده است. این اولین بار در ماه ژانویه بود که بیت کوین بعد از بازار گاوی در چند ماه اخیر، با روند نزولی جدی روبرو شده و به زیر 30,000 دلار بازگشت.
با توجه به انتشار خبری مبنی بر حمله دوبار خرج کردن بیت کوین در روزهای گذشته، بسیاری از کارشناسان این کاهش قیمت را معلول ترس، احساس عدم اطمینان و شک (FUD) ایجاد شده در بازار می دانند. با اینکه صحت این خبر توسط خبرگزاری های برجسته تایید نشد.
بیت کوین با آزمودن سطوح حمایتی خود در چند روز اخیر، مجدد به کانال 32,000 دلاری وارد شده و توانست تا محدوده 34,000 دلاری نیز پیش برود.
همانگونه که پیشتر نیز اشاره شده، در نتیجه این کاهش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر و رشد قیمت فوق العاده توسط آلت کوین ها، ارزش بازار بیت کوین کاهش یافته و متعاقبا از میزان سلطه آن نیز کاسته شد. شاخصی که ارزش بازار بیت کوین را در مقایسه با سایر آلت کوین ها اندازه گیری می کند، شاهد کاهش تا 64 درصد بوده است؛ که نسبت به هفته گذشته مشمول کاهش 6% درصدی شده است.
چین لینک یکی از این آلت کوین هایی است که در طول دوازده ماه گذشته بهترین عملکرد را به لحاظ رشد قیمتی به خود اختصاص داده است. این ارز دیجیتال دیروز با رساندن ارزش بازار خود به 9.2 میلیارد دلار، از لایت کوین پیشی گرفت. این رشد در حالی اتفاق افتاد که هفته پیش نیز توانسته بود جایگاه بیت کوین کش را تصاحب کند. در پی افزایش قیمت LINK، شایعه ای مبنی بر راه اندازی صندوق چین لینک Grayscale نیز مطرح شد. از این اخبار می توان به عنوان دلایلی برای افزایش و جابجایی رکورد چین لینک یاد کرد.

از سلطه بیت کوین در بازار کاسته شد

سطح حمایت کلیدی چین لینک

با توجه به نمودار روزانه قیمت LINK، می توان شاهد نوسان قیمتی در طول چند ماه گذشته در این رمز ارز بود. اما با این وجود توانسته عملکرد خوبی به نمایش بگذارد.
به دنبال روند صعودی در توکن LINK کلیه سطوح مقاومتی تبدیل به سطوح حمایتی شدند. به طور معمول اکثریت مردم در زمان افزایش قیمت، برای ورود به بازار عملکردی هیجانی از خود نشان می دهند، اما در واقع مواقعی که نقاط مقاومتی به حمایت تبدیل می شوند، بهترین زمان برای ورود محسوب می شوند. کانال 10 دلاری برای ورود به بازار چین لینک نقطه مناسب به شمار می آید. نقطه حمایتی دیگر برای ورود بعدی 13 و 17.30 دلار می باشد.
از جمله نقاط مهمی که بایستی مورد توجه قرار دهیم، حمایت در نقطه 17.30 دلاری و ضمنا 19.50 دلاری است. نقطه آخر بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا به عنوان بالاترین نقطه قیمتی در سال 2020 به ثبت رسیده است و به عنوان سطح کلیدی در جهت تبدیل مقاومت به حمایت محسوب می شود.

بالاترین رکوردهای احتمالی در رابطه با قیمت چین لینک LINK

به دلیل اینکه چین لینک هم اکنون در حال کشف قیمت خود است، نمی توان پیش بینی درستی از نقطه اوج بعدی آن به دست داد. در این زمینه می توان از ابزارهای فیبوناتچی در جهت تخمین این کانالها استفاده کرد. 
برای به دست آوردن اولین نقطه احتمالی در چین لینک، از اندیکاتوری که از دو ابزار فیبوناتچی به دست آمده، استفاده می شود که مطابق آن این نقطه کانال 29 الی 31 دلاری را نشان خواهد داد. دومین نقطه احتمالا 39 دلار و آخرین نقطه 42 دلار خواهد بود.
در هر حال موج هیجان بعدی، موج جدید بزرگی در جفت ارز معاملاتی BTC/LINK رقم خواهد زد. در حرکت قبلی این بیت کوین بود که تعیین کننده ظاهر شد، این در حالی بود که نمودارهای جفت ارزهای بیت کوین با آلت کوین ها، در وضعیتی نسبتا صاف به سر می بردند. 
با آغاز اصلاح در بیت کوین و پیش گرفتن روند صعودی آرام توسط این ارز دیجیتال، احتمالا شاهد افزایش عملکرد بهتر آلت کوین ها در مقایسه با Bitcoin خواهیم بود.

عملکرد بهتر چین لینک

ناحیه مقاومتی در جفت ارز LINK/BTC

با وجود اینکه در طول چند هفته اخیر، ارزهای معاملاتی بیت کوین و آلت کوین ها فعالیت بیشتری از خود نشان دادند، اما برای اینکه ادعا کنیم به آغاز فصل آلت کوین ها نزدیک شده ایم، زود است. آلت کوین ها، هنوز نیازمند تحکیم سطوح حمایتی خود پیش از اقدام به انجام حرکت مجدد هستند.
تحکیم مورد نظر برای چین لینک در نمودار زیر در سمت چپ آن به نمایش درآمده است. چین لینک پیش از اینکه وارد روند صعودی آخر خود شود، برای مدتی در این محدوده دچار نوسان بوده است.

نمودار ارزهای معاملاتی بیت کوین و آلت کوین ها


افزایش های این چنینی مستلزم ثبات در قیمت بیت کوین هستند. زیرا در غیر این صورت تاثیر نوسان های بیت کوین در ارزهایی با حجم کمتر بسیار بزرگتر و محسوس تر خواهد بود.
هم اکنون در نمودار LINK/BTC شاهد یک مقاومت اساسی هستیم. در صورتی که نقطه مقاومت 0.00074 به سمت بالا نشکند، نقاط کلیدی بعدی به احتمال زیاد سطوح 0.00044 و 0.00055 خواهند بود. اما در صورتی که چین لینک موفق به شکست سطح 0.00074 به سمت بالا بشود، 0.0011 نقطه کلیدی بعدی خواهد بود که این مقدار در نمودار LINK/BTC معادل همان 39 دلار تخمین زده شده در ابزار فیبونالچی می باشد.