شبکه اتریوم یکی از پرطرفدار ترین بلاک چین ها است و کاربران بسیاری در این شبکه به انجام تراکنش می پردازند. اما مشکلی که از ابتدا اتریوم با آن درگیر بوده است بحث کارمزد می باشد، به خصوص با افزایش قیمت این رمز ارز محبوب تا 3530.56 دلار، کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم به طور عجیبی بالا رفته و برای معامله گران بسیار مشکل ساز شده است. جالب است بدانید اخیرا یک پروتکل جدید به نام بروزرسانی لندن با هدف کاهش هزینه های تراکنش بر روی بلاک چین اتریوم اعمال شده اما از زمان اجرای آن که تقریبا یک هفته می گذرد، تا به امروز نه تنها مشکل نرخ بالای تراکنش ها حل نشده بلکه بیشتر نیز شده است. اما دلایل افزایش هزینه کارمرزد در اتریوم چیست؟ با ما همراه باشید تا دلایل افزایش کارمزد در اتریوم را برسی کنیم.

 

 

علت افزایش قیمت کارمزد اتریوم

مشکل نرخ بالای کارمزد در شبکه اتریوم یکی از مشکلات همیشگی اتریوم بوده که ویتالیک بوترین و تیم توسعه دهنده اتریوم از گذشته تا به امروز بر روی آن کار می کنند. برای مثال پروژه EIP-1559، و بروزرسانی لندن دو مورد از پروتوکل های اخیر هستند که بر روی شبکه اتریوم اعمال شدند و همه امیدوارانه منتظر تاثیرگذاری این پروژه ها بودند. البته باید گفت با آنکه این دو طرح در جهت مقابله با کارمزد بالای اتریوم و کاهش آن طراحی شدند، اما متاسفانه علاوه بر آن که اثر بخشی نداشته اند، کارمزد در این شبکه با توجه به افزایش قیمت اتریوم به طور چشمگیری بالا رفته است.

می توان گفت علت اصلی این افزایش قیمت کارمزد، تا حدی مربوط به عرصه دیفای است که در بلاک چین اتریوم اجرا می شود. از آنجاکه روزبروز طرفداران برنامه های غیر متمرکز و NFT ها رو به افزایش است، میزان استفاده از این توکن های NFT و ازدحام شبکه یکی از دلایلی است که باعث افزایش شدید کارمزد اتریوم می شود. همچنین زمان لازم برای انتشار توکن های NFT، بیشتر از تراکنش های معمولی است اما این امر سبب می شود کارمزد های معمولی نیز با نرخ بالای تراکنش مواجه شوند.

 

حوزه defi چیست؟

در حال حاضر تراکنش های اتریوم که در گذشته 10 دلار بود به بیش از 30 دلار افزایش یافته و نرخ تراکنش اتریوم در پلتفرم هایی مانند یونی سواپ و اوپن سی به ترتیب 300 دلار و 100 دلار افزایش یافته که رقم قابل توجهی است. با توجه به این شرایط افراد زیادی نسبت به آینده اتریوم نگران هستند و عقده دارند رقیبان اتریوم از قبیل بایننس اسمارت چین و کاردانو به زودی جایگزین شبکه اتریوم خواهند شد و معامله گران به سوی این بلاک چین ها می روند. اگر روند نرخ بالای اتریوم ادامه یابد دور از ذهن نیست که حجم زیادی از معامله گران به سمت بلاک چین های ارزان تر روانه شوند که این امر باعث نابودی شبکه اتریوم می شود. به نظر شما آینده اتریوم چگونه پیش خواهد رفت؟ آیا بلاک چین های رقیب اتریوم این بلاک چین پر طرفدار را کنار می زنند؟