نقشه بازار ارز های دیجیتال یا به اصطلاح هیت مپ (heatmap)، از جمله ابزارهای کاربردی برای مشاهده وضعیت بازار ارزهای دیجیتال است که اطلاعات مهمی در رابطه با وضعیت رشد بازار، نوسانات قیمتی، حجم بازار و میزان عرضه در گردش ارزهای دیجیتال را به ساده ترین شکل، نمایش می دهد. استفاده از نقشه بازار ارزهای دیجیتال می تواند موجب صرفه جویی در وقت شده و اطلاعات کاربردی را در کوتاه ترین زمان ممکن به کاربران ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاران ارائه دهد. همانطور که گفتیم نقشه های بازار یا هیت مپ ها جزو ابزارهای کاربردی محسوب می شوند که علاوه بر بازار ارزهای دیجیتال، در بازارهای مالی دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. تتر ایران در این مقاله به آموزش نقشه بازار ارزهای دیجیتال و کاربرد آن ها می پردازد.

هیت مپ چیست؟

هیت مپ چیست؟

هیت مپ چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ هیت مپ Heatmap یا نقشه بازار ارزهای دیجیتال، یک نمایش گرافیکی از داده ها است که در آن داده ها، قیمت و‌ عرضه در گردش ارزهای دیجیتال با رنگ های مختلف نمایش داده می شود. هیت مپ ها یا نقشه های حرارتی، خلاصه ای بصری از اطلاعات را ارائه می دهند. این نقشه ها داده ها را ترکیب می کنند و سپس آن ها را به صورت تصویری به کاربران ارائه می کنند. مزیت اصلی نقشه حرارتی به عنوان یک ابزار کاربردی در بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی، این است که امکان انتقال حجم زیادی از داده ها را در مدت زمان کوتاهی فراهم می کند. کاربران با استفاده از نقشه بازار ارز های دیجیتال می توانند نمودارها، حرکات قیمتی رمز ارزهای مختلف مانند بیت کوین، اتریوم، تتر و ... را در طول روز مشاهده کنند. هیت مپ در واقع یک روش تجسم داده است که از طریق آن داده ها و قیمت لحظه ای ارز دیجیتال، به صورت رنگی نمایش داده می شود.
نقشه حرارتی یک تصویر گرافیکی دو بعدی از داده ها است که عناصر مختلف را با رنگ های متمایز برجسته می کند. نقشه حرارتی امکان انتشار سریع اطلاعات آماری یا داده محور را فراهم می کند و یک ابزار بصری مفید برای کاربران و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال محسوب می شود. هیت مپ های کریپتو معمولاً قیمت و نوسانات ارزهای دیجیتال برتر را در 24 ساعت گذشته و بازه های زمانی مختلف به تصویر می کشند. رنگ قرمز در نقشه بازار ارزهای دیجیتال نشان دهنده کاهش قیمت، و رنگ سبز نشان دهنده رشد قیمت است. علاوه بر این، رنگ های تیره تر نشان دهنده تغییرات قیمتی بیشتر است. اندازه مستطیل های ارزهای دیجیتال در هیت مپ نیز معمولاً بر اساس ارزش بازار تعیین می شود.

تاریخچه هیت مپ

نقشه بازار ارز های دیجیتال یا هیت مپ در اوایل قرن نوزدهم در تجزیه و تحلیل آماری مورد استفاده قرار گرفت. نقشه های حرارتی که امروزه توسط بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی مورد استفاده قرار می گیرند، برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ به وجود آمدند. هیت مپ ها و نقشه های حرارتی امروزه، توسط کروماک کینی، برنامه نویس آمریکایی در سال ۱۹۹۱ میلادی، کد نویسی و طراحی شدند. با طراحی این ابزار کاربردی توسط کروماک کینی، تحلیل بازارهای مالی با روش آسان تر و در مدت زمان کمتری انجام شد. کروماک کینی در جوامع مختلف بازارهای مالی به عنوان خالق نقشه های حرارتی یا هیت مپ شناخته می ‌شود، در صورتی که کروماک کینی، نخستین فردی نبود که مفهوم هیت مپ ها را ارائه کرد. بلکه ایده اصلی این نقشه، سال ها قبل توسط فرد دیگری ارائه شده بود.
در سال ۱۸۷۹ میلادی و تقریباً ۱۱۲ سال پیش از ارائه این مفهوم توسط کروماک کینی، یک پژوهشگر اهل فرانسه برای اولین بار مفهوم جدیدی ارائه داد که موجب شد صنعت تبلیغات برای همیشه متحول شود. پژوهشگر فرانسوی طی تحقیقات خود متوجه نکته ای شد که طبق آن افراد به هنگام مطالعه کتاب ها، روزنامه ها و مجلات مختلف، دقت بیشتری روی برخی از کلمات دارند و از روی کلمات دیگر به سرعت عبور می‌ کنند. این پژوهشگر ابزاری به نام آی ترَکِر (Eye Tracker) را ایجاد کرد که مسیر حرکات چشم افراد و مدت زمان خیره شدن به نقاط مختلف را ثبت می کرد. 
سرانجام در سال ۱۹۸۰ با کمک این روش، صنعت روزنامه نگاری و چاپ کتاب و مجلات به طور کامل متحول شد و برنامه نویس آمریکایی، کروماک کینی، به کمک این ابزار و علم برنامه نویسی خود، مطالب مهم و ضروری را به صورت یک نمودار رنگی درآورد که طبق این نمودار، مولفه ای که تاثیر زیادی روی بازار داشت، در خانه بزرگتری از لحاظ مساحتی قرار می گرفت.

هیت مپ یا نقشه حرارتی ارز دیجیتال چه چیزی را نشان می دهد؟

هیت مپ چیست و چه چیزی را نشان می دهد؟ هیت مپ یا نقشه حرارتی، نمایش گرافیکی از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال و میزان عرضه آن ها در بازار، در دو بعد و با استفاده از رنگ های مختلف است. نقشه های حرارتی یا هیت مپ ها می توانند یک ابزار کاربردی و مفید برای درک اطلاعات در رابطه با صرافی ارز دیجیتال و اطلاعات دیگری از ارزهای دیجیتال باشند. 
 هیت مپ ها اغلب زمانی استفاده می شوند که کاربران و سرمایه گذاران نیازمند اطلاعات اولیه ارزهای دیجیتال برای خرید تتر و یا خرید سایر ارزهای دیجیتال باشند. نقشه های حرارتی برای تجزیه و تحلیل داده ها، مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند سطح بالایی از اطلاعات را در رابطه با میزان نوسان قیمت ارزها، میزان عرضه در گردش و حجم بازار را به کاربران ارائه کنند. 
به طور کلی نقشه بازار در سایت ها دو مولفه اصلی دارد که تعیین کننده اطلاعات کلی در رابطه با ارزهای دیجیتال هستند؛ مساحت و رنگ. مساحت خانه های ارزهای دیجیتال با یکدیگر متفاوت است و این به دلیل متفاوت بودن سهم ارزهای دیجیتال در کل بازار است. برای مثال بیت کوین بیشترین مساحت را در هیت مپ ها دارد و این به دلیل حجم بازار بیشتر بیت کوین با ۸۱۷ میلیارد دلار است. همچنین سه طیف رنگی مختلف سبز، قرمز و خاکستری در نقشه بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. انواع مختلفی از نقشه های حرارتی وجود دارد، و بسیاری از آن ها دارای طرح های رنگی متفاوتی هستند که می توان از آن ها برای نشان دادن اطلاعات مختلف در رابطه با بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی استفاده کرد.

نقشه بازار در کوین مارکت کپ

درباره نقش ارزهای دیجیتال یا هیت مپ

کوین مارکت کپ، یک سایت مطمئن با اطلاعات دقیق در رابطه با ارزهای دیجیتال است که اطلاعات خود را به صورت روزانه به روزرسانی کرده و از بیش از ۵۹۰۰ نوع توکن و کوین مختلف پشتیبانی می کند. این سایت یکی از سایت های معتبر است که نقشه حراراتی یا هیت مپ ارزهای دیجیتال را به کاربران ارائه می دهد. در نقشه بازار ارزهای دیجیتال سایت کوین مارکت کپ، توکن ها و کوین های مختلف به ۶ قسمت مختلف تقسیم بندی شده اند که شامل کوین های ارزشمند بازار (Store of Value)، رمز ارز های دارای قرارداد هوشمند (Smart Contracts)، ارزهای دیجیتال صرافی های متمرکز (Centralized exchange)، پول های الکترونیکی صرافی های غیر متمرکز (DeFi)، توکن های غیرقابل تعویض یا NFT ها و میم کوین ها می شوند. 
در نقشه حرارتی این سایت می توانید با حرکت موس روی هر خانه نقشه، اطلاعات معتبری در رابطه با قیمت ارز دیجیتال مورد نظر، حجم کل رمز ارزها، ارزش ارزهای دیجیتال در بازار و حجم معاملات آن ها در طول ۲۴ ساعت گذشته بدست بیاورید.

نقشه بازار در کوین360

هیت مپ

نقشه بازار ارزهای دیجیتال در سایت کوین ۳۶۰ نیز یکی از هیت مپ های معتبر است که حجم زیادی از داده های مختلف در رابطه با ارزهای دیجیتال را از طریق رنگ های مختلف به کاربران منتقل می کند. این سایت روشی جذاب تر و مؤثرتر برای درک بصری اطلاعات در رابطه با قیمت و حجم بازار ارزهای دیجیتال به صورت آنی ارائه می دهند. وب ‌سایت Coin360 با استفاده از یک نقشه حرارتی رنگی و اندازه بلوک های مختلف، نمای جامعی از وضعیت فعلی بازار ارزهای دیجیتال ارائه می ‌دهد. اندازه بلوک در نقشه حرارتی این وب سایت، ارزش بازار هر رمز ارز را نشان می دهد؛ هرچه ارزش بازار یک ارزدیجیتال بزرگتر باشد، اندازه بلوک نیز بزرگتر خواهد بود. رنگ بلوک نیز نشان دهنده حرکات بازار و وضعیت قیمت هر سکه است؛ رنگ سبز نشان دهنده افزایش قیمت و رنگ قرمز نشان دهنده کاهش قیمت و وضعیت نزولی یک رمز ارز است. با کمک نقشه بازار ارزهای دیجیتال سایت Coin360 می ‌توانید اطلاعات زیادی در رابطه با کل بازار کریپتو کسب کنید، عملکرد بازار را در یک دوره انتخابی تجزیه و تحلیل کنید و دارایی‌ های مورد علاقه خود را دنبال کنید. همچنین شما می ‌توانید با بررسی بلوک ‌های مشابه، در رابطه با حجم معاملات صرافی‌ های کریپتو نیز اطلاعات بسیاری کسب کنید.