پاراچین چیست و چه کاربردی دارد؟ پاراچین ها بلاک چین های لایه 1 متنوعی هستند که به صورت موازی در اکوسیستم پولکادات اجرا می شوند. پاراچین ها به زنجیره مرکزی متصل شده و امنیت، مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و حاکمیت پولکادات را به اشتراک می گذارند. ترکیب زنجیره ای متقاطع Polkadot به هر نوع داده یا دارایی اجازه می دهد تا بین پاراچین ها ارسال شود و مجموعه ای از موارد استفاده و برنامه های کاربردی جدید را باز کند. پاراچین ها همچنین می توانند با استفاده از پل های متقابل در شبکه خود، به شبکه های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم متصل شوند. پولکادات به عنوان یک شبکه چند زنجیره ای لایه 0 طراحی شده است که زنجیره رله مرکزی، امنیت و قابلیت همکاری لایه 0 را تقریباً برای 100 بلاک چین لایه 1 که به عنوان پاراچین متصل هستند، فراهم می کند. تتر ایران سایت جامع ارز های دیجیتال، در این مقاله به معرفی بیشتر پاراچین و ویژگی های آن می پردازد.

پاراچین و ویژگی های آن 

پاراچین چیست

پاراچین، بلاک چین های مجزا هستند که به صورت موازی در اکوسیستم پولکادات (شبکه های پولکادات و کوساما) اجرا می شوند. معماری Polkadot تقریباً از 100 پاراچین تشکیل شده که به یک زنجیره رله مرکزی متصل و ایمن شده اند. پاراچین ها می توانند در داخل سیستم با یک دیگر تعامل داشته باشند و داده ها و دارایی ها را مبادله کنند. همچنین می توانند با استفاده از پل هایی که در شبکه وجود دارد، به شبکه های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم متصل شوند. این انعطاف پذیری به مشکلات مقیاس پذیری، امنیت و قابلیت همکاری که تاکنون مانع توسعه بلاک چین شده اند، می پردازد. از جمله ویژگی های پاراچین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انعطاف پذیری

مدل پاراچین پولکادات با این هدف طراحی شده است که اینترنت آینده انواع مختلفی از بلاک چین ها را با هم خواهد داشت. همان طور که نسخه فعلی اینترنت نیاز های مختلف را برآورده می کند، بلاک چین ها نیز باید بتوانند خدمات مختلفی را ارائه دهند. یک زنجیره ممکن است برای بازی، مدیریت هویت، امور مالی و موارد دیگر طراحی شود. به همین دلیل در شبکه پولکادات هیچ معیار دیگری در مورد طراحی پاراچین وجود ندارد، مگر این که آن ها بتوانند به اعتبار سنجی های پولکادات ثابت کنند که هر بلوک پاراچین از پروتکل توافق شده پیروی می کند. این انعطاف پذیری به این معنی است که هر پاراچین می تواند طراحی، توکن و فرآیند حاکمیت خاص خود را داشته باشد که برای موارد استفاده خاص خود بهینه شده است. پاراچین ها را می توان به عنوان شبکه های عمومی یا خصوصی، به عنوان شرکت ها یا جوامع، پلتفرم هایی برای ایجاد برنامه های کاربردی و یا به عنوان کالاهای مشترک به نفع کل اکوسیستم پولکادات، در میان طیف گسترده ای از مدل ها اجرا کرد.

مقیاس پذیری

پولکادات به بلاک چین ها اجازه می دهد به جای تکیه بر راه حل های لایه 2، از مقیاس پذیری در لایه 1 استفاده کنند. این ابزار غیرمتمرکز تر و کارآمد تر برای دستیابی به مقیاس پذیری بلاک چین است. پاراچین اجازه می دهد تا تراکنش ها به صورت موازی در اکوسیستمی از بلاک چین های لایه 1 تخصصی، پخش و پردازش شوند و به طور قابل توجهی توان عملیاتی و مقیاس پذیری را بهبود می بخشند. پاراچین های دارای قابلیت همکاری به جوامع بلاک چین اجازه می دهند تا کنترل و حاکمیت کاملی بر بلاک چین لایه 1 خود داشته باشند و در عین حال از امکان مشارکت در تجارت آزاد با سایر پاراچین ها و شبکه های خارجی نیز بهره مند شوند. ترکیب پذیری زنجیره ای متقابل Polkadot نه تنها به تبادل توکن ها، بلکه هر نوع داده، از جمله تماس های قرارداد های هوشمند، اعتبارنامه های قابل تأیید، و اطلاعات خارج از زنجیره از اوراکل ها مانند فید های قیمت بازار سهام نیز اجازه می دهد. این ویژگی به ماهیت محو شده فضای بلاک چین پایان می دهد و فرصت های جدیدی را برای برنامه های کاربردی برای تعامل و ایجاد خدمات جدید ایجاد می کند.

پاراچین های حکومتی

توانایی دسترسی به مکانیسم های پیچیده حاکمیتی روی زنجیره به تیم ها اجازه می دهد تا به میزان قابل توجهی احتمال هارد فورک های زنجیره خود را که می توانند خطر تقسیم جوامع را به دو بخش کاهش دهد، کاهش دهند. حاکمیت درون زنجیره ای همچنین ابزاری برای شفافیت پاسخگو برای جوامع پاراچین فراهم می کند که پیش نیاز بسیاری از موسسات و امانت دارانی است که اغلب قبل از درگیر شدن در فناوری بلاک چین نیاز به مشاهده فرآیند های تصمیم گیری واضح دارند.

اجاره اسلات

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که پروژه هایی که می خواهند به صورت پاراچین اجرا شوند باید یک اسلات در زنجیره اجاره کنند. این کار با برنده شدن در مزایده اسلات پاراچین انجام می شود، جایی که پیشنهادات حراج در نشانه اصلی شبکه قرار می گیرند.  اسلات در Polkadot را می توان برای حداقل شش ماه اجاره کرد. با انتخاب شرکت در حراج اسلات پاراچین، تیم های توسعه دهنده اساساً موافقت می کنند که سکه های DOT را در طول دوره اجاره قفل کنند و بعد از پایان دوره کل مبلغ را پس بگیرند. با این حال، در حالی که دوره اجاره معتبر است، DOT در حساب اصلی رزرو می شود و نمی توان از آن برای انتقال، جابجایی یا تقریباً هر کاربرد دیگری استفاده کرد.

هزینه کمتر

یکی دیگر از مزایای استفاده از پاراچین ها این است که آن ها به زنجیره اصلی پولکادات متصل هستند. این امر به آن ها اجازه می دهد تا به اندازه نیاز خود به توان محاسباتی دسترسی داشته باشند. 

کاربرد های پاراچین

کاربرد پاراچین


پاراچین ها، بلاک چین های سفارشی و خاص پروژه هستند که در شبکه های Polkadot (DOT) و Kusama (KSM) اجرا می شوند. پاراچین ها را می توان برای هر تعداد سفارشی سازی کرد و به بلاک چین اصلی، به نام زنجیره رله، که قلب شبکه های پولکادات و کوساما در نظر گرفته می شود، وارد شد. زنجیره رله مسئولیت امنیت مشترک، اجماع و تسویه تراکنش های شبکه را بر عهده دارد و بنابراین با ادغام شدن در زنجیره رله، همه پاراچین ها از ویژگی های پایه زنجیره رله بهره مند می شوند. از کاربرد پاراچین می توان به اجرای کیف پول های دیجیتال، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، قرارداد های هوشمند، اعتبارنامه بازی ها، تأیید هویت کاربران، اوراکل ها و اینترنت اشیا و ... اشاره کرد.

تفاوت بین قرارداد های هوشمند و پاراچین

• قرارداد های هوشمند صرفاً برنامه هایی هستند که روی یک بلاک چین ذخیره می شوند و در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین شده اجرا می شوند. در حالی که پاراچین ها بلاک چین های مجزا هستند که به صورت موازی در اکوسیستم پولکادات اجرا می شوند.
• قرارداد های هوشمند باید آگاهانه قابلیت ارتقا را پیاده سازی کنند، در حالی که پاراچین ها می توانند کد خود را به طور کامل از طریق یک دستور ریشه یا از طریق پالت حاکمیتی تعویض کنند. هنگامی که یک قرارداد هوشمند می سازید، در نهایت در زنجیره هدف با محیط خاص خود مستقر می شود. پاراچین ها به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا محیط زنجیره خود را اعلام کند، حتی به دیگران اجازه می دهد برای آن قرارداد های هوشمند بنویسند.
• قرارداد های هوشمند باید راهی برای محدود کردن اجرای خود پیدا کنند، در غیر این صورت گره های کامل در برابر حملات DOS آسیب پذیر هستند. برای مثال، یک حلقه نا محدود در یک قرارداد هوشمند، می تواند منابع محاسباتی کل زنجیره را مصرف کند و از استفاده دیگران از آن جلوگیری کند. 
• پاراچین ها سعی می کنند فعال باشند، در حالی که پلتفرم های قرارداد هوشمند رویداد محور هستند.

هدف پاراچین

پاراچین ها بلاک چین های لایه 1 متنوعی هستند که به صورت موازی در اکوسیستم پولکادات و کوسام اجرا می شوند. پاراچین در ارز دیجیتال نقش مهمی ایفا می کند و اجازه می دهد تا تراکنش ها به صورت موازی در اکوسیستمی از بلاک چین های لایه 1 تخصصی پخش و پردازش شوند و به طور قابل توجهی توان عملیاتی و مقیاس پذیری را بهبود می بخشند. در واقع می توان گفت هدف اصلی پاراچین  مقیاس پذیری، امنیت و قابلیت همکاری بین شبکه های مختلف و فراهم کردن امکان ارسال داده ها و دارایی های مختلف است.

نحوه کار پاراچین ها

 Polkadot و Kusama شبکه هایی هستند که امکان انتقال اطلاعات و توکن ها را بر روی آن ها فراهم می کنند. برخلاف اتریوم که برنامه های غیرمتمرکز در محدوده تعیین شده توسط بلاک چین ایجاد می شوند، Polkadot و Kusama به توسعه دهندگان این امکان را می دهند که بلاک چین های مستقل خود را ایجاد کنند. این بدان معنی است که هر پاراچین می تواند پارامتر های خاص خود را مانند زمان بلوک، کارمزد تراکنش، مکانیسم حاکمیت و پاداش استخراج داشته باشد. پاراچین ها از امنیت شبکه Polkadot و Kusama بهره می برند که توسط زنجیره رله حفظ می شود، به جای این که مجبور باشند به مجموعه گره های اعتبار سنجی خود تکیه کنند. پاراچین ها توسط نود ها جمع آوری شده و نگهداری می شوند که تاریخچه کاملی را برای هر پاراچین ذخیره می کنند و داده های تراکنش پاراچین را در بلوک هایی جمع می کنند تا به زنجیره رله اضافه شوند. البته پولکادات توکن مخصوص به خود را دارد که از آن برای سرمایه گذاری استفاده می شود. برای این کار می توانید با خرید تتر و تبدیل آن به ارز پولکادات، بر روی این رمز ارز منحصر به فرد سرمایه گذاری کنید. 

هزینه اجرای پاراچین 

پاراچین های متصل به پولکادات، با اجاره یک اسلات پاراچین می توانند بدون هزینه اضافی به قدرت محاسباتی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. از آن جایی که کل مقدار DOT/KSM که توسط یک تیم برای اسلات پاراچین بسته شده است در پایان دوره اجاره باز می شود، هزینه اجرای پاراچین به بهترین وجه به عنوان هزینه فرصت ناشی از عدم دسترسی به DOT/KSM قفل شده توصیف می شود.  مدت اجاره تیم هایی که انتخاب می کنند از طریق وام های جمعی بودجه خود را تأمین کنند، ممکن است به مشارکت کنندگان خود به هر نحوی که مناسب می دانند پاداش بدهند، که نشان دهنده هزینه اضافی است. سایر هزینه های جزئی شامل هزینه اجرای گره های جمع کننده در پاراچین فردی است. برای برنامه هایی که کاربران و ترافیک زیادی دارند، انتظار می رود اجرای روی پولکادات به عنوان پاراچین مقرون به صرفه تر از اجرای یک بلاک چین انفرادی یا ساخت بر روی یک پلتفرم قرارداد هوشمند موجود باشد.

نتیجه گیری
پاراچین ها بلاک چین های مجزا هستند که به صورت موازی در اکوسیستم پولکادات (شبکه های پولکادات و کوساما) اجرا می شوند. پاراچین هایی مانند Polkadot و Kusama یک رویکرد پیشرفته برای حل مقیاس پذیری هستند و مزایای زیادی دارند که برای درک درست آن ها باید با ویژگی های آن ها آشنا شد. پاراچین ها ممکن است به مرحله بعدی در توسعه صنعت بلاک چین منجر شوند، زیرا با تعدادی از راه حل ها و فناوری های بلاک چین دیگر، از جمله اوراکل ها، بسیار سازگار هستند. به همین دلیل است که Polkadot توجه زیادی را به خود جلب کرده است و یکی از پروژه های با بیشترین پتانسیل برای آینده است.