فاست‌ (Faucet) کریپتو، برنامه‌ ها یا وب‌ سایت‌ هایی هستند که در ازای انجام کارهای ساده، جوایز کوچکی را در اختیار شما قرار می‌ دهند. توسعه دهنده معروف بیت کوین Gavin Andresen مفهوم کریپتو فاست را ابداع کرد. جالب اینجاست که فاست اولیه بیت کوین آندرسن به افراد تا پنج بیت کوین در روز پاداش می‌ داد. برآوردها همچنین حاکی از آن است که آندرسن در سال 2010 حدود 19700 بیت کوین را از طریق فاست هدیه داد که در آن زمان تنها 15.76 دلار ارزش داشت. قابل درک است که فاست‌های کریپتو امروز دیگر چنین پاداش‌های سخاوتمندانه‌ای را ارائه نمی‌دهند. در واقع، اکنون اکثر فاست‌های کریپتو پاداش خود را با "Satoshis" اندازه گیری می‌کنند، که به کوچکترین افزایش یک بیت کوین اشاره دارد.
یک ساتوشی برابر با 0.00000001 BTC است. بنابراین، اگر بخواهید 100 ساتوشی از انجام یک بازی در فاست به دست آورید، 0.000001 BTC خواهید داشت. هر فاست کریپتو قوانین متفاوتی برای کسب و بازخرید ارزهای رمزنگاری شده دارد، اما همه کاربران را ملزم به داشتن یک کیف پول رمزنگاری خصوصی می‌کنند. هنگامی که می‌خواهید جوایز خود را در یک فاست مطالبه کنید، آدرس کیف پول خود را به عنوان پاداش ارسال می کنید. به عنوان مثال، اگر فاست کریپتو شما جوایز دوج کوین را ارائه می‌دهد، آدرس کیف پول عمومی خود را برای Doge ارائه خواهید کرد.

چگونه از فاست ها استفاده کنیم؟

کریپتو فاست یک راه حل نرم افزاری است که کاربران را قادر می‌سازد تا با حل پازل‌ها و انجام کارهای مشابه، ارز دیجیتال رایگان دریافت کنند. برای پاداش دادن به کاربران با مقادیر متوسطی از ارزهای دیجیتال، یک کریپتو فاست از تقسیم پذیری ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. از یک کریپتو فاست، کاربران اغلب ارز دیجیتال کمتری دریافت می‌کنند. با این حال، حتی اگر سود آن چندان قابل توجه نباشد، جذاب است. علاوه بر این، اقدامات لازم برای تکمیل ارز دیجیتال رایگان معمولا ساده است و نیازی به تخصص قبلی در بلاکچین یا ارزهای دیجیتال ندارد. با رعایت معیارها یا الزامات لازم، کاربران می‌توانند مزایای خود را از استخر پاداش مرتبط با هر فاست ارز دیجیتال جمع‌آوری کنند.
گزینه های زیادی وجود دارد که کریپتو فاست‌ها برای جمع آوری ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. برخی از رایج‌ترین آن‌ها به صورت زیر است:

  • حل کپچا: ساده ترین راه برای کسب امتیاز در بیشتر فاست‌های ارز دیجیتال این است که با ارسال کپچا تأیید کنید که ربات نیستید. معمولا شما فقط می‌توانید چند بار در روز کپچا را تکمیل کنید و پاداش دریافت کنید.
  • تماشای ویدیو: برخی از کریپتو فاست‌ها به شما این امکان را می‌دهند که برای تماشای ویدیوها و تبلیغات در یک پلتفرم استریم امتیاز دریافت کنید.
  • تکمیل نظرسنجی: کریپتو فاست‌ها اغلب برای افرادی که نظرسنجی‌های آنلاین را تکمیل می‌کنند، جوایز ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند.
  • انجام بازی: ممکن است بتوانید برای دانلود یک برنامه بازی ویدیویی و آزمایش آن، جوایز فاست دریافت کنید.

چگونه می‌توان فاست‌ها را پیدا کرد؟

 کریپتو فاست یک راه حل نرم افزاری است که کاربران را قادر می‌سازد تا با انجام کارهای کوچک مانند تکمیل نظرسنجی و یا حل کپچا و دعوت از دوستان، ارز دیجیتال رایگان دریافت کنند. برای پاداش دادن به کاربران با مقادیر متوسطی از ارزهای دیجیتال، یک کریپتو فاست از تقسیم پذیری ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. برای دریافت پاداش‌های رمزنگاری از طریق فاست‌ها کافیست عبارت Bitcoin Faucet را در گوگل و یا سایر موتورهای جستجو، جستجو کنید. صدها وب‌سایت برای فاست‌ها ایجاد شده‌اند که با حل پازل، بازی یا تکمیل کپچا و دعوت از دوستان می‌توانید چندین ساتوشی و یا توکن سایر ارزهای دیجیتال را به دست آورید.

انواع فاست ارز دیجیتال

فاست

اولین فاست دیجیتال ممکن است یک فاست بیت کوین باشد که در سال 2010 توسط توسعه دهنده پیشرو شبکه بیت کوین به نام گاوین آندرسن ایجاد شد و در آن زمان به هر کاربری که یک کپچای ساده را تکمیل می‌کرد، 5 بیت کوین به صورت رایگان هدیه می‌داد. این فاست در نهایت 19715 بیت کوین در مجموع صادر کرد و به توزیع گسترده مالکیت اولیه بیت کوین کمک کرد. اما امروزه هیچ فاستی چنین پرداخت‌های هنگفتی را ارائه نمی‌کند، زیرا قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اما پروژه‌های کریپتو نوظهور هنوز نیاز به جذب کاربران جدید دارند و افراد زیادی در آنجا هستند که می‌خواهند درباره کریپتو بیاموزند. کریپتو فاست‌ها همچنین در عرضه و تقاضا یک ارز دیجیتال نقش مهمی دارند.
یکی از راه‌های دسته‌بندی کریپتو فاست‌ها، توکنی است که به عنوان پاداش پرداخت می‌شود. فاست‌های بیت کوین، اتریوم، BNB و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. به عنوان مثال، هنگام استفاده از فاست‌های بیت کوین، کاربران می‌توانند پاداش هایی را به ساتوشی، کوچکترین واحد بیت کوین، دریافت کنند. همچنین وب‌سایت‌های جمع‌آوری فاست‌های کریپتو وجود دارند که بسته به اینکه کدام توکن را ترجیح می‌دهند پاداش خود را دریافت کنند، گزینه‌های متعددی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. فاست‌های کریپتو با Airdrops متفاوت هستند زیرا فاست‌های کریپتو از یک برنامه از پیش تعیین شده توزیع پاداش پیروی می‌کنند. اما Airdrops معمولا به کسانی داده می‌شود که دارای یک توکن خاص هستند یا از یک کیف پول رمزنگاری برای افزایش آگاهی از یک پروژه خاص استفاده می‌کنند. کریپتو فاست‌ها همچنین با Bounties تفاوت دارند. Bounties به لیستی از وظایف پاداش‌آور منتشر شده توسط یک پروژه بلاکچین اشاره دارد. Bounties راهی برای پروژه بلاکچین است تا از مردم کمک بخواهد و برای هر کسی که بتواند وظایف خاصی را انجام دهد، ارزهای دیجیتال را به صورت پاداش ارائه دهد.

هدف کریپتو فاست‌ها چیست؟

 هدف اصلی فاست‌های رمزنگاری گسترش آگاهی از ارزهای دیجیتال است. در اوایل دهه 2010، تعداد کمی از مردم با بیت کوین آشنایی داشتند و حتی تعداد کمی از مردم می‌دانستند که چگونه آن را بخرند، تجارت کنند و ذخیره کنند. توسعه دهندگان فاست‌های رمزنگاری را به عنوان یک راه سرگرم کننده برای تشویق مردم به ارائه یک اجرای آزمایشی به ارزهای دیجیتال ایجاد کردند. فاست‌های رمزنگاری در واقع به مشارکت بیشتر افراد در فضای کریپتو کمک کرد. در حالی که فاست‌های کریپتو همچنان افراد تازه وارد را با ارزهای دیجیتال درگیر می‌کند، آن‌ها همچنین کاربران را به شرکت در نظرسنجی، تماشای تبلیغات یا آزمایش بازی‌های ویدیویی جدید تشویق می‌کنند. بیشتر فاست‌های رمزنگاری از لینک‌های دعوت از دوستان و تبلیغات درآمد کسب می‌کنند، بنابراین انگیزه مالی برای ترغیب کاربران به مشارکت با پروژه‌‌های شریک دارند.

کریپتو فاست‌ها چگونه کار می‌کنند؟

کریپتو فاست

قبل از ثبت نام برای کریپتو فاست، کاربران به یک کیف پول خصوصی نیاز دارند که از فاست‌های رمزنگاری پشتیبانی کند. به عنوان مثال، اگر به پاداش رمزنگاری یک فاست علاقه مند هستید، باید کیف پولی داشته باشید که از آن رمز ارز پشتیبانی می‌کند. وقتی زمان دریافت کریپتو فرا می‌رسد، باید آدرس عمومی را در کیف پول خود در وب سایت فاست کپی کرده و جایگذاری کنید. هر فاست کریپتو قوانین متفاوتی برای دریافت پاداش دارد. اغلب، قبل از اینکه بتوانید چیزی به آدرس کیف پول خود بفرستید، باید به حداقل آستانه در کریپتو برسید. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه سایت به شما اجازه دهد تا توکن های خود را مطالبه کنید، 3 دلار پاداش بگیرید.
کاربران می‌توانند با انجام کارهای مختلف بر روی فاست‌های ارز دیجیتال، از جمله حل کردن کپچا، اشتراک‌گذاری لینک‌ها، دیدن آگهی‌ها، پاسخ به سؤالات، نصب و استفاده از برنامه‌های مختلف و تماشای ویدیو، بیت‌کوین کسب کنند. کاربران می‌توانند با انجام این وظایف، ارزهای دیجیتال رایگان را به دست آورند. معمولاً برای اقدامات دشوار مانند مشاهده ویدیوها یا نصب نرم‌افزار، مزایا بیشتر خواهد بود. در مقابل، اقدامات ساده‌تر مانند اشتراک‌گذاری لینک‌ها و حل کردن کپچاها سود کمتری را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، مشوق‌های متعددی برای فاست‌ها ارائه می شود که توزیع جوایز به مدت، پیچیدگی یا تعداد کاربران وب سایت بستگی دارد.
کریپتو فاست اغلب از دریافت فوری ارز دیجیتال توسط کاربران جلوگیری می‌کند و به گونه ای عمل می‌کند که حداقل سطح پاداشی را که برای واجد شرایط بودن برای برداشت باید کسب کنید، تعیین می‌کند. متأسفانه این معیار می‌تواند نسبتاً بالا باشد. در نتیجه، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا کاربران بتوانند جوایز کسب شده را برداشت کنند. کیف پول میکرو پس از رسیدن به آستانه، ارز دیجیتال را به آدرس کیف پول اصلی ارسال می‌کند. با این حال، اگر کریپتو فاست امکان برداشت ارز دیجیتال را فراهم کند، اغلب شامل یک سقف برداشت نیز می‌شود که تعداد پاداش‌هایی را که ممکن است به‌طور هم‌زمان برداشته شوند محدود می‌کند. کریپتو فاست‌هایی که پاداش‌های قابل‌توجهی دارند، آستانه برداشت آن‌ها پایین و روند برداشت جوایز طولانی است.

ریسک‌ها و معایب استفاده از فاست‌های رمزنگاری

 یکی از ویژگی‌هایی که هم کریپتو فاست‌ها و هم Airdrops به اشتراک می‌گذارند این است که آن‌ها مستعد کلاهبرداری هستند. ارائه رمزنگاری رایگان همیشه وسوسه انگیز است، به خصوص برای افرادی که تازه وارد Web3 شده‌اند. متأسفانه، کلاهبرداران می‌توانند یک وب‌سایت رایگان جعلی کریپتو فاست را به عنوان راهی برای سرقت اطلاعات شخصی کاربران راه‌اندازی کنند. برخی از کریپتو فاست‌ها از کاربران می‌خواهند که یک آدرس ایمیل وارد کنند، که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی برای هرزنامه یا حملات فیشینگ به کلاهبرداران بدهد. همچنین این امکان وجود دارد که هکرها بتوانند به یک فاست با مدیریت ضعیف حمله کنند.
قبل از ثبت نام برای یک سایت کریپتو فاست باید تحقیقات زیادی روی پلتفرم انجام دهید. مدت زمان فعالیت این فاست چقدر است؟ آیا شهرت خوبی در صنعت کریپتو دارد؟ آیا فالوورهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد؟ هرچه شهرت یک کریپتو فاست بیشتر باشد، شانس بیشتری برای ارائه پاداش‌های قانونی دارد. همچنین، همیشه به یاد داشته باشید که کریپتو فاست هرگز پاداش قابل توجهی را از بین نخواهند برد. فقط باید انتظار داشته باشید که با استفاده از یکی از این سایت‌ها ماهانه چند صد ساتوشی کسب کنید. اگر یک کریپتو فاست بازده غیرواقعی را تبلیغ کند، احتمالاً یک کلاهبرداری است.
برای ایمنی بیشتر، بهتر است یک آدرس ایمیل و کیف پول جداگانه فقط برای پاداش کریپتو فاست‌ها ایجاد کنید.

نمونه‌هایی از کریپتو فاست‌ها

  • Cointiply: احتمالاً Cointiply برجسته‌ترین و معتبرترین فاست دیجیتال آنلاین است. این فاست با حدود 3 میلیون کاربر طرفداران زیادی دارد و ده‌ها راه برای کسب ارز دیجیتال ارائه می‌دهد. Cointiply نیز سابقه نسبتا طولانی دارد که به سال 2018 باز می‌گردد. پس از راه‌اندازی حساب روی دسک‌تاپ یا تلفن Android خود، کاربران Cointiply می‌توانند تبلیغات را تماشا کنند، کپچا ارسال کنند یا در نظرسنجی‌ها شرکت کنند تا از جوایز استفاده کنند. در حال حاضر، در این فاست می‌توانید پاداش‌های کریپتو را در بیت‌کوین، دش، لایت‌کوین یا دوج‌کوین انتخاب کنید.
  • FireFaucet: اگرچه این فاست به اندازه Cointiply بزرگ نیست، اما 13 پاداش توکن را ارائه می‌دهد که از BTC و ETH گرفته تا ADA و BNB را شامل می‌شود. پس از ایجاد یک حساب کاربری، FireFaucet به شما این امکان را می‌دهد که پاداش‌هایی مشابه سایت‌هایی مانند Cointiply کسب کنید. FireFaucet همچنین دارای یک سیستم رتبه بندی است که فعالیت همه را ردیابی می‌کند و به کسانی که بیشترین فعالیت را دارند پاداش می‌دهد. حداقل مبلغ بازه برای بازخرید جوایز از FireFaucet به ارز دیجیتالی که می‌خواهید بستگی دارد. به عنوان مثال، می توانید 0.0003 BTC یا 0.006 ETH را برداشت کنید. اگر می‌خواهید از FireFaucet استفاده کنید، به یاد داشته باشید که مشخصات هر توکنی را که به آن علاقه دارید مرور کنید.
  • FreeBitcoin.io :FreeBitcoin.io یکی دیگر از فاست‌های معروف کریپتو است که از سال 2018 راه اندازی شده است. در این وب سایت، کاربران می‌توانند یک بازی ساده را هر ساعت یک بار انجام دهند تا شانس برنده شدن هر چیزی از چند ساتوشی تا 300 دلار بیت کوین را داشته باشند. کاربران همچنین می‌توانند از کدهای تبلیغاتی و لینک‌های دعوت از دوستان برای افزایش پاداش بیت کوین خود در این وب سایت استفاده کنند.