وب ۳ چیست؟ Web3 توسعه ای از ارز های دیجیتال است که از بلاک چین به روش های جدید و برای اهدافی نو استفاده می کند. یک بلاک چین می تواند تعداد توکن های موجود در کیف پول، شرایط یک قرارداد یا کد یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) را ذخیره کند. همه بلاک چین ها یکسان عمل نمی کنند، اما به طور کلی، سکه ها به عنوان مشوقی برای استخراج کنندگان برای پردازش تراکنش ها استفاده می شوند. در زنجیره های «اثبات کار» مانند بیت کوین، حل مسائل ریاضی پیچیده ای که برای پردازش تراکنش ها ضروری است، از نظر طراحی انرژی بر است. در زنجیره «اثبات سهام»، که جدیدتر هستند اما به طور فزاینده ای رایج هستند، پردازش تراکنش ها مستلزم آن است که تأیید کنندگان دارای سهام در زنجیره توافق کنند که یک تراکنش قانونی است، فرآیندی که به طور قابل توجهی کار آمد تر است. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر این فناوری و کاربرد وب ۳ بپردازیم.

وب ۳ چیست؟

وب 3 چیست

وب ۳ چیست و چگونه ایجاد شده است؟ فناوری Web3 با راه اندازی شبکه بیت کوین شروع شده است. پنج سال پس از راه اندازی بلاک چین، بیت کوین از فناوری وب ۳ برای توسعه بلاک چین اتریوم استفاده نمود. اتریوم اتوماسیون تراکنش های مبتنی بر توکن را با استفاده از قرارداد های هوشمند امکان پذیر می کند. امروزه برنامه های متنوعی بر روی بلاک چین اتریوم و همچنین بر روی بلاک چین های دیگر اجرا می شوند. این برنامه ها شامل برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند Crypto Lending هستند که در آن نقدینگی برای وام ها را از طریق یک پلتفرم DeFi فراهم می کنند و در این فرآیند نیز سود کسب می کنند. قرارداد های هوشمند جایگزین واسطه های متمرکز مانند بانک ها می شوند و یک شبکه ایجاد می کنند. با حذف واسطه ها، زنجیره کارآمدتر و ارزان تر می شود. توکن های غیر قابل تعویض "NFT"یکی دیگر از برنامه های وب 3 هستند. NFT ها مالکیت دارایی دیجیتال قابل شناسایی منحصر به فرد مانند مالکیت یک گرافیک، یک اثر هنری یا دامنه را نشان می دهد. از آن جایی که NFT ها منحصر به فرد هستند، اسناد شفاف حقوق مالکیت دیجیتال و انتقال خودکار آن ها را بدون واسطه های متمرکز امکان پذیر می کنند. این برای طیف گسترده ای از برنامه های Web3 بسیار مهم است. وب 3 همچنین می تواند انواع متعارف شرکت ها را با اشکال جدید جایگزین کند. سازمان های خود مختار غیرمتمرکز ("DAO") می توانند با جایگزین کردن مالکیت متمرکز با مکانیزم حاکمیت مبتنی بر توکن ها، سلسله مراتب سنتی شرکت ها را جایگزین کنند. در DAO ها، تصمیمات به صورت دموکراتیک از طریق رای دادن و بر اساس تعداد توکن هایی که شخص در اختیار دارد، گرفته می شود.

معرفی ویژگی های وب ۳

- وب 3 به یک اصطلاح فراگیر برای چشم انداز اینترنت جدید و بهتر تبدیل شده است. وب 3 در ساختار خود از بلاک چین، ارز های دیجیتال و NFT برای بازگرداندن قدرت به کاربران در قالب مالکیت استفاده می کند. 
- وب 3 غیرمتمرکز است و به جای این که بخش های وسیعی از اینترنت تحت کنترل و مالکیت نهاد های متمرکز باشد، مالکیت بین سازندگان و کاربران آن توزیع می شود.
- وب 3 به مجوز نیاز ندارد، همه کاربران برای شرکت در Web3 به یک اندازه دسترسی دارند و هیچ کس در این موضوع مستثنی نیست.
- وب 3 دارای پرداخت های بومی است؛  به جای تکیه بر زیرساخت های قدیمی بانک ها و پردازشگر های پرداخت، از ارز دیجیتال برای خرج کردن و ارسال پول به صورت آنلاین استفاده می کند. 
- وب 3 امکان مالکیت مستقیم از طریق توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را فراهم می کند. هیچ کس، حتی سازندگان بازی، قدرت این را ندارند که مالکیت شما را از بین ببرند. و اگر بازی را متوقف کنید، می توانید آیتم های درون بازی خود را در بازار های آزاد بفروشید یا معامله کنید و ارزش آن ها را جبران کنید.
- در وب 3، داده ها بر روی بلاک چین قرار دارند. مقاومت در برابر سانسور، ویژگی اصلی یک پلتفرم Web3 است. سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) علاوه بر مالکیت داده های خود در Web3، می توانند با استفاده از توکن هایی که مانند سهام یک شرکت عمل می کنند، پلتفرم را به عنوان یک جمعی در اختیار داشته باشند‌. DAO به شما امکان می دهد مالکیت غیر متمرکز یک پلتفرم را هماهنگ کنید و در مورد آینده آن تصمیم بگیرید.

وب ۳ و ارز های دیجیتال

وب 3 و ارز دیجیتال

وب ۳ و ارز دیجیتال چه رابطه ای با یکدیگر دارند؟ وب ۳ نسل سوم اینترنت است که در آن برنامه ها و وب سایت ها اطلاعات را به روشی بسیار شبیه به انسان پردازش می کنند. فناوری هایی مانند داده های بزرگ و دفتر کل غیر متمرکز به وب 3.0 اجازه می دهد تا پیشرفت کند. با توجه به ظهور وب 3.0، ظهور ارزهای دیجیتال وب 3.0 اجتناب ناپذیر است. وب 3.0 بر اساس مفاهیم سودمندی بیشتر، باز بودن و عدم تمرکز ساخته شده است. از آن جایی که طرفداران این مفاهیم هر روز در حال افزایش هستند، پشتیبانی بیشتر از آن ها می تواند منجر به تبدیل شدن توکن های وب 3.0 به سرمایه گذاری های پرسود شود. تتر ایران سایت جامع ارز های دیجیتال در ادامه به معرفی برخی از توکن های وب ۳ پرداخته است. همچنین می توانید در مقاله بهترین ارز های وب 3 برای سرمایه گذاری، به طور جامع مزایا و معایب ایم ارز ها را مطالعه کنید. 

Chainlink 

چین لینک یک شبکه غیر متمرکز ساخته شده بر روی اتریوم است که ایجاد قرارداد های هوشمند را بر اساس داده های دنیای واقعی، تسهیل می کند. چین لینک می تواند با هر بلاک چین ادغام شود، به همین دلیل است که به یک پلتفرم کاربردی برای خدمات اوراکل تبدیل شده است. قیمت فعلی Chainlink،  13.94 دلار و ارزش بازار آن تا 16 آوریل 2022 حدود 6.5 میلیارد دلار است.

Flux 

Flux برای کمک به توسعه دهندگان برای ایجاد برنامه های Web 3.0 و استقرار همزمان آن ها در شبکه های مختلف ساخته شده است که از آن می توان برای تولید و ایجاد پروژه های غیرمتمرکز استفاده کرد. Flux یک طراحی اوراکل با زیرساختی منحصراً غیر متمرکز ارائه می کند که به کاربران امکان می دهد به داده ها در زنجیره و خارج از زنجیره دسترسی داشته باشند. 

Theta

تتا یک شبکه غیر متمرکز در بلاک چین است که به طور کاملا اختصاصی برای پخش ویدئو ها ایجاد شده است. هدف تتا به عنوان یک شبکه همتا به همتا، تسهیل تحویل ویدئو برای کاربران، با گره های اعتبارسنجی سازمانی از سونی، گوگل، سامسونگ و سایر شرکت ها است. 

Graph  

گراف یک سیستم نمایه سازی است که می تواند برای سازماندهی داده های زنجیره بلوکی استفاده شود که می تواند توسط اعضا جستجو شود. Graph یک پروتکل نمایه سازی بلاک چین سطح پایین و هم یک دفتر کل رمزنگاری سطح بالا است که بر اساس آن پروتکل ساخته شده است.

Siacoin 

 Sia یک پلتفرم دیجیتال همتا به همتا است. توسعه دهنده سیا، اسکای نت، چندین پروژه مبتنی بر سیا را در دست اجرا دارد. از جمله این پروژه ها می توان به استریم رسانه ای مبتنی بر ابرهای ذخیره سازی، تحویل محتوا و به اشتراک گذاری فایل اشاره کرد. 

برنامه ها و اپلیکیشن های وب ۳

 

Sapien 

Sapien یک نمونه بی نظیر از Web 3.0 است. Sapien یک سایت خبری اجتماعی غیرمتمرکز است که توسط بلاک چین اتریوم پشتیبانی می شود. وقتی صحبت از اخبار اجتماعی می شود، جایگزین خوبی برای گوگل یا فیس بوک است. به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به پرداخت یا تبلیغات، برنامه های خود را بسازند. پلتفرم Sapien ابزار هایی را در اختیار کاربران قرار می دهد که برای ساخت و راه اندازی سریع برنامه ها نیاز دارند. Sapien یک پلتفرم وب 3 مبتنی بر بلاک چین است که برنامه ها، خدمات و فناوری را ارائه می دهد و از طریق مجموعه ای از ابزار های خودمختار، کاربران را قادر می سازد تا تعامل، تراکنش، اشتراک گذاری اطلاعات و تشکیل جوامع داشته باشند.

Everledger 

Everledger یک ثبت جهانی دیجیتال توزیع شده محسوب می شود که در تلاش است تا به هر کاربر یک رکورد منحصر به فرد ارائه دهد. کاربران می توانند داده ها را در فضای ابری نگه دارند و هر زمان که بخواهند به آن دسترسی داشته باشند. این پلتفرم از کاربران، بانک ها، بازار های باز و بیمه در برابر تقلب محافظت می کند.

LBRY

LBRY یک شبکه اشتراک گذاری فایل و پرداخت غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است که شبکه های اجتماعی و پلتفرم های ویدئویی را تقویت می کند. LBRY یک کتابخانه دیجیتال غیر متمرکز است که انواع محتوا را در خود جای داده است. امکان بازدید، تماشا و بازی، به عنوان یک کاربر سایت را فراهم می کند.

Storj

Storj یک راه حل ذخیره سازی غیر متمرکز است که به کاربران این امکان را می دهد تا به صورت ایمن داده های خود را ذخیره کنند. یکی از محبوب ترین سیستم های ذخیره سازی غیر متمرکز Storj است. یکی از مزایای Storj این است که امکان آپلود و دانلود نامحدود را در هر زمان فراهم می کند. 

Ethlance

Ethlance  یک پلتفرم آنلاین است که به افراد امکان می دهد برای استخدام درخواست دهند و در نتیجه فناوری بلاک چین ایجاد شده است. این وب سایت جویندگان کار را با کارفرمایان معرفی و مرتبط می کند و فرآیند یافتن کارمند مناسب را تسهیل می نماید. همچنین درهایی را به روی فریلنسر ها باز کرده و مرز های بین شرکت ها و فریلنسر ها را از بین می برد. Ethlance یک پلتفرم غیر متمرکز است که فریلنسر ها و کارفرمایان را به هم متصل می کند.

Brave Browser 

Brave Browser یک مرورگر جدید است که ویژگی های مسدود کردن تبلیغات و حفظ حریم خصوصی را که پیش از این فقط بر روی دسکتاپ در دسترس بود را برای دستگاه های تلفن همراه نیز ارائه می دهد. Brave Browser یک جایگزین سریع و ایمن برای مرورگر ها است که توسط بنیاد موزیلا توسعه یافته است. این مرورگر به دلیل امنیت بالای آن، «ایمن ترین مرورگر توسعه یافته» لقب گرفته است. مرورگر Brave یک مرورگر منبع باز جدید است که این امکان را می دهد تا حریم خصوصی کاربران را با استفاده از فناوری بلاک چین و با مسدود کردن تبلیغات، حفظ کند. همچنین دارای ویژگی های ضد رمزنگاری است که به کاربران امکان می دهد از وب سایت های مورد علاقه خود بدون محدودیت داده پشتیبانی کنند.

Web3 چه چالش هایی دارد؟

فناوری وب 3 هنوز در مراحل اولیه ارائه خود است که به موجب همین، سؤالات و مسائل زیادی حول محور آن مطرح می شود. برای نمونه مقیاس پذیری فناوری، درست مشابه Web1، یک چالش کلیدی است. چرا که سرعت پردازش داده های یک شبکه غیر متمرکز به طور قابل توجهی پایین تر از Web2 متمرکز است. به عنوان مثال، تراکنش های بیت کوین بسیار کند تر از تراکنش های اجرا شده بر روی شبکه ویزا یا مسترکارت است. تجربه کاربری برنامه های Web3 نیز در حال حاضر نمی تواند با برنامه های Web2 هم گام شود. به عنوان مثال، برای بسیاری از کاربران، گرفتن وام در پلتفرم Web3 پیچیده تر از بانک Web2 است. همچنین این سوال مطرح می شود که میزان غیر متمرکز بودن وب 3 ، چه مقدار است؟ عملکرد Web3 کماکان به زیرساخت Web2 بستگی دارد. بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز، توسط شرکت های سرمایه گذاری مخاطره آمیز تأمین مالی می شوند که تعداد زیادی توکن را در اختیار داشته و دارای اختیار تصمیم گیری در شبکه هستند. 

Web3  چه محدودیت هایی دارد؟

علی رغم مزایای بی شمار Web3 در شکل فعلی اش، هنوز محدودیت های زیادی حول محور آن وجود دارد که این اکوسیستم باید برای شکوفایی، آن ها را برطرف کند. چند نمونه از این محدودیت ها عبارت هستند از: 
قابلیت دسترسی ویژگی های مهم Web3، برای همه افراد بدون هزینه ای در دسترس است. اما هزینه نسبی تراکنش ها هنوز برای بسیاری از افراد گران است. به دلیل کارمزد های بالای تراکنش، احتمال کمتری وجود دارد که وب 3 در کشور های در حال توسعه مورد استفاده قرار گیرد. در اتریوم، این چالش ها از طریق ارتقاء شبکه و راه حل های مقیاس بندی لایه 2 حل می شوند. برای در دسترس قرار گرفتن این فناوری برای همه، باید به سطوح بالاتری از پذیرش در لایه 2 برسیم. کاربران باید مسائل امنیتی و اسناد فنی پیچیده را درک کرده و رابط های کاربری غیرمعمول را نیز هدایت کنند. 

نتیجه گیری
وب 3 یک ابزار حیاتی برای حاکمیت مالی است. امروزه هنوز مشخص نیست که تکامل این فناوری چگونه ادامه خواهد یافت. پروتکل های غیر متمرکز احتمالاً در میان مدت با پلتفرم های متمرکز هم زیستی خواهند کرد و همچنان سهم بازار را به دست خواهند آورد. با انتقال Web1 به Web2، انتقال از Web2 به Web3 یک فرآیند نوآوری تدریجی خواهد بود و مشخص خواهد شد که کدام فناوری ها و مدل های کسب و کار در دراز مدت برتری خواهند داشت. برخلاف Web1 و Web2، همه می توانند مستقیماً از Web3 بهره ببرند. در این مقاله ما سعی کردیم تا هر آنچه که نیاز است راجع به فناوری وب 3 بدانید را جمع آوری کرده و شرح دهیم.