با توجه به افزایش روز افزون  قیمت بیت کوین در ماههای اخیر و ثبت بالاترین رکورد تاریخی که با رقم بی سابقه 24000 دلار طی هفته گذشته به واقعیت پیوست، امیدها به افزایش هر چه بیشتر قیمت این ارز دیجیتال همچنان بالا است و یکی از مهمترین دلایل آن را می توان جذابیت روزافزون آن برای سرمایه گذاران و هجوم بخش عظیمی از نقدینگی به سمت بازار این ارز دیجیتال معرفی کرد.

بیت کوین بار دیگر رکورد زد و وارد کانال 24 هزار دلاری شد
به گزارش تتر ایران براساس تحلیل بسیاری از فعالان این بازار، به احتمال زیاد بیت کوین همچنان به روند صعودی خود ادامه خواهد داد هم چنانکه مدیر بخش فناوری گلاسنود (Glassnode) نیز در این باره می گوید: وضعیت در بازار بیت کوین کماکان صعودی بوده و بازار دچار بحران نقدینگی است.
به گزارش کریپتوپوتیتو، رافائل شولتزکرافت(Rafael Schultze-Kraft) که دانشمند حوزه داده (WATTx) است، نیز بر این امر صحه گذاشته و بر این باور است که به احتمال زیاد با یک بحران نقدینگی و عرضه مواجه می شویم که می تواند به عنوان عاملی برای افزایش قیمت در بیت کوین مطرح شود.
این دانشمند داده براساس رویداهای اخیری که در بازار بیت کوین رخ داده است عواملی مانند ورود سرمایه گذاران جدید به صورت شخصی یا نهادی، سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین یا اصطلاحا هولدرهای بیت کوین را عامل افزایش قیمت بیت کوین دانسته و همچنین معتقد است با توجه به میزان موجودی بیت کوین در صرافی ها و عرضه ماینرها می توان به این نتیجه گیری رسید که بازار بیت کوین همچنان به روند صعودی خود ادامه داده و به شدت صعودی خواهد بود.
رافائل شولتزکرافت برای اثبات ادعای خود با ارائه نمودارهایی نشان می دهد که میزان نقدینگی در این بازار به شدت سیری صعودی داشته و میزان عرضه بیت کوین نسبت به تقاضا در حالت نسبتا پایینی است. بنابراین از این جهت بازار بیت کوین در حال گذراندن یک وضعیت بحرانی است.

بحران نقدینگی و عرضه بیت کوین نشانه های صعودی قیمت آن


شولتزکرافت در بخشی دیگر از گفته های خود به این نکته اشاره می کند که با توجه به محدودیت 21 میلیون واحدی بیت کوین، این رقم در واقعیت کمتر از این میزان است و امکان دسترسی به حدود 3 میلیون بیت کوین وجود ندارد که این مقدار معادل 16 درصد از عرضه کل بازار را تشکیل می دهد.
وی در ادامه اظهارات خود با بررسی آدرس هایی که اقدام به انباشت بیت کوین می کنند، افزود: در این آدرسها 2.7 میلیون بیت کوین وجود دارد. این آدرسها تنها مقاصدی برای انباشت بیت کوین بوده اند و هیچ گاه درصدد خرج کردن ارزهای خود نبودند. به زعم شولتزکرافت این افراد هولدرهای واقعی هستند که 14.5 درصد از عرضه کل بیت کوین در اختیار آنها قرار دارد.
در حدود نزدیک به یک سال یعنی از آغاز سال جاری تاکنون، ارزهای دیجیتال نگهداری شده روی صرافی ها افتی 20 درصدی را تجربه کرده است. این اتفاق را شولتزکرافت با عنوان "طولانی ترین کاهش سرمایه صرافی ها" تفسیر می کند و بر این باور است که سرمایه گذاران همچنان دارند ارزهای خود را از صرافی ها بیرون می کشند. حال با در نظر گرفتن این داده ها این نتیجه حاصل می شود که طی سال جاری نقدینگی به شدت پایین بوده است.
مشخصا در این شرایط ماینرها نیز قصد نقد کردن ارزهای خود را ندارند، زیرا در حال حاضر کل موجودی آدرس های متعلق به ماینر ها تنها 1.7 میلیون واحد بیت کوین را شامل می شود. در واقع از زمان هاوینگ امسال، شاهد روند افزایشی در تعداد بیت کوین هایی بودیم که هیچ گاه از آدرس ماینرهای خود خارج نشدند.
در طی ماه های اخیر برخی از شرکتها و موسسات بزرگ به حوزه ارزهای دیجیتال وارد شدند که از آن جمله می توان به مایکرواسترتژی، اسکوئر، مس میوچوال (MassMutual)، وان ریور است منجمنت  (One Rıver Asset Managment) وگوگنهایم اشاره کرد. 

شکار بیت کوین توسط شرکت مایکرو استراتژی
در ادامه شولتزکرافت با اشاره به تحولات صورت گرفته در بازار، خاطر نشان می سازد که این شرکت ها و موسسات در حال بلعیدن عرضه و نقدینگی موجود در بازار بیت کوین هستند. به اعتقاد او به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان دور شرکت های دیگری نیز به دنیای ارزهای دیجیتال وارد خواهند شد. 
شولتزکرافت رشد و توسعه شرکت مدیریت سرمایه های دیجیتال گری اسکیل را به عنوان یکی دیگر از عوامل مهم معرفی می کند. بنا به گفته های او، گری اسکیل طی شش ماه گذشته اقدام به خریداری حدود 210,000 واحد بیت کوین کرده است که این مقدار بیشتر از تعداد بیت کوین هایی است که در همین مدت مشابه استخراج شده اند.
بر اساس اطلاعاتی که از میزان استخراج و تولید بیت کوین توسط ماینرها در هر بلاک به دست آمده است تعداد بیت کوین ها پس از هاوینگ امسال در حدود 6.25 واحد کاهش داشته است. بنابراین بر اساس اصول اقتصادی اگر میزان عرضه و تقاضا در یک راستا نباشد بدین معنی که اگر با کاهش میزان عرضه در یک دارایی میزان تقاضای آن در سطح ثابتی ماندگار شود، به احتمال خیلی زیاد دارایی مورد نظر دچار افزایش قیمت خواهد شد. 
بنابر ادعای شولتزکرافت با اینکه وجود بحران نقدینگی و عرضه در بازار بیت کوین یک عامل به شدت صعودی محسوب می شود، اما بسیاری آن را جدی نگرفته اند. شولتزکرافت اینگونه سخنان خود را به پایان می برد که:
در ماه های آینده شاهد تاثیرات چشمگیر این مسئله یعنی بحران نقدینگی و عرضه در قیمت بیت کوین خواهیم بود.