با پیدایش فناوری بلاک چین، حوزه ارز دیجیتال با رشد و توسعه روزافزونی همراه شد و بسیاری از مفاهیم دیگر وارد دنیای کریپتوکارنسی شد. یکی از داغ ترین مفاهیم این عرصه، NFT یا توکن های غیر قابل تعویض هستند که در سال 2021، سر تیتر اخبار دنیای رمز ارز ها قرار گرفتند. توکن NFT نوعی دارایی دیجیتالی است که فناوری بلاک چین را با بسیاری از صنایع از جمله هنر، ادغام کرده و پدیده ای جذاب به وجود آورده است. NFT ها دارایی های خاصی هستند که از طریق آن ها می توان یک اثر ارزشمند را به صورت دیجیتالی خرید و فروش کرده و مالکیت آن اثر منحصر به فرد را، در دنیا به نام خود ثبت نمود. اگر شما نیز کنجکاو هستید بدانید NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

NFT چیست؟

nft چیست

امروزه دنیای ارز دیجیتال فراتر از یک عرصه محدود به سرمایه گذاری از طریق خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین، رفته و در جهان امروزی راه های سرمایه گذاری از طریق دارایی های دیجیتالی بسیار بیشتر شده است. یکی از منحصر به فرد ترین این راه ها، سرمایه گذاری در توکن های NFT، به شمار می رود. مفهوم NFT، به جلمه (non-fungible token)، بر می گردد که به معنی توکن غیر قابل تعویض می باشد. و اما توکن NFT چیست؟ این نوع دارایی دیجیتالی که به آن توکن غیر مثلی نیز گفته می شود، به عنوان سند دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنی که شما هر اثر ارزشمندی را می توانید به شکل توکن NFT، در آورده و مالکیت آن را تنها به خود اختصاص دهید. فرض کنید یک قطعه موسیقی نواخته اید که مدت زمان زیادی را صرف ساختن آن کرده اید. اگر بخواهید افراد از سراسر جهان به موسیقی شما گوش فرا دهند، بهترین راه آپلود کردن آن در اینترنت است. اما این روش مشکل کپی رایت را به همراه دارد و اثر شما می تواند دزدیده شود. توکن NFT با استفاده از فناوری بلاک چین این مشکل را حل کرده است. زیرا شما هر اثر هنری را که به شکل NFT در بیاورید، به این صورت است که سند آن را به نام خود زده و دیگر هیچ فردی توانایی سرقت آثار شما را ندارد. این نوع رمز ارز را هم می توان مانند سایر دارایی های دیجیتالی خرید و فروش کرد. اما توکن های NFT از تفاوت های مشهودی با بیت کوین، اتریوم و دیگر کوین های بازار برخوردار هستند. به این دلیل که توکن های NFT، بسیار انحصاری تر از سایر رمز ارز ها بوده و نمی توان آن ها را با رمز ارز هایی مانند بیت کوین یا اتریوم تعویض کرد. به همین دلیل است که به این نوع توکن ها، غیر قابل تعویض گفته می شود. توکن های NFT معمولا در صنایعی همچون گیمینگ، هنر و موسیقی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و به صورت یک قرارداد هوشمند منبع باز، ایجاد می شوند. معمولا از NFT ها برای اثبات مالکیت آثار خاص در دنیای ارز دیجیتال استفاده می شود، اما این دارایی منحصر به فرد کاربرد های خارق العاده دیگری را نیز شامل می شود که در ادامه مقاله شرح داده ایم.

غیر قابل تعویض بودن توکن های NFT به چه معناست؟

مسئله غیرقابل تعویض بودن توکن های NFT در دنیای ارز دیجیتال کمی جدید است. زیرا اکثر دارایی های محبوب مانند بیت کوین، با رمز ارز های دیگر قابل تبادل هستند. اما دارایی های NFT بسیار خاص بوده و نمی توان آن ها را به یکدیگر تبدیل کرد. بیایید برای درک بهتر این موضوع مثالی بزنیم، فرض کنید شما دارای یک کتاب خاص هستید که به آن علاقه شدیدی دارید. دوست شما تقاضا می کند که کتاب را برای چند هفته از شما قرض بگیرد. در این صورت دوست شما نمی تواند کتاب دیگری به جای کتاب خاص شما، بازگرداند. بلکه باید همان کتاب را برایتان بیاورد. دارایی های NFT نیز دقیقا به همین شکل کار می کنند. هر کدام از توکن های NFT به صورت انحصاری برای یک دارایی خاص ایجاد می شوند و نمی توان آن ها را با یکدیگر معاوضه کرد. در واقع شما نمی توانید نقاشی مونالیزا را که یک دارایی بسیار ارزشمند و خاص است، با تابلوی دیگری معاوضه کنید. حالا بیایید از سمت دیگری ماجرا را بررسی کنیم. همه ما می دانیم که بیت کوین نیز مانند پول فیات، از واحد های کوچک اعشار تشکیل شده است. بیت کوین نیز از واحد های گوناگون تشکیل شده که این واحد ها را می توان با یک دیگر معاوضه کرد. به این نوع دارایی ها قابل تعویض گفته می شود. اما توکن های NFT را نمی توان با هیچ چیز دیگری تعویض کرد.

سازکار NFT

همانطور که گفته شد توکن های NFT از تفاوت های قابل توجه ای با سایر رمز ارز های بازار برخوردار هستند. درواقع سازکار اصلی NFT به ساختار آن بر می گردد. ساختار کوین و توکن بسیار متفاوت است. کوین به ارز دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم گفته می شود که از بلاک چین اختصاصی و شبکه ای مختص به خود بهره مند است. اما NFT ها دارایی هایی هستند که در بلاک چین ارز های دیگر به اجرا در می آیند. عمدتا توکن های NFT در بستر اتریوم بر روی زنجیره ERC-20 فعالیت می کنند. اما با توجه به رشد چشمگیری که این نوع دارایی ها داشتند، امروزه در بستر بایننس اسمارت چین نیز اجرا می شوند. همچنین توکن های NFT معمولا به عنوان یک گواه دیجیتالی برای اثبات مالکین، رزرو هتل، مشغول بودن در یک شرکت و .... به کار گرفته می شوند. اما کوین های بازار معمولا با هدف سرمایه گذاری و انجام تراکنش های غیر متمرکز به وجود آمده اند. به همین دلیل است که می توان گفت سازکار NFT، با رمز ارز های محبوبی مانند بیت کوین که از شبکه خود برخوردار بوده و اهداف مختلفی را دنبال می کنند، بسیار متفاوت است. اما با این حال توکن های NFT از پدیده های همین عرصه هستند و یک نوآوری در حوزه رمز ارز ها محسوب می شوند.

کاربرد های NFT

کاربرد های nft

NFT ها را می توان مانند سایر رمز ارز های بازار در پلتفرم های مخصوص خرید و فروش کرد. اما کاربرد های NFT به همین جا ختم نمی شود و راه های زیادی برای استفاده از این نوع دارایی های خاص وجود دارد. در ادامه برخی از کاربردهای اصلی NFT ها را برای شما عزیزان شرح داده ایم:
• خرید و فروش آثار هنری از طریق NFT: می توان گفت یکی از اصلی ترین راه های استفاده بهینه از NFT ها، در عرصه هنر است. شما می توانید تقریبا هر اثر هنری اعم از موسیقی، تابلوی نقاشی و هر نوع تولید محتوایی را به صورت توکن های NFT در آورده و در بازار های مخصوص NFT به فروش برسانید.
اثبات مالکیت در حوزه های مختلف: یکی از کاربرد های مهم NFT این است که مالکیت یک اثر را برای صاحب آن تایید کند. این پدیده امکان اثبات مالکیت به صورت دیجیتالی را برای کاربران از سراسر دنیا فراهم کرد. با استفاده از توکن های NFT می توانید مالکیت هر چیزی را در دنیای دیجیتال به هر شخصی ثابت کنید.
تمرکز زدایی هر چه بیشتر: علاوه بر اثبات مالکیت، تمرکز زدایی در عرصه ارز دیجیتال نیز از افتخارات توکن های NFT محسوب می شود. چرا که این توکن ها با ایجاد مالکیت قطعی، اجازه دخالت هیچ شخص دیگری را به کار شما نمی دهند. برای مثال در گذشته مالکیت دارایی ‌های درون بازی مانند شمشیرها و سایر وسایل، به شرکت سازنده بازی اختصاص داشت و شرکت ‌ها می ‌توانستند بدون اجازه کاربر آن‌ ها را از بازی حذف کنند یا ویژگی‌ های مختلفی به آن‌ ها اضافه و کم کنند. اما به لطف NFT، مالکیت چنین دارایی ‌هایی به بازیکنان منتقل شده و بازیکنان می توانند با برنده‌ شدن در رقابت‌ های مختلف، ویژگی‌ های دارایی خود را بالا ببرند و با فروش آن ها، درآمدزایی کنند.
کسب درآمد از تجارت مختص به خود: برند های تجاری می توانند محصولات خود را به راحتی از طریق NFT به فروش برسانند. از آنجاکه می توان از طریق NFT عکس ‌ها یا توییت‌ های خاص نیز ساخت، هر برند تجاری می تواند با تبلیغات منحصر به فرد خود نیز به کسب درآمد بپردازد. برای مثال «جک دورسی» از بنیان‌گذاران توییتر، اولین توییت خود را به مبلغی برابر با 2,915,835.47 دلار به فروش رساند.
استفاده از NFT ها در وب 3: همانطور که می دانید وب 3، یکی از بستر های مهم در حوزه تکنولوژی امروزی است. در این فضای غیر متمرکز می توان از طریق NFT ها مالکیت داده ‌ها و دارایی‌ های دیجیتال را به کاربران مختلف انتقال داد تا برای کسب درآمد هر چه بیشتر قدم بردارند.
مواردی که در بالا ذکر شد از مهم ترین کاربرد های NFT ها به شمار می رود که باعث محبوبیت روز افزون این حوزه شده است. به همین دلیل است که NFT ها دارایی های خاص و ارزشمندی به شمار می روند، زیرا از طریق این نوع دارایی ها می توان از تمامی صنایع گوناگون به نحو احسن استفاده کرد.

ویژگی های توکن های NFT

پیش از هر چیزی باید بگوییم بزرگ ترین مزیت یک توکن NFT نادر بودن آن است. توسعه دهندگان NFT، برای آنکه این نوع دارایی ها خاص و ارزشمند باشند، تعداد آن ها را کم می کنند. به همین دلیل NFT های موجود بسیار خاص و پرطرفدار می شوند. برخی از ویژگی های دیگر NFT ها به شرح زیر می باشد:
• غیر قابل جعل بودن
• تقسیم ناپذیری
• منحصر به فرد بودن
• تعداد محدود
• اثبات مالکیت دیجیتالی
• دارای اعتبار هستند
• خرید و فروش آسان
درواقع مواردی که در بالا نام بردیم از ویژگی هایی هستند که باعث شده اند سرمایه گذاری در حوزه NFT ها بسیار ارزشمند باشد. همچنین برخی از NFT ها دارایی های بسیار گرانی هستند و می توانند سود کلانی را نصیب صاحبان خود کنند. اما با این حال خرید و فروش NFT ها بسیار ساده است.

نحوه ساخت NFT

هر شخصی می تواند آثار گوناگون خود را اعم از نقاشی، میم های جذاب، دستور های پخت آشپزی و سایر موارد را به صورت دیجیتالی و توکن های NFT در بیاورد. این کاری است که امروزه برند های تجاری بزرگ و یا استارت آپ ها انجام می دهند. برای تبدیل اثر هنری خود به NFT تنها لازم است مراحل زیر را قدم به قدم طی کنید.
1. ابتدا باید یک کیف پول ارز دیجیتال اتریوم را بر روی گوشی همراه خود نصب کرده و مقداری ارز اتریوم را به آن منتقل کنید. برای این کار می توانید از کیف پول محبوب متامسک که یک والت اتریوم است استفاده کنید. اگر نمی دانید متامسک را چگونه باید نصب کنید، می توانید به مقاله آموزش کار با کیف پول متامسک از تتر ایران مراجعه کنید.
2. پس از شارژ کیف پول خود با مقداری ارز دیجیتال اتریوم، باید کیف پول را به یکی از فروشگاه های NFT متصل کنید. انتخاب پلتفرم مورد نظر بر عهده خود شما است.
3. حال باید فایل اثر دیجیتال برای NFT خود را بسازید. برای این کار نیز نیاز به فرآیند خاصی نیست و شما تنها باید قطعه هنری خود را در پلتفرمی که انتخاب کرده اید به صورت دیجیتالی در بیاورید. فروشگاه های NFT قابلیت پشتیبانی از انواع فرمت های فایلی را دارند، به همین خاطر شما می توانید به راحتی آثار خود را به فایل های دیجیتالی تبدیل کنید.
4. پس از آماده شدن فایل دیجیتالی خود، برای اثرتان قیمت مورد نظرتان را تعیین کرده و آن را در فهرست فروشگاهی مورد نظر قرار دهید.
پس از مراحل بالا ساخت NFT شما به اتمام رسیده و تنها باید برای پیشنهاد های گوناگون در مزایده، صبر داشته باشید. سپس افرادی که به NFT شما علاقه مند باشند در مزایده قیمت پیشنهادی خود را اعلام کرده و برای خرید اثر شما اقدام می کنند.

آموزش خرید و فروش NFT

آموزش خرید و فروش nft و بهترین پلتفرم های آن

پس از آنکه NFT خود را با موفقیت در یکی از پلتفرم های ساخت NFT ایجاد کردید، نوبت آن است که از توکن های خود به کسب درآمد بپردازید. به همین دلیل قصد داریم در این قسمت به آموزش خرید و فروش NFT به طور کامل بپردازیم. چیزی که باید بدانید این است که این توکن ها را نمی توان مانند سایر رمز ارز ها از صرافی ارز دیجیتال تهیه نمود. بلکه پلتفرم های خاصی برای خرید و فروش توکن های NFT وجود دارد که در ادامه برخی از مشهور ترین آن ها را برای شما عزیزان نام برده ایم.
پلتفرم اوپن سی (OpenSea)
اوپن سی یک بازار غیر متمرکز است که به کاربران امکان خرید و فروش توکن های غیرقابل تعویض را می دهد. OpenSea بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، بنابراین باید یک کیف پول اتریوم برای خرید و فروش NFT در OpenSea داشته باشید. این پلتفرم غیر متمرکز از قرارداد های هوشمند استفاده می کند که برای خرید و فروش دارایی های دیجیتال منحصر به فرد طراحی شده اند. اوپن سی علاوه بر بستر های ERC721 و ERC1155 از بلاک چین منبع باز اتریوم استفاده می ‌کند تا تأیید کند که جمع ‌آوران NFT بر دارایی‌ هایی که در بازار فهرست می‌ کنند، مالکیت دارند. همچنین این پلتفرم، بلاک چین های Polygon را برای امکان تجارت سریع و کم هزینه معرفی کرده است.
پلتفرم دیسنترالند ( Decentraland)
دیسنترالند یکی از پلتفرم های محبوب پروژه متاورس است که فضایی واقعیت مجازی را به کاربران هدیه می دهد. در این پلتفرم شما می توانید از طریق بازی و سرگرمی به درآمد های میلیونی دست یابید. به دلیل ادغام صنعت بلاک چین با بازی در پلتفرم دیسنترالند، این پروژه از طرفداران زیادی بهره مند شده و افراد زیادی از طریق بازی های بلاک چینی به کسب درآمد جدی می پردازند، و اما ارتباط این دنیای مجازی با NFT ها به این شکل است که برای استفاده از ابزار های داخل بازی، لباس ها، خانه، زمین و یا هر چیز دیگری که در این پلتفرم است، نیاز به خرید NFT های آن است. به همین ترتیب شما می توانید NFT های خلاقانه خود را در دیسنترالند ایجاد کرده و یا خرید و فروش کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این پلتفرم جذاب مقاله ی، پلتفرم دیسنترالند چیست را بخوانید. 
پلتفرم CryptoKities
کریپتوکیتیز معمولا به عنوان یک بازی بلاک چینی شناخته می شود، اما این پلتفرم نیز از فروشگاه NFT مخصوص خود برخوردار بوده و برای استفاده از عوامل بازی، نیاز به تبادل با توکن های NFT است. پس از آنکه این پلتفرم راه اندازی شد، زمان زیادی نگذشت که، کاربران چیزی بیش از یک ‌میلیون دلار در این بازی تبادلات مالی داشتند. کریپتوکیتیز، نیز یک پلتفرم بر پایه اتریوم بوده و برای خرید و فروش دارایی های NFT در آن و یا پرداختن به بازی، باید ابتدا یک کیف پول اتریوم را به این پلتفرم متصل کنید. 
پلتفرم Rarible
رَریبل یک پلتفرم مختص به خرید و فروش توکن های غیر قابل تعویض است که با یک رابط کاربری بسیار ساده و کاربر پسند ساخته شده است. برای ساخت توکن های NFT در این پلتفرم، نیاز به داشتن مهارت های تخصصی کدنویسی نبوده و حتی افراد غیر حرفه ای نیز می توانند در این بستر به ساخت توکن های غیر قابل تعویض و فروش آن بپردازند. این پلتفرم برای صنایعی همچون بازی، هنر، موسیقی، تولید محتوا و ... بسیار مناسب بوده و از قیمت خوبی برخوردار می باشد. این پروژه یک پلتفرم منبع باز است و تنها در زمان فروش یک محصول دیجیتال در بازار پلتفرم رَریبل، این شبکه کارمزد خود را دریافت می ‌کند.

انواع NFT

انواع nft

توکن های NFT قابلیت های گوناگونی داشته و در تمامی صنایع ورود کرده اند. اولین توکن NFT در سال 2014 ایجاد شد و شش سال بعد، در نیمه اول سال 2021، ارزش کل بازار توکن ‌های تعویض ‌ناپذیر به رقمی حدود 2 میلیارد دلار رسید. به همین دلیل امروزه توکن های NFT در انواع مختلفی در فروشگاه های دیجیتالی، به علاقه مندان ارائه می شوند. در این قسمت تمام توکن های غیر قابل تعویض را از نظر کاربرد شان طبقه بندی کرده و انواع NFT را برای شما عزیزان نام برده ایم.
توکن های کلکسیونی:
يكي از قديمی ترين نمونه های توكن های NFT را، مي توان توكن های كلكسيونی دانست. درواقع اين نوع توكن ها با راه اندازی بازی کریپتوکیتیز در سال 2017 به وجود آمدند. به اين شكل كه شما مي توانيد شخصيت اين بازی را كه گربه های ديجيتالی بامزه ای هستند به شكل NFT در بياوريد. اين گربه های ديجيتالی NFT، توكن های كلكسيونی نام دارند.
توکن های بازی و گیمینگ:
از آنجاكه بلاک چين صنعت بازی را دگرگون ساخته و گيمينگ را به صورت غير متمركز ارائه می دهد، شما بايد از طريق يک دارايی ديجيتالی به خريد اقلام داخل بازي بپردازید. به همین دلیل انواع توکن های غیر قابل تعویض بازی در فروشگاه های NFT موجود است که برای فعالیت در بازی ها مورد استفاده قرار می گیرند.
توکن های میم:
خلاقیت در ساخت توکن های میم باعث شده تا فضای NFT جذاب تر از همیشه باشد. با استفاده از این توکن ها، کاربرانی که علاقه زیادی به تصاویر خنده دار و میم های اینترنت دارند، می توانند آن ها را به شکل NFT در آورده و توکن های غیر قابل تعویض جذابی ایجاد کنند.
توکن های تجاری:
برخی از برند های بزرگ و محبوب که تمایل دارند محصولات خود را به صورت دیجیتالی در بیاورند، از توکن های NFT در این راستا بهره مند می شوند. این کمپانی ها محصولات خاص خود را تبدیل به NFT می کنند و با قیمت بالایی به فروش می رسانند.
توکن های دارایی ‌های واقعی:
برخی از افراد تمایل دارند تنها دارایی خاص و لاکچری را در کلکسیون خود قرار دهند. توکن های NFT دارایی های واقعی، به محصولات و یا آثاری اطلاق دارد که از ارزش بالایی برخوردار بوده و اقلام درجه یک و منحصر به فردی به شمار می روند. سپس این افراد توکن های دارایی واقعی را خریداری می کنند تا در دنیا تک باشند و محصول مورد نظر تنها برای آن ها باشد. 
توکن های هنری و تولید محتوا:
تقریبا هر صنعتی که به تولید محتوا مربوط باشد مانند هنر، موسیقی، فیلم، تابلو های نقاشی و غیره را می توان به شکل NFT هایی ارزشمند ایجاد کرد و آن ها را به فروش رساند. در واقع بیشتر استفاده توکن های غیر قابل تعویض در همین صنعت است.
توکن های بلیت رویدادها (Event ticket):
یکی دیگر از کار های توکن های NFT اثبات مالکیت است. برخی از انواع توکن های غیر قابل تعویض تنها وظیفه دارند اثبات مالکیت بلیت های رویداد های گوناگون مانند کنسرت، را به نام شما ثبت کنند تا بتوانید در جاهایی که جا رزرو کرده اید شرکت کنید. این نوع توکن ها نیز بسیار خاص هستند.
نتیجه گیری
NFT خلاصه شده عبارت «non-fungible token» است که یکی دیگر از نوآوری های حوزه ارز دیجیتال محسوب می شود. NFT ها دارایی های خاصی هستند که تعداد آن ها محدود بوده و از ارزش بالایی بهره مند می باشند. این نوع دارایی ها با سایر رمز ارز ها کمی متفاوت عمل می کنند و از کاربرد های گوناگونی برخوردار می باشند. توکن غیر قابل تعویض همان طور که از نامش پیداست، نوعی دارایی دیجیتالی است که آن را نمی توان با سایر دارایی ها تعویض کرد. توکن های NFT صنایع گوناگونی همچون بازی و گیمینگ، هنر و موسیقی، تولید محتوا و... را متحول ساختند و این عرصه ها را به غیر متمرکز ترین حالت ممکن به علاقه مندان هدیه دادند. در این مقاله همه چیز درباره توکن غیر قابل تعویض را توضیح دادیم و آموزش خرید و فروش NFT ها را برای شما عزیزان شرح دادیم. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.