تیپ روت (Taproot) را در حال حاضر می توان به عنوان محتمل ترین بروز رسانی آتی در بیت کوین معرفی کرد. تیپ روت به عنوان یکی از بروز رسانی های در دست توسعه می باشد که توسعه دهندگان و کاربران با امیدواری تمام در انتظار فعال شدن آن در شبکه بیت کوین هستند. کلیه برنامه های بروز رسانی از تم و اساس یکسانی برخوردار هستند و به احتمال زیاد بروز رسانی های آتی در بیت کوین نیز تابع همین تم خواهند بود. قراردادها در این تم به شکل یونیکست (Unicast یا ارتباط نقطه به نقطه) تعریف می شوند.

بروز رسانی در شبکه بیت کوین

برنامه بروز رسانی احتمالی در شبکه بیت کوین

در صورت اجرای این بروز رسانی، منطق حاکم بر قراردادها به شکل برون زنجیره ای اعمال خواهد شد و این کاربران هستند که کار تایید و اجرای قراردادها را به جای شبکه عهده دار خواهند بود. در صورت حاکم شدن سیستم یونیکست بیت کوین خصوصی تر شده و بر میزان مقیاس پذیری آن افزوده خواهد شد. با این حال عمده ترین مشخصه های بیت کوین همچنان بدون هیچ تغییری باقی خواهند ماند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم بیت کوین و عملکرد آن می توانید به مقاله بیت کوین چیست؟ منتشر شده در وب سایت تتر ایران به عنوان سایت معتبر در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال مراجعه نمایید.
چنین برنامه های بروز رسانی و اعمال سیستم یونیکست می تواند در افزایش کارایی بیت کوین بسیار تعیین کننده باشد. بیت کوین به عنوان یک شبکه پولی و مالی صرف شناخته می شود و نمی تواند به عنوان یک شبکه محاسباتی مطرح شود. مهمترین عملکرد و تمرکز چنین شبکه ای بایستی روی تایید صحت اجرای سیستم پولی و مالی باشد. بررسی صحت امضای کاربران در هنگام انجام تراکنش و اینکه سیاست پولی تعریف شده برای شبکه نادیده انگاشته نشود، مهمترین عملکرد شبکه بوده و هر موضوعی فراتر از این بایستی به لایه های بالایی شبکه منتقل شده و انجام آن به عهده کاربرانی گذاشته شود که هدف آنها از کاربرد شبکه بیت کوین چیزی غیر از پرداخت های پولی و مالی است.

محتمل ترین آپدیت بعدی در بیت کوین

مفهوم قراردادهای یونیکست و MuSig

می توان چند امضایی (MuSig) را به عنوان یکی از بهترین کاربردهای عملی در رابطه با یونیکست کردن منطق قراردادها معرفی کرد. با بروز رسانی چند امضایی کاربران قادر خواهند بود تا در فرایند استاندارد سازی یک خروجی چند امضایی را شبیه به یک خروجی تک امضایی اعمال کند. تحقق این فرایند در جریان ایجاد کلیدها و امضاهای برون زنجیره ای بوسیله کاربر و اعمال عملیات رمزنگاری روی می دهد. MuSig را می توان به نسبت سیستم چند امضایی رایج که کاربران در آن ملزم به انتشار کلیه کلیدهای عمومی و امضاهای خود می باشند، بسیار بهینه و یک ارتقای قابل ملاحضه به حساب آورد. 
تمام مسئولیت تایید قراردادها به هنگام استفاده کاربران از فرایند چند امضایی معمولی، به عهده خود شبکه نهاده می شود. در این شرایط بایستی تایید و ذخیره سازی در سطحی نامحدود در شبکه انجام شود. این در حالی است که با اعمال MuSig، اجرای قرارداد توسط کاربران و با ایجاد امضاهای مختلف میان آنها و نهایتا ساخت یک امضای پایانی انجام خواهد شد. اعتبار و صحت این امضای پایانی در صورتی معتبر خواهد بود که توسط تعداد مشخصی از حاضرین و بدون هیچ گونه اعمال خرابکارانه انجام شود. وظیفه شبکه در این شرایط تنها تایید یک امضا و ذخیره آن خواهد بود.
اجرای یونیکست و اعمال قراردادها به این روش حریم بیت کوین را خصوصی تر خواهد کرد. در حال حاضر در بیشتر قرار دادها، این اسکریپت های خروجی تراکنش ها هستند که وظیفه ارائه مولفه مقدار خرج کردن (Spending) را بر عهده دارند. این یعنی افراد قادر به مشاهده شرایط خرج کردن همراه با جزئیات کامل در بیرون از ترکنش ها هستند. افشای شرایط تراکنش یک کاربر علاوه بر آسیبی که ممکن است برای خود فرد در بر داشته باشد می تواند شرایط سایر کاربران را نیز تحت تاثیر قرار دهد. افشای شرایط و مسیرهای تراکنش توسط کاربر، علاوه بر اینکه مسیرهای مورد استفاده او را نشان می دهد بلکه نشانگر عدم استفاده وی از سایر مسیرها خواهد بود. با این که این امر شاید بسیار واضح به نظر برسد اما با این حال از اهمیت زیادی برخوردار است. کاربر با مشخص کردن این موضوع که از شرایط خرج کردن مورد نظر برخوردار نیست، خود را از حالت ناشناس بودن مورد استفاده برای سایر کاربران خارج می کند. و این یعنی دیگر کاربران از ورود وی به شرایط ناشناس بودن خودداری می کنند. در صورتی که کاربر اقدام به انجام قرارداد خود به صورت برون زنجیره ای نماید، در این صورت می تواند تراکنش ها و خروجی های خود را به شکلی مشابه با یک کاربر معمولی نشان داده و نهایتا قادر به اشتراک شرایط ناشناس بودن خود با کاربران بیشتری باشد. این موضوع طبیعتا می تواند هم برای خود کاربر و هم سایر کاربران مفید واقع شود.

مفهوم چند امضایی در قراردادهای بیت کوین

مولفه های اساسی شبکه بیت کوین ثابت باقی می مانند

با پیاده سازی قراردادها در بیت کوین به روش یونیکست، علاوه بر اینکه شاهد خصوصی تر شدن این شبکه خواهیم بود، بلکه به میزان مقیاس پذیری آن افزوده خواهد شد. با اعمال و تایید قراردادها به صورت برون زنجیره ای کاربر می تواند از اینکه دیگر نیازی به انتشار کل قرارداد خود در شبکه نیست، اطمینان حاصل کند. در این صورت دیگر ملزم به بررسی و تایید قراردادها نبوده و تنها انجام بررسی های جزئی مانند بررسی یک امضا توسط شبکه کفایت می کند. به این دلیل که دیگر نیاز به انتشار قراردادها در شبکه از بین می رود، دیگر نیازی به ذخیره اطلاعات مورد نیاز در شبکه وجود نخواهد داشت. با وجود محدودیت بلاک در شبکه بیت کوین، کاهش اطلاعات مورد نیاز برای هر تراکنش به نفع شبکه بوده و باعث افزایش راندمان و بازدهی تراکنش ها خواهد شد و این یعنی امکان انجام امور بیشتری با استفاده از منابع یکسان فراهم خواهد آمد.

مولفه های اساسی بیت کوین

معایبی که این بروز رسانی می تواند در شبکه بیت کوین در پی داشته باشد

با حذف نیاز به تایید و ذخیره سازی اطلاعات قراردادها، شاهد تاثیرت زیادی در نحوه استفاده از بیت کوین توسط کاربران خواهیم بود. کاربران به منظور جای دادن تراکنش شان در بلاک، با هر تراکنش بیت کوین ملزم به پرداخت کارمزد به ماینرها خواهند بود. لازم به ذکر است که اساس شبکه بیت کوین مبتنی بر فناوری بلاک چین می باشد. ارتباطی مستقیم میان این کارمزدها با منابع مورد نیاز جهت بررسی، تایید و ذخیره سازی تراکنش ها وجود دارد. در این صورت احتمالا کاربران از به کارگیری شرایط خرج کردن و اسکریپت های پیچیده صرف نظر خواهند کرد که این موضوع می تواند باعث اثرگذاری منفی شود. بر فرض کاربری که می خواهد امنیت را از طریق بکارگیری فرایند چند امضایی در جهت توزیع کلیدهای خود ارتقا بخشد، اکنون توسط شبکه ملزم به پرداخت کارمزد بیشتری خواهد بود.
اعمال قراردادهای یونیکست همچنین معایب دیگری نیز در پی دارد. چون در این سیستم دیگر تایید و اجرای قراردادها به عهده شبکه نخواهد بود، کاربران بایستی یا خودشان اقدام به طی این فرایند کنند، یا اینکه از یک نرم افزار در جهت انجام این پروسه کمک بگیرند. این امر به معنای ارسال و ذخیره اطلاعات بیشتری میان طرفین قرارداد خواهد بود. این فرایند مستلزم استفاده از نرم افزازها و پروتکل های پیچیده تری بوده و تهیه بک آپ را به مراتب دشوارتر خواهد کرد. زیرا در صورت از بین رفتن اطلاعات کاربر، طرف مقابل قادر به نقض قرارداد خواهد بود و یا در کمترین حالت احتمالا کاربر دیگر قادر به اجرای قرارداد خود بدون مشارکت طرف مقابل نخواهد بود. در هر حال بروز چنین مشکلاتی قابل پیش بینی بوده و برای مقابله با از بین رفتن اطلاعات راهکارهای هوشمندانه ای ارائه شده و حتی بعضا راهکارهایی ارائه شده که با استفاده از آنها می توان از دست رفتن اطلاعات را از طرف مقابل پنهان کرد.

ارتقای قرار دادها در شبکه بیت کوین

جمع بندی

فعالیت و عملکرد قراردادهای بیت کوین در حال حاضر مبتنی بر یک سیستم انتشاری است که به منظور تایید و ذخیره اطلاعات اجرای قراردادها متکی به شبکه می باشد. انجام بروز رسانی های آتی در شبکه بیت کوین، این امکان را برای کاربران فراهم خواهد آورد که خودشان قراردادها را اجرا کنند، به این دلیل که بیت کوین در اصل به عنوان یک شبکه پولی و مالی شناخته می شود و ملزم به اجرا و پیاده سازی مولفه ها و ویژگی های چنین سیستمی می باشد. بنابراین اعمال بروز رسانی هایی همانند تیپ روت، لایتنینگ، DLC ها و PTLC ها نشانگر تلاش توسعه دهندگان بیت کوین در جهت بهبود و ارتقای مقیاس پذیری و خصوصی سازی بیت کوین است.