تحلیل درون زنجیره ای چیست؟ این واقعیت که داده‌ های تراکنش بلاک چینی به طور کامل در دسترس عموم است، ارزهای رمزنگاری را برای سرمایه گذاری بسیار مناسب کرده است. در واقع، ارزهای دیجیتال تنها دارایی هایی هستند که در آن ها می‌ توان تمام فعالیت‌ های تجاری و سرمایه‌ گذاری را از دفتر کل استخراج و تجزیه و تحلیل کرد؛ که این تجزیه و تحلیل داده ها با عنوان تحلیل درون زنجیره‌ ای شناخته می ‌شود. از آنجایی که بلاک چین‌ ها حجم زیادی از داده‌ های مالی را ارائه می ‌کنند، تحلیلگران می‌ توانند از این اطلاعات برای اندازه‌ گیری فعالیت تراکنش‌ ها و سودمندی شبکه در یک زمان معین استفاده کنند. از طریق جمع ‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ های زنجیره‌ ای، معامله ‌گران و سرمایه‌گذاران کریپتو می ‌توانند بینشی در مورد عملکرد کلی ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاران دیگر در شبکه به دست آورند. در این مقاله از تتر ایران، به بررسی تمام مسائل پیرامون تحلیل درون زنجیره ای می پردازیم.

تحلیل درون زنجیره ای یا on-chain چیست؟

تحلیل درون زنجیره ای چیست؟

بیشتر ارزهای دیجیتال موجود در بازار، امروزه از بلاک چین های عمومی برای تأیید و ثبت داده ها استفاده می کنند. به همین دلیل، داده‌ ها به صورت زنجیره‌ ای برای همه افراد در هر زمان و از هر نقطه از جهان قابل مشاهده هستند. تحلیل درون زنجیره ای یا on-chain، به روش استفاده از اطلاعات دفتر کل بلاک چین برای تعیین احساسات و عملکرد بازار اشاره دارد. به طور کلی، این تحلیل شامل بررسی داده‌ های تراکنش و موجودی کیف پول های رمزنگاری است. برای مثال می توان گفت اگر یک توکن توسط کاربران معامله نمی شود و  عرضه در گردش آن توسط تعداد اندکی از دارندگان آن توکن کنترل می شود، سرمایه گذاری روی آن ایده خوبی نیست. تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای یک حوزه نوظهور است که شامل بررسی اصول، میزان سودمندی و فعالیت تراکنش‌ های یک ارز دیجیتال و داده‌ های بلاک چین آن است. تحلیلگران درون زنجیره‌ ای تلاش می ‌کنند تا درک خود از یک شبکه را بهبود بخشند تا از طریق تجزیه و تحلیل معیارهای مختلف، حرکت‌ های مربوط به قیمت و نوسان ارزهای دیجیتال را به هنگام خرید و سرمایه گذاری پیش‌بینی کنند. تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای، شامل درک و کسب بینش از حجم معاملات، درک جزئیات مانند پاداش ماینر، تغییرات قیمتی، ورودی و خروجی بورس و ... است. در واقع می توان گفت  تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای، از داده های بلاک چین در دسترس عموم برای ارزش گذاری یک شبکه استفاده می کند.
تحلیل زنجیره ای توسط ByteCoin در سال 2011 به عنوان راهی برای اندازه گیری عملکرد و میزان مشارکت بازار با بررسی سن بیت کوین های منتقل شده در یک روز معین ایجاد شد. از زمان ایجاد تحولات در سال 2018،  استفاده  از تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای افزایش یافته است. یکی از اولین معیارهای درون زنجیره ای که برای ارزهای دیجیتال به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، نسبت ارزش شبکه به تراکنش (NVT) بود که توسط CoinMetrics، Chris Burniske و Jack Tatar رایج شد.  نسبت NVT در تابستان 2017 برای تعیین ارزش کاربردی یک ارز رمزنگاری شده ایجاد شد. با مقایسه ارزش شبکه با حجم تراکنش های ثبت شده در بلاک چین، می توانیم تشخیص دهیم که چه زمانی یک ارز دیجیتال بیش از حد ارزش گذاری شده است.  زمانی که ارزش شبکه با حجم تراکنش ها توجیه نشود، نسبت NVT نسبتاً بالاست.   

ویژگی های مهم تحلیل درون زنجیره ای

ویژگی های تحلیل دورن زنجیره ای گسترده و متنوع هستند، اما به طور کلی می توان آن ها را به سه گروه اصلی طبقه بندی کرد که شامل ارزش بازار ارزهای دیجیتال، وضعیت HODL و چشم انداز آینده ارز دیجیتال است. ویژگی اصلی تحلیل درون زنجیره ای این است که رفتار سرمایه گذار و سلامت شبکه را آشکار می کند. دو معیار مهم در تحلیل درون زنجیره ای عبارتند از: تعداد آدرس‌ های فعال و تعداد تراکنش‌ ها که دو شاخص برای تقاضا و استفاده از یک شبکه بلاک چین است.  
هنگامی که تعداد آدرس ‌ها و تراکنش ‌های فعال به شدت افزایش می ‌یابد، این شرایط معمولاً با افزایش قیمت مرتبط است. از آن جایی که داده‌ های ارزهای دیجیتال و بلاک ‌چین شفاف هستند و به راحتی به دست می ‌آیند، می‌ توانند فرصت‌ هایی را برای تحلیلگران درون زنجیره‌ ای فراهم کنند تا در مورد شبکه تحقیق کنند و بازار ارزهای دیجیتال را بر اساس داده‌ های بنیادی درک کنند.  سرمایه گذاران با تحلیل درون  زنجیره‌ ای می‌ توانند استراتژی ‌های معاملاتی خود را تقویت کرده و حرکت‌ های آینده بازار را پیش‌بینی کنند و از این قابلیت ها برای خرید تتر و سایر ارزهای رمزنگاری استفاده کنند.  ویژگی دیگر تحلیل درون زنجیره ای این است که علاوه بر قیمت ارزهای دیجیتال، احساسات و رفتار افراد نسبت به ارز های دیجیتال مختلف را نیز مورد بررسی قرار داده و آن ها را تشخیص می دهد.

مزایا و معایب استفاده از تحلیل درون زنجیره ای

اگرچه که ایده تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای نسبتاً جدید است، اما به شما این امکان را می دهد که تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه تری در مورد ارزهای دیجیتال بگیرید. برخی از مزایای استفاده از تحلیل درون زنجیره ای یا on-chain عبارتند از:

رفتار سرمایه‌گذار: یکی از بزرگترین موضوعاتی که تحلیل ‌های درون زنجیره‌ ای می‌ توانند به ما بگویند این است که جامعه معاملاتی در مورد یک ارز دیجیتال خاص چه احساسی دارد.
پذیرش شبکه: با توجه به تعداد آدرس‌ های شبکه، می‌ توان نتیجه‌گیری های منطقی در مورد اینکه آیا شبکه در حال جذب کاربران جدید و رشد است یا نه، گرفت.
 تراکنش ها: شاید مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کرد این است که میزان استفاده افراد از شبکه چقدر  است. اگر روند معاملات کاهشی است، نشان دهنده عدم علاقه کاربران به آن رمز ارز می باشد. از سوی دیگر، اگر تعداد تراکنش ها در مدت زمان کوتاهی افزایش یابد، نشان دهنده رشد تصاعدی آن دارایی است.
اگرچه که تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای مزایای متعدد دارد، اما علم کاملی نیست و محدودیت ها و‌ معایبی را نیز داراست. تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای می تواند چالش برانگیز باشد.  به این صورت که برخی از وب ‌سایت ‌های محبوب‌ تر که دارای اطلاعات هستند، می ‌توانند تا 100 معیار داشته باشند. کمتر از یک دهه داده برای پشتوانه تحلیل تاریخی بیت کوین وجود دارد (و حتی داده های کمتری برای دارایی های رمزنگاری که اخیراً راه اندازی شده اند). برخی از معیارها ممکن است با گذشت زمان کمتر قابل اعتماد شوند یا تفسیر آن ها ممکن است با توجه به داده های متناقض، تغییر کند. راه‌ حل ‌های مقیاس ‌پذیری لایه ۲ (مانند شبکه لایتنینگ و زنجیره ‌های جانبی برای BTC، پلاسما و zkRollups برای اتریوم) پتانسیل تغییر شکل حجم تراکنش‌ ها را دارند. تفسیر این معیارها ممکن است در طول زمان برای در نظر گرفتن تغییرات در فعالیت زنجیره ای تنظیم شود. تحلیل زنجیره‌ ای ممکن است برای اسکالپرها یا معامله‌گران کوتاه‌ مدت ارزش چندانی نداشته باشد، زیرا این معیارها معمولاً سیگنال‌ های عملی برای چرخه‌ های بازار بلندمدت تولید می ‌کنند.

معرفی وب سایت های ارائه دهنده این تحلیل

وب سایت های ارائه دهنده تحلیل

وب سایت‌ هایی وجود دارند که خدمات تحلیل درون زنجیره ای را به معامله گران ارائه می دهند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.
سایت IN TO THE BLOCK: این وب سایت، امکانات و ابزارهای تحلیلی بسیار گسترده و تخصصی را ارائه می دهد. یکی از این تحلیل ها، تحلیل‌ درون زنجیره‌ ای است که برای تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال ارائه شده و داده‌ های لیست سفارشات و همچنین تحلیل سنتیمنتال را برای کاربران فراهم می کند.
سایت SENTIMENT/SANBASE: سایت SENTIMENT، از دیگر سایت های ارائه‌ دهنده دیتا و داده‌ های مربوط به تحلیل درون زنجیره‌ ای است که اطلاعاتی از قبیل وضعیت بازار و عرضه در گردش ارزهای دیجیتال را به کاربران ارائه می دهد.
سایت CQ.LIVE: وب‌ سایت CQ.live از سایت های بسیار پرکاربرد و مهمی است که همه تریردرها و سرمایه گذاران باید با آن آشنا باشند. این سایت، ابزارهای مهم و کاربردی برای بررسی میزان جریان نقدینگی در صرافی‌ ارز دیجیتال، عملکرد رمز ارزها، فعالیت ماینرها و غیره را ارائه می دهد.
سایت GLASS NODE: وب سایت GLASS NODE، امکانات اولیه ای را به صورت رایگان به مخاطبان ارائه می کند. این اطلاعات اولیه مربوط به اطلاعات درون زنجیره‌ ای هستند.