استیو ووزنیاک (Steve Wozniak) یکی از بنیان گذاران شرکت اپل، در بیانیه ای خبر از ایجاد یک پلتفرم غیر متمرکز به منظور تبادل انرژی توکنیزه شده ( توکنیز شده به معنی تبدیل شده به دارایی های دیجیتال می باشد) داده است. این پروژه بعد از اپل دومین شرکتی است که ووزنیاک بعد از گذشت 45 سال به عنوان یکی از بنیاگذران آن معرفی شده است.
کمپانی اپل که توسط استیو ووزنیاک و با کمک استیو جابز راه اندازی شده بود، با عرضه توکن اختصاصی خود با نام اختصاری WOZX وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد. راه اندازی و عرضه این رمز ارز نشانگر تمایل این شرکت به فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال است. اولین عرضه این ارز دیجیتال اپل هفته گذشته و در صرافی HBTC انجام گرفت. 

WOZX: توکن اختصاصی اپل

استیو ووزنیاک در بیانیه ای به بهره برداری از پروژه جدیدی  با عنوان ای‌فورس (Efforce) اشاره کرد که در آن بازاری بر پایه بلاک چین و به منظور تبادل انرژی توکنیزه شده ایجاد خواهد شد.
در این پلتفرم شرکت هایی گرد هم خواهند آمد که تمایل به افزایش بهرهوری انرژی خود در سازه ها و فرایندهای صنعتی دارند و همچنین با افرادی همکاری خواهد شد که مایل به دریافت بازپرداخت های خود با توکن هستند؛ در واقع این توکن ها عاملی برای صرفه جویی در مصرف انرژی خواهند بود.
همواره فناوری بلاک چین به دلیل آنچه که آسیب زدن و در مخاطره قرار دادن محیط زیست بواسطه مصرف بالای میزان انرژی بود محل انتقادهای فراوانی بوده است. اما آنگونه که ووزنیاک مدعی شده، پلتفرم ای‌فورس دارای عملکرد متقاوتی در این زمینه خواهد بود.

فناوری بلاک چین
مطابق آنچه که در گفته های هم‌بنیان گذار شرکت اپل آمده است، این پروژه جدید با انگیزه و قابلیت ارتقای انرژی سبز و جلوگیری و کاهش مخاطرات متوجه محیط زیست ایجاد شده است. ووزنیاک در بیانیه مطبوعاتی خود افروده: 
"ای‌فورس به عنوان نخستین پلتفرم غیر متمرکز ایجاد شده و قابلیت مشارکت در پروژه های بهره وری در سرتاسر جهان را خواهد داشت، و این امکان را برای همه فراهم خواهد آورد که از آن بهر مند شوند. به دنبال اجرای این پروژه تغییرات زیست محیطی قابل توجهی ایجاد خواهد شد."

عرضه ارز دیجیتال شرکت اپل


بنابر اعلام تیم ایفوری در وب سایت مدیوم، نام اختصاری توکن کاربردی پروژه Efforce" WOZX" می باشد که برگرفته از نام ووزنیاک است. این توکن در روز سوم دسامبر مصادف با 13 آذر در صرافی HBTC ارائه شده است.
پروژه ای¬فورس اولین پلتفرم بلاک چینی ملحق شده به دوست داران محیط زیست و فضای انرژی سبز نیست. پلتفرم های مبتنی بر بلاک چین دیگری نیز همچون پاور لجر (Power Ledger)، ال¬او3 انرژی (LO3 Energy) و وی¬پاور (WePower) در این حوزه به عنوان رقبای ای¬فورس مشغول به فعالیت هستند.
لازم به ذکر است که صرف آمدن نام ووزنیاک در کنار این توکن به عنوان یکی از نام های شناخته شده در حوزه فناوری، نمی تواند دلیل موفقیت این ارز دیجیتال در دنیای کریپتوکارنسی باشد و طبعا سرمایه گذاری در آن همانند تمامی پروژه های فعال در این حوزه مشمول ریسک و خطرهای فراوانی خواهد بود. 

پروژه ای‌فوری با نماد wozx

خرید توکن پروژه Efforce با نماد WOZX

این توکن در حال حاضر فقط در صرافی HBTC عرضه شده و مورد معامله قرار می گیرد. به جز صرافی HBTC که توکن WOZX را در لیست دارایی های ارز دیجیتال خود قرار داده، هفته آینده صرافی Bithumb نیز قصد دارد آن را به لیست خود اضافه کند.
فعلا این توکن را تنها می توانید در جفت معاملاتی تتر ملاحضه کنید. همانگونه که اشاره شد نماد توکن پروژه ای¬فوری WOZXUSDT می باشد و به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک در لیست سایر صرافی های ارزدیجیتال نیز قرار خواهد گرفت.