مدیر عامل صرافی بایننس، چانگ‌پنگ ژائو، اتریوم را شبکه افراد پولدار خواند که قرار است به زودی فقیر شوند. وی ضمن اشاره به افزایش میزان کارمزدها در شبکه اتریوم، خاطر نشان شد که در حال حاضر اتریوم تبدیل به بلاک چین افراد ثروتمند شده است.
ژائو در توئیت اخیر خود بالا بودن هزینه تراکنش در شبکه اتریوم را به مثابه پاشنه آشیل برای این شبکه دانسته که باعث شده تنها افراد ثروتمند قادر به استفاده از آن در معاملات خود شوند. وی در این رابطه نوشت: "اتریوم اکنون شبکه ای برای افراد ثروتمند است، اما این افراد به زودی فقیر خواهند شد."

اظهار نظر مدیر عامل بایننس در مورد کامزد بالای اتریوم


همزمان با جهش شدید قیمت اتریوم در اوایل سال 2021، میانگین کارمزد تراکنش های این شبکه نیز دچار افزایش شد. بطوریکه متوسط هزینه تراکنش های این شبکه از محدوده 5 دلار در سال گذشته به حدود 15 دلار افزایش یافته است. در این میان مطابق داده های Ycharts، تقریبا چهار روز پیش میانگین کارمزد تراکنش های اتریوم به حدود 40 دلار رسیده بود.
این در حالی است که این رقم متوسط کارمزدهای عادی در شبکه را نشان می دهد، این رقم گاها برای افرادی که در حوزه دیفای (DeFi) فعالیت می کنند یا معامله گرانی که حوزه فعالیت آنها مرتبط با کشت سود هست، تا بالای 100 دلار نیز رسیده است. شایان ذکر است که بسیاری از این معامله گران تقریبا هر روز با این پلتفرم کار می کنند، بنابراین مجبور به پرداخت این میزان کارمزد به صورت روزانه هستند.
 مدیر عامل بایننس در توئیت دیگری با اشاره به اینکه دیگر از شبکه اتریوم استفاده نخواهد کرد، افزود در حال حاضر کار بر روی توسعه دو پروژه در صرافی بایننس در حال انجام است که قرار است بعد از راه اندازی وارد یک رقابت مستقیم و تنگاتنگ با دو مورد از بزرگترین بلاک چین های در حال فعالیت شوند.
طراحی بایننس چین به گونه ای است که امکان انجام تراکنش های بسیار سریعی را با حداقل کارمزد برای کاربرانش فراهم می کند. پروژه زنجیره هوشمند بایننس (BSC) نیز دومین پروژه این شرکت است که کاربران از طریق آن می توانند اقدام به اجرای قراردادهای هوشمند خود کنند. همچنین زنجیره هوشمند بایننس، امکان اجرای قراردادهای هوشمند را با کارایی بیشتر و کارمزد کمتر فراهم می کند.

کارمزد بالای اتریوم


در واقع می توان ظهور پروژه هایی مانند Binance Chin، پولکادات و کاردانو را به نوعی نشانه افزایش تمایل برای یافتن بلاک چینی دانست که بتواند به رقابت با شبکه اتریوم بپردازد. کاردانو روز گذشته توانست با جای گذاشتن بایننس کوین رتبه سوم فهرست ارزهای رمز نگاری شده را با دارا بودن بیشترین میزان سرمایه در بازار به دست آورد. قیمت کاردانو در زمان نگارش این مطلب در محدوده 1.304 دلار معامله می شود. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این رمز ارز به مقاله کاردانو چیست؟ مراجعه نمایید.
در کاردانو نیز همانند زنجیره هوشمند بایننس، امکان اجرای قراردادهای هوشمند وجود دارد. از جمله مزایای بلاک چین کاردانو می توان به کارمزد پایین تراکنش ها، کارایی بالا و ایمنی مطلوب آن اشاره کرد. با این حال لازم به ذکر است که کاردانو از طراحی پیچیده تری برخوردار بوده و برای رسیدن به فاز نهایی آن بایستی مسیر طولانی تر و زمان بیشتری صرف شود.
در این میان توسعه دهندگان اتریوم هم روی نسخه دوم بلاک چین این شبکه کار می کنند و درصددند تا راه اندازی اتریوم 2.0، با ارائه راهکار مبتنی بر لایه دوم به مشکل اصلی فعلی شبکه اتریوم که کارمزدهای بالای آن است، فائق آیند. ویتالیک بوترین، موسس اتریوم، مدعی است در صورت راه اندازی کامل نسخه اتریوم 2.0، این شبکه قادر به پردازش صدها هزار تراکنش در هر ثانیه خواهد بود.
بنابراین احتمالا در صورت پیاده سازی اتریوم 2.0، افراد عادی نیز خواهند توانست از خدمات این شبکه استفاده کرده و دیگر اتریوم مختص ثروتمندان نخواهد بود.