متاورس چیست؟ Metaverse اصطلاحی است که از ترکیب دو کلمه Meta و Universe به وجود آمده است. این فناوری، یک محیط دیجیتالی است که در آن آواتار های دیجیتال نشان دهنده کاربران آن هستند. متاورس در واقع فرضیه ای برای ترکیب جنبه های چندین فناوری از جمله رسانه های اجتماعی، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، بازی های آنلاین و ارز های دیجیتال است که افراد را قادر می سازد تا به صورت مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. به زبان ساده، متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران می توانند با یکدیگر و بدون هیچ گونه حد و مرزی معاشرت کنند و فعالیت های مختلف انجام دهند. هویت دیجیتالی کاربران متاورس که به عنوان آواتار نشان داده می شود، باید به چیزی جهانی و قابل بهره برداری در فضا های مختلف متاورس تبدیل شود که این یک چالش بزرگ برای  متاورس خواهد بود. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر این فناوری بپردازیم.

متاورس چیست و چگونه کار می کند؟ 

متاورس چیست

واژه متاورس ترکیبی از دو کلمه Meta و Universe است که کلمه "meta" پیشوندی از ریشه یونانی به معنای "فراتر" است، در حالی که "universe" به  معنی "جهان" است. این واژه اولین بار توسط نیل استفنسون در رمان تصادف برفی در سال 1992 استفاده شد. در این رمان، از متاورس به عنوان آخرین  تکامل اینترنت یاد شده است، یک واقعیت مجازی که در آن هر تعامل می تواند بر دنیای واقعی تاثیر مستقیم داشته باشد. در متاورس، کاربران از طریق آواتار ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر و همچنین انجام فعالیت های واقعی در دنیای مجازی استفاده می کنند. ارزهای دیجیتال نقش مهمی در این پلتفرم ایفا می کنند و کاربران از ارزهای دیجیتال خود  برای خرید لباس و سلاح و... در بازی های ویدیویی و بسیاری موارد دیگر استفاده می کنند. همچنین می توانند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی و کنترل کننده ها، برای ایجاد سرگرمی، به صورت مجازی در متاورس سفر کنند.

تفاوت بین اینترنت و متاورس در چیست؟

اینترنت شبکه ای از میلیارد ها کامپیوتر، میلیون ها سرور و سایر دستگاه های الکترونیکی است که در آن کاربران پس از آنلاین شدن، می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، وب سایت ها را مشاهده کنند و با آن ها تعامل داشته باشند، و کالا ها و خدمات را خریداری کرده یا آن ها را بفروشند. متاورس و اینترنت رقیب یکدیگر نیستند، بلکه متاورس بر روی اینترنت ساخته می شود. در متاورس، کاربران با استفاده از فناوری هایی مانند واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، هوش مصنوعی، رسانه های اجتماعی و خرید ارز های دیجیتال مانند خرید تتر یا اتریوم و مانا، در دنیای مجازی فعالیت های دنیای واقعی را تقلید می کند.

ارز های دیجیتال متاورس

متاورس و ارز های دیجیتال

به طور خلاصه، متاورس Metaverse به فناوری نو ظهوری اشاره دارد که امکان دسترسی به تجربیات ملموس دنیای واقعی را در دنیای مجازی فراهم می کند. این تجارب می تواند به سادگی یک تکرار سه بعدی از شهر شما باشد، که به موجب آن می توانید در اطراف قدم بزنید و محله خود را به صورت مجازی مشاهده کنید. به طور مشابه، متاورس همچنین ممکن است از یک مرکز خرید مجازی تشکیل شده باشد که به شما امکان می دهد  کالا های واقعی را در جهان مجازی ببینید و آن ها را خریداری نمایید. در هر صورت، توجه به این نکته مهم است که متاورس منحصر به فناوری ارز های دیجیتال و فناوری بلاک چین نیست و شرکت های بزرگی مانند فیسبوک نیز میلیارد ها دلار در پلتفرم متاورس سرمایه گذاری کرده اند. با این وجود، بهترین ارزهای دیجیتال متاورس مانند Decentraland، Sandbox و Axie Infinity ، بازی های مجازی منحصر به فرد خود را ارائه می دهند و به کاربران امکان می دهند زمین های دیجیتالی را که می توانند در بازار آزاد فروخته شوند، کاوش کنند و آن ها را خریداری نمایند. برای اینکه محصولات و خدمات متاورس خریداری شده و فروخته شوند،  کوین های رمزنگاری بومی آن پلتفرم مورد نیاز است که کاربران با سرمایه گذاری بر روی آن ها، در صورت افزایش ارزش توکن، سود مالی بیشتری به دست می آورند.

NFT ها چه نقشی در متاورس ایفا می کنند؟

توکن های غیرقابل تعویض (NFT) نقش مهمی در محبوبیت دنیای دیجیتال متاورس دارند. NFT ها نوعی دارایی دیجیتال امن هستند که بر اساس فناوری بلاک چین مورد استفاده ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم، مانا و ... قرار دارد. یک توکن غیر قابل تعویض NFT می تواند نشان دهنده یک اثر هنری، یک آهنگ یا املاک دیجیتال باشد. NFT نوعی سند دیجیتال یا سند مالکیت را به مالک ارائه می دهد که می تواند در متاورس خرید یا فروخته شود. Metaverse Properties اولین شرکت مجازی املاک و زمین در دنیای متاورس است که به عنوان یک عامل تسهیل کننده خرید و اجاره ملک در پلتفرم های مختلف متاورس مانند Decentraland، Sandbox، Somnium و Upland عمل می کند. فناوری متاورس فرصت های جدیدی را برای شرکت هایی مانند Metaverse Properties ایجاد کرده تا تا کالا های دیجیتالی را در متاورس برای کاربران ارائه دهند. انتظار می رود که علاقه به متاورس ، که پلی بین دنیای واقعی و مجازی است، در سال های آینده با سرعت زیادی افزایش یابد.

معرفی بهترین ارز های دیجیتال متاورس

بهترین ارز های دیجیتال متاورس

Sandbox 

سندباکس در رقابت با دیسنترالند است که همچنین یکی از بهترین کوین های رمزنگاری Metaverse برای سرمایه گذاری در سال 2022 محسوب می شود. اولین بازی سندباکس به سال 2012 برمی گردد. با این حال از آن زمان، Sandbox مدل کسب و کار خود را برای تمرکز بر متاورس گسترش داده است. سندباکس که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده، به کاربران اجازه می دهد آیتم های درون بازی را بسازند و از این طریق به کسب درآمد برسند. سند باکس نیز مانند دیسنترالند، ارز دیجیتال بومی خود یعنی ارز دیجیتال SAND را دارد.

Axie Infinity

اکسی اینفینیتی یکی از بهترین سکه های رمزنگاری متاورس در بازی های کسب درآمد است. این بازی بر روی بلاک چین اتریوم با کمک Ronin اجرا می شود، یک زنجیره جانبی که به حداقل رساندن کارمزد و تاخیر در تراکنش کمک می کند. آیتم های درون بازی اکسی اینفنیتی با NFT ها یا توکن های غیرقابل تعویض نشان داده می شوند. این توکن های رمزنگاری منحصر به فرد را می توان به محتوای دیجیتال مرتبط کرد.  برخلاف آیتم های معمولی درون بازی، NFT مالکیت را به خریدار اعطا می کند و کاربران می توانند Axies را در بازار بازی با پول نقد معامله کنند.

Enjin coin

انجین کوین که در سال 2017 تأسیس شد، یک پایگاه داده جهانی ارائه می دهد که به کاربران امکان می دهد محصولات بازی های دیجیتال را به شیوه ای امن مدیریت و ذخیره کنند. علاوه بر این، این پلتفرم فرآیند خرید و فروش NFT را از طریق یک اپلیکیشن موبایل که در کنار کدهای QR ارائه می شود، یکپارچه می کند. این توکن رو به رشد از زمانی که در سال 2017 در صرافی های عمومی فهرست شد، از یک روند قیمتی صعودی برخوردار بوده است که آن را به یک گزینه عالی سرمایه گذاری در متاورس تبدیل می کند.

SushiSwap 

سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به شخص ثالث متمرکز، ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و بفروشند. این محبوبیت از آن زمان منجر به فراتر رفتن سرمایه SushiSwap از 500 میلیون دلار در اوایل سال 2022 شده است. با این اوصاف، سوشی سواپ از آن زمان مدل کسب و کار خود را با ایجاد یک بازار NFT در ارتباط با Metaverse گسترش داده است. این ویژگی نه تنها باعث افزایش تجربه تجارت NFT شده است، بلکه با ارائه بازار آن از طریق شبکه سوشی سواپ، خریداران و فروشندگان می توانند به صورت غیرمتمرکز معامله کنند.

Illuvium  

ایلوویوم  که در سال 2020 تاسیس شد، پروژه نهایی از لیست بهترین کوین های رمزنگاری متاورس می باشد. به طور خلاصه، تیم Illuvium یک پلتفرم بازی جهان باز ساخته است که بر اساس مدل RPG (بازی نقش آفرینی) است. در این پلتفرم بازیکنان در یک طبیعت کاملاً غوطه ور، وظیفه دارند موجوداتی را شکار کنند که با عنوان Illuvials شناخته می شوند. ایلوویوم برای اولین بار توکن ILV بومی خود را در اوایل سال 2021 راه اندازی کرد که در ابتدا تنها با 68 دلار به مبادلات عمومی رسید. پس از هفت ماه، توکن ILV به بیش از 2800 دلار رسید  که به معنای رشد بیش از 4000٪ است که آن را به یک گزینه سرمایه گذاری عالی در متاورس تبدیل می کند.

نتیجه گیری
متاورس در واقع فرضیه ای برای ترکیب جنبه های چندین فناوری از جمله رسانه های اجتماعی، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، بازی های آنلاین و ارزهای دیجیتال است که افراد را قادر می سازد تا به صورت مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. به زبان ساده، متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران می توانند با یکدیگر و بدون هیچ گونه حد و مرزی معاشرت کنند و فعالیت های مختلف انجام دهند و چیز های جدید بیاموزند. اگر شما هم به دنبال سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال و آینده متاورس هستید، باید با احتیاط در این زمینه قدم بردارید. دلیل این امر این است که بسیاری از مفسران بازار استدلال می کنند که این صنعت نوآورانه احتمالاً تحت سلطه Meta Platforms باشد. Meta Platforms نام تجاری جدید فیس بوک است که میلیارد ها کاربر فعال روزانه در پلتفرم های مختلف رسانه های اجتماعی آن نیز وجود دارد.