هدرا هش‌گراف (Hedera Hashgraph) یک شبکه ارز دیجیتال است. این شبکه دنبال این است که به عنوان یک پلتفرم عمل کند که همه افراد بتوانند روی آن تراکنش داشته باشند و برنامه‌های کاربردی را اجرا کنند. برای رسیدن به این هدف، هدرا مبادلات قابل توجهی ایجاد می‌کند که آن را از سایر پلتفرم‌ها متمایز می‌کند. به عنوان مثال، این شبکه از سرعت تراکنش‌های بالایی برای ارز دیجیتال HBAR خود پشتیبانی می‌کند، اما تنها به گره‌های تایید شده اجازه می‌دهد تا در تعیین تاریخچه تراکنش‌ها شرکت کنند. با محدود کردن تعداد گره‌های درگیر در عملکردهای کلیدی مانند سفارش تراکنش، هدرا هشگراف می‌تواند به سرعت به نهایی شدن دست یابد و احتمال تغییرات در وضعیت تراکنش‌ها را کاهش دهد. تیم Hedera استدلال می‌کند که این فناوری به کسب‌وکارها تضمین لازم را می‌دهد، زیرا آن‌ها می‌توانند هنگام تصمیم گیری بر اساس این داده‌ها مطمئن باشند. از سال 2020، به نظر می‌رسد که این ایده رشد زیادی داشته باشد، زیرا این مدل موفق شده است ده‌ها شرکت بزرگ مانند LG، IBM و Boeing را جذب کند تا به عنوان گره‌ها در شبکه عمل کنند.

هدرا هش‌گراف (HBAR) چیست؟

هدراهش‌گراف چیست؟

هدرا هش‌گراف (Hedera Hashgraph) یک شبکه توزیع شده غیرمتمرکز است که از نظر ساختاری کاملاً با بلاکچین بیت کوین و اتریوم متفاوت است، اما عملکردهای مشابهی را انجام می‌دهد. این فناوری مبتنی بر الگوریتم‌های امنیتی و اعتبارسنجی است که کارآمدتر از الگوریتم‌های مورد استفاده در شبکه‌های بلاکچین عمل می‌کند. شبکه مبتنی بر هشگراف جایگزینی عملی برای پیاده ‌سازی دفتر کل و پشتیبانی از یک ارز دیجیتال است. فناوری هش‌گراف در مقایسه با بلاکچین چندین مزیت مهم دارد. به عنوان نمونه هیچ استخراجی برای هش‌گراف وجود ندارد، به این معنی که تأثیر زیست محیطی اجرای این فناوری به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. هزینه‌های تراکنش نیز به طور بالقوه کمتر است. یک هش‌گراف می‌تواند یک دفتر کل باز را با همان مزایای امنیت و ناشناس بودن دفتر کل مبتنی بر بلاکچین، با مزایای اضافی مانند عملکرد بهتر و ظرفیت بالاتر، پیاده‌ سازی کند.
تنها ارز مبتنی بر هش‌گراف، HBAR است. با این حال، Hedera دستورالعمل‌های دقیق و نمونه‌های کد منبع را برای فراخوانی‌های API ارائه می‌کند که به توسعه‌ دهندگان اجازه می‌دهد توکن‌های خود را ایجاد کنند که در شبکه Hedera Hashgraph اجرا می‌شوند. HBAR هم یک ارز دیجیتال همه منظوره و هم توکن ابزار شبکه Hedera است. توکن‌های HBAR در شبکه برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها استفاده می‌شوند. توکن‌ها همچنین در گره‌های شبکه قرار می‌گیرند تا یک سیستم رای‌گیری برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها فراهم کنند. این مکانیسم اثبات سهام مشابه سیستم‌های PoS پیاده‌ سازی شده توسط اتریوم و سایر بلاکچین نیست، اما تقریباً همان نقش را ایفا می‌کند.

تیم توسعه دهنده هدرا هشگراف

هدرا هشگراف Hedera Hashgraph توسط (Leemon Baird)، دانشمند کامپیوتر و (Mance Harmon)، یک مدیر فناوری ساخته شده است. بیرد و هارمون در سال 2015 شرکتی به نام (Swirlds) را تشکیل دادند. Swirlds به نوبه خود، Hedera را ایجاد کرد که به Hedera Hashgraph تغییر نام داد تا با استفاده از فناوری آن، یک شبکه زنده به نام Hedera را توسعه و اداره کند. از سال 2018، هدرا هشگراف 124 میلیون دلار از فروش ارز دیجیتال HBAR خود را از طریق یک توافق ساده برای ارائه توکن‌های آینده (SAFT) به دست آورده است.

نحوه کار هدرا هش‌گراف به چه صورت است؟

نحوه کار هدرا هش‌گراف

منحصربه‌فرد ترین ویژگی هدرا هشگراف ساختار داده آن برای گروه بندی تراکنش‌ها به نام هش‌گراف است که ادعا می‌کند تراکنش‌های بیشتری را ارزان‌تر از بلاکچین‌های موجود پردازش می‌کند. هش‌گراف یک الگوریتم ثبت اختراع است که در آن همه گره‌ها دائماً با یکدیگر در ارتباط هستند و در ابتدا برای استفاده خصوصی طراحی شده بود. در واقع هدرا هش‌گراف اولین تکرار الگوریتم است که در یک شبکه عمومی استفاده می شود. سرویس اجماع HashGraph برای اطمینان از توافق همه رایانه‌های موجود در شبکه توزیع ‌شده خود در مورد تاریخچه تراکنش‌های آن، از مکانیسم اجماع هش‌گراف استفاده می‌کند که توسط دو نوع گره تغذیه می‌شود. گره‌های اجماع ترتیب و تاریخچه تراکنش را تعیین می‌کنند در حالی که گره‌های آینه‌ای، این اطلاعات را به سایر ذینفعان در سراسر شبکه منتقل می‌کنند.
با استفاده از تعداد محدودی گره برای تعیین تاریخچه آن، مدل Hedera تضمین می‌کند که تراکنش‌ها بعداً لغو نخواهند شد. هدرا هش‌گراف با نحوه دستیابی بیشتر بلاکچین‌های سنتی به اجماع متفاوت است، که در آن وضعیت بلاکچین توسط کاربرانی تعیین می‌شود که پیشنهاد می کنند بلوک‌هایی را برای اضافه کردن به زنجیره در رقابتی در بازار که برای همه آزاد است، تعیین کنند. در نتیجه، هدرا هش‌گراف ادعا می‌کند که ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که مزایای شبکه‌های بلاکچین عمومی و خصوصی را با هم ترکیب می‌کند.
هدرا هشگراف توسط نهادی به نام شورای حاکم هدرا اداره می‌شود که وظیفه اجرای گره‌های اجماع تعیین کننده ترتیب تراکنش‌ها را بر عهده دارد. از سال 2020، در مجموع 39 عضو از جمله گوگل، آی بی ام و بوئینگ در شورا حضور دارند. نقش شورا مدیریت نرم‌افزار، رأی گیری در مورد تغییرات، اطمینان حاصل کردن از تخصیص صحیح بودجه و حفظ وضعیت قانونی شبکه در حوزه‌های قضایی مختلف است. در حالی که اعضای شورای حاکم امروز گره‌های شبکه اصلی را اجرا می‌کنند، تیم Hedera قصد دارد این گره‌ها را برای هر کسی که می‌خواهد در آینده کار کند، باز کند.

هدرا هش‌گراف چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی هدرا هش‌گراف

Hedera یک دفتر کل توزیع شده عمومی کاملاً منبع باز است که از اجماع هشگراف سریع، منصفانه و ایمن استفاده می‌کند. خدمات شبکه هدرا هش‌گراف شامل قراردادهای هوشمند مبتنی بر سالیدیتی و همچنین خدمات توکن سازی بومی و اجماع مورد استفاده برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز است. سه ویژگی منحصر به فرد هدرا هشگراف عبارت هستند از:

  • از تکنیک یکنواخت زمان بندی استفاده می‌کند که آن را نسبت به سایر الگوریتم ها منصفانه‌تر می‌کند.
  • امن است و با یک سیستم ناهمزمان تحمل خطا بیزانسی، نمی‌تواند جامعه را از رسیدن به اجماع باز دارد و تغییری ایجاد کند.
  • پرسرعت است و می‌تواند بیش از صدها هزار تراکنش را انجام دهد و بیش از یک میلیون امضا در ثانیه را تأیید کند.


چه چیزی هدرا هشگراف را منحصر به فرد کرده است؟

هدرا هشگراف منحصر به فرد است زیرا یک ارز دیجیتال امن عمومی است که مبتنی بر فناوری بلاکچین نیست که این هم نقطه قوت و هم نقطه ضعف دفتر کل باز و ارز HBAR است. شبکه هدرا هش‌گراف تنها دفتر کل دارای مجوز بر اساس فناوری هشگراف است. چشم‌انداز Hedera آینده‌ای است که در آن توسعه‌دهندگان برنامه‌هایی را ایجاد می‌کنند که در شبکه هدرا اجرا می‌شوند که شامل پرداخت هزینه تراکنش و سایر هزینه‌ها به Hedera است.
با این حال، نقاط قوت شبکه و دفتر کل باز Hedera قابل توجه است. شبکه‌های هش‌گراف به‌ اندازه بلاکچین‌ها مشمول مسائل مقیاس ‌پذیری نیستند و هیچ استخراجی برای مصرف مقادیر بسیار زیاد برق و آسیب رساندن به محیط‌ زیست وجود ندارد. به گفته هدرا، تراکنش‌های هش‌گراف نسبت به مشابه‌های خود در بلاکچین امن‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر هستند. Hedera می‌گوید که شبکه اصلی هدرا هش‌گراف در حال حاضر بیش از 4.5 میلیون تراکنش در روز را انجام می‌دهد. شبکه اصلی کنونی حداکثر تا 10.000 تراکنش در ثانیه کاهش می‌یابد، اما هدرا می‌گوید ظرفیت بالقوه از طریق مکانیزم اشتراک گذاری نامحدود است. کاربران HBAR ،0.0001 دلار کارمزد تراکنش می‌پردازند، اعتبارسنجی سه تا پنج ثانیه طول می‌کشد و هر تراکنش به 0.00017 کیلووات ساعت برق نیاز دارد، در حالی که میانگین 885 کیلووات ساعت برای بیت کوین و 102 کیلووات ساعت برای تراکنش‌های اتریوم است.

موارد استفاده از شبکه هدرا هش‌گراف
 

  • پرداخت: سرویس Hedera Token فرصتی را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا از اختلال در دفتر کل توزیع شده عمومی برای پرداخت‌ها به روشی سازگار و ایمن استفاده کنند. این شامل افزایش کارایی تسویه پرداخت و فعال کردن نقدینگی برای بازارهای در حال رشد و جدید است. هم توکن‌ها و هم hbar‌های صادر شده توسط Hedera Token Service در مقایسه با شبکه VISA چند ثانیه طول می‌کشند تا تسویه شوند. این استیبل کوین‌ها، hbars و سایر معاملات ارزهای دیجیتال را به گزینه‌ای ایده آل برای امور مالی و تجارت تبدیل می کند. هزینه انتقال هر دارایی توکن شده در Hedera کمتر از 1 دلار است.
  • دارایی‌های توکن شده: سرویس Hedera Token این امکان را برای برش و مدیریت هر دو NFT و توکن‌های قابل تعویض در Hedera به راحتی و بدون نیاز به استقرار قرارداد هوشمند فراهم می‌کند. دارایی‌های توکن شده شامل همه چیز از اوراق بهادار تنظیم شده تا توکن‌های غیرمتمرکز حکومتی است.
  • انطباق داده‌ها: مقررات شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا انطباق با داده‌ها را جدی بگیرند، اما اثبات اقدامات به مشتریان برای ایجاد اعتماد ضروری است. هیچ راهی برای اثبات مدیریت و اجرای داده‌ها به مشتری وجود ندارد. راه حل این است که با ارائه یک گزارش قابل بازرسی از اقدامات انجام شده، اعتماد را در مورد انطباق داده‌ها ایجاد کنید. این به شما امکان می‌دهد داده های انطباقی و فرآیند حسابرسی خود را با یکپارچگی و اعتماد استاندارد کنید.
  • کاهش تقلب: پلتفرم هدرا هشگراف به کاهش هزینه‌ها، کاهش تقلب و ایجاد اعتماد در میان همه ذینفعان تراکنش‌های دیجیتال و برنامه‌های کاربردی آنلاین کمک می‌کند. ابزارهایی را در اختیار برنامه های کاربردی تجاری قرار می‌دهد تا اعتبارنامه‌ها را در طول چرخه عمر خود به روشی ایمن مدیریت کنند. شبکه Hedera اطمینان می‌دهد که همه شرکت‌ کنندگان قابل اعتماد هستند و سیستم‌های مرتبط، دیدی هم‌زمان از تراکنش‌های مورد استفاده برای شناسایی فعالیت‌های جعلی و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی ‌کننده دارند.


چرا هدرا هش‌گراف ارزشمند است؟

هدرا هش‌گراف برای شرکای فناوری و سرمایه‌گذاران جالب است زیرا قول می‌دهد بسیاری از مزایای فناوری بلاکچین را ارائه دهد و در عین حال از مشکلات فنی که بلاکچین‌های معمولی و ارزهای دیجیتال را از افزایش حجم تراکنش های دنیای واقعی جلوگیری کرده است، چشم پوشی کند. توکن HBAR ارزش خود را از چندین کاربرد می‌گیرد. این توکن ابزار شبکه Hedera است. اگر در اعتبارسنجی تراکنش‌های Hedera به عنوان یک گره POS شرکت کنید، توکن‌های HBAR کسب خواهید کرد. همچنین می‌توانید با قرار دادن توکن‌ها در یک گره اعتبارسنجی، آن‌ها را به دست آورید.

HBA همچنین مورد توجه سرمایه‌گذارانی است که انتظار دارند ارزش آن افزایش یابد زیرا شبکه هدراهش‌گراف به شهرت بیشتر در بازار، کاربران بیشتر و تراکنش‌های بیشتر دست می‌یابد.  هدرا همچنین می‌تواند با مالیات دولت‌ها یا محدود کردن استفاده از ارزهای دیجیتال بر اساس الگوریتم‌های PoW سود کند که این به HBAR یک مزیت رقابتی می‌دهد.
همچنین ارز دیجیتال HBAR برای تامین انرژی شبکه هدرا هش‌گراف استفاده می‌شود، به این معنی که کاربران برای انجام تراکنش‌ها و اجرای برنامه‌ها باید این دارایی را خریداری کنند. برخی از توکن‌های HBAR از طریق فرآیندی به نام پروکسی سهام ‌داری توزیع می‌شوند که در آن هر دارنده HBAR می‌تواند ارز دیجیتال خود را در قراردادهای ویژه قفل کند و آن وجوه را به یکی از گره‌های تأیید شده در شبکه اختصاص دهد. با قرار دادن HBAR با گره دیگری، کاربران می‌توانند بخشی از پاداش‌ها و هزینه‌هایی را که این رایانه‌ها از پردازش تراکنش‌ها در Hedera Hashgraph دریافت می‌کنند، به دست آورند. در نهایت، ارز دیجیتال HBAR برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در شبکه استفاده می‌شود.