اکثر معامله‌ گران برای کسب سود در بازارهای مالی به تحلیل تکنیکال تکیه می‌ کنند. با الگوهای نمودار و شاخص‌ های دقیق، به راحتی می‌ توان در هنگام توسعه یک استراتژی معاملاتی، قدرتمند عمل کرد. افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال که با موضوع تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی آشنا هستند، حتما با مفهوم تایم فریم مواجه شده‌ اند. در صورتی که بخواهیم تغییرات قیمتی در یک دقیقه، یک هفته و یا یک ماه گذشته را مورد بررسی قرار دهیم، مفهوم تایم فریم‌ ها در تحلیل تکنیکال نمود پیدا کرده و اهمیت پیدا می‌کند. به طور کلی در بازارهای مالی همچون بازار سهام، برای تعیین تغییرات قیمتی در بازه‌ های زمانی مختلف به تایم فریم‌های مختلف نیاز است. یک تایم فریم به زمانی گفته می‌شود که حرکت قیمت‌ ها در آن اتفاق می‌افتد. آن‌ها برای تعیین اینکه روند قیمت در طی یک بازه زمانی مشخص پدیدار می‌شود، مفید هستند و زمینه استراتژی تحلیل معاملات شما را تعیین می‌کنند. تجزیه و تحلیل تایم فریم می‌تواند به شما در شناسایی بهتر روندها، فرصت‌های معاملاتی در بازار کریپتو و همچنین در تعیین بهترین ساعات معامله ارزهای دیجیتال کمک کند. به همین دلیل، در این مطلب به بررسی مفهوم تایم فریم در تحلیل تکنیکال پرداخته و مسائل پیرامون آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تایم فریم چیست؟

تایم فریم چیست؟

تایم فریم یا بازه زمانی، دوره‌ای از زمانی است که در آن تغییرات قیمت اتفاق می‌افتد. ‌این می‌تواند از چند ثانیه یا یک دقیقه تا چند هفته متغیر باشد. به عنوان مثال، وقتی حرکت قیمت یک دارایی را در عرض چند دقیقه پیگیری می‌کنید، به این معنی است که از دقیقه به عنوان یک تایم فریم استفاده می‌کنید. استفاده از بازه‌های زمانی در معاملات برای کمک به تصمیم گیری در مورد قدرت و جهت روندها ضروری است. این به این دلیل است که یک چهارچوب زمانی دوره‌ای است که در طی آن تحلیل خود را با استفاده از زمان به عنوان راهنما انجام می‌دهید و هدف آن این است که مشخص شود آیا روندهای قابل توجهی در طول یک بازه زمانی مشخص وجود دارند یا خیر. تایم فریم یا بازه زمانی، تحت عنوان یکی از اساس‌ترین مفاهیم در زمینه تحلیل بازارهای مالی شناخته می‌شود. در اصل، در اولین بررسی‌های یک سهام یا دارایی، دارندگان باید بازه زمانی که قصد بررسی و تحلیل آن سهام یا دارایی را دارند را بررسی کنند. این بازه زمانی ممکن است از چند ساعت آغاز و مطابق با بازار و دارایی مد نظر برای بررسی، تا چند روز یا حتی چند ماه نیز متغیر باشد. همه تحلیلگران بازارهای مالی، باید قبل از هر اقدامی و در وهله اول، این که در چه فواصل زمانی قصد انجام تحلیل را دارند را مشخص کنند. علاوه بر این، معامله‌گران باید مشخص کنند که بازه زمانی که انتخاب کرده‌اند، برای گذشته است یا حال و آینده. بنابراین، با توجه به موارد گفته شده، می‌توان این نتیجه را گرفت که تایم فریم در واقع بخشی از زمانی است که تحلیلگر و معامله‌گر به تحلیل رفتار بازار اختصاص می‌دهد. نکته مهمی که وجود دارد این است که در انتخاب تایم فریم‌ها باید توجه داشته باشیم که بازاری که در آن به فعالیت مشغول هستیم چه نوع بازاری می‌باشد. برای نمونه، در بازار ارزهای دیجیتال یا بازار فارکس، اغلب تحلیل‌ها در تایم فریم‌های ساعتی یا روزانه بررسی می‌شوند، اما در بازارهای بورس و سهام، معمولاً تایم فریم‌های روزانه، هفتگی و ماهانه مد نظر هستند. در اصل دلیل وجود این تفاوت در انتخاب تایم فریم‌ها این است که تغییرات قیمتی زیادی در بازار سهام وجود دارد که این تغییرات به متغیرهایی وابسته هستند که همراه با تاخیر زمانی می‌باشند، اما بازار‌هایی مانند بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس به دلیل برخورداری از ویژگی منحصر به فرد، تغییرات قیمتی در آن‌ها به صورت لحظه‌ای نمود پیدا کرده و در نتیجه باید تایم فریم‌های کوتاه‌تری انتخاب شود.

معرفی انواع تایم فریم‌ها

معرفی انواع تایم فریم‌ها

به طور کلی در تحلیل تکنیکال و مطابق با روش و استراتژی تحلیلگران و معامله‌گران، از تایم فریم‌های مختلفی استفاده می‌شود که در این بخش به معرفی و بررسی هر یک از آنها پرداخته خواهد شد.
تایم فریم کوتاه‌مدت؛ با استفاده از تایم فریم‌های کوتاه‌مدت، امکان دریافت سیگنال‌های بیشتری وجود دارد، اما قطع به یقین تحلیلگران و معامله‌گران مدت زمان کمتری برای تصمیم‌گیری در اختیار خواهند داشت. به همین دلیل این نوع تایم فریم‌ها بیشتر مناسب معامله‌گرانی هستند که نوسان‌گیری انجام می‌دهند. از سوی دیگر، با استفاده از تایم فریم‌های کوتاه‌مدت، اشخاص باید به شکل مداومی بازار را مورد بررسی قرار داده و نوسانات ریز و درشت بازار یا سهام مورد نظر خود را تحلیل کنند. در این مدل تایم فریم‌ها، معامله‌گران باید به کارمزدها هم توجه داشته باشند و در صورت امکان از پلتفرم‌های معاملاتی با کارمزد کم‌تر استفاده کنند.
تایم فریم بلندمدت؛ در این مدل تایم فریم‌ها نیز تحلیلگران و معامله‌گران هیچ احتیاجی به بررسی مداوم و لحظه‌ای بازار ندارند و تنها با تحلیل و بررسی اخبار و مسائل اساسی مربوط به بازار، می‌توانند سهام یا دارایی مورد نظر خود را خریداری کرده و به سود مطلوبی دست یابند. البته ذکر این نکته ضروری است که به هنگام انتخاب تایم فریم در تحلیل‌های تکنیکال، زمانی که به معاملات اختصاص داده می‌شود نیز حائز اهمیت است و در صورتی که معامله‌گر برنامه کاری شلوغی دارد، بهتر است تایم فریم‌های یک تا چهار ساعته یا حداکثر یک روزه را به کار گیرد. اما در صورتی که زمان بیشتری در اختیار دارد، امکان این که از تایم فریم‌های پانزده یا سی دقیقه‌ای استفاده کند را نیز دارد. به طور کلی، مولفه‌های مختلفی در انتخاب تایم فریم‌ها توسط تحلیلگران و معامله‌گران نقش دارند که می‌توان به عواملی چون مدیریت سرمایه، شیوه تحلیلی افراد، تفکرات شخصی افراد و غیره اشاره کرد.

بهترین تایم فریم برای معاملات ارزهای دیجیتال

یکی از استراتژی‌های معاملاتی کوتاه مدت تهاجمی، معاملات روزانه است. به صورتی که در عرض یک روز، می‌خواهید ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و بفروشید و قبل از پایان روز سود کسب کنید. یک روز معاملاتی معمولاً در ساعت 4:30 بعد از ظهر به پایان می ‌رسد. با این حال، از آنجایی که بازار بیت کوین هر روز از سال باز است، می‌توانید ساعات معاملات روزانه خود را مطابق با برنامه خود تنظیم کنید. تایم فریم‌های نموداری که استفاده می‌کنید به دارایی‌هایی که معامله می‌کنید بستگی دارد. بهترین تایم فریم برای معامله در فارکس می‌تواند با بهترین تایم فریم برای سهام متفاوت باشد. علاوه بر این، تایم فریم‌هایی که استفاده می‌کنید نیز بر اساس نوع استراتژی معاملاتی که استفاده می‌کنید متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، یک معامله‌گر پوزیشن بیشتر از یک معامله‌گر یک روزه، موقعیت‌های طولانی‌تری را در اختیار دارد. از آنجایی که آنها قصد دارند چندین معامله در روز یا ساعت انجام دهند، ممکن است تایم فریم‌هایی را انتخاب کنند که 15 دقیقه کمتر طول بکشد. هدف این است که از بازه‌های زمانی متناسب با استراتژی معاملاتی استفاده شود.

تایم فریم مناسب برای تحلیل تکنیکال

انتخاب مناسب‌‌ترین تایم فریم، یکی از موضوعات مهمی است که معامله‌گران و تحلیل گران بازار فارکس باید به آن توجه کنند. انتخاب یک تایم فریم مناسب می‌بایست طبق الگوی استاندارد ساختار معاملات و همچنین بازار انجام شود. انتخاب مناسب‌ترین تایم فریم برای تحلیل تکنیکال، می‌بایست مطابق با سه اصل مهم انجام شود که عبارتند از:

  1. معامله‌گران می‌بایست شناخت کاملی بر روی مهارت‌ها و توانایی‌های خود داشته باشند و همچنین توانایی خود برای مدیریت شرایط پرفشار برای تصمیم‌گیری‌های حساس را بسنجند. علاوه بر این باید ببینند می‌توانند مدت زمان باز گذاشتن معامله خود را افزایش دهند یا تمایل به کوتاه مدت دارند.
  2. معامله‌گران می‌بایست ارتباط بین جنبه‌های معاملاتی و تایم فریم‌ها را به خوبی درک کنند. بررسی و تحلیل زمان و پوزیشن معامله‌هایی که انجام می‌شود، نقش مهمی در انتخاب بهترین تایم فریم ایفا می‌کند. همچنین انجام معامله در کوتاه مدت یا زمان طولانی‌تر نیز بر روی انتخاب تایم فریم موثر است.
  3. معامله‌گران باید بدانند که همه روش‌ها و استراتژی‌ها را می‌توان برای هر تایم فریم اجرا کرد. در این شرایط باید از عالی بودن استراتژی انتخابی خود برای این تایم فریم اطمینان حاصل کرده و یا یک استراتژی دیگر را انتخاب کنیم.

بهترین تایم فریم برای اسکالپینگ

اسکالپینگ از یک تایم فریم کوتاه مدت استفاده می‌کند. هدف اسکالپرها معمولا انجام حرکات هر چند دقیقه یکبار است. آن‌ها تمایل دارند از بازه‌های زمانی مختلف از هر 1 تا 15 دقیقه استفاده کنند. بهترین تایم فریم اسکالپینگ و بیشترین استفاده اسکالپرها 1 تا 2 دقیقه است.

بهترین تایم فریم برای معاملات روزانه

استفاده از تایم فریم‌های 15 دقیقه‌ای برای معامله‌گران روزانه مفید است زیرا هدف آن‌ها ورود و خروج چندین باره در ساعاتی از روز است. روند بازار اولیه را می‌توان با استفاده از بازه‌های زمانی 60 دقیقه‌ای ایجاد کرد. از آنجا می‌توان از چهارچوب‌های زمانی 15 دقیقه‌ای برای ایجاد روندهای کوتاه مدت بهره برد.

بهترین تایم فریم برای معاملات نوسانی

معامله گران نوسانی قصد دارند با استفاده از روندهای کوتاه مدت و میان مدت سرمایه گذاری کنند. بهترین تایم فریم برای معاملات نوسانی تایم فریم کوتاه مدت است که بر اساس حرکت قیمت دارایی هر چهار ساعت یک بار می‌باشد. نمودارهای چهار ساعته را می‌توان همراه با تایم فریم‌های طولانی‌تر، به منظور ایجاد یک نمای کلی از روند استفاده کرد.

نحوه استفاده از تایم فریم‌های متعدد در معاملات

روندها می‌توانند به طور همزمان وجود داشته باشند. تمرکز بر روی یک نمودار زمانی منفرد باعث می‌شود اطلاعات زیادی را که ممکن است برای سبک معاملاتی خود مفید بدانید از دست بدهید. از سوی دیگر، یک استراتژی تایم فریم به شما این امکان را می‌دهد تا به مهم‌ترین بازه‌های زمانی دارایی‌ای که معامله می‌کنید نگاه کنید، اما دوره‌های دیگر را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، یک معامله‌گر نوسان می‌تواند چهارچوب‌های زمانی کوتاه مدت را به عنوان تمرکز اصلی خود داشته باشد، اما باید روندهای بازار اولیه (طولانی‌تر) و ثانویه (میانگین) را نیز در نظر بگیرد.