اینترنت اشیا (Internet of Things) یا IoT مفهوم جدید و روشی عالی برای هوشمند‎سازی جهان است. IoT اشاره دارد به اشیا و وسایلی که به شبکه اینترنت متصل است و می ‎توان از طریق اپلیکیشن ‎های موجود در تلفن‎ های هوشمند و تبلت آن ‎ها را کنترل و مدیریت کرد. در آینده نه چندان دور شاهد رشد این تکنولوژی خواهیم بود. اینترنت اشیا می ‎تواند تأثیر شگفت ‎آوری بر زندگی اشخاص داشته باشد. به‎ طوری که کل زندگی انسان را دگرگون کند.
اینترنت اشیا یا IoT فناوری است که در آن اشیای مختلف به اینترنت متصل می ‎شوند و از این طریق ارسال و دریافت داده اتفاق می‎ افتد، در نتیجه همه چیز هوشمند شده و سطح کیفی زندگی افزایش پیدا می‎ کند. در صنایع نیز با بالا رفتن راندمان تولید، هزینه‎های جانبی کاهش پیدا می ‎کند. در واقع اینترنت اشیا، شبکه‌ ای از اشیا فیزیکی را توصیف می‌ کند که در آن اشیا با حسگرها، نرم افزارها و سایر فناوری‌ ها از طریق اینترنت به تبادل داده‌ ها با سایر دستگاه‌ ها و سیستم‌ ها می‌ پردازند. این دستگاه‌ ها از اشیا خانگی معمولی گرفته تا ابزارهای صنعتی پیچیده را شامل می شود. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم به معرفی بیشتر اینترنت اشیا و معرفی توکن‌ های آن می‌ پردازیم.

اینترنت اشیا چه کاربردی دارد؟

اینترنت اشیا چیست؟ معرفی توکن‌های آن

به‎ تدریج با ایجاد تراشه ‎های سبک و ارزان ‎قیمت، اینترنت رشد بسیاری داشت. تصور کنید تمام وسیله‎ های منزل شما به‎ صورت هوشمند عمل کنند. در نتیجه سبک زندگی انسان بسیار تغییر می‎ کند و از کیفیت بالاتری برخوردار می ‎شود. حسگر‎ها نقشی اساسی در اینترنت اشیا دارند. حسگر‎ها تمام داده ‎های لازم را از محیط بیرون اینترنت دریافت می ‎کنند، داده‎ هایی مانند: (دما، نور، فشار، موقعیت و سایر عوامل) و به اشیا مورد نظر می ‎دهند. در واقع اینترنت اشیا در افزایش سطح کیفی زندگی انسان و صنایع، افزایش سرعت و کاهش هزینه‎ ها کاربرد دارد.       

معرفی بهترین توکن‌های اینترنت اشیا

برای ایمن کردن تراکنش ‎ها در شبکه اینترنت اشیا می‏‎ توان از ارز دیجیتال (IoT) استفاده کرد. با استفاده از ارزدیجیتال IoT هر تراکنش در شبکه بلاکچین ثبت و به یک زنجیره‎ ی ایمن و غیر قابل تغییر اضافه می‎ شود. در واقع به کوین ‎هایی که برای اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می ‎گیرند ارز دیجیتال IoT می ‎گویند. در این مقاله به معرفی 5 توکن IoT برتر می ‎پردازیم.     

ارز دیجیتال Vechain

وی چین

ارزدیجیتال وی‎ چین ابتدا به عنوان یک شرکت زنجیره تأمبن بلاکچین آغاز به کار کرد. وی ‎چین برای رهگیری کالا از زمان تولید تا مصرف، ترکیبی از تکنولوزی بلاکچین و تراشه هوشمند ساخته خود را به‎ کار می‎ گیرد. بنابراین امکان رهگیری هر کالایی در زنجیره تأمین وجود دارد. وی ‎چین نقش مهمی در تضمین کیفیت محصولات تمامی صنایع دارد. ارز «Vechain» با نماد «VET»، در سال 2015 تاسیس و در سال 2016 راه اندازی شد. این پلتفرم با هدف ساده ‎سازی مدیریت زنجیره تأمین و همچنین ساده سازی فرآیند‎های تجاری ایجاد شده است.

ارز دیجیتال هلیوم Helium

ارز دیجیتال هلیوم

ارزدیجیتال هلیوم با نماد «HNT»، در جولای 2019 با هدف فراهم ساختن زیرساختی برای اینترنت اشیا در آینده شروع به فعالیت کرد. شبکه غیرمتمرکز هلیوم به تمام دستگاه ‎های وایرلس اجازه ارتباط گرفتن و ارسال داده ‎ها را از طریق نود‎های خود می ‎دهد. نود‎های این شبکه ترکیبی از Wireless gateway یا دستگاه‎ های بی‎ سیم و دستگاه‎ های استخراج بلاکچین است. کاربرانی که این هات‌ اسپات‎ ها را اداره می ‎کنند با اجرای هر نود به عنوان پاداش، توکن اصلی شبکه ارز دیجیتال هلیوم را دریافت می‎ کنند.

ارز دیجیتال IOTA

ارز دیجیتال iota

ارز دیجیتال «IOTA» با نماد «MIOTA»، یک شبکه کاملا غیر‎متمرکز است و بر خلاف اکثر ارزهای دیجیتال، از بلاکچین استفاده نمی ‎کند که در سال 2016 به عنوان یک دفتر کل توزیع منبع باز راه اندازی شده است. شبکه آیوتا فقط برای پرداخت ‎ها توسعه داده شده است. تراکنش‌ های آن بدون کارمزد و سریع است. آیوتا از فناوری به نام تنگل بهره می ‎برد و آن را از بلاکچین ‎های معمولی متمایز می‎ سازد زیرا سریع‎ تر و کارآمد‎تر است.

ارز دیجیتال ایکس وای او XYO

ارزدیجیتال xyo

ارز دیجیتال «XYO» یک توکن اتریوم و یک شبکه غیرمتمرکز است. ایکس وای او بصورت ناشناس داده‎ های مکانی را جمع‎‎ آوری و تأیید می‌ کند. داده‎ های مکانی با یک مکان خاص مرتبط هستند. XYO به قراردادهای هوشمند اجازه می‎ دهد برای تصمیم‎ گیری در مورد اینکه آیا یک شیء در یک مکان جغرافیایی خاص قرار دارد یا نه، با دنیای واقعی تعامل داشته باشد. بنابراین می ‎توان اپلیکیشن‎ هایی که تراکنش ‎های قرارداد هوشمند را بر اساس تأیید مکان انجام میدهد، ایجاد کرد.

آینده اینترنت اشیا در ایران

با توجه به این موضوع که اینترنت اشیا به بالا بردن سطح کیفی زندگی انسان کمک می‌ کند و هر وسیله ‎ای که قابلیت ارتباط با اینترنت را داشته باشد جزئی از اینترنت اشیا محسوب می ‎شود. انتظار می ‎رود در سال‎ های نه چندان دور بیشتر این اشیا به اینترنت متصل شوند تا زندگی افراد ساده‎ تر و لذت‎ بخش ‎تر شود. در کشور ما نیز با وجود تلاش ‎های اخیر برای تهیه زیر ساخت لازم در جهت اتصال به این شبکه نتایج مساعدی حاصل نشده است.  تا به حال انجمن ‎های متعددی برای توسعه اینترنت اشیا برگزار شده است اما هنوز این فناوری عملی نشده است. عدم سرمایه‎ گذاری مناسب و اطلاع نداشتن سرمایه‎گذاران از تکنولوژی از جمله موانع توسعه اینترنت اشیا در ایران است. برای عملیاتی شدن این موضوع در ایران، هوشمندسازی سیستم ‎های برق اولین گامی است که مورد توجه قرار گرفت و تفاهم ‎نامه همکاری پژوهشی میان وزارت نیرو و مرکز تحقیقات مخابرات ایران در این زمینه منعقد شد. انتظار می ‎رود در سال‎ های آینده با توجه به پتانسیل بالای موجود در ایران شاهد گسترش این حوزه باشیم.  
در صورتی که علاقه‎ مند به مطالعه مقالاتی از این دست هستید لطفا به سایت تتر ایران مراجعه بفرمایید.