بلاک چین ترون (TRON) برای پشتیبانی از محتوای دیجیتالی رایگان و غیرمتمرکز طراحی شده است و در عین حال هزینه تراکنش ها را از طریق توکن های TRON (TRX) پایین نگه می دارد. TRON، یک پلتفرم بلاک چین برای برنامه های غیر متمرکز (dApps) است. توسعه ارز دیجیتال ترون TRON و شبکه آن در سال 2017 توسط یک سازمان غیر دولتی در سنگاپور، توسط جاستین سان، آغاز شد. TRON به عنوان یک توکن ERC20 در شبکه اتریوم آغاز به کار کرد تا اینکه در سال 2018 این پلتفرم اقدام به راه اندازی شبکه اصلی خود، یعنی شبکه TRC20 کرد. این شبکه به سرعت در میان کاربران کریپتو محبوب شد به طوری که بیشتر پروژه های بلاکچین به این شبکه منتقل شدند. تتر ایران، در ادامه این مقاله قصد دارد شما را با شبکه TRC20 و توکن آن آشنا کند. 

شبکه TRC20

شبکه TRC20، شبکه اصلی ارز دیجیتال ترون است که در چند سال ابتدایی راه اندازی خود با سرعت زیادی به پیشرفت خود ادامه داد و در میان کاربران محبوبیت بالایی پیدا کرد. این شبکه توانست در کمتر از یکسال، رکورد تعداد تراکنش ها در بلاکچین را جا به جا کند و جایگاه نخست را از آن خود کند. TRC20 شامل استانداردها و قوانینی است که برای برنامه های غیر متمرکز یا dapp و همچینین توکن ها و رمز ارزهای جدید تعریف می شود. از آن جایی که شباهت های بسیاری بین دو شبکه TRC20 و ERC20 و استانداردهای این دو شبکه وجود دارد، تیم سازنده و توسعه دهنده شبکه ترون TRC20 با ایجاد تبلیغات گسترده سعی کردند، تا بیشتر پروژه های بلاک چین را از ERC20 یا اتریوم به شبکه ترون منتقل کنند که در این کار موفقیت چندانی حاصل نشد. TRC20 که به عنوان USDT-TRON نیز شناخته می شود، تتر USDT است که در شبکه TRON صادر می شود. TRC20 یک توکن استاندارد فنی است و بر اساس شبکه TRON یا بلاک چین با استفاده از آدرس TRON کار می کند، به این معنی که تمام تراکنش های انجام شده با TRC20 در شبکه TRON انجام می شود.


 

توکن TRC20 

شبکه و توکن trc20

در شبکه بلاک چین، توکن TRC20 به عنوان قاتل اتریوم شناخته می شود. TRC20 یک استاندارد توکن است که بر اساس آن یک توکن برای پیاده سازی قراردادهای هوشمندی که در بلاک چین ترون TRON عمل می کند، ایجاد یا صادر می شود. این استاندارد توکن بر اساس فرمت استاندارد معروف اتریوم، ERC20 ایجاد شده است که رفتار یک توکن را مشخص می کند.
توکن TRC20، یک استاندارد فنی مبتنی بر اجرای قراردادهای هوشمند است و زمانی استفاده می شود که کاربر از شبکه و استاندارد TRC20 برای صدور توکن استفاده می کند. توکن TRC20 یک اقدام فنی است که در اجرای قراردادهای هوشمند لایه بندی شده است. معمولاً وقتی شبکه TRON از قراردادهای هوشمند برای صدور توکن استفاده می کند، کاملاً با ERC20 اتریوم هماهنگ است. برای ایجاد یک توکن TRC20 ، به یک قرارداد هوشمند وتعداد زیادی آدرس نیاز است. یک توکن TRC20 را می توان با چندین صرافی ارز دیجیتال در بازار معامله کرد و یا می توان آن را از فروش و عرضه اولیه توکن ها خریداری کرد و یا در dApps به عنوان درگاه پرداخت یا ساخت پروژه های خود استفاده کرد.توکن های TRC20 را می توان برای تسریع تراکنش ها مورد استفاده قرار داد. 
توکنTRC20 (TRC20 Token Standard)، یک استاندارد توکن مبتنی بر اجرای قرارداد هوشمند در هنگام استفاده از شبکه TRON برای صدور توکن است. این توکن ها به منظور مبادله، انتقال، اشتراک گذاری توکن و پشتیبانی از کیف پول های دیجیتال، تمام توکن های TRC20 از یک سری مشخصات پیروی می کنند که استاندارد TRC20 نامیده می شود و شامل 6 مورد ضروری و 3 مورد اختیاری است که در ادامه مقاله به آن ها اشاره کرده ایم.


 

ویژگی ‌ها و مزایای توکن‌ های TRC20

مزایای توکن های TRC20

- شبکه TRC20 تعویض توکن‌ها را فعال می ‌کند؛
 توکن‌ های ارز دیجیتال TRC20 را می‌توان در حین استفاده از آن در dapps مبادله کرد، که باعث می ‌شود تراکنش‌ ها سریع ‌تر انجام شوند.
- توکن های TRC20 موجب دسترسی نا محدود می شوند؛ 
 کاربران دسترسی نامحدودی به داده ها خواهند داشت، از این رو انتقال اطلاعات یا ارزهای رمزنگاری شده را می توان بدون هیچ مشکلی انجام داد. 
- توکن های TRC20 موجب شفافیت و صراحت در تراکنش ها می شوند؛ 
 همه تراکنش‌ هایی که در شبکه ترون انجام می ‌شوند عمومی هستند، که باعث می‌ شود در صورت بروز هرگونه اختلاف یا خطای احتمالی به راحتی قابل ردیابی باشد. 
- توکن های TRC20 مقرون به صرفه هستند؛ 
 در مقایسه با تراکنش‌ هایی که در سایر شبکه ‌های محبوب بلاک چین و ارزهای دیجیتال انجام می ‌شود، هزینه هر تراکنش در این شبکه کمتر است. 
- توکن های TRC20 مقیاس پذیری بالایی دارند؛ 
ماهیت شبکه TRC20 و توکن های آن، بسیار مقیاس پذیر است و توانایی انجام بیش از 2000 تراکنش در هر ثانیه را دارد.
شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا و قابل دسترس بودن در سطح جهانی، تراکنش های فوری، پشتیبانی از چندین توکن و همچنین ارائه امنیت بالا، از دیگر مزایا و ویژگی هایی است که شبکه TRC20 در خود جای داده است و محبوبیت زیادی را میان سایر شبکه ها به دست آورده است.


 

استاندارد TRC20

استاندارد یک توکن شامل مجموعه ای از قوانین است که بر اساس آن کنترل می شود. به عبارت دیگر، استاندارد یک‌ توکن، مکانیسم ایجاد و صدور و استقرار توکن ‌های جدید را بر روی یک بلاک چین مشخص می ‌کند. TRC20 یک توکن استاندارد بر اساس اجرای قرارداد های هوشمند هنگام کار با شبکه TRON برای صدور یک توکن است.

ویژگی های استاندارد TRC20 شامل موارد زیر هستند:
• به هنگام استفاده از dApps، توکن TRC20 تعویض نشانه را فعال می کند. 
• دارنده توکن TRC2 می تواند به طور قابل توجهی از داده ها را بدون هیچ محدودیتی استفاده کند. 
• هر تراکنش انجام شده در پلتفرم و شبکه ترون یا TRC20 را می توان به راحتی از طریق دفتر کل عمومی نظارت کرد. 
• پرداخت ها در TRC20 از طریق یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز پردازش می شوند. 
• توکن های TRC20 قابل استفاده در کیف پول های Tron در چندین پلتفرم مانند ویندوز، اندروید، iOS و macOS هستند. 
• دارای ظرفیت بالا به دلیل انجام سریع تراکنش ها هستند.
• شبکه TRC20 کاملاً مقیاس پذیر است و می تواند با گسترش سازمان به تعداد زیادی از کاربران کمک کند.
• TRC20 دارای یک رابط قابل تنظیم با قابلیت دسترسی به مخاطبین هوشمند است. 
• سیستم اجماع اثبات سهام داخلی TRON می تواند به جلوگیری از ایجاد زنجیره های تقلبی کمک کند.
همه توکن های TRC20 از یک سیستم خاص پیروی می کنند که شامل 6 مورد ضروری و 3 مورد اختیاری است. این قوانین و استانداردها زمانی اجرا می شوند که کاربران بخواهند مبادله و یا انتقال توکن ها را به اشتراک بگذارند و این مبادله ها توسط کیف پول های دیجیتال تایید شوند. 
قوانین اختیاری TRC20 شامل :
۱. نام توکن و اسمی است که برای یک رمز ارز یا توکن انتخاب می شود. 
۲. نماد اختصاری که برای یک توکن انتخاب و تایید می شود. برای مثال نماد اختصاری ارز دیجیتال ترون TRX و ارز دیجیتال مانا MANA و نماد تتر، USDT است.
۳. ارزش گذاری توکن، که بر اساس آن میزان تقسیم پذیری یک توکن مشخص می شود.
و قوانین اجباری TRC20 شامل :
۱. مجموع عرضه توکن ها، که مقدار کل تعداد توکن ها را در شبکه TRC20 نشان می دهد.
۲. موجودی توکن ها، که نشان دهنده تعداد توکن ها در حساب کاربران است.
۳. انتقال توکن های ،TRC20 که امکان انتقال توکن ها را از یک حساب به حساب دیگر فراهم میکند. 
۴. تایید، که معاملات و برداشت های توکن ها را تایید میکند. 
۵. انتقال یا transfer from، که با قانون انتقال متفاوت است و امکان ارسال توکن ها را از فرستنده به حساب مقصد فراهم می کند.
۶. مجوز، دستور تکمیل و یا لغو تراکنش ها را صادر می کند که در صورت کافی نبودن موجودی توکن ها در یک حساب تراکنش را لغو و در صورت صحیح بودن فرآیند تراکنش را تکمیل و‌ تسهیل می‌ کند.


 

مراحل ایجاد یک توکن TRC20

برای ایجاد یک توکن TRC20، ابتدا باید افزونه کروم کیف پول TRONLink را روی مرورگرهایی مانند Brave و Google Chrome نصب کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. سپس با دنبال کردن مراحل زیر، فرایند ایجاد توکن TRC20 را ادامه دهید.
۱. پس از ایجاد حساب کاربری، نام رمز و نماد و تعداد توکن ها را تنظیم کنید. 
۲. سپس بر روی دکمه ایجاد کیف پول کلیک کنید. 
۳. برای ایجاد کیف پول شما باید حداقل ۱۰ توکن ترون در حساب جاری خود داشته باشید و اگر موجودی کافی در حسابتان ندارید، می توانید با خرید ترون از صرافی های معتبر، موجودی حساب خود را افزایش دهید.
۴. اطمینان حاصل کنید که جزئیات دقیق مانند نماد، کل عرضه توکن، کد قرارداد و نام رمز را به طور صحیح وارد کرده اید. 
۵. افزونه TRONScan را برای نصب قرارداد TRC20 اجرا کنید. 
۶. قرارداد را بر روی سایت بارگذاری کنید و برای اجرای آن با استفاده از TRONBox روی گزینه تایید، کلیک کنید.
۷. سپس یک کادر امضای TRONLink ظاهر می شود، و شما باید آدرس قرارداد را در آن ثبت کنید. 
۸. همه توکن ها را به TRONLink اضافه کنید. 
شما می توانید از طریق TRONScan به صفحه اصلی قرارداد دسترسی داشته باشید. پس از ارسال، آدرس قرارداد، نام، نسخه کامپایلر و مجوز، قرارداد با موفقیت تایید می شود. 
۹. اطلاعاتی که وارد می کنید باید با مخاطب TRC20 یکسان باشد. سپس برای شما یک کادر ظاهر می‌شود و تأیید صدور توکن را می ‌خواهد. شما باید روی گزینه تایید کلیک کرده و از طریق پنجره TRONLink، امضا خود را ثبت کنید. 
۱۰. پس از این مرحله، تمام نشانه ها با موفقیت ثبت می شوند و توکن TRC20 شما ایجاد می شود.


 

کارمزد شبکه TRC20

کارمزد در شبکه trc20

کارمزد TRC20 بسیار کمتر از کارمزد سایر شبکه ها در بلاکچین و بین ۰ تا ۱۰ ترون متغیر است که این میزان پایین کارمزد در تراکنش ها باعث سرعت بالای تراکنش ها در شبکه ترون شده است. در پلتفرم های دیگری مانند ترون والت، کارمزد تراکنش ها نزدیک به صفر است و مدت زمان ایجاد و تکمیل تراکنش کمتر از ۴ دقیقه است که این سرعت بالا و کارمزد کم در تراکنش باعث شده توجه بسیاری از کاربران به شبکه ترون جلب شود. همچنین شبکه TRC20 به شما امکان می دهد تا توکن های TRC10 و TRC20 مانند TRC20 Tether (USDTTRX) یا BitTorrent (BTT) را بدون پرداخت هزینه تراکنش های شبکه ارسال کنید. این کار را می توان با فریز کردن مقداری TRON در کیف پول خود انجام داد. شبکه ترون همانند سایر شبکه‌ های بلاک چین مانند اتریوم، به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌ هایی ایجاد یا صادر کنند که این توکن ها را می توانند به عنوان ارز dApp استفاده کنند.


جمع بندی و نتیجه گیری
همانطور که در طول این مقاله نیز به آن اشاره شد، TRC20 یکی از شبکه های نو ظهور در صنعت بلاکچین است که توسط توسعه دهندگان ارز دیجیتال ترون به طور اختصصاصی در سال ۲۰۱۸ ایجاد شده است. این شبکه امکان ایجاد قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌ خود را امکان پذیر کرده است و از آن جایی که کارمزد کمتر و سرعت بالایی در تراکنش ها دارد، توجه بسیاری از کاربران بازار ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. ارز دیجیتال ترون، رمز ارز اصلی این شبکه می باشد اما تنها رمز ارزی نیست که از این شبکه استفاده می کند. توکن TRC20 نیز به مجموعه ای از توکن ها گفته می شود که از شبکه TRC20 استفاده می کنند.