ژاپن در حال آماده شدن برای صدور مجوز ارز دیجیتال ملی خود برای بخش های خصوصی و دولتی است. بنا به گفته ها به احتمال زیاد ژاپن تا سال 2023 ارز دیجیتال ملی خود را عرضه خواهد کرد.

به گزارش  تتر ایران مطابق با آنچه که در ژاپن تایمز منتشر شده، انجمن ارز دیجیتال ژاپن درصدد است تا سال 2023 مراحل راه اندازی و عرضه شکلی از ارز دیجیتال فیسبوک که با نام دییم (Diem) شناخته می شود را عملی کند. این عمل به دنباله روی از اقدامات سریع چین و برخی از کشورهای دیگر در حوزه ارز های دیجیتال صورت گرفته است. ژاپن قرار است در همین راستا برنامه ای آزمایشی اجرا نماید. 

تغییر نام ارز دیجیتال فیسبوک
ارزهای مجازی صادر شده توسط بانک مرکزی کشورها "ارز دیجیتال بانک مرکزی" CBDC نامیده می شوند و روش تراکنش در این نوع سیستم های مالی باید یا از طریق گوشی هوشمند و یا از طریق کارت های الکترونیکی صورت بگیرد.
از آن جمله انتظاراتی که ارزهای دیجیتال به وجود آورده است می توان به حذف کارتهای اعتباری، امکان انجام پرداخت بدون نیاز به هر گونه وجه نقد و سیستم های پرداخت بدون اخذ حق کمیسیون در معاملات خرد اشاره کرد. این درحالی است که کاربران با استفاده از شبکه این ارزهای دیجیتال نه تنها می توانند با استفاده از آن پرداخت های خود را انجام دهند بلکه از طریق برنامه های هوشمند تلفن خود قادر به انتقال امن پول به دیگران نیز می باشند.
یکی از بانک های مرکزی پیشرو در CBDC بانک مرکز خلق چین است. این کشور تلاش های بسیار گسترده ای را برای ایجاد یوان دیجیتال خود در سایه شیوع ویروس کرونا کرده است و درصدد است در قالب یک برنامه آزمایشی برای 150000 شهروند خود به صورت قرعه کشی در دو استان سوژو و شنژن در ماه اکتبر 200 یوان دیجیتال در حدود 31 دلار عرضه کند.
هیرومی یامائوکا که به عنوان یک مقام بلند پایه سابق در سیستم های مالی پرداخت و تسویه حساب در بانک ژاپن است می گوید: چین باعث حرکت همه جهان با سرعت شگفت انگیزی به سمت ارز دیجیتال شده است این در حالی است که بسیاری از بانک های مرکزی تمایل دارند مواضع محتاطانه ای در برابر آن اتخاذ کنند.
یاموئوکا در این باره افزود: انتظار می رود که بانک مرکزی چین در بازی های زمستانی المپیک و پارلمپیک 2022 پکن به طور رسمی از ارز دیجیتال خود با عنوان یوان دیجیتال رونمایی کند.

ارز دیجیتال چین با عنوان یوان دیجیتال


وی که در حال حاضر ریاست مجمع ارزهای دیجیتال در ژاپن را بر عهده دارد، درصدد صدور مجوز ارز دیجیتال با محوریت بخش خصوصی است و برای توسعه ارز دیجیتال یک مطالعه مشترک را با 30 شرکت بزرگ از جمله سه مگابانک MUFG  ژاپن، سومیتو میتسویی، کراپ بانک و بانک میزو شروع کرده است.
در پاییز امسال گزارش های خبری مبنی بر ظهور چند ارز دیجیتالی دیگر دنیای مالی را متحیر کرد. از جمله این بانک ها، بانک مرکزی ایالت جزیره باهاما در دریای کارائیب و کامبوج در جنوب شرقی آسیا هستند که مجوز صدور ارز دیجیتال خود را صادر کردند.
ماساشی ناکاجیما، استاد دانشگاه ریتاکو می گوید "ما پس از استفاده طولانی مدت از اسکناس ها، بعد از معرفی یوان دیجیتال چین شاهد تغییر در هزاره تاریخ ارزها خواهیم بود. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پیشرفت فناوری بلاک چین برای مقابله با حملات سایبری و جعل و تقلب تا حد زیادی در تحقق کاربرد ارزهای دیجیتال کمک کرده است و امکان استفاده از ارزهای دیجیتال CBEC  را با استفاده از تلفن های هوشمند در هر زمان و هر مکان امکام پذیر می سازد.
در خبر دیگر بانک های مرکزی کشورهایی از جمله BOJ (بانک مرکزی ژاپن)، بانک مرکزی فدرال آمریکا، بانک مرکزی اروپا و همچنین بانک تسویه حساب های بین الملی یک گزارش مشترکی را منتشر نمودند و اعلام کردند که این گروه از بانک های مرکزی تبلیغات پرداخت های ابتکاری را بررسی خواهند کرد.
با توجه به این که CBDC می تواند به عنوان یک ابزار مهم برای بانک های مرکزی در جهت تحقق اهداف سیاستهای عمومی و دیجیتالی شدن زندگی روزمره مردم محسوب شود، اما تا به حال هیچ یک از بانک های مرکزی مذکور به طور رسمی تصمیم به معرفی CBDC خود نگرفته اند.
BOJ (بانک مرکزی ژاپن) اعلام کرده است که مطالعاتی را درباره امکان ارائه ارز دیجیتال از ماه آوریل سال 2021 آغاز خواهد کرد همچنین در گزارش جداگانه ای آورده است: "این بانک خود را برای ایجاد تغییرات با توجه به شرایط به وجود آمده آماده کرده است."
هاروهیکو کوردا، رئیس بانک مرکزی ژاپن در مورد سوالی که در ماه سپتامبر درباره دیجیتال سازی سیستم های پرداخت از او شد به رهبران بازرگانی در اوزاکا گفت"تقاضا برای CBDC در ابتدا ممکن است بسیار بالا باشد ما خود را برای هر نوع تغییراتی که در بازار ممکن است رخ دهد باید به خوبی آماده کنیم".
 اما ارائه و عرضه رسمی ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی ژاپن ممکن است مثل بقیه بانک های مرکزی چندین سال به طول بیانجامد.

عرضه ارزدیجیتال ملی توسط ژاپن


یامائوکا با بیان این که طراحی CBDC پروسه ای بسیار دشوار و حساس است و با سیستم های پرداخت بانکی موجود در کشورهای پیشرفته مغایرت دارد به عنوان مثال اگر مصرف کنندگان و فروشندگان در CBDC که نیازی برای پرداخت حق کمیسیون وجود ندارد ممکن است ترجیح دهند که کارت های اعتباری خود را کنار بگذارند و تجارت با کارت های اعتباری دیگر در این بین جایی ندارد همچنین اگر افراد تمایل داشته باشند که مقدرا زیادی از پول خود را به صورت CBDC ذخیره کنند در این صورت ممکن است مقدار سپرده های بانک ها به شدت سقوط کند که در نتیجه آن بانک ها با بودجه کمتری برای وام دادن به شرکت ها و افراد روبه رو خواهند شد.
اما ناکاجیما از دانشگاه ریتاکو نگاه خوش بینانه ای نسبت به این رویداد دارد و با بیان اینکه با اتخاذ تعیین حد تبدیل ین به ارز دیجیتال می توان این مشکل را برطرف نمود. وی به عنوان مثال بیان کرد که اگر هر کدام از 100 میلیون نفر جمعیت ژاپن در ابتدا با یک محدودیت آزمایشی 50000 ین با ارز دیجیتال داشته باشند مبلغ در کل حدود 5 تریلیون ین خواهد شد، که این رقم تنها معادل 5 درصد از وجوه نقد ژاپن را تشکیل می دهد که در نتیجه آن فشاری بر روی بانک های تجاری وارد نخواهد آمد.
مجمع ارز دیجیتال یامائوکا در نظر دارد سال آیند امکان عملیاتی شدن ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهد که هدف آن را ایجاد یک پل ارتباطی بین انجام خدمات پرداخت بدون وجوه نقد و افزایش سطح همکاری در سطوح مختلف با ارائه ارز دیجیتال دانست. این کنسرسیوم امیدوار است تا سال 2023 با همکاری بانک مرکزی ژاپن برای توسعه فناوری دیجیتال، بتواند ارز دیجیتالی مشابه Dıem فیس بوک به وجود بیاورد.