همانطور که ساتوشی ناکاموتو در 31 اکتبر 2008 بیان کرد، بیت کوین به عنوان جایگزینی بدون مرز و غیرمتمرکز برای ارزهای فیات تحت کنترل دولت و بانک مرکزی در نظر گرفته می شود. اجماع تراکنش در شبکه بیت کوین به واسطه های شخص ثالث بستگی ندارد و با کمک بلاک چین به دست می آید. زمانی که بیت کوین بیش از یک دهه پیش به جهان معرفی شد، قرار بر این بود که انقلابی در اکوسیستم مالی باشد. دهه اول پرفراز و نشیب این ارز دیجیتال با مشکلات، گام های اشتباه و نوسانات زیادی همراه بود. اما به تدریج شروع به رشد کرده و به یکی از سودمندترین رمزارزها تبدیل شد. با توجه به عملکرد حال حاضر بیت کوین، دهه ی پیش رو می تواند برای آینده ی بیت کوین بسیار حائز اهمیت باشد. در این مقاله از تتر ایران، به معرفی، نحوه عملکرد، مزایا و معایب و آینده بیت کوین پرداخته می شود.

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

سرمایه گذاری در بیت کوین

بیت کوین (BTC) نه تنها اولین ارز رمزنگاری شده جهان کریپتو، بلکه شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده در بین بیش از 19000 ارز دیجیتال موجود است. بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که می‌توان بدون واسطه هایی مانند بانک، مستقیماً آن را خرید، فروش و مبادله کرد. هر تراکنش انجام شده یک بیت کوین، در یک دفتر کل عمومی ثبت می شود که برای همه افراد قابل دسترسی است. بیت‌ کوین‌ بر اساس ماهیت غیرمتمرکز آن‌ توسط دولت یا هیچ مؤسسه صادرکننده‌ دیگری پشتیبانی نمی‌ شود. از زمان عرضه عمومی آن در سال 2009، ارزش بیت کوین به طور چشمگیری افزایش یافته است. از آنجایی که عرضه بیت کوین به 21 میلیون سکه محدود شده است، بسیاری انتظار دارند که قیمت آن با گذشت زمان همچنان در حال افزایش باشد، به خصوص که سرمایه گذاران نهادی بزرگتر شروع به برخورد با آن به عنوان نوعی طلای دیجیتال برای محافظت در برابر نوسانات بازار و تورم می کنند. بیت کوین بر روی یک رکورد دیجیتال توزیع شده به نام بلاک چین ساخته شده است. همانطور که از نام آن پیداست، بلاک چین مجموعه ای از داده های مرتبط است که از واحدهایی به نام بلوک ها تشکیل شده است که حاوی اطلاعات مربوط به هر تراکنش، از جمله تاریخ و زمان، ارزش کل، خریدار و فروشنده، و یک کد شناسایی منحصر به فرد برای هر صرافی است. بلاک چین غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ سازمانی کنترل نمی شود. در حالی که این ایده که هر فردی می تواند بلاک چین را ویرایش کند ممکن است خطرناک و ناامن به نظر برسد، اما در واقع این چیزی است که بیت کوین را قابل اعتماد و ایمن می کند. برای اینکه یک بلوک تراکنش به بلاک چین بیت کوین اضافه شود، باید توسط اکثر دارندگان بیت کوین تأیید شود و کدهای منحصر به فرد مورد استفاده برای شناسایی کیف پول و تراکنش های کاربران با الگوی رمزگذاری مناسب مطابقت داشته باشد.

آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟

آینده بیت کوین

دهه آینده می تواند اهمیت قابل توجهی برای تکامل بیت کوین داشته باشد. به غیر از انقلاب‌ های درون اکوسیستم مالی، چند حوزه در اکوسیستم بیت‌کوین وجود دارند که سرمایه‌گذاران باید به آن‌ ها توجه ویژه داشته باشند. برخی معتقدند که  بزرگترین شکست بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال های گذشته مربوط به امنیت است و به میلیاردها دلار بیت کوینی اشاره دارند که توسط هکرها از مبادلات به سرقت رفته است. برای اینکه بلاک چین بیت کوین به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری بادوام یا روش پرداخت در نظر گرفته شود، باید بتواند میلیون ها تراکنش را در یک بازه زمانی کوتاه مدیریت کند. ارزهای رمزپایه جدیدی که در نتیجه هاردفورک های بلاک چین بیت کوین شکل گرفته اند، از جمله بیت کوین کش و بیت کوین گلد، با هدف تنظیم پارامترهای اکوسیستم به منظور انجام تراکنش های بیشتر با سرعت بیشتری انجام می شوند. برخی سرمایه گذاران بیان می کنند که آینده بیت کوین هنوز بسیار نامشخص است، اما در آستانه پذیرش جریان اصلی قرار دارد.
اخیراً، با افزایش نرخ بهره در ایالات متحده، بیت کوین شاهد نوسانات شدید بوده و حدود 20000 دلار آن راکد شده است. قیمت بیت کوین همچنان بی ثبات است، اما بسیاری از متخصصان صنعت همچنان امید زیادی به این ارز دیجیتال دارند و متخصصان حوزه کریپتو پیش‌بینی‌ هایی از حرکت آینده بیت‌ کوین بر اساس تجربه خود ارائه کرده‌ اند. البته لازم به ذکر است که با توجه به نوسانات شدید و عدم قطعیت موجود، هیچ کس نمی تواند پیش بینی های مشخص و دقیقی از آینده بیت کوین ارائه دهد. بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل پتانسیلی که این رمزارز به نمایش گذاشته و توانایی آن در ثروتمند کردن مردم و دموکراتیک کردن بازارهای ارز، نمی خواهند اجازه دهند که بیت کوین از بین برود و دچار رکود شود. افراد می توانند به روش های مختلفی اقدام به خرید بیت کوین و یا خرید ارزهای دیگر مانند خرید تتر کنند. بابی لی، اولین مدیر عامل صرافی ارز دیجیتال در چین معتقد است بیت کوین می‌تواند در 20 سال آینده به 1,000,000 دلار برسد.  پیش‌بینی‌ های دیگر او شامل 330000 دلار در سال 2022 و کاهش به 41000 دلار در سال 2023 است. پیش‌بینی‌های لی برای سال 2020 درست بود. به طور کلی می توان گفت، پیش‌بینی ‌های قیمت برای بیت کوین در آینده امیدوارکننده هستند و علی رغم نوسانات موجود، متخصصین و سرمایه گذاران آینده موفق و درخشانی را برای آن در نظر می گیرند.

مزایا و معایب استفاده از بیت کوین

مزایای خرید بیت کوین

مزایای بیت کوین عبارتند از:

1. قابلیت دسترسی و نقدینگی

یکی از مزایای خرید بیت کوین این است که یک ارز بسیار در دسترس و چند قابلیتی است. از آنجایی که انتقال بیت کوین به یک کاربر دیگر تنها چند دقیقه طول می کشد، می توان از آن برای خرید کالاها و خدمات از مکان هایی که آن را می پذیرند استفاده کرد. این امر خرج کردن پول در کشور دیگر و مبادله با ارزهای دیگر را آسان‌ تر می‌کند و با پاداش کم یا بدون کارمزد اعمال می ‌شود.

2. شفافیت اطلاعات

کاربران بیت کوین کاملاً ناشناس نیستند و با کدهای عددی شناسایی می شوند و می توانند چندین کلید عمومی داشته باشند. این موضوع تضمین می کند که هیچ ردیابی عمومی وجود ندارد و تراکنش ها نمی توانند ردیابی شوند. علیرغم اینکه تراکنش ها به طور دائم قابل مشاهده هستند که منجر به شفافیت می شود، اما به دلیل فناوری منحصر به فرد بلاک چین، همچنان از مشکلات امنیتی در امان هستند. علاوه بر این، تنها کاربران به عنوان صاحب کیف پول می توانند بدانند که چند بیت کوین دارند و برای امنیت بیشتر و ناشناس بودن، حتی اگر آدرس کیف پول کاربران عمومی شود، می توان یک آدرس کیف پول جدید ایجاد کرده تا اطلاعات خود را ایمن نگه دارند. در مقایسه با یک سیستم ارز سنتی که در آن اطلاعات شخصی ممکن است از یک بانک به بیرون درز کند، برای انجام تراکنش های بیت کوین به هیچ اطلاعات شخصی دیگری نیاز نیست، که این امر حریم خصوصی کاربر را افزایش می دهد.

3. استقلال از یک مقام مرکزی

بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط یک دولت یا بانک مرکزی تنظیم نمی شود. این بدان معنی است که هیچ راه قابل قبولی برای اعمال مالیات برای بیت کوین وجود ندارد. این موضوع به کاربران استقلال و کنترل بیشتر بر دارایی خود می دهد، چرا که قیمت به سیاست های دولت مرتبط نیست.

معایب بیت کوین نیز عبارتند از:

1. نوسانات

زمانی که بیت کوین ایجاد شد، یک محدودیت ۲۱ میلیونی برای عرضه آن تعیین شد که منجر به کمیاب شدن آن می شود. این کمبود چیزی است که بیت کوین را بسیار ارزشمند می کند، اما همچنین می تواند از معایب آن نیز تلقی شده و باعث شود قیمت های آن متفاوت باشد چرا که قیمت تنها متغیر و مولفه ای است که برای اطمینان از تقاضا می تواند تغییر کند. البته عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر نوسانات بیت کوین تأثیر می گذارند. عواملی مانند اخبار منفی و مثبت، عدم اطمینان در مورد ارزش و عملکرد آینده آن و همچنین نقض های امنیتی.

2. بدون مقررات دولتی

غیرمتمرکز بودن را می ‌توان به عنوان یکی از مزایای ارز دیجیتال در نظر گرفت، اما می‌ توان آن را به عنوان نقطه ضعف بیت کوین نیز در نظر گرفت، زیرا به این معنی است که نحوه سرمایه‌ گذاری در بیت‌کوین تنظیم نشده است. برخلاف ارزی که توسط بانک مرکزی تنظیم می ‌شود، تراکنش‌ های بیت‌کوین از حمایت قانونی برخوردار نیستند که این امر آن ها را در معرض کلاهبرداری قرار می‌ دهد. مشکل دیگری که در مورد غیرمتمرکز بودن بیت کوین وجود دارد این است که برای حداقل میزان ارزش گذاری هیچ گونه تضمینی وجود ندارد. بنابراین اگر گروه بزرگی از سرمایه گذاران تصمیم بگیرند که استفاده از بیت کوین را متوقف کنند و آن ها را بفروشند، ارزش آن می تواند تا حد زیادی کاهش یابد.

3. برگشت ناپذیر

از آنجایی که تراکنش های بیت کوین ناشناس و غیرقانونی هستند، یکی دیگر از معایب آن عدم امنیت است. تراکنش ‌های انجام ‌شده از طریق بیت‌ کوین غیرقابل برگشت و نهایی هستند، بنابراین اگر مبلغ اشتباه شود یا برای گیرنده اشتباهی ارسال شود، کاری نمی‌ توان انجام داد. علاوه بر این، خطر از دست دادن نیز وجود دارد. بسیاری از کاربران بیت کوین سکه های خود را در یک کیف پول رمزنگاری نگه میدارند که در صورت از دست دادن دسترسی به کلید خصوصی، آن ها را در معرض خطر از دست دادن سرمایه و دارایی خود قرار می دهد.

سرمایه گذاری بر روی بیت کوین

راه های متنوعی برای سرمایه گذاری در بیت کوین وجود دارند. یکی از این راه ها خرید ارز دیجیتال بیت کوین از صرافی ‌های ارز دیجیتال، اتصال کیف پول به یک حساب بانکی و سپس منتقل کردن آن به یک کیف پول دیجیتال ایمن است.
روش دوم استخراج کردن است. فرآیند استخراج بیت کوین با استفاده از سخت افزار های قوی و سپس منتقل کردن سکه ها به کیف پول ارز دیجیتال انجام می شود. شیوه سوم سرمایه گذاری بیت کوین، ترید کردن است. ترید کردن بیت کوین در بستر صرافی‌ های ارز دیجیتال مختلف معتبر انجام شده و هدف از آن کسب سود به وسیله نوسانات لحظه‌ ای بازار رمز ارزها می باشد.
به یاد داشته باشید که اگرچه قیمت ‌های تخمینی و پیش‌بینی‌ ها برای آینده بیت‌کوین بسیار صعودی به نظر می‌رسد اما نمی‌ توان به ‌طور مشخصی عنوان کرد که سال ‌های آینده چه تغییراتی در این ارز دیجیتال ایجاد شده و روند آن به چه صورت خواهد بود.