دقیقا یک سال پیش در حالی که جهان برای اولین بار درگیر یک بیماری همه گیر و کشنده بود بیت کوین یکی از بزرگترین سقوط های تاریخ خود را تجربه کرد. سال گذشته در 12 مارس قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت تقریبا به نصف کاهش یافت و از 8،000 دلار به 3،600 دلار سقوط کرد که به سقوط بازار پنجشنبه سیاه معروف شد. اما امسال دقیقا در همان تاریخ بیت کوین افزایش قیمت قابل توجهی داشت و رکورد تاریخی خود را ثبت نمود، امروز در تاریخ 24 اسفند بیت کوین تا سطح 61 هزار دلار بالا رفت اما در حال حاضر با قیمت 60 هزار دلار خرید و فروش می شود.

 

 

تفاوت امسال با پنجشنبه سیاه سال گذشته 

از اواسط ماه مارس امسال بیت کوین مانند یک موشک حرکت کرد و هر رکورد قابل تصوری را در مسیر خود شکست داد و در حال حاضر آماده است تا با عبور از سطح 60 هزار دلار برای هر سکه بالاترین قیمت تاریخی خود را ثبت کند. زمانی که با قیمت امروز بیت کوین به اتفاق سال گذشته می اندیشیم زیاد به نظر بزرگ نمی آید اما در واقع پنجشنبه سیاه سال گذشته بزرگترین درصد افت قیمت بیت کوین از ابتدای راه اندازی آن در سال 2009 بود.

پس از این واقعه تلخ در عرصه ارز دیجیتال تقریبا یک ماه و نیم زمان صرف جبران ضرر و زیان وارده شد. با آنکه قیمت بیت کوین کاملا صعودی می باشد و روز بروز افزایش میابد هنوز عده ای از معامله گران و سرمایه گذاران از افت قیمت ناگهانی بیت کوین حراس دارند. درست است 12 مارس سال گذشته ارزش بیت کوین 50 درصد کاهش یافت اما علاوه بر بیت کوین تمام ارزهای دیجیتال و حتی طلا که از پشتیوانه بیشتری برخوردار است نیز افت قیمت شدیدی داشتند. در پی این اتفاق در آن زمان عده زیادی از مردم به بازار خرید و فروش ارز دیجیتال بی اعتماد شدند و به سمت بازار بورس آمریکا جذب شدند. اما تحقیقات CryptoQuant نشان دهنده تفاوت در روند بیت کوین نسبت به پنجشنبه سیاه سال گذشته می باشد زیرا حجم تقاضا برای خرید بیت کوین بسیار بالا است اما عرضه آن محدود و همین مسئله باعث جلوگیری از کاهش قیمت می شود.

 

دلایل متفاوت بودن امسال با پنجشنبه سیاه

طبق گزارشات Chainalysis تعداد واحد های موجود در صرافی ها روز بروز کمتر و کمتر شده و این نشان دهنده علاقه مندی معامله گران به سرمایه گذاری در بیت کوین می باشد. همچنین طبق داده های CryptoQuant ماینر ها علاقه ای به فروش بیت کوین های خود ندارند و این به خودی خود یک دلیل بزرگ و تاثیر گذار برای افزایش قیمت بیت کوین است. به نظر می رسد ماینر ها با به فروش نگذاشتن کوین های خود به دنبال سود و ارزش گذاری بیشتر برای کوین های در دسترس هستند و چون قسمت بزرگ و قابل توجهی از فروش بیت کوین را بر عهده دارند در قیمت بازار بسیار تاثیر گذار هستند.

 

 

نتیجه گیری 

با توجه به روند صعودی بیت کوین در امسال و بیماری کورونا در سال گذشته می توان گفت بیماری کووید- ۱۹ باعث کاهش قیمت بیت کوین در پنجشنبه سیاه شده بود و امسال همه چیز خوب پیش می رود. طبق گفته های تحلیلگران بزرگ فعلا خبری از کاهش قیمت بیت کوین نیست و شاخص ها نشان دهنده افزایش قیمت نیز می باشند زیرا از سرمایه گذاران خرد گرفته تا سرمایه گذاران بزرگ همه به دنبال خرید بیت کوین می باشند و ماینر ها نیز کوین های خود را نمی فروشند در نتیجه تقاضا بالا و عرضه پایین مساوی است با افزایش قیمت.