ارز دیجیتال دای DAI در سال 2017 بر اساس پروتکل Maker و برای ارائه یک دارایی وام دهی برای مشاغل و افراد راه اندازی شد. دای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که هدف آن حفظ ارزش 1:1 در برابر دلار آمریکا است. از این رو ارز دیجیتال دای یک استیبل کوین محسوب می ‌شود. به طور کلی از ارز دیجیتال دای برای محافظت در برابر نوسانات بازار و همچنین در خدماتی که وام های غیر متمرکز و وجوه دارای بهره ارائه می دهند، استفاده می شود. ارز دیجیتال دای از نظر فنی یک برنامه کاربردی مبتنی بر اتریوم است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و در دسته ارز های رمزپایه پایدار قرار می ‌گیرد. از آن جایی که DAI یک ارز رمز نگاری شده است که بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است، آن  را می‌ توان به طور مستقیم به همه افراد در هر نقطه از جهان، بدون مراجعه به اشخاص ثالث مانند بانک ‌ها یا سایر صرافی‌ ها انتقال داد. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر ارز دیجیتال DAI ، ویژگی ها و مزایا و معایب آن بپردازیم.

ارز دیجیتال دای چیست؟

ارز دیجیتال دای چیست؟

دای DAI یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که تلاش می ‌کند با قفل کردن سایر دارایی‌ های رمزنگاری در قراردادها، ارزش 1:1 را با دلار آمریکا، ثابت نگه دارد. برخلاف دیگر ارز های رمز نگاری شده با پشتوانه دارایی که توسط شرکت ‌های غیر دولتی منتشر می شوند، DAI محصول یک نرم ‌افزار منبع باز به نام Maker Protocol است، یک برنامه غیر متمرکز که در بالای بلاک چین اتریوم اجرا می ‌شود. به این ترتیب، ارز دیجیتال دای DAI ارزش خود را با استفاده از بدهی‌ های وثیقه شده به اتر (ETH)، حفظ می‌ کند. ارز دیجیتال دای از نظر فنی یک برنامه کاربردی مبتنی بر اتریوم است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و همیشه در دسته ارز های رمز پایه پایدار قرار می ‌گیرد.

تاریخچه دای

در سال 2014، Danish Rune Christensen یک پروژه منبع باز با نام MakerDAO راه اندازی کرد. در سال 2015، کریستنسن به همراه  گروهی از توسعه دهندگان، پروتکل MakerDAO را تشکیل داد. Maker Protocol امکان گرفتن وام با ارز دیجیتال را با امنیت بالا فراهم کرد. در سال 2017، ارز دیجیتال دای DAI در پروتکل Maker از طریق یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم راه اندازی شد. هدف DAI در دسترس قرار دادن یک ارز دیجیتال غیر متمرکز بود که نوسان نداشت. با وجود اینکه کریستنسن خالق MakerDAO است، کریستنسن مالکیت این پروژه را به شرکت میکر واگذار کرده است. MakerDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است که توسط افرادی در سراسر جهان که صاحب ارز دیجیتال MakerDAO، Maker (MKR) هستند اداره می شود. صاحبان ارز رمز نگاری شده MakerDAO حق رای دادن و تصمیم گیری از طریق یک توافق مشترک را دارند که توسعه بیشتر قرارداد های هوشمند MakerDAO - و همچنین DAI را به همراه دارد.

مزایا و معایب دای

استیبل کوین، در مقایسه با انواع دیگر ارز های دیجیتال، مزایای بیشتری  را به کاربران و سرمایه گذاران ارائه می دهد.  اما قبل از خرید و سرمایه گذاری بهتر است با مزایای و معایب آن آشنا شویم.

مزایا
• ارز دیجیتال دای یکی از بزرگترین استیبل کوین‌ ها از نظر ارزش بازار است، بنابراین حجم معاملات آن بالا بوده و ارزش آن نسبتاً ثابت است. این ویژگی دای را برای اهداف وام ‌دهی در کریپتو مناسب می ‌کند، زیرا اجرای وام‌ ها بین توکن ها می ‌تواند چالش‌ برانگیز باشد.
• همچنین دای به عنوان یک توکن ERC20 شفاف و امن است و به راحتی می توان آن را در شبکه اتریوم منتقل کرد.
• همانطور که گفتیم ارز دیجیتال دای غیر متمرکز است و بر روی اتریوم ساخته شده است، از این رو نیازی به راه ‌اندازی حساب یا فرآیندهای KYC ندارد.

معایب
• اگر چه ارز دیجیتال دای DAI یک استیبل کوین است و برای اهداف وام دهی مورد استفاده قرار می گیرد، اما اتکا به انواع دیگر ارز های دیجیتال به عنوان وثیقه همچنان می ‌تواند بی ‌ثبات باشد. این بی ثباتی ممکن است دلیل این واقعیت باشد که رمز ارز دای در برخی مواقع از مرز 1 دلار بالاتر رفته یا کمتر از آن بوده است.
• بر خلاف برخی دیگر از استیبل کوین‌ ها، ارز دیجیتال دای ارز های معاملاتی زیادی ندارد و در بسیاری از صرافی‌ های اصلی ارز دیجیتال عرضه نمی ‌شود. و از این نظر می تواند نقدینگی کمتری در مقایسه با سایر انواع رمز ارز های دیجیتال داشته باشد.

چرا ارز دیجیتال DAI ارزشمند است؟

چرا ارز دیجتال دای

• DAI یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم است که صدور و توسعه آن توسط پروتکل Maker و سازمان غیر متمرکز مستقل MakerDAO مدیریت می شود.
• قیمت DAI به دلار آمریکا وابسته است و توسط ترکیبی از ارز های دیجیتال دیگر وثیقه می شود که هر بار که DAI جدید ضرب می شود در انبار های قرارداد های هوشمند سپرده می شود.
• استیبل کوین ‌هایی مانند DAI می‌ توانند ابزار قدرتمندی برای جلوگیری از نوسانات شدید بسیاری از ارز های رمزپایه که قیمت آن ها توسط بازار آزاد تعیین می ‌شود، به معامله ‌گران ارائه دهد.
• مزیت دیگر DAI  آن را میان سایر رمز ارز های دیجیتال ارزشمند کرده است، این است که ممکن است هزینه‌ های تراکنش و تاخیر هایی را که در هنگام استفاده از ارز های دولتی سنتی، که ممکن است نیاز به جابجایی بین بانک‌ ها داشته باشد، حذف کند و اجرای بهینه را به تأخیر بیاندازد. DAI همچنین به کاربران امکان دسترسی به وام ها را به روشی ارائه می دهد که ممکن است مزایایی نسبت به گزینه های موجود داشته باشد.

چه چیزی DAI را منحصر به فرد می کند؟

بازار کریپتو به دلیل نوسانات زیاد خود مشهور است و حتی بزرگ ‌ترین سکه‌ های دارای نقدینگی مانند بیت‌ کوین گاهی اوقات تغییرات قیمتی 10 درصد یا بیشتر را در یک روز تجربه می ‌کنند. تحت این شرایط، معامله گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی مستعد اضافه کردن دارایی های امن به پرتفوی خود هستند، که قیمت ثابت آن ها ممکن است به جبران نوسانات بازار کمک کند. یکی از این نوع دارایی ها، استیبل کوین ها هستند و ارز دیجیتال DAI نمونه بارز آن است. استیبل کوین ها ارز های رمز پایه ای هستند که قیمت آنه ا به دارایی هایی با ارزش نسبتاً پایدار مرتبط است. یکی دیگر از مزایای کلیدی رمز ارز DAI این است که توسط یک شرکت خصوصی مدیریت نمی شود، بلکه توسط یک سازمان مستقل غیر متمرکز از طریق یک پروتکل نرم افزاری مدیریت می شود. در نتیجه، تمام موارد صدور و سوزاندن توکن‌ ها توسط قرارداد های هوشمند مبتنی بر اتریوم مدیریت و ثبت می ‌شوند و از این طریق کل سیستم را شفاف ‌ و امن می‌ کنند. علاوه بر این ها، روند توسعه نرم افزار DAI به روشی دموکراتیک، از طریق رای گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان عادی اکوسیستم توکن اداره می‌ شود.

آیا DAI قابلیت استیکینگ دارد؟

ارز دیجیتال دای، مانند بسیاری از رمز ارز های دیگر، می تواند برای به دست آوردن پاداش، در فرایند استیکینگ قرار گیرد. استیکینگ دای را می توان از طریق صرافی یا کارگزاری هایی انجام داد که این سرویس را ارائه می دهند. استیکینگ رایج ترین روشی است که معامله گران و سرمایه گذاران سکه ها را به اشتراک می گذارند و با قفل کردن آن ها در بازه های زمانی مختلف، پاداش دریافت می کنند. همچنین می‌ توان ارز دیجیتال Dai را مستقیماً از طریق سیستم MakerDAO از طریق پروتکل DAI Savings Rate (DSR) در فرایند استیکینگ به اشتراک گذاشت. اساساً، DSR نرخ بهره  یا پاداش‌ های DAI را که با قفل کردن دارایی‌ های DAI در یک قرارداد هوشمند جمع‌ آوری می‌شود، تعیین می ‌کند. DSR به دارندگان توکن ها این امکان را به کاربران می دهد که به طور خودکار در حالی که کنترل دارایی های خود را حفظ می کنند، سهام یا جوایز اضافی کسب کنند.

استخراج ارز دیجیتال دای DAI

اگر به دنبال استخراج ارز دیجیتال دای DAI هستید، قبل از انجام این کار باید اطلاعات دقیقی در این باره داشته باشید. قیمت DAI می تواند نوسان داشته باشد و تعداد ماینر ها نیز در شانس شما برای کسب سود بسیار موثر است. معمولاً ماینر ها برای استخراج از ASIC ها استفاده می کنند. اگر قصد دارید با استفاده از کامپیوتر فرایند استخراج را انجام دهید، استفاده از سخت افزاری مانند GPU برای شروع ماینینگ انتخاب مناسبی است. نمودار های سود آوری استخراج نیز به شما کمک  می کنند که چند دلار می توانید با نرخ هش 1 مگا ساعت در ثانیه کسب کنید. این نمودارها همچنین هزینه های مربوط به برق را نیز ارائه می دهند. دشواری استخراج با تعداد ماینر ها افزایش می یابد و در هر بار تقاضا برای نرخ هش بیشتر افزایش می یابد. در واقع نرخ هش میزان قدرت محاسباتی برای استخراج بلوک های جدید است. اما چقدر طول می کشد تا یک بلاک دای DAI استخراج شود؟ بلوک Dai در هر ASIC استخراج می شود. اما این بلوک سپس بین همه ماینرها تقسیم می شود. اینکه چقدر طول می کشد تا 1 بلوک دای را برای خود استخراج کنید، به نرخ هش شما بستگی دارد، که اساساً میزان قدرت راه اندازی ماینینگ شما است. هزینه استخراج 1 بلوک دای نیز به هزینه های مصرفی برق شما بستگی دارد. اما به طور کلی، اگر می ‌خواهید در فرایند استخراج سودآوری داشته باشید، باید روی راه‌ اندازی‌ های استخراج تخصصی ASIC  ها سرمایه ‌گذاری کنید. ASIC ها برای استخراج ارز های رمز پایه ایجاد شده اند و به همین دلیل انتخاب عالی برای این کار هستند.

تعداد سکه های در گردش ارز دیجیتال دای DAI  

توکن ‌های جدید DAI هم از طریق استخراج و هم توسط هر کاربر از طریق استفاده از Maker Protocol ساخته به دست می آیند. Maker Protocol که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود، نرم افزاری است که صدور DAI را کنترل می کند. به منظور حفظ قیمت دای به دلار آمریکا، Maker Protocol تضمین می‌ کند که هر توکن DAI توسط مقدار مناسبی از ارز های دیجیتال دیگر وثیقه شود. به عنوان بخشی از این فرآیند، پروتکل به هر کاربر اجازه می ‌دهد تا ارز های دیجیتال خود را به عنوان وثیقه در یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم  واریز کرده و توکن های جدید به دست آورند. در کل می توان گفت هیچ محدودیتی برای عرضه DAI وجود ندارد، عرضه این رمز ارز پویا است و بستگی به مقدار وثیقه ذخیره شده در انبارها در هر لحظه دارد. به طور متوسط تعداد سکه های در گردش دای تا تاریخ نوامبر 2020، حدود 940 میلیون تخمین شده است. 

خرید ارز دیجیتال دای

به طور کلی ارز دیجیتال دای را می توان از دو روش خریداری کرد:
۱. از طریق صرافی های خارجی مانند بایننس، کوین بیس و ...
۲. از طریق وب سایت های معتبر داخلی
اما از آن جایی که در سال های اخیر با تحریم های بیشتری علیه ایران مواجه هستیم، صرافی های خارجی برای کاربران ایرانی در دسترس نیستند. از این رو اگر قصد خرید دای و یا هر رمز ارز دیگری مانند خرید بیت کوین یا خرید تتر و ... را دارید، می توانید با مراجعه به وب سایت های معتبر داخلی رمز ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری نمایید. تتر ایران یکی از وب سایت های محبوب و معتبر در حوزه ارز های دیجیتال است که رمز ارز های مختلفی را برای خرید و سرمایه گذاری ارائه می دهد. شما نیز می توانید با مراجعه به این وب سایت رسمی و معتبر و احراز هویت و تکمیل اطلاعات خود، ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری نمایید.

کیف پول های ارز دیجیتال دای

کیف پول های ارز دیجتال دای

همان طور که گفتیم DAI یک استیبل کوین است که بر روی بلاک چین اتریوم با ارزش دلار آمریکا کار می کند. ویژگی غیرمتمرکز ارز دیجیتال DAI و نداشتن اختیارات تنظیم کننده به معنی آن است که از هیچ دولت و سیستمی تأثیر نمی پذیرد. DAI یک سکه ERC-20 است که می تواند در هر کیف پولی مطابق با ERC-20 نگهداری شود. در ادامه به معرفی بهترین کیف پول هایی که از  ارز دیجیتال دای پشتیبانی می کنند، می پردازیم.
- MyEtherWallet
- Atomic Wallet
- Exodus
- Jaxx
- Meta Mask