فناوری بلاکچین، یک فناوری در حال گسترش و رو به پیشرفت است که به آپدیت و ارتقا نیاز دارد. این در حالی است که خود بلاک چین قابل تغییر نیست، اما توکن‌ ها و یا سکه‌ های عرضه شده بر روی بستر بلاک چین قابل تغییر هستند. در این جا مفهومی با عنوان فورک، وارد عمل می شود. ارتقا یا ایجاد یک بلاک چین جدید، اصطلاحا فورک (Fork)، نامیده می شود.  فورک‌ ها برای ایجاد تغییرات در بلاک چین مانند قوانین جدید و یا رفع اشکال‌ ها مورد نیاز هستند. دو نوع اصلی فورک برنامه نویسی وجود دارد که با نام های هارد فورک و سافت فورک، شناخته می شود‌.
فورک های سافت و هارد، برای به روز نگه داشتن بلاک چین ها به صورت ایمن و غیرمتمرکز عمل می کنند. ماینر ها، علاوه بر توافق درمورد قوانین بلاک چین، می بایست در مورد تغییرات قوانین نیز به توافق برسند. برای تغییر قوانین، باید بلاک چین را فورک کرد، که این امر نشان دهنده تغییر در قوانین یا پروتکل است. تغییرات هارد فورک و سافت فورک، به فرآیند اجرای تغییرات جدید در کد پروژه بلاک چین اشاره دارند و یکی از ویژگی های ثابت چشم انداز ارز های دیجیتال محسوب می شوند. اما در مواجه با فورک ها این سوال پیش می آید که فورک ها دقیقا چه هستند و تفاوت بین هارد فورک و سافت فورک چیست؟ در اصطلاح برنامه نویسی، فورک یک اصلاح کد منبع باز است. معمولاً، کد فورک شده مشابه کد اصلی، اما همراه با تغییرات مهم است. در ارز‌ های رمزنگاری شده، برای اجرای یک تغییر اساسی یا ایجاد یک دارایی جدید با ویژگی های مشابه (اما نه برابر)، با ویژگی های اصلی استفاده می شود.  نکته ای که باید در مورد فورک ها در نظر داشت، این است که آن ها یک تاریخچه مشترک دارند. سابقه تراکنش ها در هر یک از زنجیره های قدیمی و جدید، پیش از تقسیم یکسان است. در ادامه مطلب به توضیح هارد فورک و سافت فورک و تفاوت آن‌ ها پرداخته می‌ شود.

هاردفورک چیست؟
 

هاردفورک چیست؟

اگر شما نیز می خواهید بدانید که هاردفورک چیست؟ باید بگوییم هارد فورک، به فناوری بلاک چین مربوط می شود و یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که بلوک ها و تراکنش های نامعتبر پیشین را معتبر می کند و یا بالعکس. یک هارد فورک به همه گره ها یا کاربران نیاز دارد تا به آخرین نسخه نرم افزار پروتکل ارتقا پیدا کند. Forks ممکن است توسط توسعه دهندگان یا اعضای یک جامعه رمزنگاری که از عملکرد های ارائه شده توسط پیاده سازی بلاک چین موجود ناراضی هستند، آغاز شود. آن ها همچنین ممکن است به عنوان راهی برای جذب سرمایه برای پروژه های فناوری جدید یا ارائه ارز های دیجیتال نیز ظاهر شوند. هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که گره های جدیدترین نسخه بلاک چین دیگر نسخه های قدیمی بلاک چین را نمی پذیرند. این موضوع، یک واگرایی دائمی با نسخه قبلی بلاک چین ایجاد می کند. اضافه کردن یک قانون جدید، در بلاک چین یک فورک ایجاد می کند. به این صورت که یک مسیر از بلاک چین جدید و ارتقا یافته پیروی می کند و مسیر دیگر، در امتداد مسیر قدیمی ادامه می یابد. به طور کلی، پس از مدت کوتاهی، افرادی که در زنجیره قدیمی هستند متوجه می شوند که نسخه بلاک چین قدیمی نامناسب است و به سرعت به آخرین نسخه ارتقا می یابند. فورک در بلاک چین، نه تنها در بیت کوین، بلکه می تواند در هر پلتفرم فناوری رمزنگاری دیگری نیز رخ دهد. دلیلش این است که بلاک چین ها و ارز های دیجیتال بدون توجه به اینکه در کدام پلتفرم رمزنگاری هستند، اساساً به یک شکل کار می کنند. دلایل مختلفی وجود دارد که توسعه دهندگان ممکن است هارد فورک را اجرا کنند، مانند تصحیح خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه های قدیمی نرم افزار، افزودن قابلیت های جدید یا معکوس کردن تراکنش ها، مانند زمانی که بلاک چین اتریوم یک هارد فورک معکوس ایجاد کرد.

سافت فورک چیست؟

در فناوری بلاک چین، سافت فورک تغییری در پروتکل نرم افزاری است که در آن، تنها بلوک های تراکنش معتبر پیشین نامعتبر می شوند. از آن جایی که گره‌ های قدیمی بلوک‌ های جدید را معتبر می ‌شناسند، سافت فورک، برخلاف هارد فورک که به ارتقاء و توافق در مورد نسخه جدید نیاز دارد، به ارتقا بیشتر ماینر ها برای اجرای قوانین جدید نیاز دارد. انواع تراکنش‌ های جدید، اغلب می‌ توانند به‌ عنوان سافت فورک افزوده شوند و تنها لازم است شرکت‌ کنندگان و استخراج ‌کنندگان نوع تراکنش جدید را بپذیرند. سافت فورک همچنین در مواقعی، می تواند به دلیل واگرایی موقت در بلاک چین نیز رخ دهد. سافت فورک‌ ها برای حفظ اجماع به هیچ گره ‌ای برای ارتقا نیاز ندارند، زیرا همه بلوک های دارای قوانین جدید Soft Forked-In، نیز از قوانین قدیمی پیروی می‌ کنند. سافت فورک‌ ها را نمی‌ توان بدون هارد فورک معکوس کرد، زیرا سافت فورک تنها به مجموعه بلوک ‌های معتبر اجازه می ‌دهد تا زیر مجموعه‌ ای مناسب از پیش فورک معتبر باشند.

فورک چه تاثیری بر قیمت ها دارد؟

فورک می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی یک ارز دیجیتال داشته باشد. اغلب، هارد فورک می تواند بر قیمت یک ارز دیجیتال تاثیر ملموسی بگذارد. زیرا فورک فرآیندی است که شبکه را آپدیت کرده و نحوه عملکرد بلاک‌ چین یک ارز دیجیتال را تغییر می ‌دهد. این تغییر، به ارتقا اپلیکیشن شبیه است که نسخه قدیمی را با یک نسخه جدید در هارد فورک جایگزین می کنند. معامله گران ممکن است نسخه جدید را جایگزین آخرین نسخه کنند.  هنگامی که این اتفاق می افتد، سکه ارزش خود را از دست می دهد. برای مثال، هنگامی که شبکه بیت کوین به یک فورک تبدیل می شود، مقدار کمی از ارزش موجود در شبکه به زنجیره فورکی تقسیم می شود. زمانی که بیت کوین کش از شبکه بیت کوین فورک شد، قیمت بیت کوین از 2800 دلار به 2700 دلار تغییر کرد. این تاثیر فورک به این معنی است که از ارزش دارایی‌ های فرد ممکن است کاسته شود. علی رغم ضرر در سکه اولیه، افزایش ارزش سکه ثانویه این امر را جبران می‌ کند. علاوه بر بلاکچین و قیمت رمزارز ها، فورک ها بر موارد دیگری مانند متاورس نیز می توانند موثر باشند. 

 تفاوت هارد فورک و سافت فورک
 

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

هارد فورک و سافت فورک اساساً یکسان هستند، به این معنا که وقتی کد پلتفرم ارز های دیجیتال تغییر می کند، در حالی که نسخه جدید ایجاد می شود، نسخه قدیمی در شبکه باقی می ماند. با استفاده از سافت فورک، تنها یک بلاک چین با پذیرش به ‌روز رسانی توسط کاربران، معتبر باقی می ‌ماند. در حالی که با هارد فورک، هر دو بلاک چین قدیمی و جدید در کنار یکدیگر وجود دارند، به این معنی که نرم افزار باید برای کار با قوانین جدید به روز شود.  درواقع می توان گفت فرآیند هارد فورک، دو بلاک چین ایجاد کرده و سافت فورک یک بلاکچین ایجاد می کند. با توجه به تفاوت های امنیتی بین هارد و سافت فورک، تقریباً همه کاربران و توسعه دهندگان به هارد فورک نیاز دارند. تعمیرات اساسی بلوک‌ ها در بلاک چین به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد، اما حریم خصوصی به دست آمده از یک هارد فورک، بیشتر و مناسب تر از استفاده از سافت فورک است. هر دو نوع فورک زمانی اتفاق می‌افتند که کد یک ارز دیجیتال تغییر می‌ کند و بیشترین تفاوت بین فورک ‌های هارد و سافت، حاصل از آن ها است. هارد فورک تغییری در پروتکل بلاک چین است که نسخه‌ های قدیمی‌ تر را نامعتبر می ‌کند و اگر نسخه های قدیمی‌ به اجرای خود ادامه دهند، در نهایت پروتکلی متفاوت با داده های متفاوت، نسبت به نسخه جدیدتر خواهند داشت. این امر می تواند منجر به خطا های احتمالی شود. سافت فورک اساساً برعکس هارد فورک عمل می کند که به موجب آن تغییرات جدید اجرا شده با نسخه‌ های قدیمی‌ تر سازگار هستند. به عنوان مثال، اگر یک پروتکل به گونه ای تغییر کند که قوانین را سخت تر کند و یا تابعی را اضافه کند که به هیچ وجه بر ساختار بلاک چین تأثیری نداشته باشد، بلوک های نسخه جدید توسط گره های نسخه قدیمی پذیرفته می شوند.  هر دو فورک هارد و سافت، ابزار های ضروری برای طول عمر یک بلاک چین هستند و هر دو برای اهداف مختلف برای ایجاد تغییرات در یک سیستم غیر‌ متمرکز استفاده می شوند.

نمونه هایی از هارد فورک و سافت فورک
 

  • هارد فورک بیت کوین کش

پس از اجرای SegWit، هارد فورک معروف بیت کوین رخ داد که منجر به ایجاد بیت کوین کش شد. تعدادی از توسعه دهندگان بیت کوین تغییرات جدیدی را که SegWit بر روی ارز دیجیتال ایجاد کرد را دوست نداشتند و تصمیم گرفتند بلاک چین را Hard Fork کنند که در نتیجه بیت کوین کش در اواخر سال 2017 ظاهر شد. بیت کوین کش در نوع خود یک ارز دیجیتال موفق است که در حال حاضر در رتبه 24 قرار دارد. چندین هارد فورک بیت کوین دیگر نیز وجود داشته اند که منجر به ایجاد ارز های رمزنگاری شده اند. بیت کوین گلد و کلاسیک دو مورد دیگر از این فورک ها هستند. علاوه بر این، در جولای 2016 نیز، بلاک چین اتریوم یک هارد فورک را اجرا کرد تا بیش از 40 میلیون دلار اتریوم را از آدرس یک هکر به آدرس جدید بازگرداند. هارد فورک اجازه داد وجوه از طریق یک قرارداد هوشمند جدید جا به جا شوند تا به صاحبان اصلی وجوه اجازه دهد آن ها را در قالب توکن های DAO بازیابی کنند.

  • سافت فورک SegWit

در آگوست 2017، سافت فورک پروتکل Segregated Witness در زنجیره بیت کوین رخ داد که برای افزایش محدودیت اندازه بلوک و افزایش سرعت تراکنش زنجیره پیاده سازی شد.