در سال 2017، ERC-20 استاندارد توکن اتریوم که هزاران ICO را راه اندازی کرده بود، معرفی شد. امروز استاندارد دیگری به نام استاندارد ERC-721 نیز هزاران توکن غیرقابل تعویض (NFT) راه اندازی کرده است. ERC-721 استانداردی را برای NFT معرفی می کند، به عبارت دیگر، این نوع توکن منحصر به فرد است و می تواند ارزش متفاوتی نسبت به توکن دیگری از همان قرارداد هوشمند داشته باشد. در این مطلب از تتر ایران، به معرفی کامل استاندارد توکن ERC721 و مسائل پیرامون آن پرداخته می‌ شود.

توکن ERC721 چیست؟

توکن ERC721

توکن ‌های ERC721 که معمولاً به ‌عنوان توکن ‌های غیرقابل تعویض (NFT) شناخته می ‌شوند، از زمانی که برای اولین بار به ‌عنوان EIP در سپتامبر 2017 منتشر شدند، ذهنیت توسعه ‌دهندگان زیادی را به خود جلب کرده اند. توکن ERC-721 یک نوع استاندارد است که سایر توسعه دهندگان برای پیروی از آن با یکدیگر موافقت می کنند. پیروی از یک استاندارد پر کاربرد به معنای سازگاری با طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله صرافی ها، dapps و کیف پول ها است. ERC-721 یک استاندارد توکن اتریوم برای توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT) است. برای مثال، بیت کوین یک ارز قابل تعویض است زیرا هر بیت کوینی می تواند جایگزین بیت کوین دیگری شود. این در حالی است که هر NFT کاملا منحصر به فرد بوده و نمی تواند جایگزین دیگری شود. استاندارد ERC-721 توسط دیتر شرلی به عنوان یک پیشنهاد جهت بهبود اتریوم (EIP) ارائه شد که فرآیندی برای معرفی استاندارد های جدید به اتریوم را شامل می ‌شود. 

ویژگی های توکن ERC721

ERC721 یک رابط استاندارد برای توکن ‌های غیرقابل تعویض است، به این معنی که توکن‌ های ERC721 زیرمجموعه‌ ای از توکن ‌های اتریوم هستند. مانند استاندارد های قبلی توکن، استاندارد ERC721 مجموعه ای از قوانین مشترک را مشخص می کند که همه توکن ها می توانند در شبکه اتریوم از آن ها پیروی کنند تا نتایج مورد انتظار را کسب کنند. ویژگی اصلی توکن های ERC-721 این است که هر یک از آن ها منحصر به فرد هستند. یک توکن ERC-721 به عنوان NFT، کاربرد دارایی های منحصر به فرد را در اتریوم گسترش داده است. توکن‌های ERC-721 به عنوان اسناد نیز شناخته می‌شوند، زیرا در اختیار داشتن یک ERC-721 به این معنی است که دارنده حقوق، آن توکن را در اختیار دارد. یک توکن ERC-721 با نوشتن یک قطعه کد در یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند مانند سالیدیتی ایجاد می شود که از همان الگوی اولیه یا کد پایه پیروی می کند. پس از پیروی از الگوی اصلی، می ‌توانید درباره جزئیات توکنی که ایجاد می‌ کنید مانند مالک، نام توکن و... تصمیم گیری کنید. 

کاربرد توکن ERC721

امروزه رایج ترین کاربرد ERC-721 در هنر دیجیتال است. کاربران این NFT ها را به دلایلی مانند حمایت از هنرمندان، سرمایه گذاری بلندمدت، معامله NFT ها برای کسب سود، یا صرفاً به دلیل علاقه به آثار هنری خریداری می کنند. با این حال، موارد استفاده برای NFT فراتر از هنر دیجیتال است. پلتفرم‌ هایی مانند Audius به هنرمندان این امکان را می‌ دهد که کار های خود را به عنوان توکن ERC-721 به نمایش بگذارند. یکی از کاربرد‌ های اساسی توکن ERC721، استفاده از آن برای بازی کردن است. توکن ‌های غیر قابل تعویض انواع جدیدی از دارایی‌ های دیجیتال قابل جمع‌ آوری و همچنین زیرساخت‌ های جدیدی را برای بازی‌ های مبتنی بر بلاکچین ایجاد کرده اند. بسیاری از توسعه دهندگان در واقع این دو را با یکدیگر ترکیب  و یک برنامه خاص به نام CryptoKitties راه اندازی کرده اند. از آن جایی که CryptoKitties از استاندارد توکن ERC721 و شبکه اتریوم استفاده می‌ کند، مالکان می ‌توانند اطمینان حاصل کنند که دارایی‌ های آن ها نمی‌ تواند کپی و یا توقیف شود. CryptoKitties، یک بازی محبوب است که استاندارد ERC721 آن را در اواخر سال 2017 پیاده سازی کرد. شرکت کنندگان در این بازی بچه گربه های مجازی را جمع آوری می کنند که هر کدام با یک توکن ERC721 نشان داده می شوند. تعدادی بازی دیگر نیز وجود دارند که پلتفرم های خود را بر روی استاندارد توکن ERC721 ساخته اند. برای نمونه، دیسنترالند که به کاربران این امکان را می دهد که با تبدیل کردن هر قطعه زمین به یک توکن منحصر به فرد، زمین های کمیاب و مجازی را در metaverse خریداری کنند. توکن‌ های غیرقابل تعویض این پتانسیل را دارند که نقدینگی زیادی در بازی ها ایجاد و تجربه‌ های کاملاً منحصر به ‌فردی را برای گیمر ایجاد کنند.

تفاوت ERC20 با ERC721

تفاوت ERC20 با ERC721

ERC20 و ERC721 دو مورد از پرکاربردترین توکن های ERC هستند. آن ها به ترتیب برای دارایی های قابل تعویض و غیرقابل تعویض استفاده می شوند. توکن های ERC20 نشان دهنده دارایی های قابل تعویض هستند. به عنوان مثال، این توکن ‌ها نشان‌دهنده مالکیت پروژه، توکن ‌های سهام و یا توکن‌ های حاکمیتی هستند. در مقابل، توکن‌ های ERC721 نشان دهنده دارایی‌ های غیر قابل تعویض هستند که در حال حاضر، تنها کاربرد برجسته این توکن ها، دارایی های درون بازی است.  
بلاکچین اتریوم میان توکن های ERC20 و ERC721 تمایز قائل نمی شود. در عوض، توکن‌ ها تنها متغیرهایی هستند که در قرارداد های هوشمند بر روی اتریوم ایجاد می‌ شوند. 
وظیفه اصلی ERC20 ایجاد یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) یکنواخت برای توکن ها در قرارداد های هوشمند قابل دستیابی است. بنابراین، ERC20 به عنوان یک مجموعه استاندارد از قوانین برای بلاکچین اتریوم عمل می کند که از یک سری مقررات برای مبادله، جابجایی یا اشتراک گذاری توکن های جدید در کیف پول ارز های دیجیتال پیروی می کند. علاوه بر این، ERC20 API قرارداد های هوشمند را به جای اجرای آن ها، توصیف می کند. یک توکن ERC721 یک کلاس از دارایی ها را نشان می دهد، در حالی که یک توکن ERC20 نشان دهنده نوع خاصی از دارایی ها است. در مقایسه با ERC20 توکن ERC721 مالکیت را ساده می کند به این صورت که یک شرکت کننده یا به طور کامل مالک یک دارایی است یا به طور کامل مالک یک دارایی نیست. به عنوان مثال، داشتن یک نصف بچه گربه در CryptoKitties امکان پذیر نیست. در نتیجه، توکن ERC721 به عنوان استانداردی برای دارایی های غیر قابل تعویض نامیده می شود. به طور کلی، تمایز و تفاوت اصلی میان توکن های ERC20 و ERC721 این است که ERC20 یک توکن قابل تعویض و ERC721 یک توکن غیر قابل تعویض است. توکن ‌های ERC20 قابل تعویض هستند و یک موجودیت واحد را نشان می‌ دهند، در حالی که توکن‌ های ERC721 مجموعه‌ ای از دارایی ‌ها را نشان می ‌دهند. علاوه بر این، ERC721 قابل تقسیم نیست. CrytoKitties یک نمونه قابل توجه از توکن های ERC721 است که در آن امکان به اشراک گذاری مالکیت گربه های مجازی با هیچ بازیکن دیگری وجود ندارد. همین امر در توکن های ERC20 به دلیل ویژگی های قابل تعویض آن ها، امکان پذیر نیست. بزرگ‌ترین وجه تمایز توکن‌ های غیرقابل تعویض این است که هر کدام به یک شناسه متفاوت گره خورده است که هر توکن را برای مالک خود منحصر به فرد می ‌کند. این بسیار متفاوت از توکن هایی است که از استاندارد توکن ERC20 که یک استاندارد توکن برای توکن های قابل تعویض است، استفاده می کنند. در استاندارد توکن ERC20، توسعه دهندگان می توانند هر تعداد توکن را در یک قرارداد ایجاد کنند، اما در استاندارد توکن ERC721، هر توکن درون قرارداد دارای ارزش متفاوتی است.