بدیهی است که بلاک چین، یکی از منحصر به فرد ترین فناوری های جهان محسوب می شود که امروزه در بسیاری از صنایع، به خصوص ارز های دیجیتال، کاربرد زیادی دارد. اما مانند هر تکنولوژی دیگری، بلاک چین نیز از محدودت های خاص خود برخوردار می باشد که یکی از مهم ترین آن ها، عدم ارتباط میان بلاک چین های گوناگون است. از آنجا که بلاک چین ها مجزا هستند، نمی توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل شما نمی توانید ارز دیجیتالی مانند بیت کوین را، مستقیما بر روی بلاک چین اتریوم استفاده کنید. اینجاست که کاربرد رپدتوکن یا (Wrapped Token)، مشخص می شود. رپدتوکن ها به عنوان راه حلی برای این مشکل ایجاد شدند. با رپدتوکن، می‌توانید به طور موثر دارایی‌ ها را بین زنجیره‌ های بلوکی جا به ‌جا کرده و از آن ها در سراسر اکوسیستم رمزنگاری استفاده کنید. اگر شما نیز تمایل دارید بدانید دقیقا رپد توکن چیست؟، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

رپد توکن (Wrapped Token) چیست؟

رپدتوکن چیست

قابلیت همکاری یا ظرفیت پروتکل های مختلف بلاک چین برای تعامل و تبادل ارزش با یکدیگر، از گذشته در حوزه ارزهای دیجیتال، در الویت قرار داشته است. فناوری بلاک چین، در ساختار بسیاری از ارز های دیجیتال اصلی مانند بیت کوین، اتریوم و ... دیده می شود و این فناوری هسته اصلی رمز ارز ها به شمار می رود. اما هر بلاک چین کاربرد متفاوتی داشته و از اطلاعات مختلفی نیز بهره مند می باشد. برای مثال اطلاعاتی که در بلاک چین بیت کوین وجود دارد، با اطلاعاتی که در بلاک چین اتریوم ثبت می شود، کاملا متفاوت است و این دو نمی توانند اطلاعات یکدیگر را پردازش کنند. یکی دیگر از چالش های بزرگ در عرصه کریپتو، ارتباط بلاک چین های گوناگون با حوزه دیفای (DeFi) است. در نتیجه باید گفت ایجاد ارتباط میان بلاک چین ارز های گوناگون موجود در بازار کریپتوکارنسی، غیر قابل اجرا است. در این بین، رپد توکن ها ایجاد شدند تا این مشکل را حل کرده و مانند پلی میان بلاک چین ها عمل کنند. در واقع رپد توکن ها، این قابلیت را دارند که به دارایی های رمزنگاری شده اجازه دهند در بلاک چین های غیر بومی استفاده شوند. به طور مثال ارز دیجیتال بیت‌ کوین در قالب رپد توکن، می ‌تواند برای تعامل با اکوسیستم برنامه ‌های غیرمتمرکز اتریوم (dAppsقرارداد های هوشمند و یا به‌ عنوان وثیقه برای وام در MakerDAO مورد استفاده قرار بگیرد. درحالی که در حالت عادی نمی توان بیت کوین را در این موارد به کار گرفت.

رپد توکن بیت کوین (WBTC) چیست؟

به طور خلاصه، رپد توکن ها، دارایی های دیجیتالی هستند که اجازه می ‌دهند ارزش یک دارایی بومی از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر منتقل شود. اما یکی از محبوب و شناخته شده ترین رپدتوکن های موجود در بازار، رپد توکن بیت کوین یا (WBTC) است. قیمت این توکن نسبت 1:1 با قیمت بیت کوین دارد. این بدان معناست که هر چقدر قیمت BTC، دچار نوسانات بازار شود، قیمت WBTC نیز نوسانات بیت کوین را پشت سر می گذارد و از قیمت بیت کوین پیروی می کند. به زبان ساده تر، همیشه قیمت یک WBTC، با قیمت یک BTC برابر است. اما برخلاف بیت کوین، WBTC به عنوان توکن های ERC-20 یا TRC-20 در دسترس است، به این معنی که می توان آن را در بلاک چین های اتریوم و ترون معامله کرد. به نوعی، رپدتوکن ها شبیه به استیبل کوین هایی مانند USDT هستند که از قیمت دلار آمریکا پیروی می کنند. دقیقا همانطور که یک WBTC به قیمت یک BTC متصل می شود، یک USDT نیز به قیمت 1 دلار متصل می شود. البته ارزش رپدتوکن ها فقط به برابری قیمت آن ها نیست، بلکه ساختار و کاربرد پشت این فناوری آن را بسیار ارزشمند می کند.

عملکرد رپد توکن در بلاک چین ها

نحوه کار رپدتوکن ها، به اینگونه است که توسط دو فرآیند به نام های (minting) و (burning)، ایجاد و از بین می ‌روند. برای ضرب کردن یک رپدتوکن مانند WBTC، دارایی اساسی (در این مورد BTC) به متولی ارسال می شود که بیت کوین را در یک صندوق دیجیتال ذخیره می کند. سپس زمانی که بیت کوین زیربنایی قفل شد، می توان مقدار معادل WBTC را استخراج کرد. این فرآیند با اصطلاح «پیچیدن» یا (wrapping)، نیز شناخته می شود. زیرا در این روش، دارایی زیربنایی با استفاده از یک قرارداد هوشمند در یک خزانه دیجیتال پیچیده می ‌شود و دارایی جدید برای استفاده در بلاک چین دیگری ساخته می‌ شود. شایان ذکر است، همانطور که می ‌توان رپدتوکن ها را به‌ عنوان «پیچیدن» دارایی زیربنایی برای ایجاد توکن های با ارزش معادل برای استفاده در بلاک‌ چین دیگر در نظر گرفت، سوزاندن توکن‌ های رپد شده را می ‌توان به ‌عنوان «باز کردن» دارایی زیربنایی در نظر گرفت. اگر اطلاعات کاملی از فرآیند مهم توکن سوزی ندارید، می توانید به مقاله توکن سوزی چیست؟، مراجعه نمایید.

رپدتوکن در شبکه اتریوم

اگرچه اتر (ETH) ارز اصلی بلاک چین اتریوم است، اما با توکن های ERC-20 اتریوم سازگار نیست. بنابراین، نمی ‌توانید ارز دیجیتال ETH را به طور مستقیم با توکن‌ های ERC-20 بدون استفاده از یک شخص ثالث قابل اعتماد، مانند یک صرافی متمرکز، معامله کنید. برای حل این مشکل، مجموعه ای از پروژه های اتریوم به رهبری 0x Labs، رپد توکن در شبکه اتریوم را که یک توکن سازگار با استاندارد ERC-20 به نام wrapped ether، است راه اندازی کردند که با نام های دیگری مانند wETH یا WETH نیز شناخته می شود. برای ایجاد wETH، دارایی دیجیتال اتر را به یک قرارداد هوشمند ارسال می ‌کنید تا آن را قفل کنید. سپس قرارداد هوشمند توکن‌ های wETH را با نسبت 1:1 برمی ‌گرداند. همچنین برای بازخرید ETH قفل شده خود، می توانید wETH را به قرارداد هوشمند بازگردانید. لازم به ذکر است پلتفرم‌ های مختلفی اعم از Relay و Airswap، این فرآیند را تسهیل می‌ کنند. درواقع رپدتوکن های اتریوم، با هدف سازگاری با استاندارد ERC-20 ساخته می شوند.

رپدتوکن در شبکه بایننس

درست مانند رپدتوکن اتریوم، شما می توانید با استفاده از رپدتوکن بایننس، بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر را برای استفاده در زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، آماده کنید. رپدتوکن در شبکه بایننس، با نام «پل بایننس» یا (Binance Bridge) شناخته می شود. پل بایننس به شما این امکان را می دهد که دارایی های رمزنگاری خود، را برای استفاده در زنجیره هوشمند بایننس در قالب توکن های BEP-20 قرار دهید. با استفاده از رپدتوکن BSC، می توانید رمز ارز های گوناگون را در شبکه بایننس اسمارت چین معامله کنید یا از آنها در برنامه های مختلف فارمینگ، استفاده کنید. همچنین زنجیره هوشمند بایننس، که به طور فزاینده ای با برنامه های DeFi پیوند خورده است، به شما این امکان را می دهد تا دارایی های رمزنگاری شده را رپد کنید. به عنوان مثال، در ادامه برخی از ارزهای رمزنگاری شده محبوب که در زنجیره بایننس رپد شده اند، شرح می دهیم:
•ریپل رپد شده در بایننس (bXRP)
•بیت کوین کش رپد شده در بایننس (bBCH)
•ترا رپد شده در بایننس (bUSDT)
پولکادات رپد شده در بایننس (bDOT)
قابل ذکر است فرآیند رپدتوکن، نقدینگی ارز های دیجیتال را بهبود بخشیده و جریان زنجیره ‌ای متقابل دارایی‌ ها را افزایش می دهد. همچنین باید گفت این پروژه برای اتریوم، حوزه دیفای و بایننس اسمارت چین بسیار مفید واقع شده است. 

رپدتوکن های سایر ارز های دیجیتال

بیت کوین و اتریوم، تنها ارز های دیجیتالی نیستند که از رپدتوکن ها بهره مند هستند. بلکه پلتفرم های گوناگونی وجود دارند که برای بسیاری از رمز ارز ها، رپدتوکن ایجاد کرده اند. برای مثال پلتفرم Ren، از رپدتوکن های زیر پشتیبانی می کند:

بیت کوین کش (BCH) یا renBCH
•زی کش (wZEC)
•فایل کوین (wFIL)
دوج کوین (renDOGE)
•ترالونا (renLUNA)
•دیجی بایت (renDGB)
•مونرو (wXMR)
•بایننس توکن (wBNB)
ماتیک (wMATIC)
•سلو(wCELO)
با آنکه رپد توکن ها در شبکه اتریوم راه اندازی شده اند، اما همانطور که در قسمت بالا نیز مشاهده کردید بسیاری از پروژه‌ های دیگر برای بهره ‌مندی از این راه‌ حل جدید، قابل همکاری هستند. 

مزایا و معایب رپد توکن

مزایا و معایب رپد توکن

پیش از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که رپدتوکن ها قابلیت همکاری بین بلاک چین ‌ها را ارائه می ‌کنند، تا افراد بتوانند دارایی‌ های دیجیتال را به راحتی جا به ‌جا کرده و از ویژگی‌ ها و برنامه‌ های کاربردی در سایر بلاک چین ‌ها استفاده کنند. از همین روی می توان گفت، چیزی که رپدتوکن ها را منحصر به فرد می کند، انعطاف پذیری است که این توکن ها در بلاک چین های گوناگون به وجود می آورند. درواقع رپدتوکن ها مانند یک پل میان بلاک چین های دنیای کریپتوکارنسی عمل می کنند، اما مزایای این پروژه تنها به همین جا ختم نمی شود. رپدتوکن نیز مانند تمام پروژه های محبوب دنیا، از مزیت ها و چالش های گوناگونی برخوردار است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:
مزایا:
 اگرچه بسیاری از بلاک چین ها استاندارد های توکن خود را دارند، اما این امر برای استاندارد ERC-20 اتریوم یا BEP-20 در بایننس، صدق نمی کند و این استاندارد ها را نمی توان در چندین زنجیره استفاده کرد. رپدتوکن ها به توکن ‌های غیربومی اجازه می ‌دهند در یک بلاک چین خاص استفاده شوند. همچنین این توکن ها باعث می شوند افراد بتوانند از مزایای بیشتر بلاک چین ها بهره مند شوند. این مزایا ممکن است زمان تراکنش سریع تر، کارمزد کمتر و یا فرصت های بازدهی بهتر در فارمینگ باشد. علاوه بر این، رپدتوکن ها می‌ توانند نقدینگی و کارایی سرمایه را برای مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز افزایش دهند. توانایی پیچیدن دارایی های بیکار و استفاده از آنها در زنجیره دیگری، می تواند ارتباط بیشتری بین نقدینگی ایزوله ایجاد کند. و در آخر مزایای مهمی که می توان به آن اشاره کرد، کارمزد تراکنش است. درست است که بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال جهان محسوب می شود و ویژگی های خارق العاده ای را شامل می شود، اما سریع ترین ارز دیجیتال نیست و ممکن است فرآیند خرید بیت کوین، به واسطه سرعت کم و ازدحام شبکه BTC، طولانی تر شود. درحالی که از طریق رپدتوکن ها، این مشکلات را می توان با استفاده از یک نسخه پیچیده در یک بلاک چین با زمان تراکنش سریع تر و کارمزد کمتر انجام داد.
معایب:
بیشتر پیاده‌ سازی‌ های فعلی رپدتوکن ها، نیاز به اعتماد به متولی نگه ‌دارنده وجوه دارد. در حال حاضر، رپدتوکن ها نمی ‌توانند برای تراکنش‌ های زنجیره ‌ای واقعی مورد استفاده قرار گیرند و معمولا باید از طریق یک نگهبان جا به جا شوند. با این حال، برخی از پروژه های غیرمتمرکز در دست ساخت هستند و ممکن است در آینده برای استخراج و بازخرید، رپد توکن های غیرقابل اعتماد در دسترس قرار بگیرند. به هر حال این یک نوآوری و فناوری تقریبا جدید است که راه آن برای پیشرفت های بیشتر باز است، اما در حال حاضر این مشکل برای رپدتوکن ها وجود دارد.

آینده رپدتوکن ها

دستیابی به قابلیت همکاری بین بلاک چین های مختلف یک چالش برای صنعت است. یکی از چالش های این فناوری این است که با ایجاد بلاک چین های بیشتر، تعداد پل های مورد نیاز برای اطمینان از اینکه دارایی های یک بلاک چین می توانند به راحتی به هر بلاک چین دیگری منتقل شوند، به طور تصاعدی افزایش می یابد. راه حل هایی برای ایجاد پل ارتباطی بین بلاک چین ها است. یکی از راه‌ های انجام این کار، استفاده از یک پل هاب (hub)، است که به یک پل مرکزی اشاره دارد. این پل مرکزی، جایگاهی است که همه بلاک چین‌ های دیگر به آن پل متصل می ‌شوند. با این تفاسیر، بهترین آینده ای که می توان برای رپدتوکن ها در نظر گرفت، این است که پل ‌ها و رپدتوکن ها قرار است همچنان بخش مرکزی راه‌ حل باشند. اما آیا سرمایه گذاری در رپدتوکن ها صحیح است؟ رپدتوکن ها به طور فزاینده ای به عنوان یک سرمایه گذاری خوب در دنیای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شوند، جایی که بدون شک تامین مالی غیرمتمرکز نقش مهمی ایفا خواهد کرد. در مدت کمی بیش از یک سال، حدود 800 میلیون دلار بیت کوین به wBTC تبدیل شده است. از همین روی می توان گفت سرمایه گذاری در رپد توکن، می تواند برای معامله گران این بازار لذت بخش باشد.

 

سخن پایانی
رپد توکن ها از پروژه های منحصر به فرد کریپتویی به شمار می روند که به ایجاد پل های بیشتر بین بلاک چین های مختلف کمک می کنند. رپدتوکن شکلی از دارایی است که به صورت بومی، بر روی بلاک چین دیگری ایجاد می شود. این امر به قابلیت همکاری در اکوسیستم ارزهای دیجیتال و مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمک بسیاری می کند. رپدتوکن ها ارزهای دیجیتالی هستند که به ارزش یک رمزارز اصلی یا دارایی‌ هایی مانند طلا، سهام و املاک و مستغلات متصل شده‌ اند و بر روی پلتفرم‌ های DeFi کار می ‌کنند. درواقع رپدتوکن ها جهانی جدید را به وجود آورده اند که در آن سرمایه افراد به طور کارآمدتری مورد استفاده قرار می گیرد و برنامه ‌ها می ‌توانند به راحتی نقدینگی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در این مقاله از تتر ایران، سعی کردیم پروژه رپدتوکن را به طور کامل شرح داده و کاربرد های گوناگون آن را مثال بزنیم، امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.