معامله گران ارزهای دیجیتال معمولا با این موقعیت که ارز دیجیتالی با روند صعودی را خریداری  و سپس به طور ناگهانی تغییر جهت داده مواجه می‌شوند. یا حتی این اتفاق پیش آمده است که از ترس سقوط سهام یا ارزش یک ارز دیجیتال، آن را سریعا فروخته و بعدها با افزایش قیمت آن روبه‌رو شده باشند. این موارد به این معنا است که معامله گران با هد فیک مواجه هستند. هد فیک زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت در یک جهت حرکت کند، اما سپس مسیر خود را معکوس کرده و در جهت مخالف حرکت کند.  معاملات هد فیک نام خود را از تاکتیکی گرفته‌اند که توسط یک بازیکن بسکتبال یا فوتبال برای گیج کردن مخالفان استفاده می‌شود. به این صورت که این بازیکنان با سر وانمود می‌کنند که در یک جهت حرکت می‌کنند اما سپس جهت حرکت خود را تغییر می‌دهند. معامله هد فیک در ارزهای دیجیتال اغلب در نقاط شکست کلیدی، مانند سطوح حمایت یا مقاومت یا با میانگین متحرک مانند میانگین متحرک ساده 50 روزه یا 20 روزه رخ می‌دهد. یک معامله هد فیک در یک جهت حرکت می‌کند و معمولاً خلاف روند است، اما سپس مسیر را معکوس کرده و در جهت مخالف یعنی در راستای روند کلی حرکت می‌کند. فروش یا خرید بدون ضرر در این سطوح معمولاً دلیل یک هد فیک است. معاملات هد فیک می‌توانند منجر به زیان‌های قابل توجهی شوند، چرا که اغلب پیش از شروع یک روند اصلی در جهت مخالف رخ می‌دهند. در ادامه این مقاله از تتر ایران قصد داریم تا به توضیح بیشتر هد فیک در ارزهای دیجیتال و مسائل پیرامون آن بپردازیم.

هد فیک یا حرکت فریبنده چیست؟

هد فیک یا حرکت فریبنده چیست؟

شرایطی را در نظر بگیرید که در آن یک شاخص عمده بازار در بحبوحه وخامت وضعیت اقتصادی به شرایط صعودی رسیده است. معامله‌گرهایی که به دنبال کوتاه کردن شاخص هستند، سطوح فنی قابل توجهی را به دقت زیر نظر خواهند داشت تا ارزیابی کنند که آیا پیشرفت در حال  شکست خوردن است یا خیر. فرض کنید پیشروی شاخص متوقف شده و شروع به پایین آمدن می‌کند و زیر قیمت میانگین متحرک کوتاه مدت کلیدی معامله می‌شود. برخی معامله‌گران ممکن است در این نقطه عجله کرده و بر اساس دیدگاه معاملاتی خود مبنی بر اینکه کاهش شاخص آغاز شده است، عمل کنند. اما اگر شاخص متعاقباً مسیر خود را معکوس کرده و به سمت بالاتر حرکت کند، این یک معامله کلاسیک است. مخالفان اغلب سعی می کنند از معاملات هد فیک سود ببرند زیرا فلسفه معاملاتی آن‌ها تمایل به مخالفت با جمعیت را در بر می‌گیرد. آن‌ها این‌گونه استدلال می‌کنند که معامله‌گران، قیمت اوراق بهادار را تحت نظارت دقیق، تحت فشار قرار می‌دهند تا نقدینگی بیشتری پیدا کنند. یک معامله هد فیک زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک اوراق بهادار یا سایر دارایی‌های مالی معامله شده در جهت خاصی حرکت کرده و سپس به سرعت معکوس شود و جهت مخالف را دنبال کند. اصطلاح هد فیک در ورزش‌ها (به ویژه فوتبال و بسکتبال) رایج است و از تاکتیکی گرفته شده است که توسط تیم‌های ورزشی برای گیج کردن تیم مقابل با ایجاد این باور که بازیکنان در جهت خاصی حرکت می‌کنند اما سپس جهت دیگری را در پیش می گیرند، به کار می‌رود. معاملات هد فیک یا فریب سر در معاملات ارزهای دیجیتال معمولاً در نقاط شکست، مانند سطوح حمایت و مقاومت رخ می‌دهد و نقاط شکست را می‌توان در ارتباط با میانگین‌های متحرک ساده بررسی کرد. معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی که درگیر یک معامله هد فیک هستند، می‌توانند متحمل ضررهای قابل توجهی شوند، زیرا چنین معاملاتی اغلب پیش از شروع یک روند اصلی در جهت مخالف رخ می‌دهند. به همین دلیل است که رعایت دقیق دستورات توقف ضرر در این موارد ضروری است تا به حداقل رساندن احتمال ریسک کمک کند.

نمونه ای از یک معامله هد فیک

سناریویی را در نظر بگیرید که در آن اقتصاد و بازار کلی شاهد کاهش عملکرد هستند، اما دارایی‌ وجود دارد که در قیمت‌های بالا معامله می‌شود.  معامله‌گرانی که علاقه‌مند به فروش دارایی مورد معامله هستند، با هوشیاری تغییرات قیمت دارایی را رصد می‌کنند و سعی می‌کنند نقاط شکست احتمالی را شناسایی کرده و اندازه‌گیری کنند که آیا کاهش می‌یابد یا خیر. اگر افزایش قیمت دارایی معامله شده شروع به کاهش یا کاهش قابل توجهی کند، معامله‌گران در بازار ممکن است این فرض را دنبال کنند که قیمت دارایی شروع به کاهش کرده است و برای فروش دارایی عجله کنند. با این حال، اگر جهت قیمت معکوس شود، یعنی دوباره شروع به افزایش کند، این سناریو یک معامله هد فیک در نظر گرفته می‌شود. افراد کمی وجود دارند که هدفشان کسب سود از معاملات هد فیک است. چنین مخالفانی تمایل به خرید یک دارایی مالی، زمانی که سایر افراد بازار به دنبال فروش هستند دارند. از این رو، آن‌ها از نظرات بازار جهانی پیروی نمی‌کنند. ضرر و زیان می‌تواند به دلیل معاملات هد فیک وارد شود. بنابراین، معامله‌گران باید همیشه محدودیت‌های توقف ضرر را تنظیم کرده و به آن‌ها پایبند باشند تا میزان ریسک خود را به حداقل میزان ممکن برسانند. در طول سال 2022، دلار آمریکا بر خلاف اغلب ارزها به جز تعداد کمی از آن‌ها، در یک روند صعودی قرار داشت و نمودار‌ها ارزش دلار آمریکا در برابر فورینت مجارستان (USD/HUF) را در یک روند صعودی بلندمدت واضح (تقویت USD/تضعیف HUF) نشان می‌دادند. در این شرایط قیمت به صورت روزانه به زیر خط حمایت از روند صعودی کلیدی سقوط کرد، اما موفق شد تا پیش از پایان روز، حمایت خط روند را دوباره به دست آورد. این یک نمونه کلاسیک از یک الگوی خلاف روند، یعنی هد فیک است. توقف های فشرده یا این واقعیت ساده که جفت USD-HUF روز گذشته را در کانال صعودی به پایان رساند، به معامله گران می‌گفت که این یک حرکت فیک است. این امر با این واقعیت نیز تأیید شد که هیچ چیز جدیدی در زمینه‌های بنیادی مبنای تداوم تقویت دلار را تغییر نداده است.

الگوهای معاملاتی هد فیک در ارزهای دیجیتال

در حوزه ارزهای دیجیتال، دو مدل هد فیک وجود دارد که عبارت هستند از هد فیک صعودی یا (Bullish Head Fake) و هد فیک نزولی یا (Bearish Head Fake). هر دو این مدل هد فیک‌ها برای معامله‌گران قابل توجه هستند چرا که ممکن است عدم آشنایی با آن‌ها منجر به از دست دادن دارایی شود. در ادامه این بخش، هر دو مدل این هد فیک با استفاده از بیت کوین به عنوان مثال توضیح داه شده‌اند.

 1- هد فیک صعودی یا (Bullish Head Fake)

الگوهای معاملاتی هد فیک

نمونه‌ای از هد فیک صعودی را می‌توان در نموداری که هد فیک بیت کوین را نشان می‌دهد، یافت. قیمت بیت کوین در محدوده 35,000 تا 40,000 دلار معامله می‌شد تا اینکه در ماه آوریل به قیمت 48,000 دلار رسید و ارزش آن در ماه‌های بعدی به سرعت سقوط کرد. در طی عبور از سطح مقاومت، معامله‌گرانی که معتقد بودند روند صعودی ادامه خواهد داشت، درست پیش از اینکه مومنتوم به روند نزولی تبدیل شود و قیمت‌ها به سمت پایین حرکت کنند، طعمه معامله یک شکست فیک (فریبنده) شدند.

2- هد فیک نزولی یا (Bearish Head Fake)

هد فیک نزولی

یک هد فیک نزولی به بهترین وجه در هنگام سقوط، یک فروپاشی ناگهانی نشان داده می‌شود. بیت کوین و به طور کلی آلت کوین‌ها، زمانی که قیمت‌ها در یک روز بیش از 40 درصد کاهش می‌یابند، چندین بار سقوط داشته‌اند. جدیدترین نمونه هد فیک نزولی برای بیت کوین در مارس 2020 و در زمان شروع COVID19 بود که در مدت یک روز از 9200 دلار به 5100 دلار سقوط کرد. این نشان دهنده زیان نزدیک به 50٪ برای افرادی است که دارایی خود را فروخته‌اند. در حالی که این سقوط باعث شد تا معامله گران باور کنند که بیت کوین احتمالاً در آن روز به صفر می‌رسد، اما به سرعت بهبود یافت و این بهبود در روزهای آینده با افزایش‌هایی همراه شد.

چگونه هد فیک را تشخیص دهیم؟

چگونه هدفیک را تشخیص دهیم؟

تشخیص هد فیک سخت‌ترین کاری است که یک معامله‌گر می‌تواند انجام دهد زیرا به تلاش، دانش و تجربه نیاز دارد. در این امر باید بر عامل تجربه تاکید شود، زیرا زمانی که یک معامله‌گر بتواند در بازار تجربه کافی کسب کند، در تشخیص هد فیک‌ها بر اساس الگوهای معاملاتی پیشین مهارت بهتری خواهد داشت. سه عاملی که برای تشخیص هد فیک باید مد نظر قرار گیرند عبارتند از:

۱- بررسی منابع اصلی

یک استراتژی موثر در تشخیص هد فیک‌ها این است که بفهمیم چه چیزی باعث حرکت قیمت کریپتو در سطح اصلی می‌شود. کریپتو اکنون یک صنعت تریلیون دلاری است که به طور ذاتی به بازارهای سهام جهان متصل است. اگر اقتصاد جهانی در وضعیت بدی باشد، احتمالاً در بازارهای رمزنگاری نیز منعکس خواهد شد. بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، که بیت کوین است، در وال استریت توسط بانک‌های بزرگ و صندوق‌هایی که تریلیون‌ها دلار دارایی را کنترل می‌کنند، معامله می‌شود.  اگر بازار سهام ایالات متحده وارد رکود شود، شرکت‌های مدیریت دارایی می‌خواهند زیان‌های خود را پوشش دهند و شروع به نقدینگی ارزهای دیجیتال خود کنند. قیمت بیت کوین به طور تصادفی حرکت نمی‌کند. افزایش بی‌ثباتی، تورم و تغییرات نرخ فدرال می‌تواند بازار سهام را شوکه کند و این فوراً در بازارهای رمزنگاری منعکس خواهد شد. برعکس، اگر در بازارهای سهام بازار صعودی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد شاهد یک بازار صعودی در ارزهای دیجیتال خواهیم بود. این امر در طول سال‌های 2020 تا 2022 در بازار ارز دیجیتال که به موازات بزرگترین بازار صعودی در بازارهای سهام در تاریخ بود، ثابت شد. آگاهی از وضعیت اقتصاد جهانی و چگونگی تأثیر آن بر ارز‌های دیجیتال برای معامله گران نوپا مسئله مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشند به همین ترتیب، بیشتر آلت‌کوین‌ها از نظر عملکرد قیمت با بیت‌کوین همبستگی مثبت دارند، مگر اینکه اخبار مربوط به پروژه‌های خاص مربوط به آن رمزارزها مانند سرمایه‌گذاری نهادی یا مورد حمله هک قرار گرفتن که به ترتیب باعث افزایش یا کاهش قیمت‌ها می‌شوند، وجود داشته باشد.

۲- استفاده از شاخص‌های بلند مدت

اندیکاتورهای بلند مدت می‌توانند به معامله‌گر‌ها کمک کنند تا سطوح حمایت و مقاومت اصلی را شناسایی کنند. علی‌رغم آگاهی از رویدادهای اقتصاد جهانی، یک معامله‌گر باید از شاخص‌هایی استفاده کند که بر داده‌های بلندمدت تأکید دارد تا سطوح کلیدی را که ممکن است در آن‌ها تقلبی رخ دهد، شناسایی کند. بهترین اندیکاتورهای بلندمدت برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال عبارتند از:
میانگین متحرک ساده (SMA)، شاخص قدرت نسبی (RSI)، میانگین متحرک واگرا همگرا (MACD)، باندهای بولینگر (BB) و VWAP.
این اندیکاتورها می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا تشخیص دهند که آیا عمل قیمت فعلی موجه است یا خیر.

۳- شناسایی بازارهای پرطرفدار

معامله در بازارهای پرطرفدار می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا بتوانند هد فیک‌ها را تشخیص دهند. چرا که بازارهای پرطرفدار الگوی قابل پیش بینی دارند. در بازاری با روند صعودی، با وجود هر گونه سقوط موقت قیمت، قیمت احتمالاً به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. در بازاری با روند نزولی نیز، برعکس این موضوع صادق است.