برای انتقال ارزهای دیجیتال شبکه‌های مختلفی وجود دارد که برای انتقال هر کوین و یا هر توکن در بلاکچین، باید شبکه مرتبط با آن ارز دیجیتال را انتخاب نمود. شبکه ارزهای دیجیتال  مسیری برای انتقال ارزهای دیجیتال هستند که اطلاعات کامل سرمایه‌گذاران بر شبکه در بلاکچین، بر امنیت دارایی سرمایه‌گذاران و همچنین در پرداخت کارمزد کمتر توسط آن‌ها تاثیرگذار است. اکثر افراد مبتدی که در حوزه  ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند در انتقال ارز در صرافی ها و کیف پول با  گزینه های TRC20 ،BEP20، BEP2، ERC20 و OMNI روبه رو می‌شوند نمی‌دانند باید کدام شبکه را برای انتقال دارایی‌های دیجیتال خود انتخاب نمایند و تفاوت این شبکه‌ها در چیست؟ اکثر افراد با تجربه شبکه BEP20 و TRC20 را برای انتقال دارایی پیشنهاد می کنند. در این مقاله از تتر ایران به معرفی و مقایسه شبکه BEP20 با TRC20 پرداخته و دلیل پیشنهاد افراد برای انتخاب این دو شبکه تشریح می‌شود.

شبکه انتقال ارز دیجیتال

شبکه انتقال ارز دیجیتال

در دنیای دیجیتال برای هر کوین، شبکه بلاکچین اختصاصی وجود دارد که برای ایجاد توکن بر بستر خود می توانند قوانینی وضع نمایند. به قوانینی که شبکه‌های کوین برای ایجاد توکن تعیین می‌کنند «استاندارد توکن» می گویند. در واقع توکن ها ارزهای دیجیتالی هستند که برای اجرا و انتقال به بستر کوین‌ها نیاز دارند و باید از قوانین موجود بر روی شبکه بلاکچین پیروی نمایند. بنابراین سرمایه‌گذاران در هنگام خرید و فروش و انتقال ارز دیجیتال به یک آدرس باید حتما آدرسی که قصد ارسال ارز دیجیتال به آن دارند بررسی شود و مطمئن باشند که این ارز دیجیتال به این شبکه اختصاص دارد و همچنین کیف پولی که قرار است آن رمز ارز در آن نگهداری شود دریافت کننده این ارز است یا خیر. بنابراین استفاده از شبکه متناسب با انتقال هر کوین برای افراد ضروری است.

اهمیت شبکه انتقال ارز دیجیتال

شبکه‌ های ارز دیجیتال از لایه‌های امنیتی بالایی برخوردار هستند و تنها ریسکی که در این بین باقی می‌ماند خطای کاربران است به طوری که در صورت درست وارد نکردن آدرس‌ها در هنگام انجام تراکنش کل دارایی آن‌ها نابود می‌شود.

شبکه BEP20

شبکه BEP20

کلمه BEP20 مخفف عبارت ‌Binance Smart Chain Evolution Proposal 20 بوده که به آن شبکه بایننس اسمارت چین می نامند. این شبکه موازی با بلاک چین بایننس است و برای ایجاد قراردادهای هوشمند طراحی شده و وظیفه آن ایجاد سازگاری بیشتر با اتریوم است. این شبکه به گونه‌ای طراحی شده است که با ایجاد بلاک‌های سریع‌تر، کارمزد تراکنش کمتر را به کاربران ارائه می‌دهد. با استفاده از این شبکه بدون آن‌که ازدحام و ترافیک افزایش یابد، قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند.  بنابراین با استفاده از این شبکه سرمایه‌گذاران می‌توانند همان دارایی اتریوم را در زمان کمتر و با کارمزد پایین‌تر در بایننس اسمارت چین(توکن BEP20) انتقال دهند.  

ویژگی شبکه BEP20

چند ویژگی مهم در شبکه بایننس اسمارت چین وجود دارد که عبارتند از:

 • هزینه های کارمزد در شبکه بایننس اسمارت چین پایین تر است.
 • امکان نقل و انتقال بین زنجیره ای در این شبکه و شبکه بایننس چین وجود دارد.
 • تنوع توکن های مرتبط با این شبکه
 • سرعت تراکنش ها با استفاده از بایننس اسمارت چین افزایش می یابد و در زمان خیلی کمی تراکنش و انتقال ارز در این شبکه انجام می شود.
 • پشتبانی کیف پول های متنوع از شبکه بایننس اسمارت چین
 • آدرس های این شبکه با ox شروع می شوند.

شبکه BEP2 و BEP20 چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟شبکه TRC20

َبکه TRC20

شبکه انتقال TRC20 یک استاندارد فنی است که در بلاک چین ترون برای پیاده سازی توکن‌ها با ماشین مجازی ترون کاربرد دارد و کاملا با اتریوم سازگار است. شبکه TRC20  شبکه انتقال توکن‌ها روی بلاک چین ارز دیجیتال ترون است. در واقع کاربران برای اینکه بتوانند توکن‌های TRC-20 را توسعه دهند، باید ارز TRX را داشته باشند تا بتوانند آن را به عنوان ارز قابل پرداخت به شبکه ترون تحویل دهند. شبکه TRC20 دارای سه توکن اصلی است. بیشترین حجم معاملات در این شبکه به استیبل کوین تتر(USDT) تعلق دارد. به منظور مبادله، انتقال، اشتراک گذاری توکن و پشتیبانی از کیف پول های دیجیتال، توکن‌های TRC20 از مشخصاتی از قبیل عرضه کل، موجودی حساب، انتقال، انتقال از مبداء مشخص، تایید برداشت از حساب پیروی می‌کنند.

ویژگی شبکه TRC20

چند ویژگی مهم در شبکه TRC20  وجود دارند که عبارتند از:

 • بهبود دهنده برنامه های غیرمتمرکز در بستر ترون.
 • سرعت انتقال بالا.
 • تایید تراکنش در شبکه ترون بر اساس استیک کردن است.
 • برای انتقال در بستر بلاکچین TRC20 از کیف پول ارز دیجیتال حتما باید مقداری ارز دیجیتال ترون در کیف پول باشد تا کارمزد پرداخت شود.
 • پشتیبانی کیف پول های متنوع از شبکه ترون.

مقایسه انتقال ارز دیجیتال در شبکه های BEP20 با TRC20

با مقایسه ویژگی های شبکه های TRC20 ‌ و ‌BEP20  اشتراک زیادی در کلیت انتقال در این دو شبکه وجود دارد اما در مجموع در انتقال ارز دیجیتال در این دو شبکه تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • شبکه BEP20‌ استاندارد نقل و انتقالات مالی در بلاکچین بایننس اسمارت چین و TRC20 ‌استاندارد نقل و انتقالات مالی در شبکه بلاکچین ترون است.
 • از نظر کارمزد معاملات در شبکه TRC20 برای نقل و انتقال در این بستر به طور میانگین کارمزد کمتری نسبت به شبکه BEP20 می گیرد.
 • از نظر سرعت، سرعت انتقال در شبکه TRC20 بیشتر از شبکه BEP20 است.
 • شبکه BEP20 به دلیل سابقه بیشتر میزبان توکن های بیشتری نیز می باشد و همین دلیل سبب شده است صرافی ها و کیف پول های بیشتری از این شبکه پشتیبانی کنند.
 • تکنولوژی به کار رفته در بلاک چین ترون نسبت به BEP20 جدید تر بوده و می تواند به توکن های زیادی سرویس دهد. از این رو بلاک چین ارز دیجیتال ارز ترون مقایس پذیری بیشتری داشته است.

مقایسه کارمزد در شبکه های BEP20  با TRC20

تراکنش های بلاک چین را نودها(کاربران و سیستم های ماینینگ) در شبکه خود تایید و در برابر انجام چنین کاری پاداش دریافت می کنند زیرا بلاک چین دارای فناوری غیر متمرکز بوده که سرور مرکزی ندارد. بنابراین وقتی کاربران در بستر بلاکچین تراکنشی را انجام می دهند نودها پاداش دریافت می‌کنند که به آن کارمزد می گویند. مقدار کارمزد در هر شبکه ارز دیجیتال با شبکه دیگر تفاوت دارد به همین خاطر در هنگام انتقال ارز دیجیتال باید به کارمزد شبکه ها دقت شود.