وایت پیپر که در لغت فارسی به اوراق سفید گفته می شود، به طور کلی به گزارشی کامل و جامع از عملکرد یک طرح یا پروژه و یا مشکلی که آن پروژه حل می کند، اشاره دارد. اگر به تازگی وارد دنیای خرید ارزهای دیجیتال شده اید قطعا این نام بر ای شما آشنا است. البته توجه داشته باشید که وایت پیپر فقط محدود به دنیای ارزهای دیجیتال نمی شود، بلکه در بازارهای مالی و دولت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید اولین اوراق سفید در دولت توسط چرچیل و در سال 1992 تحت عنوان (Churchil White Paper) مطرح شد، اما اکنون اوراق سفید تجاری بیشتر از اوراق سفید دولتی کاربرد دارند. در ادامه همرا تتر ایران باشید تا به طور کامل بدانید که وایت پیپر چیست و چرا اهمیت دارد؟

وایت پیپر شامل چه بخش هایی می شود؟

بخش های مختلف وایت پیپر

همان طور که گفته شد، وایت پیپر به مقاله و یا اوراقی گفته می شود که حاوی اطلاعات بسیار مفیدی است و هدف از نوشتن آن درک یک موضوع خاص، تصمیم گیری صحیح در رابطه با یک مشکل و یا دادن اطلاعات مفید در رابطه با خرید آن محصول است. به طور کلی اوراق سفید، ابزاری است برای ترغیب مشتریان و یا تبلیغ در رابطه با آن. هم چنین وایت پیپر ارزهای دیجیتال، سند و یا یک فایل PDF است که توضیحی جامع در رابطه با یک پروژه غیر متمرکز را ارائه می دهد. وایت پیپر بر این موضوع اشاره دارد که پروژه قادر بر حل کدام مشکل است. در زمان مواجه با یک ارز دیجیتال جدید ابتدا باید اوراق سفید آن ار مطالعه کنید، این موضوع از سه جهت حائز اهمیت است: اولین دلیل این است که خواندن وایت پیپر به شما امکان شناخت و درک پروژه را می دهد، دومین دلیل این است که شما می توانید درباره ی مشکلی که پروژه در صدد رفع آن است بدانید و بررسی کنید، آیا پروژه قادر به رفع آن است یا خیر. دلیل سوم، توانایی سنجش اعتبار توکن پروژه را در اختیارتان قرار می دهد و شما قادر خواهید بود تا با آگاهی کامل در رابطه با سرمایه گذاری خود تصمیم بگیرید. لطفا این نکته را فراموش نکنید که وایت پیپرها را تیم پروژه می نویسند و بدیهی است که از پروژه خودشان تعریف و تمجید می کنند، برای شناسایی نقاط ضعف و مشکلات آن نیاز دارید تا به طور عمیق وایت پیپر ها را بررسی کنید. شما با شناخت کامل بخش های وایت پیپر به یک ابزار قدرتمند تحلیل مجهز خواهید شد. یک وایت پیپر استاندارد باید شامل موارد زیر باشد:

چکیده(Abstract):
چکیده، خلاصه ای کوتاه ولی کلی از پروژه را ارئه می دهد. وظیفه ی چکیده این است که شما را به خواندن ادامه ی وایت پیپر ترغیب کند.
مقدمه(Introduction):
در بخش مقدمه عموما، مطالب پایه مانند ماهیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال و مزایای آن ها نوشته می شود. در این قسمت، بازاری که ارز دیجیتال قصد ورود به آن را دارد نیز معرفی می شود. 
معرفی مشکل(Problem):
قسمت Problem جزئیات بیشتری را در رابطه با مشکل و بازار هدف پروژه ارائه می دهد. و با دقت بیشتری چالش های فنی را مورد بررسی قرار می دهد و راه حل های در نظر گرفته شده را برای چالش ها عنوان می کند. 
توضیح محصول(Description):
در قسمت توضیح محصول می توانید تعریف محصول را از زبان توسعه دهندگان آن مطالعه کنید، در این قسمت شما می فهمید که عملکرد این محصول به چه شکل است و چگونه می تواند مشکلات را بر طرف کند. 
جزئیات فنی( Technical Details):
همان طور که از نام این قسمت مشخص است، در این بخش جزئیات فنی مربوط به بلاک چین پروژه معرفی شده را می بینید. هم چنین روش توسعه و عرضه کوین یا توکن دیجیتال آن در این قسمت وایت پیپر ذ کر شده اند. 
توکن (Token):
در این قسمت بیان می شود که کوین یا توکن دیجیتال دقیقا چه کاربردی دارد و عملکرد و ساز و کار آن به طور کامل شرح داده می شود. هم چنین در این بخش تیم توسعه دهنده در رابطه با میزان سود این توکن یا کوین اظهارات خود را بیان می کنند. مطالعه ی این بخش الزامی است. 
جزئیات مربوط به عرضه ی عمومی:
در صورتی که وایت پیپر در راستای فروش یک توکن یا کوین خاص نوشته شده باشد، اطلاعات مربوط به عرضه عمومی آن در این بخش بیان می شود.در این بخش نکاتی تحت عنوان زمان عرضه ی بخش های مختلف محصول، جزئیات افراد واجد و یا فاقد شرایط، طرح های تشویقی، شیوه ی استفاده از سرمایه جذب شده و نقشه راه پروژه مطرح می شود. 
معرفی تیم توسعه دهنده: 
در این بخش اطلاعاتی در رابطه با بنیان گذاران پروژه و توسعه دهندگان ارشد آن وجود دارد. حتما اطلاع دارید که یک تیم قوی و با تجربه نقش مهمی را برای موفقیت پروژه ایفا می کند، توصیه ما این است که برای سرمایه گذاری مطمئن تر، این بخش که سوابق تخصصی هر یک از اعضای پروژه را بیان می کند، مطالعه کنید. 
جمع بندی (Conclusion):
یک وایت پیپر استاندارد و مناسب همیشه با یک نتیجه گیری به پایان می رسد. در این بخش خلاصه ای از نکات مهم پروژه ذکر می شود. چنانچه این عرضه عمومی نزدیک به وقوع باشد، این بخش آن را یادآور خواهد شد تا علاقه مندان فرصت مشارکت را از دست ندهند. همان طور که به آن اشاره شد، تمامی وایت پیپرها توسط تیم توسعه دهنده تنظیم می شوند، پس اگر قصد سرمایه گذاری دارید نباید تنها به خواندن آن ها تکیه کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و سرمایه گذاری امن مقاله ی انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال را بخوانید. 

اهمیت یک وایت پیپر چیست؟

هدف از وایت پیپر و اوراق سفید ترویج یک محصول، خدمات و یا فناوری و همچنین تاثیرگذاری بر تصمیمات مشتریان یا سرمایه گذاران بالقوه و فعلی است. به طور کلی، وایت پیپر ها حداقل 2500 کلمه دارند و معمولا نیز همان طور که اشاره شد در قالب مقالات دانشگاهی نوشته می شوند. بر اساس نظرسنجی هایی که وبلاگ بازاریابی Savy B2B انجام داده است، اوراق سفید در حالی که در میان موثرترین اشکالات محتوا برای تحقیق در مورد مشکلات و فناوری اطلاعات هستند، بیشترین استفاده را هم دارند. آن ها سرمایه گذاران بالقوه ی مختلف را مورد سنجش قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که:
-در 6 ماه اخیر، 77% حداقل یک وایت پیپر خوانده اند.
-84% از آن ها، اهمیت اوراق سفید را در حد متوسط تا بسیار تاثیرگذار در تصمیم گیری هایشان می دانند.
در سال 2013، Eccolo Media نیزیک نظرسنجی در رابطه با این موضوع انجام داد، این نظرسنجی شامل موضوعات بازاریابی محتوا و همچنین مراحل چرخه فروش می باشد. طبق نتیجه گیری های این نطرسنجی: -49%از پاسخ دهندگان بر این نظر بودند، که برای ارزیابی و یا خرید از وایت پیپر ها بیشتر از هر چیز دیگری استفاده می کنند. لازم است بدانید که هنگامی که سرمایه گذاران از هدف شما و از مشکلی که قصد حل آن را دارید بی اطلاع هستند، ارائه وایت پیپرها از مهم ترین اقدامات محسوب می شوند. 

وایت پیپر ارزهای دیجیتال چه ویژگی هایی دارند؟

در این مقاله با قسمت های مختلف یک وایت پیپر آشنا شدید، هم اکنون باید بدانید که یک وایت پیپر ارزهای دیجیتال شامل چه ویژگی هایی است. 

  • _یک وایت پیپر ارزهای دیجیتال، در صورتی که معتبر باشد باید بین 6 تا 50 صفحه باشد و شامل نمودار، تصاویر و منابع قابل اطمینان باشد. 
  • _ساختار و نظم وایت پیپر باید شامل موارد و قسمت های گفته شده باشد.
  • _وایت پیپر ارزهای دیجیتال باید تراکم خوب و مناسبی داشته باشند تا کاربران بتوانند آن را چندین بار مطالعه کنند و متوجه شوند. 
  • _قالب یک اوراق سفید باید به صورت PDF و عمودی باشد.

وایت پیپر در دنیای کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی ها درست مانند تجارت های دیگر از وایت پیپرها استفاده می کنند. می توان گفت تمامی پروژه هایی که به مرحله عمل رسیده اند در ابتدا یک وایت پیپر بودند. وایت پیپر در دنیای رمزارزهای دیجیتال و صرافی ارز دیجیتال، شامل یک طرح کلی از مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است و در دو نسخه ی خلاصه و کامل ارائه می شود. این مقالات عمدتا در دسترس عموم قرار می گیرند و با مطالعه آن ها می توان به اطلاعات زیادی در خصوص پروژه دست یافت. به عنوان مثال، وایت پیپر بیت کوین در سال 2008 و توسط خالق آن ساتوشی ناکوموتو، در دسترس همگان قرار گرفت و اکنون نیز در دسترس است. 

وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین

من روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدیدی کار کرده ام که کاملا همتا به همتا است و نیاز به اعتماد به شخص سومی ندارد.
این جمله، جمله ای است که 12 سال پیش خالق بیت کوین در یک ایمیل با انتشار وایت پیپر بیت کوین، آن را به جهان معرفی کرد. این وایت پیپر اولین سندی بود که اصول یک سیستم پرداخت الکترونیکی با رمزنگاری امن را بدون نیاز به شخص ثالث و همتا به همتا طراحی کرد. 

جمع بندی
در این مقاله ما سعی کردیم تا تعریفی کامل از وایت پیپر و اهمیت آن را عنوان کنیم. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هر فردی می تواند هر مقاله ای را وایت پیپر بنامد ولی معمولا تمامی پروژه هایی که قصد کلاهبرداری ندارند، از وایت پیپری با فرمتی که توضیح داده شد استفاده می کنند.