ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa) با نماد اختصاری ZIL، توکن بومی شبکه زیلیکا می باشد. در ادامه این مطلب به توضیح کامل در رابطه با این ارز دیجیتال، شبکه و نحوه ی کار آن پرداخته ایم. زیلیکا یک ارز دیجیتال با ویژگی های منحصر به فرد است که باعث محبوبیتش شده است. 

زیلیکا ZIL چیست؟ 

زیلیکا چیست؟

زیلیکا یک پروژه ارز دیجیتال است که با هدف افزایش سرعت و مقیاس پذیری بالا عرضه شده است و به منظور حل مسأله مقیاس پذیری و افزایش سرعت از فناوری شاردینگ استفاده می کند. در واقع زیلیکا یک پروتکل با کارایی بالا و پیش گام در استفاده از شاردینگ است. این سیستم دارای شبکه ای قدرتمند، پایدار و سریع است که قابلیت پردازش هزاران تراکنش در ثانیه را دارد. در واقع در شبکه زیلیکا، ایده ی تقسیم شبکه به نود هایی با قابلیت اجرای فرآیند ها به صورت موازی اجرا شده است. 
ارز دیجیتال ZIL، اولین بلاک چینی است که برای رفع مشکل مقیاس پذیری به شاردینگ تکیه می کند و در انجام آن بسیار موفق عمل کرده است. جالب است بدانید که این بلاک چین با کمک شاردینگ می تواند سرعت تراکنشش را به هزاران برابر سرعت اتریوم برساند. زیلیکا به دلیل توانایی عملیاتی بالای خود، قابلیت میزبانی اپلیکیشن های غیر متمرکز و اجرای قرارداد های هوشمند را نیز بدون بروز مشکلی دارد. 
زیلیکا در سال 2017 ساخته شد، در ابتدا در سال 2018 به عنوان یک توکن ERC20 برای فروش در دسترس عموم قرار گرفت و پس از آن در سال 2019، شبکه ی اصلی این ارز دیجیتال راه اندازی شد و ارز ZIL، به این شبکه منتقل شد. فرآیند انتقال این توکن نیز در سال 2020 به پایان رسید. ایده اصلی این پروژه را یکی ازاساتید و پژوهشگران مطرح دانشگاه ملی سنگاپور به نام Prateek Saxena عنوان کرده است. وی کار های مطالعاتی ارزشمندی را ارائه داده است که از آن ها در ساخت مرورگر ها، استاندارد های وب و اپ استور استفاده شده است. بنا بر سخنان سازندگان زیلیکا، این پلتفرم اولین شبکه ای است که به طور کامل به یک شبکه شارد شده متکی است. شبکه ی زیلیکا قصد دارد، راهکاری برای پروژه های مقیاس بزرگ در حوزه های خدمات مالی و بازی ارائه دهد. پروژه زیلیکا با زبان Scilla که یک زبان سفارشی شده است نوشته شده است. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال زیلیکا، به عنوان یک روش ذخیره ارزش و واسطه تبادل قابل استفاده است و کاربران می توانند با استیک کردن بخشی از دارایی هایشان پاداش دریافت کنند. 

امنیت شبکه زیلیکا

شبکه زیلیکا از طریق یک پروتکل اجماع عملی (byzaite flaut tolerance) ایمن می شود. تیم پشتیبان زیلیکا با استفاده از شاردینگ و ساخت یک زبان برنامه نویسی جدید و اختصاصی، توانسته امنیت لازم را برای کاربرانش تامین کند. نحوه ی تامین امنیت در شبکه زیلیکا به این صورت است که برای افزودن زنجیره های جدید باید حداقل 66 درصد از همه اعضای فعال در شبکه تایید کنند که گزارش افزوده شده صحت دارد، که در نهایت یک بلاک جدید افزوده شود. در واقع قسمت های کوچک تر نیاز به تایید تراکنش ها توسط قسمت های بزرگ تر و دیگر اعضا را دارند. در واقع نوشتن زبان اختصاصی و جدید Scilla نیز بنا بر ایجاد یک روند اتوماتیک برای شناسایی و مشکلات امنیتی و رفع خطر آن ها از شبکه و آسان کردن تایید قرار دادهای هوشمند در شبکه بوده است. زیلیکا افزون بر پروتکل اجماع عملی، از الگوریتم اثبات کار نیز برای اختصاص هویت گره ها و ایجاد تکه های تقسیم شده استفاده می نماید. مجموع این ویژگی ها موجب شده است تا شبکه زیلیکا در مقابل اکثر تهدید ها مقاوم باشد. 

ویژگی های زیلیکا

 این ارز به عنوان یک روش ذخیره ارزش و واسطه تبادل قابل استفاده است و کاربران با استیک بخشی از دارایی های خود می توانند پاداشی دریافت کنند. کاربران با دریافت حق رای به نسبت میزان ارز دیجیتال استیک شده امکان مشارکت در اداره اکوسیستم زیلیکا را نیز دارند. زیلیکا به دلیل تمرکز بر شاردینگ، فرایند نود های بلاک چین را به دسته های کوچک تر تبدیل می کند و سرعت تراکنش ها را به سرعت بالا می برد. این بلاک چین با دو نوع تراکنش انتقالی و ضرب توکن ها سروکار دارد که به این صورت است که در هنگام مبادله ی توکن ها، تراکنش انتقالی ایجاد می شود و در مواقعی که زنجیره های جدید با بیش از 600 گره هش به وجود بیاید تراکنش ضرب به وجود می آید. 

نحوه ی خرید و فروش ارز دیجیتال زیلیکا

خرید و فروش ارز دیجیتال زیلیکا

با توجه به ویژگی های گفته شده از ارز دیجیتال زیلیکا، در حال حاضر محبوبیت زیلیکا به اندازه ی برخی از رمز ارزها مانند بیت کوین نیست ولی این ارز به واسطه حل مشکل مقیاس پذیری و محصولات متعدد آن در بازار NFTها می تواند پتانسیل رشد داشته باشد. خرید زیلیکا از وب سایت تتر ایران بسیار ساده است و شما می توانید با طی کردن تنها چند مرحله، آن را خریداری کنید. در صورت بروز سوال تا پایان تراکنش، کارشناسان حرفه ای ما در تیم پشتیبانی در هر ساعت از شبانه روز راهنما و پاسخگوی سوالات شما هستند. چنانچه مایل به فروش ارز زیلیکا باشید هم، می توانید در کوتاه ترین زمان و با بهترین قیمت آن را در وب سایت تتر ایران به فروش برسانید. پس از تایید درخواست فروش شما، در کسری از ثانیه پول به کیف پولتان در وب سایت منتقل می شود و شما قادر هستید پول خود را برداشت کنید و یا به خرید رمز ارزهای دیگر در تتر ایران بپردازید. 

کیف پول های مناسب زیلیکا

کیف پول های مناسب زیلیکا

بهتر است برای نگهداری این ارز دیجیتال، از کیف پول های مناسب و امن استفاده نمایید. در ادامه چند کیف پول مناسب را برای شما نام برده ایم. 
- کیف پول لجر نانو اس
- کیف پول لجر نانو ایکس
- کیف پول ترزور وان
- کیف پول ترزور تی
- کیف پول متامسک
- کیف پول اتمیک
- کیف پول بایننس اسمارت چین