در دنیای تجارت، بازار سهام و یا ارز های دیجیتال اصطلاح دست های الماسی (Diamond hands)، برای سرمایه ‌گذارانی استفاده می ‌شود که موقعیت خود را به هنگام نوسانات بازار حفظ کرده و از فروش خودداری می ‌کنند. سرمایه‌ گذاران دست های الماسی، برای مدت طولانی در یک وضعیت سرمایه گذاری قرار می گیرند و از کاهش ارزش دارایی‌ های خود ترسی ندارند و یا تصمیمی برای فروش دارایی های دیجیتال یا سهام های خود به هنگام افزایش قیمت برای رسیدن به سود سریع ندارند. به طور کلی از عبارت دست های الماسی (Diamond hands) می توان به عنوان یک تعریف برای سرمایه گذارانی استفاده کرد که صبورانه سرمایه خود را حفظ می کنند. همچنین این عبارت می ‌تواند به صورت منفی برای اشاره به سرمایه ‌گذارانی استفاده شود که سرمایه‌ آن ها ارزش خود را از دست داده است و بعید است در آینده ارزش آن ها افزایش یابد، اما با این حال این افراد سهام خود را نگه می دارند. در این مقاله از تتر ایران، به معرفی بیشتر این اصطلاح و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

دست های الماسی (Diamond hands) چیست؟

دست های الماسی (Diamond hands) چیست

دست های الماسی (Diamond hands)، عبارتی است که نشان‌ دهنده تحمل ریسک بالا بوده و اغلب توسط سرمایه ‌گذاران در Reddit، توییتر و سایر پلتفرم های رسانه‌ های اجتماعی استفاده می ‌شود. اگر شما هم دست ‌های الماسی دارید، به این معنی است که شما از آن دسته سرمایه‌ گذار هایی هستید که آستانه تحمل ریسک بالایی دارید و سرمایه و دارایی‌ های دیجیتال خود را در طول نوسانات قیمتی بزرگ نمی فروشید. نقطه مقابل دست های الماسی، دست‌ های کاغذی است، که برای توصیف سرمایه‌ گذارانی به کار می رود که در اولین نوسانات قیمتی، دارایی های خود را به فروش می رسانند. اصطلاح دست ‌های الماس که توسط wallstreetbets رایج شد و بعد ها به دیگر پلتفرم ‌های رسانه‌ های اجتماعی گسترش یافت، راهی برای بیان این موضوع است که سرمایه گذار به HODL کردن دارایی های خود ادامه می‌ دهد، حتی اگر ارزش پورتفوی او به طور ناگهانی 20 درصد و یا بیشتر از آن کاهش یابد. اگرچه گاهی اوقات از عبارت دست الماس برای توصیف شخصی استفاده می شود که دارای سهام است، اما بیشتر به عنوان توصیف شخصی که در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری می کند، استفاده می شود. دست های الماسی، سرمایه گذاران ریسک پذیری هستند که چشم انداز بلند مدتی به بازار دارند. اگرچه دست های الماسی به طور گسترده ای به عنوان یک گروه تحسین برانگیز در نظر گرفته می شود، اما گاهی اوقات توسط سرمایه گذاران دیگر به آن ها هشدار داده می شود که در هنگام افزایش بازار در فیات یا استیبل کوین ها، بهتر است دارایی های خود را به فروش رسانده و سود بیشتری به دست آورند. با این حال، کسانی که دست ‌های الماسی دارند، به ندرت از بازار ارز های دیجیتال سود می ‌برند، زیرا معتقدند بازار کریپتو، حتی اگر سقوط کند بهبود می‌ یابد و در طول زمان بیشتر از قبل رشد می کند.

چه زمانی می توان از دست های الماسی استفاده کرد؟

اغلب سرمایه گذاران از دست های الماسی در جهت تضرر دارایی خود استفاده می کنند. این به معنای نادیده گرفتن افت و نوسانات بازار و حفظ موقعیت خود است. دست های الماسی در زمینه تحمل ریسک به این معناست که شما جهش های کوتاه مدت و نوسانات صعودی را به نفع سود های بلندمدت سرمایه گذاری خود نادیده می گیرید. برای بسیاری از معامله‌ گران، ارز های دیجیتال یک سرمایه‌ گذاری شخصی و احساسی هستند. برای این دسته از سرمایه گذاران، داشتن دست های الماسی نشان دهنده سرمایه گذاری در آینده ارز های دیجیتال است. بسیاری از این معامله گران فقط برای فروش بیت کوین، اتر یا خرید تتر و سایر ارز های دیجیتال خود سرمایه گذاری نکرده اند. این دسته از افراد شخصاً روی موفقیت ارز های دیجیتال، به عنوان یک ایده سرمایه گذاری کرده اند. آن ها دارایی های خود را برای مدت طولانی و بدون توجه به سود و زیان، نگه می دارند. همانطور که گفته شد، عبارت دست های الماسی در ابتدا با ارز های دیجیتال شروع شد، اما به سرعت گسترش یافت و اکنون برای نگهداری سهام، زمین، توکن های غیرقابل تعویض (NFT) یا هر دارایی ارزشمند دیگری مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که برخی از جوامع آنلاین به دست های الماسی به عنوان یک اصطلاح بدون ابهام  نگاه می کنند، اما همیشه اینطور نیست. گاهی اوقات باید دارایی ها فروخته شوند. بسیاری از دارایی ها تا زمانی که آن ها را بفروشید و به پول نقد تبدیل نکنید، ارزشی تولید نمی کنند. اینجاست که مدیریت خوب و تعادل باید وارد عمل شود. فروش دارایی های دیجیتال در مدت زمان کوتاه، بر اساس ترس یا طمع، مطمئناً عاقلانه نیست. اما نگهداری آن ها نیز به منظور افزایش سود در مدت زمان بسیار زیاد، توصیه نمی شود.

ماکسیمالیسم بیت کوین و دست های الماسی

اصطلاح دست های الماسی

ماکسیمالیست ‌های بیت کوین بر این باورند که بیت کوین که پرطرفدار ترین ارز دیجیتال جهان به شمار می آید، تنها دارایی دیجیتالی است که در آینده بسیار کاربردی خواهد بود و معتقدند که سایر ارز های دیجیتال ارزشی پایین تر از بیت کوین دارند و غیر ضروری هستند. این ایدئولوژی بر این عقیده است که سایر ارز های رمزنگاری شده با آرمان های اولیه ساتوشی ناکاموتو مطابقت ندارند. ماکسیمالیسم بیت کوین، اصطلاحی است که از جامعه ای با اصول ایدئولوژیکی و تکنولوژیکی بسیار بسته به وجود آمده است. یک ماکسیمالیست بیت کوین با اعتقادی تزلزل ناپذیر، بر این باور است که بیت کوین تنها ارز رمزنگاری شده‌ای است که ارزش توجه را دارد. اکثر ماکسیمالیست‌ ها تصور می ‌کنند که سایر ارز های دیجیتال به غیر از بیت‌کوین، از نظر فنی دارای نقص بوده و دچار ابهاماتی هستند. همان طور که به آن اشاره شد از آنجایی که فشار زیاد منجر به ایجاد الماس می شود، بنابراین اگر در شرایط دشوار سرمایه گذاری بتوانید مانند الماس در مقابل فشار قوی بمانید، ارزش سرمایه گذاری شما افزایش می یابد. کاربرد دست های الماسی زمانی است که در مورد سرمایه گذاری های پرخطر صحبت می شود. برای مثال زمانی که در ارز دیجیتال بیت کوین سرمایه گذاری می کنید و ارزش آن کاهش می یابد، دست های الماسی می توانند یاری دهنده باشند و سرمایه گذارانی که در چنین شرایطی بتوانند به خود مسلط شده و شرایط را مدیریت کنند و همچنین با ماکسیمالیست های بیت کوین که کاهش ارزش آن را نمی پذیرند مقابله کنند، یعنی از دست های الماسی برخوردار هستند.