آپتیمیزیم (Optimisim) چیست و چه نقشی در رفع مشکل مقیاس پذیری اتریوم دارد؟ اتریوم یکی از امن‌ ترین و غیرمتمرکزترین بلاکچین‌ های موجود است. برای اینکه همه چیز به خوبی در این بلاکچین اجرا شود، شبکه بر اساس سه ویژگی ساخته شده است: تمرکززدایی، امنیت و مقیاس پذیری. با این حال، به دلیل محدودیت‌های سه‌گانه بلاکچین، اتریوم تنها می‌تواند دو مورد از این سه ویژگی را به طور موثر اجرا کند. برای حفظ عملکرد شبکه، توسعه دهندگان اتریوم تصمیم گرفتند مقیاس پذیری را قربانی امنیت و تمرکززدایی کنند. طبق گزارشات در ماه‌های اخیر اتریوم به ظرفیت خود برای انجام بیش از یک میلیون تراکنش در روز رسیده است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، شبکه اتریوم دیگر نمی‌تواند مقیاس‌پذیر شود و در نتیجه شلوغ می‌شود و شبکه‌های کامپیوتری نیز تنها می‌توانند حجم محدودی از ترافیک را مدیریت کنند. شبکه‌های مختلف لایه 2 به اتریوم کمک می‌کنند تا با مشکل مقیاس پذیری خود مقابله کند.
این شبکه‌ها لایه 2 خود را به هسته اتریوم یعنی زنجیره لایه 1 متصل می‌کنند که آپتیمیزیم (optimisim) یکی از این راه‌حل‌های مقیاس بندی است. با کمک به اتریوم در اجرای محاسبات خارج از زنجیره و تنها انتشار داده‌های تراکنش در زنجیره، آپتیمیزیم می‌تواند هزینه‌های فعلی اتریوم را تا ۱۰۰ برابر یا بیشتر کاهش دهد. این راه‌ حل مقیاس‌پذیری را به یک کاتالیزور غیرقابل انکار مثبت برای ETH و برنامه‌های کاربردی ساخته شده در شبکه تبدیل می‌کند. آپتیمیزیم یک زنجیره لایه 2 است، به این معنی که در بالای شبکه اصلی اتریوم (لایه 1) عمل می‌کند. تراکنش‌ها بر اساس آپتیمیزیم انجام می‌شوند، اما داده‌های مربوط به تراکنش‌ها به شبکه اصلی پست می‌شوند، جایی که اعتبارسنجی می‌شوند.طبق گفته Defi Llama، آپتیمیزیم دومین لایه بزرگ اتریوم 2 است که در مجموع 313 میلیون دلار در قراردادهای هوشمند آن قفل شده است.

اتریوم و رفع مشکل مقیاس‌پذیری آن

آپتیمیزیم (Optimisim) چیست و چگونه موجب رفع مشکل مقیاس پذیری اتریوم می‌شود؟ اتریوم یک کامپیوتر غیرمتمرکز است که توسط نودها در سراسر جهان کار می‌کند. هر گره باید داده‌هایی را که از طریق شبکه اتریوم می گذرد ذخیره و پردازش کند، از این رو تعداد محدودی از داده‌ها وجود دارد که می‌توانند در هر زمان پردازش شوند. ما می‌توانیم میزان داده‌های پردازشی اتریوم را افزایش دهیم، اما گره‌ها باید متناسب با آن ارتقا پیدا کنند. این امر باعث کاهش تعداد افرادی می‌شود که می‌توانند یک گره را اجرا کنند، زیرا همه نمی‌توانند یک رایانه با قابلیت‌های نرم‌افزاری بالا بخرند که این باعث کاهش تمرکززدایی اتریوم و مقاومت در برابر سانسور می‌شود.
زنجیره هوشمند بایننس (BSC) این رویکرد را با انشعاب کد اتریوم و تکیه بر مجموعه‌ای از 21 تایید کننده برای پشتیبانی از شبکه اتخاذ کرد و با موفقیت یک اکوسیستم پر رونق ایجاد کرد. با این حال، این راه‌حل مشکلات خاص خود را دارد. برای مثال سوء‌استفاده از پروتکلی در BSC وجود داشت که 31 میلیون دلار از سرمایه کاربران را به سرقت برد. در پاسخ، بایننس اعلام کرد که در صورت ورود به صرافی، این وجوه را مسدود خواهد کرد، که در حال حاضر تنها راه خروج از BSC است. بایننس توانست تلاش‌های کاربران مخرب را خنثی کند اما نشان داده است که آن‌ها قدرت تصمیم گیری در مورد تراکنش‌های مورد تایید را دارند. این عمل در تضاد با کارکرد اتریوم است که می‌خواهد یک پلتفرم کاملاً خنثی بسازد که قادر به پشتیبانی از اکوسیستم جهانی مالی و سایر برنامه‌ها باشد. پس چگونه اتریوم این مشکل را حل می کند؟ از طریق آپتیمیزیم.

 Sequencer on Optimism مسئول اجرای محاسبات خارج از زنجیره و انتشار داده‌های تراکنش فشرده بر روی یک قرارداد هوشمند در اتریوم در نقاط بازرسی معمولی است. از آنجایی که محاسبات به منابع فشرده نیاز دارد، جابجایی از اتریوم به آن اجازه می‌دهد تا بر اساس مرتبه‌های بزرگ مقیاس شود. اما اگر ترتیب ‌دهنده‌ها (Sequencer) مخرب باشند و داده‌های جعلی ارسال کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟ هنگامی که ترتیب‌ دهنده داده‌های تراکنش را منتشر می‌کند، یک پنجره زمانی وجود دارد که در آن هر کسی می‌تواند محاسبات خود را اجرا کند تا تشخیص دهد که آیا داده‌های تراکنش تقلبی هستند یا خیر. اگر داده‌ها تقلبی بودند، تأییدکننده محاسبات را روی زنجیره اجرا می‌کند و قرارداد هوشمند داده‌ها را تأیید می‌کند. سپس ترتیب دهنده سپرده خود را از دست می‌دهد، که بخشی از آن به عنوان پاداش برای تأیید کننده ارسال می شود و مقدار دیگر سوخته می‌شود. از آنجایی که تمام داده‌های تراکنش در زنجیره ارسال می‌شوند، یک ترتیب ‌دهنده جدید می‌تواند داده‌ها را محاسبه کرده و نقش ترتیب ‌دهنده قبلی را با آن جایگزین کند. در واقع آپتیمیزیم موجب یک انگیزه اقتصادی برای ترتیب دهنده‌ها برای کار صادقانه، یک انگیزه اقتصادی برای تأیید کنندگان برای بررسی ترتیب ‌دهنده‌ها، همچنین تشویق سهامداران در Optimism یا سهامداران Dapps مستقر در Optimism برای تایید داده‌های ترتیب دهنده یا Sequencer می‌شود.

آپتیمیزم Optimism چیست؟

آپتیمزیم (Optimism) چیست؟

آپتیمیزم (Optimism) چیست؟ آپتیمیزم یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 برای اتریوم است که می‌تواند از تمام Dapp های اتریوم پشتیبانی کند. به جای اجرای تمام محاسبات و داده‌ها در شبکه اتریوم، آپتیمیزم تمام داده‌های تراکنش را در زنجیره قرار می‌دهد و محاسبات را خارج از زنجیره اجرا می‌کند، تراکنش‌های اتریوم در ثانیه را افزایش و کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد. آزمایش‌ها کاهش 143 برابری کارمزد تراکنش‌ها در Synthetix Exchange و تا 100 برابر کاهش در یونی سواپ را نشان داده‌اند. از آنجایی که داده‌های تراکنش همچنان در شبکه اتریوم باقی می‌مانند، این راه ‌حل مقیاس‌پذیری تمرکززدایی یا امنیت اتریوم را قربانی مقیاس‌پذیری نمی‌کند. آپتیمیزم تراکنش‌های خارج از بلاکچین اتریوم را انجام می‌دهد و در عین حال از زیرساخت‌های اتریوم بهره می‌برد. در طول یک تراکنش، آپتیمیزم به برقراری ارتباط با لایه 1 اتریوم ادامه می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که همچنان تضمین‌های امنیتی و عدم تمرکز مشابهی را ارائه می‌دهد. لایه 1 امنیت، تمرکززدایی و در دسترس بودن داده ها را مدیریت می‌کند، در حالی که لایه 2 آپتیمیزم مقیاس بندی را مدیریت می‌کند. در طی این فرآیند، هیچ تغییری در لایه 1 ایجاد نمی‌شود. به نوعی، آپتیمیزم بار تراکنش‌های مالی را از دوش اتریوم برمی‌دارد و حذف این بار از بلاکچین اتریوم، تراکم شبکه را از بین می‌برد و مقیاس پذیری را افزایش می‌دهد.

آپتیمیزیم چگونه کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کار آپتیمیزیم به چه صورت است؟ آپتیمیزیم از فناوری به نام rollups استفاده می‌کند. آپتیمیزیم از rollups برای پردازش تراکنش‌ها به صورت دسته‌ای استفاده می‌کند که به کاهش هزینه‌های گاز و تراکم شبکه کمک می‌کند. Rollups می‌تواند به کاربران کمک کند تا 100 برابر در هزینه گاز در مقایسه با پروتکل لایه 1 صرفه جویی کنند. فناوری rollups مورد استفاده توسط رمزارز Optimism صدها تراکنش در لایه 1 اتریوم را در یک تراکنش واحد جمع می‌کند. از آنجایی که چندین تراکنش در یک بسته وجود دارد، کارمزد گاز بین همه کاربران توزیع می‌شود. در حالی‌که rollups روی لایه 2 Optimism اجرا می‌شود، داده‌های تراکنش برای پردازش در لایه 1 اتریوم پست می‌شوند. Optimistic rollups به این معنا هست که هر تراکنش در لایه 2 Optimism معتبر فرض می‌شود و هیچ محاسباتی انجام نمی‌شود. اگر سیستم مشکوک به تقلب باشد، برای تأیید تراکنش، فرایند ضد تقلب را اجرا می‌کند.
همچنین یک پنجره زمانی وجود دارد که طی آن تراکنش‌های بالقوه نامعتبر می‌توانند با ارائه «اثبات تقلب» و اجرای محاسبات تراکنش‌ها با ارجاع به داده‌های وضعیت موجود به چالش کشیده شوند. آپتیمیزیم گس (Gas) مورد نیاز برای اجرای محاسبات اثبات تقلب را جبران می‌کند. برای کاربران، آپتیمیزیم تقریباً مانند شبکه اصلی اتریوم است. آدرس آپتیمیزیم شما همان آدرس شبکه اصلی اتریوم شما است که با 0x شروع می شود. کاوشگر بلاکچین آپتیمیزیم با Etherscan، کاوشگر بلاکچین اصلی اتریوم یکسان است. آپتیمیزیم از تعدادی کیف پول غیرمتمرکز مالی (DeFi) از جمله متامسک پشتیبانی می‌کند.
اگرچه می توانید به صورت دستی کیف پول خود را برای آپتیمیزیم راه اندازی کنید، اما یک راه بسیار ساده‌تر نیز وجود دارد. کافی است به یک برنامه DeFi مانند سوشی سواپ (SUSHI) بروید و Optimism را به عنوان شبکه خود نشان دهید. MetaMask می‌تواند شبکه را اضافه کند و به آن سوئیچ کند. اما توجه داشته باشید که آپتیمیزیم درست مانند شبکه اصلی اتریوم، به اتر (ETH) برای پوشش هزینه‌های گس نیاز دارد. بنابراین برای شروع استفاده از آپتیمیزیم، باید ETH را از زنجیره دیگری مانند شبکه اصلی اتریوم یا لایه‌های دیگر مانند Avalanche به MetaMask خود ارسال کنید. برای ارسال وجوه از زنجیره دیگری می‌توانید از هر یک از پل‌هایی که از آپتیمیزیم پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال برای تأمین مالی آدرس آپتیمیزیم خود با اتریوم استفاده کنید. اما قبل از تلاش برای ارسال وجوه به لایه 2 از صرافی متمرکز خود، همیشه مطمئن شوید که می‌تواند از برداشت به آن زنجیره پشتیبانی کند. اگر وجوهی را به آدرسی ارسال کنید که صرافی شما از آن پشتیبانی نمی‌کند، ممکن است دارایی‌های خود را از دست بدهید.

از جمله ویژگی‌های اصلی آپتیمیزیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی‌های آپتیمیزیم

  • مقیاس پذیری: آپتیمیزیم می‌تواند بسته به ماهیت تراکنش، 10 تا 100 برابر مقیاس پذیری را بهبود بخشد.
  • کاهش کارمزد: آپتیمیزیم می‌تواند هزینه کلی معامله را تا حد زیادی کاهش دهد. فناوری رولینگ آن تراکنش‌های متعدد را در یک تراکنش واحد ترکیب می‌کند که به کاهش هزینه تراکنش کمک می‌کند.
  • امنیت: همانطور که لایه 2 Optimism در بالای اتریوم ساخته می‌شود، تراکنش‌ها در شبکه اصلی اتریوم تسویه می‌شوند و به کاربران اجازه می‌دهند از امنیت و محیط غیرمتمرکز بلاکچین اتریوم بهره مند شوند.
  • تجربه کاربری پیشرفته: پروژه‌های جدید با استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه 2 Optimism از کارمزد کمتر، تراکنش‌های سریع‌تر و تجربه کلی کاربری بهتر بهره می‌برند.

درباره توکن آپتیمیزم OP

توکن آپ

آپتیمیزم یک راه حل Ethereum Layer-2 (L2) است که بر هزینه کم و سهولت استفاده متمرکز است برای اولین بار در ژوئن 2019 ایجاد شد و شبکه اصلی Optimism در دسامبر 2021 راه اندازی شد. از آنجایی که Optimism برای انعکاس نزدیک اتریوم طراحی شده است، توسعه دهندگان می‌توانند قراردادهای موجود را در بلاکچین به شیوه‌ای ساده مستقر کنند. به عنوان یک بلاکچین که بر روی لایه 1 اتریوم (L1) ساخته شده است، آپتیمیزم از روش اجماع اثبات کار (PoW) اتریوم برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کند.
توکن آپتیمیزیم OP در 31 می راه‌اندازی شد. در مجموع 231,000 آدرس واجد شرایط دریافت 214 میلیون توکن OP به صورت رایگان (ایردراپ) بودند. این 5 درصد از کل 4.29 میلیارد عرضه را تشکیل می‌دهد، یعنی 95 درصد از عرضه هنوز وارد بازار نشده است.
توکن آپتیمیزیم OP به کاربران حق مشارکت در The Optimism Collective، یک سیستم حکومتی دو لایه متشکل از Token House و Citizens' House، را می‌دهد. توکن OP برای تأمین بودجه پیشنهادات توسعه شخص ثالث و ادغام در زنجیره Optimism L2، از طریق سازمان مستقل غیرمتمرکز Optimism Collective (DAO) استفاده می‌شود.