گیم فای (GameFi) به تمامی بازی های بلاک چین برای کسب درآمد گفته می شود که انگیزه های اقتصادی را به کاربران ارائه می دهد. بازیکنان در این پلتفرم می توانند با مبارزه با سایر بازیکنان و پیشرفت در سطوح مختلف بازی، ارز های دیجیتال و NFT را به عنوان پاداش کسب کنند. برخلاف بازی های ویدیویی سنتی، اغلب بازی های بلاک چین به بازیکنان اجازه می دهند تا آیتم های بازی را به خارج از دنیای مجازی بازی منتقل کنند. این ویژگی به بازیکنان اجازه می دهد تا محصولات و آیتم های بازی خود را در بازارهای NFT و  ارز های دیجیتال خود را در صرافی های معتبر کریپتو معامله کنند.

GameFi چیست و چگونه کار می کند؟

گیم فای چیست

اگر نمی دانید گیم فای چیست و نحوه کارکرد آن چگونه است؟ باید بگوییم که گیم فای به بازی های بلاک چین برای کسب درآمد اشاره دارد که انگیزه های اقتصادی را به بازیکنان ارائه می دهند. اکوسیستم GameFi از ارز های دیجیتال، توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و فناوری بلاک چین برای ایجاد یک محیط بازی مجازی برای کاربران خود استفاده می کند. در این پلتفرم بازیکنان می توانند با انجام وظایف، مسابقه با سایر کاربران و پیشرفت در سطوح  بازی، جوایزی را در طول بازی کسب کنند. همچنین کاربران می توانند دارایی های خود را به خارج از بازی منتقل کرده و آن ها را در صرافی های ارز دیجیتال و بازار های NFT تجارت کنند. در گیم فای (GameFi)، پاداش ها می توانند به اشکال مختلف مانند ارز های دیجیتال یا دارایی های درون بازی مانند زمین های مجازی، آواتار ها، سلاح ها و لباس ها و اکسسوری ها باشند. هر پروژه GameFi، مدل و اقتصاد بازی متفاوتی را ارائه می دهد. در اکثر موارد، دارایی های درون بازی  NFT هایی هستند که بر روی بلاک چین اجرا می شوند، که می توان آن ها را در بازار های NFT معامله کرد. در موارد دیگر نیز، دارایی های درون بازی باید به NFT تبدیل شوند تا کاربران بتوانند آن ها را مبادله کرده و یا بفروشند.
به طور معمول، دارایی های درون بازی مزایای خاصی را برای بازیکنان فراهم می کند و به آن ها امکان دریافت پاداش های بیشتری را می دهند. اما، برخی از بازی ها دارای آواتار هایی هستند که صرفاً بصری هستند و تأثیری بر روند بازی و کسب درآمد ندارند. بسته به نوع بازی، بازیکنان می توانند با انجام وظایف، نبرد با بازیکنان دیگر، یا ساختن سازه های پولی در  زمین های خود، جوایزی کسب کنند. برخی از بازی های گیم فای به بازیکنان اجازه می دهند بدون بازی کردن، درآمد غیر فعالی از طریق استیکینگ یا با قرض دادن دارایی های بازی خود به سایر بازیکنان، داشته باشند.

درباره ی بازی های P2E 

گیم فای GameFi

پروژه های  گیم فای (GameFi) از مدل های نوآورانه ای  برای کسب درآمد در بازی ها استفاده می کنند، که در آن بازیکنان می توانند با شرکت در فعالیت های درون بازی مانند برنده شدن در نبردها، انجام کار های روزانه یا استخراج منابع، توکن های درون بازی را جمع آوری کنند. این توکن ها دارایی هایی هستند که می توانند در DEX یا صرافی های شخص ثالث معامله شوند. بازیکنان می توانند با مبادله این توکن ها ارزهای دیجیتال معتبرتر، مانند خرید تتر یا اتریوم یا سکه های پایدار، آن ها را به دارایی های با ارزشی تبدیل کنند. P2E  کاملاً متفاوت از مدل پرداخت برای بازی است که توسط بازی های ویدیویی سنتی اتخاذ شده است. پرداخت برای بازی به گیمرها نیاز دارد که قبل از شروع بازی سرمایه گذاری کنند. به عنوان مثال، بازی های ویدیویی مانند Call of Duty به بازیکنانی برای خرید مجوز ها یا اشتراک های تکراری نیاز دارند. در بیشتر موارد، بازی های ویدیویی سنتی هیچ بازده مالی برای بازیکنان ندارند و دارایی های درون بازی آن ها توسط شرکت بازی کنترل و نگهداری می شود. در حالی که، بازی های P2E می توانند به بازیکنان کنترل کاملی بر دارایی های درون بازی بدهند و در عین حال فرصت هایی را برای کسب درآمد فراهم کنند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بازی های P2E می توانند رایگان باشند و همچنان برای بازیکنان پاداش های مالی فراهم کنند، اما برخی از پروژه های گیم فای (GameFi) از شما می خواهند قبل از بازی NFT یا دارایی های رمزنگاری شده مورد نیاز بازی را خریداری کنید. به این ترتیب، DYOR و ارزیابی خطرات آن همیشه مهم است. اگر یک بازی P2E برای شروع نیاز به سرمایه گذاری بزرگ داشته باشد و پاداش آن کم باشد، احتمال این که سرمایه اولیه خود را از دست بدهید، وجود دارد.

آموزش بازی در GameFi

به طور کلی آموزش و روش های ورود به بازی در تمامی بازی های گیم فای یکسان است، که در زیر به آن اشاره شده است.

 برای دسترسی به دنیای GameFi، به یک کیف پول ارز دیجیتال سازگار، مانند تراست والت یا متامسک نیاز دارید. با توجه به نوع بازی که می خواهید  انجام دهید، ممکن است لازم باشد از کیف پول های مختلفی استفاده کنید یا به شبکه های بلاک چین مختلفی متصل شوید. همچنین قبل از ایجاد کیف پول، وب سایت رسمی بازی مورد نظر خود را بررسی کنید تا از کیف پول هایی که پشتیبانی می کند، مطلع شوید.
شما همچنین می توانید کیف پول رمزنگاری خود را به بلاک چین اتریوم متصل کنید و به اکثر بازی های در حال اجرا در شبکه اتریوم دسترسی داشته باشید. 

 

  •  کیف پول رمزنگاری خود را به بازی وصل کنید

برای انجام یک بازی بلاک چین، باید کیف پول خود را به بازی وصل کنید. مطمئن شوید که به وب سایت رسمی بازی وصل شده اید، نه  نسخه جعلی آن. 
به وب سایت بازی بروید و به دنبال گزینه ای برای اتصال کیف پول رمزنگاری خود باشید. برخلاف بازی های آنلاین سنتی که نیاز به تنظیم نام کاربری و رمز عبور دارند، بیشتر بازی های بلاک چین از کیف پول رمزنگاری  به عنوان حساب بازی استفاده می کنند، بنابراین در ادامه فرایند اتصال کیف پول احتمالاً از شما خواسته می شود تا قبل از اتصال به بازی، پیامی را روی کیف پول خود تایید کنید.

  •  الزامات شروع بازی را بررسی کنید

 اکثر پروژه های GameFi برای شروع به خرید ارز دیجیتال بازی یا خرید دیگر ارزها یا NFTهای درون بازی نیاز دارند. الزامات مورد نیاز بازی از یک بازی به بازی دیگر متفاوت است، اما همیشه باید پتانسیل درآمد و خطرات کلی را در نظر داشته باشید. 

آینده ی گیم فای

آینده ی گیم فای چگونه پیش بینی می شود؟ تعداد پروژه های GameFi در سال 2022 افزایش یافته است و احتمالاً در سال های آینده نیز به رونق خود ادامه خواهد داد. از مارس 2022، بیش از 1400 بازی بلاک چین در DappRadar فهرست شده است.  اکنون نیز شاهد بازی های محبوبی در بلاک چین های اتریوم، BNB Smart Chain (BSC)، Polygon، Harmony، Solana و .. هستیم. با ادامه توسعه فناوری بلاک چین، انتظار می رود روند رو به رشد GameFi با سرعت سریع تری ادامه یابد. توانایی داشتن دارایی های درون بازی و کسب درآمد از بازی ها، گیم فای GameFi را به خصوص در کشورهای در حال توسعه بسیار جذاب کرده است.

آیا بازی های ویدیویی جزو GameFi محسوب می شوند؟ 

بازیکنان بازی های ویدیویی سنتی نیز ممکن است پاداش های درون بازی  کسب کنند و دارایی های دیجیتالی را جمع آوری کنند تا به آن ها کمک کند شخصیت ها و سطح بازی خود را ارتقا دهند. با این حال، این آیتم ها را نمی توان خارج از بازی معامله کرد. در بیشتر اوقات، این آیتم ها کاربرد کمی در خارج از محدوده بازی دارند. سکه ها و دارایی های درون بازی در بازی های بلاک چین اغلب ارز های رمزنگاری شده و NFT هستند. برخی از بازی های بلاک چین از توکن های مجازی به جای ارز های دیجیتال یا NFT استفاده می کنند، اگرچه بازیکنان در صورت تمایل باید بتوانند دارایی های درون بازی خود را به NFT تبدیل کنند. این بدان معناست که بازیکنان می توانند پاداش های خود را در کیف پول های رمزنگاری خود واریز کنند و آن ها را در صرافی های ارز های دیجیتال یا بازارهای NFT معامله کنند. 

مهمترین مزیت های گیم فای

 بازی برای کسب درآمد، از بسیاری جهات با مدل های سنتی بازی ها متفاوت است. در بیشتر بازی های سنتی، بازیکنان برای ارتقاء و دارایی ها پول نقد می پردازند. اگرچه این امر تجربه گیم پلی بهتری را برای آن ها به ارمغان می آورد، اما آن ها نمی توانند هزینه های خود را با کسب درآمد از این بازی ها جبران کنند. دامنه کسب درآمد در چنین بازی هایی به استودیو های بازی سازی و توسعه دهندگان مستقل محدود می شود. پلتفرم های GameFi به بازیکنان اجازه می دهند با انجام بازی های مورد علاقه شان درآمد کسب کنند، و این زمینه را برای گنجاندن مالی در صنعت بازی فراهم می کند.
NFT های مالکیت ایمن را می توان در بازی های غیرمتمرکز ادغام کرد تا پتانسیل درآمدزایی آن ها را افزایش دهد و به بازیکنان مالکیت واقعی دارایی هایشان را بدهد. از آن جایی که آیتم های درون بازی را می توان در یک دفتر کل بلاکچین توزیع شده خریداری و منتقل کرد، این توسعه دهندگان بازی نیستند که مالک آن ها هستند. علاوه بر این، هیچ آیتمی در بازی را نمی توان جعل یا تغییر داد. بازیکنان می توانند مطمئن باشند که هر آیتمی که در بازی خریداری می شود، حتی اگر استودیو بازی دچار نقص فنی شود، محافظت می شود و در نهایت در کیف پول رمزنگاری آن ها ذخیره می شود.

نتیجه گیری
گیم فای GameFi به بازی های مبتنی بر بلاک چین اشاره دارد که به بازیکنان خود اجازه می دهد از مزایای مالی دنیای واقعی برخوردار شوند. در واقع گیم فای  ترکیبی از گیم، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و مدل های بازی برای کسب درآمد (P2E) است. ظهور اتریوم و قراردادهای هوشمند دنیای بازی های بلاک چین را تغییر داده و توانسته است تجربیات بسیار پیچیده تر و جالب تری را به بازیکنان ارائه دهد. به راحتی می توان دید که GameFi چگونه گیمرها را با ترکیب بازی و مشوق های مالی جذب می کند. با محبوبیت روز افزون بازی های بلاک چین، به احتمال زیاد شاهد افزایش تعداد شرکت های بزرگ گیم فای در متاورس خواهیم بود.