در پی سقوط قیمت بیت کوین و بازار ارز دیجیتال تراکم تراکنش ها در بلاک چین بیت کوین به طور چشمگیری افزایش یافته و باعث کاهش توان محاسباتی آن شده است. پس از کاهش 15 درصدی بیت کوین در روز یکشنبه، اعلام شده است هزینه تراکنش های بیت کوین به 50 دلار رسده اما با این حال 130.000 تراکنش منتظر تایید شدن است. Mempool که مجموعه معاملات تایید نشده بیت کوین است با افزایش حجم معاملات دوباره در کانون توجه قرار گرفته است و مانند سال 2017 هزینه های کارمزد BTC به بالاترین حجم خود دست یافته است.

 

 

دلایل افزایش هزینه کارمزد بیت کوین

به دلیل کاهش قیمت بیت کوین زیر 50 هزار دلار بسیاری از سرمایه گذاران تصمیم به خروج از بازار گرفته اند که باعث ازدحام شبکه شده است. هنگامی که بلاک چین با افزایش ترافیک رو به رو شود معاملات با تاخیر انجام می شوند و از آنجا که در حال حاضر 130.000 معامله تایید نشده در بلاک چین بیت کوین ثبت شده است معاملات با بالاترین نرخ کارمزد انجام می شوند. طبق این اتفاق هش ریت بیت کوین افت کرده که به خودی خود موجب ازدحام تراکنش ها می شود زیرا کاهش عملکرد هش ریت موجب طولانی تر شدن اتمام تراکنش ها و ازدحام در شبکه می شود. 

در اواخر سال 2017 زمانی که بیت کوین برای اولین بار به سطح 20 هزار دلار رسید کارمزد معاملات BTC به بیش از 50 دلار افزایش یافت، در حال حاضر نیز تراکنش ها به قیمت 55،190 دلار تکمیل می شوند، دقیقا یک روز بعد از روند نزولی بیت کوین نرخ هش این شبکه از 145 اگزاهش به 105 اگزا هش رسیده است که یعنی قدرت محاسبه شبکه بیت کوین به مشکل بر خورده است.

یکی دیگر از اتفاقات تاثیر گذار در افزایش کارمزد معاملات بیت کوین را می توان قطعی برق در سین کیانگ چین دانست، زیرا عمده استخراج کنندگان در چین به فعالیت می پردازند که بروز مشکل در این کشور باعث کم شدن تعداد ماینر ها و افزایش کارمزد های معاملات می شود. در پی این قطعی برق در کشور چین استخر های استخراج نیز با افت نرخ هش مواجه شدند و استخر Binance Pools در 24 ساعت 20 درصد افت هش ریت را تجربه کرد.

 

 

خرید سرمایه گذاران در کف قیمت

با آنکه عده زیادی از معامله گران در صدد خروج از بازار هستند افراد بسیاری نیز برای خرید بیت کوین در کف قیمت اقدام کرده اند که این ورودی و خروجی ها باعث ازدحام در بلاک چین بیت کوین شده است. تحقیقات نشان می دهد بر خلاف کاهش قیمت بیت کوین از سطح 64 هزار دلار به زیر 60 هزار دلار حجم عظیمی از سرمایه گذاران نهادی در حال خرید بیت کوین در کف قیمت هستند. این خرید نا به هنگام خبر از آن می دهد که معامله گران هنوز از بیت کوین نا امید نشده و این افت قیمت را فرصت مناسب برای سود های آینده دانسته اند. با این حال هیچ اطلاعات جدیدی در باره افزایش قیمت نیست و شاخص های نمودار های تحلیل زیر خط میانگین ثابت شده اند.