در سال های اخیر دنیای ارزهای دیجیتال اوج گرفته است و تا به امروز صدها هزار نفر در این صنعت نوظهور در حال سرمایه گذاری هستند. سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال تنها به خرید و فروش رمزها و کوین های محبوب مانند اتریوم و بیت کوین محدود نمی شود، بلکه روش جدیدی از سرمایه گذاری در بازار کریپتو به وجود آمده است که از آن ها با عنوان NFT یا توکن های غیر قابل تعویض یاد می کنند. یکی از محبوب ترین NFT ها به عنوان کریپتوپانک شناخته می شود. کریپتو پانک ها آواتارهای دیجیتالی با قیمت صدها هزار دلار هستند که در یک زمان معامله می شوند. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم به معرفی بیشتر کریپتوپانک چیست و نحوه ایجاد آن بپردازیم.

کریپتوپانک چیست و چگونه به وجود آمد؟

کریپتوپانک چیست و چگونه ایجاد شد

کریپتوپانک چیست و چگونه ایجاد شد؟ کریپتوپانک یک آواتار منحصر به فرد با ابعاد 24x24 پیکسل است که به شکل NFT ارائه می شود. ایجاد کریپتوپانک ها در ابتدا به عنوان یک آزمایش آغاز شد که توسط مت هال و جان واتکینسون که به عنوان توسعه دهندگان نرم افزار فعالیت داشتند، در سال 2017 انجام شد. این زوج می خواستند یک برنامه نرم افزاری ایجاد کنند که قادر به تولید هزاران آواتار منحصر به فرد باشد. این برنامه در مجموع 10000 آواتار تولید کرد. هال و واتکینسون در ابتدا می اندیشیدند که می توانند از این نرم افزار برای توسعه یک برنامه استفاده کنند، اما این آواتارهای دیجیتالی در مدت زمان کوتاهی به یک جهش عظیم در فناوری بلاکچین تبدیل شدند. این شکل از هنر دیجیتالی در بلاک چین اتریوم ذخیره می شود.
این آواتارهای دیجیتالی یا به اصطلاح کریپتوپانک ها از صحنه پانک بریتانیا در دهه 70 الهام گرفته شده بودند که ماهیت ظهور بلاک چین را منعکس می کردند. ساختار کریپتوپانک ها به گونه ای است که که هر کسی می ‌تواند از آن ها اسکرین شات بگیرد و یا تصویری از آن ها دانلود کند، اما تنها یک نفر می ‌تواند به طور رسمی مالک آن باشد و این ویژگی همان چیزی است که کریپتوپانک ها را به یک گزینه سرمایه گذاری محبوب تبدیل می کند. در حالی که هر آواتار دیجیتالی در این مجموعه منحصر به فرد است، برخی از آن ها به طور خاصی از دیگر آواتارها متمایز می شوند و این به خط منحصر به فرد کد مورد استفاده برای تولید هر آواتار بستگی دارد. بیش از 9000 آواتار زن و مرد انسان هستند، اما تعداد کمی از آن ها به شکل بیگانگان، زامبی ها و حتی میمون ها طراحی شده اند. آواتارهای دیجیتال با طراحی منحصر به فرد کمیاب‌ تر هستند و اغلب با قیمت‌ های بسیار بالاتری عرضه می‌ شوند. همچنین آواتارهایی با لوازم جانبی بیشتر، گران قیمت تر هستند. بیشترین لوازم جانبی هر آواتار مضربی از هفت است، و این باعث می شود که آن را بسیار کمیاب و فوق العاده گران قیمت کند. اما دلیل محبوبیت و قیمت بالای این آثار دیجیتال و ارزش کریپتوپانک در چیست؟
 احتمالاً می دانید که آثار هنری NFT به قیمت میلیون ها دلار در حراج به فروش می رسد. در ماه مارس سال جاری، یک NFT ساخته شده توسط هنرمند Beeple به قیمت بیش از 60 میلیون دلار فروخته شد و سایر NFT ها با قیمت های مشابهی به فروش رسیدند. در مورد کریپتوپانک ها هم همینطور است. خرید آثار هنری در قالب NFT شما را به یک مالک منحصر به فرد تبدیل می کند و این منحصر به فرد بودن، کریپتوپانک ها را به یک گزینه عالی برای سرمایه گذاری تبدیل می کند. به طور کلی می توان گفت ارزش NFT تنها با افزایش درک عمومی و محبوبیت آن افزایش می یابد. با این حال، با همین معیار، ممکن است ارزش NFT در هر زمان به شدت کاهش یابد، بنابراین این سرمایه‌گذاری ‌ها می‌توانند بسیار سودآور و در عین حال ریسک پذیر باشند. با این حال، تا کنون، ارزش کریپتوپانک به طور تصاعدی افزایش یافته است. در سال 2017، زمانی که CryptoPunks در ابتدا منتشر شد، قیمت هر کدام از آواتارها بین 1 تا 34 دلار بود. با این حال، اکنون هر کریپتوپانک میلیون ها دلار ارزش دارد. گران ترین کریپتوپانک نیز در ژوئن سال جاری به قیمت 11.7 میلیون دلار فروخته شد. این NFT توسط Shalom Meckenzie، یک کارآفرین و میلیاردر خریداری شد. توسعه دهندگان اصلی CryptoPunks نیز قبل از اینکه 9000 آواتار دیگر را برای فروش منتشر کنند، 1000 آواتار را برای خود نگه داشتند. با توجه به محبوبیتی که این آواتارها امروزه دریافت کرده اند، خرید کریپتوپانک و نگهداری آن ها نیز به یک روش سرمایه گذاری محبوب تبدیل شده است.

نحوه کار و عملکرد کریپتوپانک

کریپتوپانک ها CryptoPunks که به عنوان یک پروژه آزمایشی Pro-NFT توسط دو نفر در سال 2017 ایجاد شد، یک مجموعه هنری دیجیتال هستند که از جنبش سایبرپانک و گروه موسیقی الکترونیک Daft Punk الهام گرفته شده اند. این پروژه به یک نسخه از توکن های غیرقابل تعویض و گواهی بر مفهوم چگونگی عملکرد فناوری NFT در بازار آزاد تبدیل شد که نشان دهنده تقاضای باورنکردنی برای هنر رمزنگاری و کلکسیون های دیجیتال در سراسر جهان است.
کریپتوپانک در ابتدا برای اجرا بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شد، زیرا یک سابقه قابل تایید و عمومی از مالکیت با هر دارایی NFT ارائه می کرد. برای مثال، با نگاه کردن به هش در قرارداد هوشمند کریپتوپانک، می‌ توانید ثابت کنید که صاحب یک کریپتوپانک هستید. یک تابع هش یک تابع یک طرفه است که محاسبه آن در یک جهت با استفاده از داده های ورودی آسان است، اما مهندسی معکوس برای محاسبه داده های ورودی تقریبا غیرممکن است. این هش به طور موثر مانند یک کلید دیجیتال منحصر به فرد عمل می کند که به تأیید مالکیت قانونی شما کمک می کند. در حالی که CryptoPunks به طور گسترده به عنوان توکن های غیرقابل تعویض NFT در نظر گرفته می ‌شود، از نظر فنی از استاندارد توکن ERC-721 NFT اتریوم که برای بسیاری از مجموعه‌ های محبوب NFT مانند Bored Ape Yacht Club استفاده می ‌شود، پشتیبانی می‌کند. شما می توانید یک NFT را به عنوان یک مجموعه دیجیتال منحصر به فرد در نظر بگیرید و مالکیت NFT را می توان با استفاده از بلاک چین تأیید کنید. این ویژگی به شما امکان می‌ دهد تا NFT‌های دیجیتالی را بخرید، بفروشید و معامله کنید.
همانطور که گفتیم، کریپتوپانک ها به عنوان یک پروژه آزمایشی Pro-NFT توسط دو نفر در سال 2017 ایجاد شدند که امروزه بسیار محبوب شده اند و با قیمت های بسیار بالایی خریداری می شوند. در مجموع 10000 کریپتوپانک وجود دارد. NFT های کریپتوبانک به صورت الگوریتمی تولید شده اند، به این معنی که توسط یک برنامه کامپیوتری به جای خالق یا هنرمند انسانی ایجاد شده اند. بیشتر این کریپتوپانک ها تصاویر انسان هستند، اما در این میان 88 زامبی، 24 میمون و 9 آدم فضایی نیز وجود دارد که به عنوان کریپتوپانک های خاص طبقه بندی می ‌شوند. همه کریپتوپانک ها در یک زمان مشخص و در سال 2017 که پروژه شروع شد، ایجاد شدند. این پروژه به طور کامل با مبلغ 8 دلار در هزینه گاز اتریوم راه اندازی شد و در ابتدا بسیاری از کریپتوپانک ها حتی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفتند. 9000 کریپتوپانک از طریق بلاک چین اتریوم بین علاقه مندان توزیع شد و کریپتوپانک های باقیمانده نیز توسط تیم پشت کریپتوپانکس نگه داشته شد. یکی از دلایل محبوبیت کریپتوپانک ها این است که آن ها یکی از اولین پروژه های توکن های غیرقابل تعویض بودند که به جریان اصلی رسیدند. رپرها، نوازندگان معروف و ورزشکاران حرفه ای کریپتوپانک ها را خریداری کرده اند.

چگونه می توان کریپتوپانک خرید؟

نحوه کار و عملکرد کریپتوپانک

کریپتوپانک ها به عنوان یکی از اولین پروژه‌ های حوزه کریپتو شناخته می شوند که امروزه از ارزش بسیار بالایی برخوردارند بطوری که این روزها سرمایه گذاران را برای خرید یکی از این آثار دیجیتال وسوسه می ‌کند. اما نحوه خرید کریپتوپانک چگونه است؟
معمولاً کاربران و سرمایه گذاران نمی ‌توانند این آثار دیجیتال را به صورت مستقیم با دلار آمریکا خریداری کنند، بلکه برای خرید این آثار در ابتدا به خرید تتر یا سایر ارزهای دیجیتال نیاز دارند. به طور معمول ساده ترین روش خرید کریپتوپانک ها استفاده از اتر (ETH) است که ارز دیجیتال بومی اتریوم است.

مراحل خرید CryptoPunk به صورت زیر است:

  • در ابتدا شما باید MetaMask و یا یک کیف پول رمزنگاری محبوب متمرکز بر اتریوم را دانلود و راه اندازی کنید.
  • در مرحله بعد باید ETH را به کیف پول رمزنگاری خود ارسال کنید.
  • پس از ارسال ETH در کیف پول MetaMask خود، می توانید با استفاده از بازار کریپتوپانکس، کریپتوپانک ها را خریداری کرده و یا بفروشید.

 کریپتوپانک ‌ها نیز توسط مالکان در سایر بازارهای NFT عرضه می‌ شوند و تعدادی از آن ‌ها حتی در Sotheby's، یک حراج هنرهای زیبا در سطح جهانی، فروخته شده‌ اند. همانطور که می دانید دوره کریپتوپانک های رایگان مدت هاست که به پایان رسیده است.
در 15 فوریه 2022، کریپتوپانک ها با کمترین قیمت موجود در بازار با 70.95 ETH - یا تقریباً 221,000 دلار در آن زمان به فروش رسیدند. کریپتو پانک ها امروزه ارزش بسیار بالایی دارند و با قیمت های بسیار بالا و میلیون ها دلار به فروش می رسند؛ به طوری که در پنج سال اول پروژه، ارزش کل فروش 693500 بود که در اواخر فوریه 2022 معادل به بیش از 2 میلیارد دلار رسید.