با آن که امروزه بیش از هزاران ارز دیجیتال کاربردی به وجود آمده است، اما با این حال تعداد نسبتا کمی از آن ها توانایی دسترسی به بخش جدید اینترنت اشیا را دارند. هلیوم یکی دیگر از پروژه های جالب کریپتوکارنسی است که امکان استفاده از اینترنت همتا به همتا را فراهم می کند. در واقع اینترنت فناوری است که در زندگی روزمره عمده افراد جامعه بسیار تاثیر گذار است. از همین روی ایده ساخت شبکه هلیوم نیز یکی از پروژه های بزرگ کریپتوکارنسی محسوب می شود که اینترنت بی سیم با برد بالا را در اختیار مردم  سراسر جهان قرار می دهد. اما اگر هنوز نمی دانید دقیقا شبکه هلیوم چیست؟ و چه کاربردی دارد، این مقاله می تواند برای شما بسیار کاربردی واقع شود.

شبکه هلیوم چیست؟

شبکه هلیوم چیست

هلیوم یک پروژه جذاب کریپتویی است که با استفاده از فناوری بلاک چین، دستگاه های اینترنت اشیا را به یکدیگر متصل کرده و از این طریق اینترنت بی سیم یا همتا به همتا را ایجاد می کند. فناوری اصلی هلیوم، یک مدل غیرمتمرکز و جدید را برای ساخت شبکه های بی سیم بسیار مقیاس پذیر ارائه می کند. این شبکه در ۲۹ جولای ۲۰۱۹، راه اندازی شد و از پروتکل اجماع (HoneyBadgerBFT)، پیروی می کند. در سراسر شبکه هلیوم تعدادی نود یا گره وجود دارد که این گره ها کل شبکه را ایجاد کرده اند. گره های شبکه هلیوم، وظیفه ارسال یا دریافت داده های شبکه را بر عهده دارند. در واقع آن ها ایجاد ارتباط میان دستگاه ها را امکان پذیر می کنند، همچنین پوشش شبکه عمومی را ارائه می دهند و به LoRaWAN متکی هستند. LoRWAN یک پروتکل شبکه ای است که امواج رادیویی را در پایین ترین سطح ممکن نگه داشته و دارای یک جزء ابری است که پلتفرم هایی مانند هلیوم می توانند به آن متصل شوند. برای آن که گره ها به خوبی در شبکه وظیفه خود را انجام دهند، لازم است از طریق ارز دیجیتال HNT تشویق شوند. رمزارز HNT، ارز دیجیتال بومی شبکه هلیوم است که امنیت شبکه و گره ها را برقرار می کند. لازم به ذکر است تنها پس از گذشت 2 سال از فعالیت شبکه هلیوم، بیش از ۲۵ هزار هات اسپات جهانی، بزرگ ‌ترین شبکه LoRWAN را تشکیل داده اند.

شبکه هلیوم چگونه کار می کند؟

پیش از هر چیزی باید بگوییم شبکه هلیوم با هدف تمرکز زدایی در دستگاه های IoT، ایجاد شده است. همچنین این شبکه در راستای ارائه امنیت بالا و ایجاد ارتباط میان دستگاه ها از طریق هات اسپات ها است که این امر به وسیله دارندگان توکن های HNT، امکان پذیر می شود. علاوه بر هات اسپات ها، پروتکل جذاب دیگری به نام الگوریتم اثبات پوشش (Proof of Coverage)، نیز در این شبکه وجود دارد که ساختار و نحوه کار اصلی شبکه هلیوم را تشکیل می دهد. الگوریتم اثبات پوشش اعتبار نود ها یا هات اسپات ها را تایید می کند، که این تایید اعتبار بستگی به کیفیت پوشش دهی شبکه بی سیم دارد. نحوه کار شبکه ی هلیوم به این شکل است که در هر دوره یک گروه 16 نفره به عنوان گروه اجماع انتخاب می شوند تا شبکه را آزمایش کنند. سپس یک کلید رمزگذاری به نام ترشولد (Threshold) توسط این اجماع، ساخته می شود. وظیفه کلید ترشولد این است که به نود ها این امکان را می دهد تا تراکنش های داخل شبکه را به شکل کلید عمومی، رمزنگاری کنند. سپس گروه های اجماع باید با همکاری یکدیگر، تراکنش ها را رمزگشایی کنند.

نقشه راه این شبکه هلیوم

تمامی پروژه های کریپتوکارنسی از یک نقشه راه در وایت پیپر خود بهره مند هستند که برنامه و خدماتی که در آینده به پروژه اضافه خواهد شد، را شرح می دهد. این نقشه در رابطه با بخش های اصلی شبکه از قبیل ابزارهای پوشش شبکه، برنامه های مورد استفاده، هات اسپات ها، کیف پول، پروتکل بلاک چین، پروتکل های وایرلس، نحوه ساختار و الگوریتم های هلیوم توضیحات کاملی را ارائه می دهد.

محصولات و خدمات شبکه هلیوم

خدمات شبکه هلیوم

در وهله اول هلیوم اولین شبکه بی سیم همتا به همتای مردمی در جهان است که روشی امن و مقرون به صرفه را برای دستگاه های کم مصرف اینترنت اشیا، در راستای ارسال داده ها از طریق اینترنت را فراهم می کند. اما این شبکه خارق العاده خدمات دیگری نیز ارائه می دهد که در ادامه شرح داده ایم.
• هلیوم تب
• هلیوم کنسول
• دستگاه های هات اسپات
هلیوم تب (Helium Tab): هلیوم تب بخشی از شبکه است که وظیفه کنترل و زیر نظر گرفتن اجزای مرتبط در شبکه هلیوم را بر عهده دارد. این اجزا شامل هر دستگاهی می شود که از طریق هات اسپات و فناوری IOT، به هلیوم متصل است.
هلیوم کنسول: هلیوم کنسول نیز بخش دیگری از شبکه است که وظیفه اصلی آن امکان پذیری مواردی از قبیل احراز هویت کاربران، مدیریت دستگاه ها و اعتبارسنجی است.
دستگاه های هات اسپات هلیوم: دستگاه های هات اسپات هلیوم، به مراتب از دستگاه های معمولی قوی تر است. زیرا این هات اسپات ها از LoRaWAN استفاده می کنند که امواج را 200 برابر بیشتر منتقل می کند و از این طریق اتصال اعضای شبکه را ایجاد می کند.

همکاری با شبکه های دیگر

شبکه ی هلیوم بزرگترین شبکه بی سیم پیوسته جهان، با بیش از 613000 هات اسپات در بیش از 47000 شهر و 163 کشور است. از همین روی به واسطه قدرت بالایی که دارد، با پروژه های بسیاری همکاری می کند. در ادامه لیستی از پروژه هایی که شبکه هلیوم با آن ها همکاری دارد، را تهیه کرده ایم:
• کربند (Careband)
• لایم (Lime)
• نستله (Nestle)
• اگولوس (Agulus)
• بی‌ سایکل (BCycle)
هر یک از پروژه هایی که در بالا ذکر شد، در زمینه های مختلفی از قبیل کشاورزی، تحویل نوشیدنی، اشتراک ‌گذاری دوچرخه و... خدمات ارائه می دهند که برای این امر از شبکه هلیوم استفاده می کنند.

مزایا و معایب شبکه هلیوم

با توجه به فراوانی پروژه های ارز دیجیتال، برای بسیاری از سرمایه گذاران این بازار مالی سوال است که آیا ارز دیجیتال هلیوم برای سرمایه گذاری مناسب است؟ به همین دلیل در این بخش از مقاله تتر ایران، ما تصمیم داریم مزایا و معایب اصلی شبکه ی هلیوم را شرح دهیم تا خودتان تصمیم بگیرید.
مزایا:
1. قابل استخراج بودن.
2. استفاده از فناوری منحصر به فرد بلاک چین.
3. استفاده از اینترنت اشیاء.
4. ارائه امنیت و سرعت بالا.
5. تمرکززدایی در حیطه اینترنت.
معایب:
1. هزینه دستگاه های هات اسپات برای استخراج ارز دیجیتال هلیوم بالا است.
2. به دلیل کمبود IC ها، مشکلاتی در زنجیره تامین شبکه هلیوم وجود دارد که ممکن است فعالیت هات اسپات ها را مختل کند.
3. وجود رقیب های مهم و جدی در این حیطه.