امروزه بازار ارزهای دیجیتال به یکی از مورد بحث‌ ترین و رایج ترین موضوعات تبدیل شده است که افراد زیادی را جذب خود کرده و آن ها را علاقه مند به فعالیت در این حوزه و همچنین آشنایی و شناخت انواع کوین‌ ها و افراد تاثیرگذار این حوزه کرده است. شناخت افراد تاثیرگذار این حوزه و بررسی سابقه و فعالیت های آن ها می تواند کمک بزرگی به موفقیت و سودآوری بیشتر در این زمینه شود. یکی از این افراد جکسون پالمر است. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم تا به طور جامع و کاملی به پاسخ سوال جکسون پالمر کیست پرداخته و نگاهی به فعالیت های او داشته باشیم.

جکسون پالمر کیست؟

جکسون پالمر کیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، علاوه بر شناخت ارزهای دیجیتال و مباحث مربوط به سرمایه گذاری، شناخت چهره های فعال که تاثیر گذاری زیادی در این حوزه داشته و آشنایی با فعالیت های آن ها نیز امر مهمی است. یکی از این چهره های شناخته شده بازار ارزهای دیجیتال، فردی به نام جکسون پالمر است. اما جکسون پالمر کیست؟ جکسون پالمر یکی از بنیان گذاران دوج کوین که امروزه یک ارز دیجیتال بسیار محبوب و شناخته شده در میان سرمایه گذاران است، می باشد. جکسون پالمر یک مهندس نرم افزار متولد کشور استرالیا است که در زمینه تحلیل بازارهای مالی نیز فعالیت می کند. جکسون پالمر علاوه بر راه اندازی دوج کوین، عمدتا به علت فعالیت های پر سر و صدای خود در توییتر نیز شناخته می شود. برای نمونه او اخیرا در توییتی اعلام کرده است که امید خود را به حوزه ارزهای دیجیتال از دست داده است. توییتر یک شبکه اجتماعی محبوب است که حدود پانزده سال قبل طراحی و راه اندازی شده است. به طور کلی توییتر یک پلتفرم اجتماعی تاثیرگذار است که به واسطه حضور فعالان و چهره های شناخته شده حوزه ارزهای دیجیتال و فعالیت مستمر آن ها و همچنین خبرها و مطالبی که در آن منتشر می شود، نقش مهمی در بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کند. اگرچه جکسون پالمر یکی از بنیانگذاران اصلی یکی از ارزهای دیجیتال است اما در چند سال اخیر اظهارات مخالفی با این صنعت مطرح کرده است. او معتقد است که تنها هدف بازار ارزهای دیجیتال حفظ دارایی ها و سرمایه های افراد پولدار در مواجه با مالیات است.

سوابق کاری جکسون پالمر

همان طور که گفته شد، جکسون پالمر یک مهندس کامپیوتر و نرم افزار و همچنین تحلیلگر بازارهای مالی است که اغلب به علت خلق و راه اندازی ارز دیجیتال محبوب و مشهور دوج کوین شناخته می شود. او به مدت بیش از ده سال در یک شرکت معروف به نام ادوبی (Adobe)، با سمت های مدیریتی مختلفی فعالیت داشته و تا سال 2021 نیز مدیریت دو بخش Product Management و همچنین Data Science شرکت Adobe را بر عهده داشته است. طبق چیزی که خود پالمر در اکانت لینکدین خود مطرح کرده است، او فارغ التحصیل رشته مدیریت بازاریابی یا Management Marketing از دانشگاه معتبر نیوکاسل در سال 2008 است. او از ماه فوریه سال 2009 تا آگوست همان سال به عنوان تحلیلگر بازاریابی در شرکت Business Catalyst که یک شرکت ایجاد و مدیریت کسب و کارهای آنلاین واقع در شهر سیدنی استرالیا می باشد، مشغول به فعالیت بوده است. پس از مدتی شرکت Business Catalyst به وسیله شرکت Adobe خریداری شده و به این ترتیب جکسون پالمر به واحد واقع در سیدنی ادوبی انتقال یافت. پس از این انتقال، پالمر کماکان در سمت سابق خود با عنوان متخصص بازاریابی محصول در Business Catalyst به فعالیت خود ادامه داده و از سال 2012 تا 2013 نیز به مدیر بازاریابی محصول شعبه سیدنی شرکت تغییر سمت داد. سپس از دسامبر سال 2013، با حفظ سمت به شعبه سان فرانسیسکو منتقل شد. جکسون پالمر در طول فعالیت های فیزیکی خود، به صورت مجازی در توییتر نیز فعالیت کرده و به صورت مداوم توییت هایی در مورد ارزهای دیجیتال منتشر می کند.

جکسون پالمر و سرنوشت کاری

جکسون پالمر در آوریل سال 2015 و پس از گذشت تنها دو سال از خلق دوج کوین، اعلام کرد که حوزه ارزهای دیجیتال فضای بسیار خطرناک و راکدی دارد و به همین دلیل قصد دارد آن را ترک کند. پالمر از این موضوع ناراحت و ناراضی بود که اغلب کاربران بیشتر تمرکز خود را به جای فناوری و تکنولوژی به کار برده شده در رمز ارز دوج کوین و جنبش و هدفی که دنبال می کند، به سرمایه گذاری و معامله این ارز دیجیتال معطوف کرده اند. از این رو، جکسون پالمر نارضایتی خود از این موضوع را در توییتی اعلام کرد. او در ژانویه سال 2021 نیز به دلیل انتشار توییت های اعتراض آمیز خود یک بار دیگر مورد توجه کاربران حوزه ارزهای دیجیتال قرار گرفت. پالمر در طی این سال ها و دوری از صنعت رمزارز، اظهار نظرهای مختلف و متعددی را در توییتر خود منتشر کرده است. برای نمونه او در یکی از توییت های خود اظهار داشت که ارزهای دیجیتال در عین مطرح کردن ادعای غیرمتمرکز بودن، به وسیله شرکت هایی تشکیل یافته از افراد ثروتمند اداره می ‌شوند. یکی از اظهارات جنجالی دیگر او این بود که «حوزه ارزهای دیجیتال، یک شبکه بهره مند از ارتباطات معاملاتی مشکوک است که با استخدام کردن افراد فعال در شبکه های اجتماعی و بهره مندی از قدرت رسانه ای، سعی دارد تا مفهوم نادرست در یک‌ شب پولدار شدن را در میان افراد جاه طلب و ساده ‌لوح رواج داده و از این طریق کسب درآمد کند.»

دوج کوین و جکسون پالمر

دوج کوین و جکسون پالمر

چه رابطه ای بین دوج کوین و جکسون پالمر وجود دارد؟ ارز دیجیتال دوج کوین یک رمز ارز بسیار محبوب و شناخته شده در میان فعالین حوزه ارزهای دیجیتال است که با نماد اختصاری DOGE نشان داده می شود. این ارز دیجیتال یک رمزارز مبتنی بر بلاکچین شخصی است که در اواخر سال 2013 توسط جکسون پالمر و یکی از مهندسان شرکت IBM خلق و ساخته شد. خلق دوج کوین توسط پالمر در ابتدا صرفا با هدف به سخره گرفتن بازار ارزهای دیجیتال و بر پایه شوخی انجام گرفت. اما بعدها با توجه به این که ایلان ماسک به این رمز ارز علاقه مند شده و توییت هایی در جهت حمایت این رمزارز منتشر کرد، این رمزارز رشد بالایی داشته و به موفقیت چشمگیری دست یافت. به طور کلی ارز دیجیتال دوج کوین و جکسون پالمر در ابتدا تنها با مفهومی ساده و بر مبنای شوخی معرفی شدند اما پس از مدتی استقبال زیادی از آن ها شد. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که جکسون پالمر در ابتدا به دلیل شباهتی که ارز دیجیتال دوج کوین به بیت کوین دارد، به صورت فان نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) را برای خود انتخاب کرده بود. به عبارت بهتر می توان گفت که پیدایش ارز دیجیتال دوج کوین در ابتدا بدون هیچ گونه هدفی بود، اما بعد از ارائه و استقبال گسترده کاربران از آن، سازندگان اعلام کردند که هدف اصلی این پلتفرم پرداخت پاداش در ازای ارائه خدمات و کمک کردن به خیریه ها به فعالان اینترنت است. در حال حاضر نیز دوج کوین یکی از ارزهای محبوب سرمایه گذاران است که برای اطلاع از قیمت آن و همچنین قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال دیگر می توانید از طریق صرافی های ارزهای دیجیتال اقدام کنید.

سرمایه گذاری های جکسون پالمر

رمزارز خلق شده توسط جکسون پالمر به یکی از روش های پرداخت بسیار محبوب تبدیل شده و امروزه توسط چندین شرکت و افراد مطرح پذیرفته شده است. اولین و مطرح ترین آن ها ایلان ماسک و شرکت های تحت مدیریت او یعنی تسلا و اسپیس ایکس است. ایلان ماسک شخصیت مهمی و تاثیرگذاری در حوزه ارزهای دیجیتال است که از رمزارز ها حمایت می کند. او پس از پذیرش بیت کوین در شرکت تسلا در سال ۲۰۲۱ و سپس متوقف کردن آن، اخیراً از دوج کوین حمایت کرده و اعلام کرده است که کاربران می توانند با استفاده از دوج کوین از خدمات و محصولات تسلا استفاده کنند. شرکت دیگر ایلان ماسک به نام اسپیس ایکس (SpaceX) نیز از دیگر شرکت هایی است که بر روی DOGE سرمایه گذاری کرده و قرار بر این است که ماهواره ای به نام دوج وان را در طی یک ماموریت فضایی، به فضا ارسال کند. اوایل ماه مارس 2021، یک تیم بسکتبال به نام دالاس ماوریکس اقدام به سرمایه گذاری بر روی رمزارز DODE کرد. به این صورت که دوج کوین برای فروش آنلاین بلیط های این تیم به سیستم پرداخت آن افزوده شده است.