جک دورسی کیست؟ جک دورسی، (متولد 19 نوامبر 1976، سنت لوئیس، میسوری، ایالات متحده)، توسعه دهنده وب و کارآفرین است که به همراه ایوان ویلیامز و کریستوفر استون، سرویس میکروبلاگینگ آنلاین توییتر را تأسیس کردند. دورسی در دوران نوجوانی، نرم‌افزار ارسال تاکسی اینترنتی را ایجاد کرد که توسط شرکت‌های تاکسی‌سازی استفاده شد. او قبل از مستقر شدن در سانفرانسیسکو، در دانشگاه نیویورک تحصیل ‌می‌کرد. جک دورسی به هنگام تحصیل در این دانشگاه شرکتی را تأسیس کرد که از اینترنت برای ارسال پیک‌ها و وسایل نقلیه اضطراری و همچنین تاکسی‌ها استفاده می‌کرد. جک دورسی در سال 2000 برای اولین بار استفاده از متن و پیام فوری را به عنوان راهی برای حفظ ارتباط با دوستان و سایر کاربران در نظر گرفت. شش سال بعد او با ایده خود به ویلیامز و استون نزدیک شد. جک دورسی همراه ویلیامز و استون نمونه آزمایشی و اولیه‌ای از یک پلتفرم ایجاد کردند که امروزه توییتر نام دارد. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم به معرفی بیشتر جک دورسی و داستان زندگی او بپردازیم.

جک دورسی و داستان زندگی او

جک دورسی کیست؟

جک از پدری مهندس و مادری خانه‌دار به دنیا آمد. وی در سنین جوانی شیفته کامپیوتر و ارتباطات شد و در دوران نوجوانی خود برنامه نویسی را شروع کرد. در آن روزها، شرکت‌های کرایه خودرو و بازیگران صنعت حمل‌ونقل در مدیریت رانندگان و وسایل نقلیه خود با مشکل مواجه بودند. دورسی در سن 15 سالگی با توجه به چالش‌های حاکم بر جامعه، نرم افزاری را طراحی کرد. جک دورسی در آن زمان نرم افزار منبع بازی ارائه داد که امروزه نیز توسط برخی اپراتورها برای هماهنگ کردن ناوگان و رانندگان تاکسی استفاده می‌شود.
از سال 1995 تا 1997، دورسی به دانشگاه میسوری رولا رفت و سپس به دانشگاه نیویورک منتقل شد اما قبل از فارغ التحصیلی و در سال 1999 ترک تحصیل کرد. جک در دوران تحصیل خود در دانشگاه نیویورک، متوجه ایده‌ای شد که توسعه آن ایده منجر به ایجاد پلتفرمی با عنوان توییتر شد. دورسی پس از ترک دانشگاه، به عنوان برنامه نویس شروع به کار کرد و به کالیفرنیا نقل مکان کرد. در سال 2000، او اولین شرکت خود را در اوکلند راه اندازی کرد. تمرکز اولیه دورسی عمدتاً روی ارسال پیک، تاکسی و خدمات اضطراری از طریق وب بود. در سال 2000، جک ایده یک سرویس ارتباطی وضعیت بلادرنگ مبتنی بر وب یا پیام کوتاه را مطرح کرد. هنگامی که جک دورسی برای اولین بار با اجرای پیام ‌رسانی فوری آشنا شد، کنجکاو بود که بداند آیا طرح نهایی این نرم‌افزار را می‌توان با موفقیت بین یک گروه به اشتراک گذاشت یا نه. و اینگونه بود که رابطه جک دورسی و توییتر آغاز شد.
دورسی برای دریافت پاسخ سوالات خود به Odeo مراجعه کرد که در آن زمان روی پیام‌های متنی کار می‌کرد. زمان کوتاهی پس از ارائه ایده توییتر، دورسی و کریستوفر آیزاک بیز استون یک نمونه اولیه از توییتر را ایجاد کردند. این پلتفرم طرفداران زیادی را به خود جلب کرد. سرمایه گذاری اولیه روی این پلتفرم توسط ایوان ویلیامز، یک برنامه نویس کامپیوتر و کارآفرین اینترنتی، ارائه شد. دورسی تا اکتبر 2008 به عنوان مدیرعامل توییتر فعالیت می‌کرد و پس از آن رئیس هیئت مدیره شد. دورسی در این مقام، با عرضه اولیه عمومی توییتر مشارکت داشت که 1.8 میلیارد دلار سرمایه جذب کرد.
در سال 2009 دورسی یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Square شد، یک سرمایه گذاری پرداخت موبایلی که دستگاه‌ها و نرم افزارهایی را برای تسهیل تراکنش‌های کارت اعتباری ارائه می‌کرد. این پلتفرم در سال 2010 راه اندازی شد و تا سال 2012 بیش از دو میلیون کاربر داشت. Square در ابتدا فقط در آمریکای شمالی در دسترس بود، اما در سال 2013، زمانی که خدمات آن در ژاپن در دسترس قرار گرفت، در بازارهای جهانی نیز عرضه شد. در همان سال دورسی عضو هیئت مدیره شرکت دیزنی شد. در اکتبر 2015 او یک بار دیگر مدیرعامل توییتر شد و در عین حال به عنوان مدیر عامل Square فعالیت می‌کرد. در طول دومین دوره حضورش در توییتر، این شرکت با انتقادهای فزاینده‌ای در مورد تلاش‌هایش برای محدود کردن دسترسی به محتوای اعتراض آمیز مواجه شد. در سال 2021 دورسی از سمت مدیرعاملی توییتر استعفا داد و اعلام کرد که بنیانگذار یک شرکت بودن به شدت محدود کننده می‌باشد.

سرنوشت کاری جک دورسی

جک پاتریک دورسی، مدیرعامل 43 ساله آمریکایی و یکی از بنیانگذاران دو شرکت فناوری بسیار موفق Twitter و Square Inc. است. جک دورسی نیز مانند بیشتر سرمایه گذاران مطرح، در حین تحصیل در دانشگاه ایالتی نیویورک تحصیل را رها کرد تا شرکت خود را راه اندازی کند. در دهه 1980، او با یک نرم افزار ارسال تاکسی با استفاده از وب وارد دنیای فناوری شد. مدت کوتاهی پس از آن، ایده توییتر به ذهنش خطور کرد و با درمیان گذاشتن این ایده با برنامه نویسان دیگر رابطه جک دورسی و توییتر آغاز شد. پس از اتمام فرایند آزمایشی توییتر و عرضه عمومی آن، دورسی به عنوان مدیرعامل این استارت آپ معرفی شد. در 21 مارس 2006، دورسی ورود توییتر را با ارسال اولین توییت در توییتر اعلام کرد. چند سال بعد، ویلیامز به عنوان مدیرعامل شرکت جایگزین دورسی شد. در ژوئیه 2020، پلتفرم رسانه‌های اجتماعی مورد هک گسترده قرار گرفت که چندین حساب با مشخصات بالا را هدف قرار داد و معاملات بیت کوین را ارائه داد. پس از این هک، سهام توییتر 3.3 درصد سقوط کرد و بیش از یک میلیارد دلار از ارزش بازار آن حذف شد.
دورسی به همراه جیم مک‌کلوی، تاجر و کارآفرین مشهور آمریکایی، بستری را برای شرکت‌های کوچک برای پذیرش پرداخت‌های کارتی ایجاد کردند. این پلتفرم Square نام داشت و در سال 2010 منتشر شد. برای ارسال پرداخت، کاربران باید یک دستگاه کوچک را که به عنوان یک مینی کارت خوان عمل می کند به گوشی هوشمند یا رایانه خود متصل می‌کردند. این پلتفرم همچنین می‌تواند برای رسیدهای بدون کاغذ از طریق متن یا ایمیل استفاده شود. اپلیکیشن Square در گوگل پلی و اپل استور موجود است. در دسامبر 2009، Square ده کارمند داشت. در سال 2011، تعداد افراد شاغل در این سازمان از 100 نفر گذشت. این شرکت در سال 2015 عمومی شد. جک دورسی حدود 25 درصد از سهام Square را در اختیار دارد و مدیرعامل آن است.
در 24 دسامبر 2013، والت دیزنی انتصاب دورسی را به عنوان عضوی از هیئت مدیره خود اعلام کرد. در بیانیه مطبوعاتی دیزنی، جک دورسی به عنوان یک کارآفرین با استعداد مورد تمجید قرار گرفت. این شرکت اعلام کرد که دورسی برای این نقش مناسب است زیرا تجربه او با اولویت‌های استراتژیک دیزنی هماهنگ است. در سال 2018، دورسی اظهار کرد که به دلیل تضاد منافع با هیئت مدیره، به دنبال انتخاب مجدد نخواهد بود.

جک دورسی و ارزهای دیجیتال

جک دورسی و توییتر

بنیانگذار توییتر و مدیر عامل بلاک (Square) از طرفداران بزرگ بیت کوین (BTC) است. در واقع، جک دورسی به طور مرتب به عنوان یک ماکسیمالیست بیت کوین شناخته می‌شود. دورسی معتقد است که بیت‌کوین می تواند روزی جایگزین دلار آمریکا شود و ارز آینده باشد. جک دورسی بخش بزرگی از زمان خود را برای تحقق این امر اختصاص داده است. دورسی اولین بار در روزهای اولیه با بیت کوین آشنا شد. او اعلام کرد که اجتماع یکی از چیزهایی بود که او را به خود جذب کرد؛ زیرا او را به یاد اینترنت در دوران جوانی خود می‌انداخت. او که در کنفرانس B Word سال گذشته صحبت می‌کرد، گفت: "بیت کوین یک ارز کاملاً اصولی است، شگفت انگیز است و همیشه در حال تکامل است."
به عقیده جک دورسی، بیت کوین یک راه حل بالقوه ارائه می‌دهد. او گفت: «وقتی در سال 2009 بیت کوین را دیدم، آن را فرصتی برای جایگزینی پول نقد و دلار دانستم.» او بیت کوین را ارز بومی اینترنت می‌داند. به عقیده او بیت کوین یک ارز جهان قابل دسترسی برای تمام مردم جهان است که غیرمتمرکز بوده و توسط هیچ نهاد واحدی کنترل نمی‌شود. او در توییتی توضیح داد که چرخه توسعه عمدی و در عین حال ضعیفی برای بیت کوین وجود دارد، زیرا جامعه توسعه دهندگان اطراف آن بسیار محتاط هستند؛ چرا که بیت کوین یک شبکه پولی جهانی است. پیش از این، در ماه اکتبر، دورسی اعلام کرد که بلاک به دنبال ایجاد یک سیستم استخراج بیت کوین بر اساس سیلیکون سفارشی و منبع باز برای افراد و همچنین مشاغل است. این امر به پروژه‌های متمرکز بر بیت‌کوین ، از جمله کسب‌وکار برای ایجاد یک پلتفرم توسعه‌دهنده باز، و همچنین کیف پول سخت‌افزاری برای ارز دیجیتال کمک می‌کند. دورسی همچنین در توییتی اعلام کرد: اگر این کار را انجام دهیم، از مدل کیف پول سخت‌افزاری خود پیروی می‌کنیم. تیمی به رهبری جسی دوروگوسکر، رهبر سخت‌افزار Square، شرایط لازم برای اجرای پروژه ساخت سیستم استخراج بیت‌کوین را بررسی خواهند کرد.
دورسی یک سرمایه گذار علاقه‌مند به بیت کوین است. علاقه او به ارزهای دیجیتال به سال 2017 باز می‌گردد، زمانی که او شروع به حمایت از بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال کرد. هنگامی که بازار کریپتو در سال 2018 سقوط کرد، دورسی نگران نبود و بیت کوین را ارز جهانی آینده نامید، علیرغم اینکه قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در پایین‌ترین حد خود در چند سال اخیر قرار داشت. در مارس 2019، دورسی اظهار کرد که هر هفته چندین هزار دلار برای خرید بیت کوین خرج می‌کند. دورسی با تأیید فناوری بلاک چین برای شفافیت در پرداخت، به تازگی وایت پیپر پیشنهاد مبادله غیرمتمرکز بیت کوین خود - tbDEX را منتشر کرده است. جک دورسی همچنین تایید کرده است که بیت کوین بخش بزرگی از آینده شرکت توییتر خواهد بود.