اسلیپیج چیست؟ در معاملات مالی، اسلیپیج یا لغزش قیمت، اصطلاحی است که به تفاوت بین قیمت مورد انتظار معامله و قیمت واقعی که معامله در آن انجام می‌شود، اشاره دارد. لغزش می‌تواند مثبت یا منفی باشد. لغزش مثبت زمانی رخ می‌دهد که یک سفارش با قیمتی بهتر از حد انتظار اجرا شود. از سوی دیگر، لغزش منفی زمانی رخ می‌دهد که یک سفارش با قیمتی بدتر از حد انتظار اجرا شود. با توجه به سرعت سریع حرکت قیمت در بازارهای مالی، ممکن است به دلیل تاخیری که بین نقطه ثبت سفارش و زمان تکمیل آن وجود دارد، لغزش رخ دهد. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم تا به پاسخ سوال اسلیپیج چیست پرداخته و توضیح جامعی درباره مسائل پیرامون آن بدهیم.

اسلیپیج چیست و چگونه عمل می کند؟

اسلیپیج چیست

اسلیپیج (Slippage) یا لغزش قیمت، به تفاوت میان قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمتی که معامله در آن انجام می‌شود، اشاره دارد. لغزش می‌تواند در هر زمانی رخ دهد، اما در دوره‌هایی که از سفارش‌های بازار استفاده می‌شود، بیشتر رایج است. همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که یک سفارش بزرگ اجرا می‌شود اما حجم کافی در قیمت انتخاب شده برای حفظ اسپرد پیشنهادی یا فروش فعلی وجود نداشته باشد. اسلیپیج به تمام شرایطی اطلاق می‌شود که در آن یک شرکت‌کننده در بازار، قیمت اجرای معامله متفاوتی را نسبت به آنچه در نظر گرفته شده دریافت می‌کند.
 اسلیپیج در همه پلتفرم‌های بازار از جمله سهام، اوراق قرضه، ارزها و معاملات آتی با مفهومی یکسان رخ می‌دهد و به معنای یک حرکت منفی یا مثبت نیست چرا که هر تفاوتی میان قیمت اجرای مورد نظر و قیمت اجرای واقعی به عنوان لغزش شناخته می‌شود. زمانی که سفارشی اجرا می‌شود، اوراق بهادار با بهترین و مناسب‌ترین قیمت ارائه شده توسط صرافی ارزهای دیجیتال یا سایر بازارسازها خریداری و یا فروخته می‌شود. این می‌تواند نتایج مطلوب‌تر، برابر یا کمتر مطلوب‌تر از قیمت اجرای مورد نظر ایجاد کند. قیمت اجرای نهایی در مقابل قیمت اجرای مورد نظر را می‌توان به عنوان لغزش مثبت، بدون لغزش یا لغزش منفی طبقه بندی کرد. قیمت‌های بازار می‌توانند به سرعت تغییر کنند و این امکان را فراهم آورند که در طول تاخیر بین معامله و زمان تکمیل آن، اسلیپیج رخ دهد. در حالی که یک سفارش محدود از اسلیپیج منفی جلوگیری می‌کند، در صورت عدم بازگشت قیمت به سطح مورد نظر، خطر عدم اجرای معامله را به همراه دارد. این ریسک در شرایطی افزایش می‌یابد که نوسانات بازار سریع‌تر اتفاق افتاده و به طور قابل‌توجهی مدت زمان انجام معامله با قیمت اجرای مورد نظر را محدود می‌کند.

اسلیپیج در ارز دیجیتال

اسلیپیج یا لغزش قیمت

اسلیپیج معمولاً در دوره‌هایی اتفاق می‌افتد که بازار با نوسان زیادی مواجه بوده و یا نقدینگی در آن پایین است. از آنجایی که شرکت کنندگان در بازارهایی با نقدینگی پایین کمتر هستند، فاصله زمانی زیادی بین ثبت و اجرای یک سفارش وجود دارد. بازارهای بی ثبات، حرکت سریع قیمت را حتی سریعتر از تکمیل یک سفارش تجربه می‌کنند. از این رو، قیمت یک دارایی ممکن است در طول فاصله زمانی تغییر کند که منجر به اسلیپیج می‌شود. هنگام معامله ارزهای دیجیتال، حتماً متوجه شده‌اید که وقتی سفارشاتی را انجام می‌دهید، آن‌ها همیشه با قیمت دقیق مورد نظر شما اجرا نمی‌شوند و گاهی ممکن است سفارش با قیمت بالاتری اجرا شود و زمان دیگر ممکن است کمتر باشد. به این اتفاق اسلیپیج یا همان لغزش قیمت می‌گویند. اسلیپیج در بازارهای ارز دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گران دارایی‌های خود را بیشتر یا کمتر از قیمت مورد انتظار می‌خرند یا می‌فروشند. در ساده‌ترین معنای آن، اسلیپیج تفاوت بین قیمت مورد انتظار و واقعی معامله ارزهای دیجیتال است. این امر در هنگام خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده، یک اتفاق کاملاً رایج است. هنگامی که معامله می‌کنید، قیمت خاصی را در نظر دارید که مطابق با آن خرید یا فروش خواهید کرد. با این حال، از آنجایی که بازار کریپتو به سرعت در حال حرکت است، زمانی که سفارش شما وارد بازار شده و معامله تکمیل می‌شود، قیمت می‌تواند تغییر کند. بنابراین می‌توانید در نهایت با قیمتی بالاتر یا پایین‌تر از آنچه در نظر داشتید خرید یا فروش کنید. به عبارت بهتر، اسلیپیج در ارز دیجیتال، مربوط به تفاوت میان قیمتی که به عنوان معامله‌گر در ابتدا در نظر داشتید و قیمتی که در نهایت باید به آن رضایت می‌دادید، می‌شود. از عوامل موثر در رخ دادن اسلیپیج در بازار کریپتو می‌توان به نوسان قیمت اشاره کرد. از آن جا که قیمت لحضه‌ای ارزهای دیجیتال می‌تواند متغیر باشد، بازار کریپتو با تغییرات سریع قیمت ارز دیجیتال مشخص می‌شود و ماهیت بی ثبات بازار، سفارشات را مستعد لغزش می‌کند. علاوه بر این، عواملی مانند تقاضا و عرضه، احساسات سرمایه‌گذار، تبلیغات کاربران و مقررات دولتی نیز بر قیمت ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند. همچنین، نقدینگی پایین بازار نیز می‌تواند منجر به اسلیپیج شود. برخی از ارزهای دیجیتال محبوب نیستند. بنابراین، نقدینگی پایینی دارند و به همین دلیل مستعد لغزش هستند. اگر توکن نقدینگی کمی داشته باشد، خریدار و فروشنده کمی وجود دارد. بنابراین اگر سفارشی بدهید، مخصوصاً یک سفارش بزرگ، این احتمال وجود دارد که با انجام سفارش توسط سیستم، تغییری در قیمت ایجاد شود.

اسلیپیج در فارکس

اسلیپیج (Slippag)

در بازار فارکس نیز اسلیپیج رخ می‌دهد و به تفاوت قیمتی که به بروکر دستور داده شده میان قیمتی که دستور با آن اجرا شده گفته می‌شود. لغزش قیمت، بیشتر در بازارهای فارکسی رخ می‌دهد که به دلیل رویدادهای خبری، یا در مواقعی که ارز خارج از ساعات اوج بازار معامله می‌شوند، نوسانات بالا است. در معاملات فارکس، لغزش معمولاً در جفت ارزهای کمتر محبوب، مانند AUD/JPY، رخ می‌دهد، زیرا جفت ارزهای بسیار محبوب با نوسانات کم و نقدینگی بالا همراه هستند. برای مثال، یک سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد موقعیتی را در AUD/USD، که یک جفت ارز دارای نوسان بالا است، با قیمت 0.6025 دلار باز کند. این در حالی است که ممکن است قیمت در فاصله زمانی بین ارسال و اجرای سفارش به 0.6040 دلار افزایش یابد. در چنین شرایطی معامله سرمایه گذار دچار لغزش قیمت می‌شود چرا که با قیمتی بالاتر از حد انتظار معامله می‌کند.

انواع اسلیپیج در ارزدیجیتال چیست؟

انواع اسلیپیج در ارزدیجیتال

به طور کلی، سه نوع اسلیپیج یا لغزش قیمت وجود دارد. انواع اسلیپیج در ارز دیجیتال عبارتند از:
اسلیپیج یا لغزش قیمت مثبت(positive slippage)، اسلیپیج یا لغزش قیمت منفی(negative slippage) و بدون لغزش یا اسلیپیچ صفر(No Slippage).
اسلیپیج مثبت: اگر قیمت واقعی اجرا شده کمتر از قیمت مورد انتظار برای یک سفارش خرید باشد، اسلیپیج یا لغزش قیمت مثبت در نظر گرفته می‌شود چرا که به معامله‌گران نرخی بهتر از آنچه در ابتدا در نظر داشتند ارائه می‌دهد. برای مثال؛ اگر معامله‌گری جفت ارز GBP/USD را با یک سفارش محدود در قیمت 1.1965 خریداری کند، اما این سفارش در واقع در 1.1962 اجرا شود، به این معنا است که سفارش خود را با قیمتی بهتر وارد معامله می‌کند.
اسلیپیج منفی: اگر قیمت واقعی اجرا شده بالاتر از قیمت مورد انتظار برای یک سفارش خرید باشد، لغزش منفی در نظر گرفته می‌شود چرا که به معامله‌گران نرخ مطلوب‌تری نسبت به آنچه که در ابتدا سعی در اجرای آن داشتند، ارائه می‌دهد. برای مثال؛ اگر معامله‌گری به صورت لحظه‌ای درخواست خریدی را در جفت ارزی با نرخ 1.450 قرار دهد اما سفارش در 1.4510 باز شود، سفارش با لغزش منفی مواجه خواهد شد.
اسلیپیج صفر: اگر معامله‌گری دارایی را با قیمت دقیق مورد انتظار خود خریداری کند، به معنای عدم وجود اسلیپیج با لغزش قیمت است. به این معنا که قیمت درخواستی، همان قیمتی است که برای معامله اجرا می‌شود. برای مثال اگر قیمت مورد انتظار خرید تتر با قیمت خرید برابر باشد، به معنای عدم رخ دادن اسلیپیج است.

روش های رفع لغزش و کاهش هزینه مربوط به آن در ارزدیجیتال چیست؟

راه و روش‌های مختلفی وجود دارد که سرمایه گذاران می‌توانند اسلیپیج را به حداقل رسانده و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش دهند. برخی از این راه‌ها به شرح زیر است:

  • معامله در بازارهایی با نقدینگی بالا و نوسان پایین

معامله گران می‌توانند ریسک لغزش را با معامله در بازارهایی با نوسان کم و نقدینگی بالا محدود کنند. قیمت‌ رمزارزها در بازارهای کم نوسان معمولاً به سرعت تغییر نمی‌کنند و بازارهایی با نوسان بالا شرکت‌کنندگان زیادی در بازار، در طرف دیگر معامله دارند. از این رو، اگر سرمایه‌گذاران در بازارهاییی با نقدینگی بالا و با نوسان کم معامله کنند، می‌توانند احتمال تجربه لغزش را کاهش دهند. علاوه بر این، با انجام معاملات در دوره‌هایی که بیشترین فعالیت را تجربه می‌کنند، می‌توان شانس لغزش را کاهش داد چرا که نقدینگی در آن زمان، در بالاترین میزان خواهد بود و شانس اجرای سریع معامله با قیمت درخواستی را نیز افزایش می‌دهد. همچنین باید از خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف مانند خرید و فروش تتر یا خرید اتریوم یا حفظ موقعیت در زمان‌های نقدینگی کم، مانند آخر هفته‌ها یا در طول شب اجتناب کرد. این به این دلیل است که قیمت دارایی های پایه ممکن است به اخبار یا رویدادهایی که در زمان بسته شدن بازارها رخ داده‌اند واکنش نشان دهند. به عنوان مثال، بیشترین حجم معاملات در بازارهای سهام زمانی انجام می‌شود که بورس‌های اصلی ایالات متحده باز هستند. در بازار فارکس، نقدینگی همیشه در ساعات معاملاتی خاص بالا بوده و معاملات فارکس نیز بیشترین حجم را در ساعات باز بورس لندن (LSE)، اوپن نیویورک و یا زمانی که این دو بازار عمده با هم همپوشانی دارند، تجربه می‌کند.

  •  تغییر نوع سفارشات بازار و استفاده از سفارشات محدود

لغزش نتیجه استفاده معامله‌گر از دستورات بازار برای ورود یا خروج از موقعیت‌های معاملاتی است. به همین دلیل، یکی از راه‌های اصلی برای جلوگیری از مشکلات ناشی از لغزش، استفاده از سفارشات محدود است. یک سفارش محدود می‌تواند به کاهش ریسک لغزش در زمانی که سرمایه گذاران وارد معامله می‌شوند یا به دنبال کسب بازده از یک معامله موفق هستند، کمک کند. هنگامی که یک سفارش محدود فعال می‌شود، سفارش با قیمت مشخص شده یا قیمت مطلوب تکمیل می‌شود. این امر به این معنی است که اجرای سفارش فروش با قیمت مورد نظر یا قیمت بالاتر انجام می‌شود، در حالی که اجرای سفارش خرید با قیمت مشخص یا قیمت پایین‌تر انجام می‌شود.

  • بررسی چگونگی برخورد ارائه دهندگان معاملات با لغزش قیمت

در حالی که برخی از ارائه دهندگان حتی اگر قیمت واقعی با قیمت مورد انتشار مطابقت نداشته باشد، سفارش ها را اجرا می‌کنند، برخی دیگر تا زمانی که تفاوت قیمت در سطح تحمل سرمایه گذار نباشد، از اجرای سفارش اجتناب می‌کنند و هنگامی که تفاوت قیمت از سطح تحمل خارج شد، سفارش رد شده و ارسال مجدد سفارش با قیمت جدید الزامی است.

  • اجتناب از معامله به هنگام رویدادهای مهم اقتصادی

 در بیشتر موارد، بزرگترین لغزش به هنگام رویدادهای خبری مهم و متحرک بازار رخ می‌دهد. نظارت بر تقویم اقتصادی برای اطلاع از اخبار مربوط به دارایی‌ای که می‌خواهید معامله کنید بسیار مهم است، زیرا می‌تواند نشانه‌ای عالی از جهت حرکت دارایی داشته باشد و همچنین می‌تواند به جلوگیری از ایجاد نوسان‌های متعددی که در حوالی رویدادهای خبری مهم رخ می‌دهد کمک کند. در معاملات روزانه، بهتر است از قرار دادن سفارشات بازار در طول رویدادهای مهم اخبار مالی برنامه ریزی شده، مانند اطلاعیه‌های FOMC یا زمانی که یک شرکت در حال اعلام درآمد خود است، خودداری کنید.

اسلیپیج های بزرگ چه زمانی اتفاق می افتند؟

اسلیپیج اغلب در حین یا حوالی رویدادهای مهم مانند اطلاعیه‌های مربوط به نرخ بهره و سیاست پولی، گزارش سود یک شرکت یا تغییرات در موقعیت‌های مدیریتی رخ می‌دهد. این رویدادها نوسانات بازار را افزایش داده و می‌توانند شانس سرمایه گذاران را نیز افزایش دهند. هنگامی که معاملات فارکس انجام می‌شود، اگر یک دستور معامله بدون یک دستور محدود مربوطه اجرا شود، یا اگر توقف ضرر با نرخ کمتری نسبت به آنچه در سفارش اولیه تعیین شده بود، قرار گیرد، ممکن است لغزش رخ دهد. هنگامی که سرمایه گذاران پس از بسته شدن بازارها موقعیت خود را حفظ می‌کنند، ممکن است با بازگشایی مجدد بازار دچار لغزش شوند. این اتفاق رخ می‌دهد چرا که ممکن است قیمت به دلیل هر رویداد خبری یا اطلاعیه‌ای که ممکن است در زمان بسته بودن بازار اتفاق بیفتد تغییر کند. علاوه بر این، اسلیپیج به دلیل اخبار مربوط به حرکت بازار که اجرای سفارشات تجاری با قیمت مورد انتظار را غیرممکن می‌کند، در دوره‌هایی با نوسانات بالا نیز رخ می‌دهد. در این مورد، معامله‌گران معاملات را با بهترین قیمت دارایی بعدی انجام می‌دهند، مگر اینکه دستور محدودی برای توقف معامله در قیمت خاصی وجود داشته باشد. در مورد معاملات سهام، لغزش یا اسلیپیج نتیجه تغییر اسپرد است. اسپرد به تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک دارایی اشاره دارد. یک معامله‌گر ممکن است سفارشی انجام دهد و متوجه شود که با قیمتی کمتر از آنچه که انتظارش را داشته، اجرا شده است. برای معاملات طولانی مدت، قیمت درخواست ممکن است بالا باشد، در حالی که برای معاملات کوتاه مدت، اسلیپیج ممکن است به دلیل کاهش قیمت پیشنهادی باشد.